Strona 1 z 3
Alkohol a bieganie
: 20 cze 2015, 13:34
autor: mazi88
Zastanawiam się jaki wpływ na trening biegowy ma alkohol. Nie mówię o codziennym piciu tylko takim sporadycznym np na urodzinach raz na jakiś czas.
Re: Alkohol a bieganie
: 20 cze 2015, 13:35
autor: Skoor
Rewelacyjny, taki masz pozniej ogien, ze hoho!
Polecam szczegolnie 0,7 na dzien przed zawodami w celu zbicia wagi startowej i polepszenia samopoczucia.
Re: Alkohol a bieganie
: 20 cze 2015, 13:39
autor: katekate
ja tam nie wiem, ale ja po imieninach źle się czułam po 3 piwach, niemniej na drugi dzien zaczęłam biegać
Re: Alkohol a bieganie
: 20 cze 2015, 13:44
autor: harlan
Wszystko jest dla ludzi. Przy treningu amatorskim nie ma najmniejszego znaczenia jeśli raz na jakiś czas sobie przeplukasz migdałki
ale po dużej ilości alko nie proponowałbym startu w zawodach albo jakiegoś treningu szybkosciowego z rana bo możesz być zbyt rozrzutny
Re: Alkohol a bieganie
: 23 cze 2015, 05:46
autor: Sghjwo
harlan pisze: ale po dużej ilości alko nie proponowałbym startu w zawodach
ale jest motywacja, biegniesz bardzo szybko od jednego wodopoju do nastepnego
Re: Alkohol a bieganie
: 23 cze 2015, 06:04
autor: Sghjwo
Co do biegania na kacu, to sa dwa przypadki.
1. Kiedy jeszcze alkohol "trzyma" i kac sie jeszcze nie zaczal - wtedy biega sie wiecej i szybciej, bo czlowiek nie kontroluje "bolu".
2. Kiedy kac juz dopadl, to wtedy biega sie jak w smole, kazdy krok i oddech jest ciezki, nie mowiac juz o odwodnieniu
Jest za to tez dobra strona, po bieganiu kac mija szybciej
Re: Alkohol a bieganie
: 23 cze 2015, 15:27
autor: numizmatyk
ja tam odradzam bieganie po alkoholu. człowiek ma wypłukane wszystkie minerały z organizmu a ty jeszcze ma biegać, to niemoże skończyć sie dobrze.
Re: Alkohol a bieganie
: 24 cze 2015, 15:46
autor: procletus1902
To jest fakt autentyczny, że alkohol wszystkie dobre minerały wypłukuję..Chociaż tak dla zdrowia można i tak sobie wypić jakieś jedno piwka tak raz na miesiąc lub raz na dwa tygodnie..Lecz koledzy z abstra i tak zawsze mówili, że jedno piwko to jest jeden dzień treningu w plecy.
Re: Alkohol a bieganie
: 24 cze 2015, 16:24
autor: axell
procletus1902 pisze:To jest fakt autentyczny, że alkohol wszystkie dobre minerały wypłukuję..Chociaż tak dla zdrowia można i tak sobie wypić jakieś jedno piwka tak raz na miesiąc lub raz na dwa tygodnie..Lecz koledzy z abstra i tak zawsze mówili, że jedno piwko to jest jeden dzień treningu w plecy.
Nie specjalnie rozumiem co to jest "fakt autentyczny" ani na jakiej zasadzie alkohol miałby wypłukiwać "wszystkie dobre minerały" - ale sam jestem ciekawy jaki jest na prawdę wpływ alkoholu na wyniki sportowe ale powtarzanie jakiś banałów bez chwili refleksji jest bez sensu.
Jakiś czas temu szukałem wiarygodnych opracowań ale coś ciężko mi szło. Teraz na szybko znalazłem kilka punktów - z czego tak na prawdę wychodzi mi, że niewielkie ilości (np lampka wina czy piwo/na tydzień - dla amatorów to nie ma żadnego znaczenia).
