Olej MCT

Wszystko o bieganiu i zdrowiu
Awatar użytkownika
Arek Bielsko
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1004
Rejestracja: 12 wrz 2005, 14:19
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Nieprzeczytany post

Rolli pisze:
podstaw typu, że mct są inaczej trawione czyli z pominięciem wątroby, że potrzebują mniej tlenu do spalania itp., to rozumiem, że nie trzeba przypominać
Pytanie:
Dlaczego MCT potrzebuje mniej tlenu do spalania? Podaj proszę jakieś źródło, żebym mógł doczytać.
gdzieś mi sie to uwidziało chyba w którejś książce J.Friela, ale w domu to sprawdze...
"co nas nie zabije, to nas wzmocni"
"odrobina cierpienia jeszcze nikomu nie zaszkodziła"
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Arek Bielsko
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1004
Rejestracja: 12 wrz 2005, 14:19
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Nieprzeczytany post

Rolli, mam to :spoczko:
znalazłem, ale nie u Friela (tam było zużycie tleniu do spalania węgle vs tłuszcz)
szukałem więc dalej, przekopałem cały net, ale nic... tylko ten slogan, że MCT potrzebują mniej tlenu do spalania,
zagiołeś mi parola Rolli, więc się wkurzyłem i zacząłem myśleć...
i w końcu znalazłem w... głowie :hahaha:
przypomniałem sobie troszkę podstawy z chemii i zacząłem liczyć...
jak wiadomo z chemii, w efekcie spalania tłuszczy powstaje dwutlenek węgla i woda
tłuszcz + tlen = dwutlenek węgla + woda
L = P
Obrazek

MCT to: C6 kw.kapronowy, C8 kw.kaprylowy, C10 kw.kaprynowy, C12 kw.laurynowy

wszytko powyżej C12 to tłuszcze długołańcuchowe, trawione tradycyjnie
np. C18 ma oliwa z oliwek, C22 olej rzepakowy, oleje rybne, itd...

więc jak wynika z chemii, MCT faktycznie potrzebują sporo mniej tlenu (2-3x) niż pozostałe tłuszcze :bum:
"co nas nie zabije, to nas wzmocni"
"odrobina cierpienia jeszcze nikomu nie zaszkodziła"
Awatar użytkownika
Skoor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 9661
Rejestracja: 03 maja 2013, 08:18
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Wszystko ok, ale policz ile waży 1mol MCT do 1mola tłuszczu który dałeś jako przykład. Wyjdzie Ci, że MCT jest połowę lżejszy, a więc daje też o połowę mniej energii z 1mola czyli takiej samej liczby cząsteczek (6,23x10^23).

Trzeba by przeliczyć taka sama wagę jednego i drugiego tłuszczu i wtedy sprawdzić ile potrzeba tlenu do jego spalenia i powinno wyjść mniej więcej to samo. Nie mam teraz czasu tego liczyć. Może później się pobawię.

Tak na szybko policzylem i na tą sama wagę MCT co waży 1mol dlugolancuchowego trzeba zużyć 24,2 g tlenu więc wychodzi podobnie.
Siedlak1975
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4665
Rejestracja: 22 lis 2017, 14:58
Życiówka na 10k: 37:59
Życiówka w maratonie: 2:59:13
Lokalizacja: Tychy

Nieprzeczytany post

Panowie kapelusze z głowy przed waszą wiedzą z chemii. Ja po 18 latach od zakończenia studiów już niestety tego nie pamiętam.
Musiałbym trochę w książkach pogrzebać żeby sobie to przypomnieć.
Rozumiem,że olej MCT jako tłuszcze nie podbija insuliny tak jak po łyknięciu glukozy lub innych cukrów prostych.
Na butelce jest napisane, że ma dwukrotnie więcej energii od glukozy.
Awatar użytkownika
Skoor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 9661
Rejestracja: 03 maja 2013, 08:18
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Niezły marketing uprawiają na tych etykietkach... Olej rzepakowy też ma 2x więcej energii od glukozy ;) każdy tłuszcz ma... :bum:
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13294
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Zaraz... zaraz!!
O czym my teraz mowimy?

Zurzycie tlenu jest dla nas tylko wazne przy wysiku. Wtedy nie ma znaczenia jakiego rodzaju tluszcze lykamy.
Przez Beta-oksydacje (https://pl.wikipedia.org/wiki/Beta-oksydacja) przekształcane sa tłuszcze w acetylo-CoA i włączane w cykl Krebsa (https://pl.wikipedia.org/wiki/Cykl_kwasu_cytrynowego) w którym powstaje ATP, nośnik energii chemicznej, potrzebny w każdej komórce.
Ilość tlenu potrzebny w tym procesie na utylizacje tłuszczu jest zawsze taki sam i wynosi: 4,7 kcal/LiterO2.


Albo cos nie zrozumiałem.
Siedlak1975
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4665
Rejestracja: 22 lis 2017, 14:58
Życiówka na 10k: 37:59
Życiówka w maratonie: 2:59:13
Lokalizacja: Tychy

Nieprzeczytany post

Oliwa z oliwek będzie miała podobne działanie? Tam są inne kwasy ale smak dużo lepszy :taktak:
Awatar użytkownika
Arek Bielsko
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1004
Rejestracja: 12 wrz 2005, 14:19
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Nieprzeczytany post

Skoor pisze:Wszystko ok, ale policz ile waży 1mol MCT do 1mola tłuszczu który dałeś jako przykład. Wyjdzie Ci, że MCT jest połowę lżejszy, a więc daje też o połowę mniej energii z 1mola czyli takiej samej liczby cząsteczek (6,23x10^23).

Trzeba by przeliczyć taka sama wagę jednego i drugiego tłuszczu i wtedy sprawdzić ile potrzeba tlenu do jego spalenia i powinno wyjść mniej więcej to samo. Nie mam teraz czasu tego liczyć. Może później się pobawię.

Tak na szybko policzylem i na tą sama wagę MCT co waży 1mol dlugolancuchowego trzeba zużyć 24,2 g tlenu więc wychodzi podobnie.
hmm... też sobie tak licze i... jesli masa molowa 1cz kw. kaprylowego to 144g/mol, 1 cz kw. arachidowego 312, a 1cz tlenu to 32, to wychodzi mi, ze przy spalaniu tej samej ilości tych tłuszczy, do spalania kw. arachidowego potrzeba tlenu o 37% wiecej niz do spalenia kw.kaprylowego
"co nas nie zabije, to nas wzmocni"
"odrobina cierpienia jeszcze nikomu nie zaszkodziła"
Awatar użytkownika
Arek Bielsko
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1004
Rejestracja: 12 wrz 2005, 14:19
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Nieprzeczytany post

Rolli pisze:Zaraz... zaraz!!
O czym my teraz mowimy?

Zurzycie tlenu jest dla nas tylko wazne przy wysiku. Wtedy nie ma znaczenia jakiego rodzaju tluszcze lykamy.
Przez Beta-oksydacje (https://pl.wikipedia.org/wiki/Beta-oksydacja) przekształcane sa tłuszcze w acetylo-CoA i włączane w cykl Krebsa (https://pl.wikipedia.org/wiki/Cykl_kwasu_cytrynowego) w którym powstaje ATP, nośnik energii chemicznej, potrzebny w każdej komórce.
Ilość tlenu potrzebny w tym procesie na utylizacje tłuszczu jest zawsze taki sam i wynosi: 4,7 kcal/LiterO2.

Albo cos nie zrozumiałem.
z cyklu Krebsa, to najważniejsze dla mnie jest, że węgle dają 38 ATP, a tłuszcze 128 ATP
nie wiem co to za stała spalania 4,7... ale chyba wrzuce ten temat MCT na jakieś forum chemików, może ktoś to wyłoży konkretnie, ale łopatologicznie :bum:
"co nas nie zabije, to nas wzmocni"
"odrobina cierpienia jeszcze nikomu nie zaszkodziła"
Awatar użytkownika
Arek Bielsko
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1004
Rejestracja: 12 wrz 2005, 14:19
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Nieprzeczytany post