1) odwodnienie (i oczywiście wszystkie z tym powiązane konsekwencje)
2) zaburza metabolizm - problemy z uzyskiwaniem energii z tłuszczów (glukozy? - niektóre źródła podają)
3) wydłużony czas regeneracji po treningu
4) problemy z uzyskaniem maksymalnej intensywności (nie wiem czy nie związane z 1) -
5) zaburzenia koncentracji (możliwości potknięć itp w przypadku biegania)
6) spadek produkcji testosteronu
7) problemy ze snem
Dysponuje ktoś jakimiś wynikami badań naukowych w tej materii?
Re: Alkohol a bieganie
: 24 cze 2015, 17:31
autor: mazi88
ale temat się rozwinął. W końcu sam się wypowiem. Biegam amatorsko. Czasami ze znajomymi spotykam się np w okresie letnim przy grillu to albo sobie piwko łykniemy albo jakiegoś smakowego alkoholu troszkę mocniejszego (ostatnio absolwent cytrynowy) ale tak w granicach rozsądku. I na drugi dzień z bieganiem nie ma problemu.
Re: Alkohol a bieganie
: 27 cze 2015, 09:37
autor: Zbigniew94
40% gówno dla biegania ... od czasu do czasu piwko ? na zdrowie hej !
Re: Alkohol a bieganie
: 19 lip 2015, 09:58
autor: UltraIvory79
Spożyty bezpośrednio po wysiłku alkohol utrzymuje produkcję kortyzolu na wysokim poziomie, co ze względu na działanie kataboliczne spowalnia regenerację mięśni (powoduje degenerację białka w mięśniach). Bardzo częstym błędem biegaczy jest picie alkoholu po wysiłku. Niektórzy wierzą, że wypicie piwa uzupełni straty węglowodanów, ale piwo wbrew powszechnej opinii nie zawiera aż takiej dawki węgli, a ponadto przeszkadza w odbudowie glikogenu, co ponownie opóźnia odnowę po wysiłku.
Re: Alkohol a bieganie
: 19 lip 2015, 10:00
autor: iGerman1601
Nawet mała ilość alkoholu we krwi obniża nasze możliwości psychomotorycznych, koncentrację, czas reakcji i równowagę. Z mojego punktu widzenia nie widzę żądnych korzyści z picia alkoholu. Wiem, że wiele osób świadomie z niego korzysta tłumacząc to poczuciem błogiego relaksu i wyluzowania...
Re: Alkohol a bieganie
: 24 lip 2015, 13:21
autor: Zbigniew94
UltraIvory79 pisze:Spożyty bezpośrednio po wysiłku alkohol utrzymuje produkcję kortyzolu na wysokim poziomie, co ze względu na działanie kataboliczne spowalnia regenerację mięśni (powoduje degenerację białka w mięśniach). Bardzo częstym błędem biegaczy jest picie alkoholu po wysiłku. Niektórzy wierzą, że wypicie piwa uzupełni straty węglowodanów, ale piwo wbrew powszechnej opinii nie zawiera aż takiej dawki węgli, a ponadto przeszkadza w odbudowie glikogenu, co ponownie opóźnia odnowę po wysiłku.
wyczytałem że piwo zakwasza.
Re: Alkohol a bieganie
: 24 lip 2015, 18:57
autor: Grzes_PL
Wpływ jest jak najbardziej negatywny. Przede wszystkim obniża się sprawność motoryczna - mniejsze napięcie mięśni, wolniejszy czas reakcji, gorsza koordynacja ruchowa, co m.in. powoduje większe narażenie na różnego rodzaju urazy. Po drugie alkohol odwadnia - odwodnienie 2%, to spadek wydolności o około 20%, a alkohol jest wstanie wywołać nawet 3% odwodnienie w ciągu kilku godzin.