Siedlak1975 pisze:Oliwa z oliwek będzie miała podobne działanie? Tam są inne kwasy ale smak dużo lepszy :taktak:
no własnie nie, bo oliwa praktycznie nie zawiera mct (śladowe), tylko mieszankę lct (w tym głównie oleinowy C18 i palmitynowy C15), a więc przechodzi "normalne" trawienie tłuszczy
"co nas nie zabije, to nas wzmocni"
"odrobina cierpienia jeszcze nikomu nie zaszkodziła"
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13294
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Arek Bielsko pisze: z cyklu Krebsa, to najważniejsze dla mnie jest, że węgle dają 38 ATP, a tłuszcze 128 ATP
nie wiem co to za stała spalania 4,7... ale chyba wrzuce ten temat MCT na jakieś forum chemików, może ktoś to wyłoży konkretnie, ale łopatologicznie :bum:
Najważniejsze jest dostępne maksymalne O2, które nas limituje. No i faktor Czasu. Glikogeny sa duzo szybciej dostępne jako źródło energii.

To ze na tłuszczach możemy bez jedzenia dłużej leżeć na kanapie, raczej nas nie interesuje.
Siedlak1975
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4665
Rejestracja: 22 lis 2017, 14:58
Życiówka na 10k: 37:59
Życiówka w maratonie: 2:59:13
Lokalizacja: Tychy

Nieprzeczytany post

Rolli czy dobrze zrozumiałem, olej MCT ma duży power ale słabo dostępny(długi czas rozkładu) dla organizmu?
Z drugiej strony dla kogoś kto trenuje sporty wytrzymałościowe to przecież dobrze. Ma zapas energii dla długotrwałego wysiłku
Awatar użytkownika
Sikor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4921
Rejestracja: 31 lip 2015, 15:36
Życiówka na 10k: 40:35
Życiówka w maratonie: 3:13:29
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Siedlak1975 pisze:Rolli czy dobrze zrozumiałem, olej MCT ma duży power ale słabo dostępny(długi czas rozkładu) dla organizmu?
Z drugiej strony dla kogoś kto trenuje sporty wytrzymałościowe to przecież dobrze. Ma zapas energii dla długotrwałego wysiłku
To zalezy od intensywnosci wysilku. Przy wysokiej ta dostepnosc moze byc niewystarczajaca (w przeliczeniu na jednostke czasu).
MCT jak dobrze rozumiem znajduje sie gdzies pomiedzy weglami a tluszczami dlugolancuchowymi.
Pytanie tylko czego blizej jak rozumiem.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13294
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Siedlak1975 pisze:Rolli czy dobrze zrozumiałem, olej MCT ma duży power ale słabo dostępny(długi czas rozkładu) dla organizmu?
Z drugiej strony dla kogoś kto trenuje sporty wytrzymałościowe to przecież dobrze. Ma zapas energii dla długotrwałego wysiłku
Nie "do rozkładu", ale do przekształcenia tłuszczu w ATP.
Tak, to jest dobre jeżeli chcesz biegać w prędkościach poniżej 80% VO2max. Ale juz powyżej 85%, czyli maraton i krótsze dystansy, lepiej jest, zeby organizm miał duze zapasy glikogenu, zeby energia bala szybko dostępna i kosztowała mniej tlenu.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13294
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Sikor pisze:
Siedlak1975 pisze:Rolli czy dobrze zrozumiałem, olej MCT ma duży power ale słabo dostępny(długi czas rozkładu) dla organizmu?
Z drugiej strony dla kogoś kto trenuje sporty wytrzymałościowe to przecież dobrze. Ma zapas energii dla długotrwałego wysiłku
To zalezy od intensywnosci wysilku. Przy wysokiej ta dostepnosc moze byc niewystarczajaca (w przeliczeniu na jednostke czasu).
Dokladnie
MCT jak dobrze rozumiem znajduje sie gdzies pomiedzy weglami a tluszczami dlugolancuchowymi.
Pytanie tylko czego blizej jak rozumiem.
Nie bardzo, gdyz tłuszcz jest tłuszczem i uzyskać z niego energie musi przelecieć przez cykl Krebsa. MCT moze być bardziej przyswajalne dla organizmu, ale to jest sprawa trawienia i odkładania zapasów a nie uzyskiwania energii.

Jezeli tak nie jest, proszę podać źródła takich informacji.
ODPOWIEDZ