Strona 1 z 3
Wzmocnienie mięśnia czworogłowego uda
: 20 lut 2006, 20:24
autor: esiek
Witam wszytskich którzy mają problemy z kolanem. Może ktoś z was posiada jakieś dobre ćwiczenie na rozbudowę mięśnia czwórgłowego uda szczególnie chodzi mi o głowę przyśrodkową mięśnia. Po kontuzjach kolana i zaniku mięśnia czwórgłowego mam ten mięśień wyrażnie mniejszy i szukam jakiegoś programu treningowego na odbudowanie go.
Wzmocnienie mięśnia czworogłowego uda
: 20 lut 2006, 21:32
autor: Acid
Re: Wzmocnienie mięśnia czworogłowego uda
: 17 lut 2007, 21:05
autor: Matiii
Niestety ten link już nie działa :/ Też szukam takiego treningu.Ma ktoś może jakiś link?
: 18 lut 2007, 13:02
autor: wojtek
Zwykla jazda na rowerze .
Kiedys cwiczylem na kolano , link :
http://www.bieganie.pl/trening/wojtka_c ... index.html
: 18 lut 2007, 23:40
autor: Ruda
rower nie ćwiczy głowy przyśrodkowej.
np.przysiady
: 19 lut 2007, 02:58
autor: wojtek
W moim wypadku rower sie sprawdzil .
Bylem u lekarza na ogledzinach , ktory stwierdzil niestabilnosc w obrebie stawu kolanowego .
Po kilku miesiacach regularnego rowerowania pojawilem sie na kontrole .
Bol minal i stabilnosc wzrosla .
Lekarz stwierdzil wyrazna poprawe , mowiac ,ze kazdy pacjent powinien sobie brac do serca cwiczenia .
: 19 lut 2007, 10:32
autor: Matiii
Ruda1 pisze:rower nie ćwiczy głowy przyśrodkowej.
np.przysiady
To znaczy rower może zaszkodzić?
: 19 lut 2007, 12:54
autor: mateos
Witam,
Polecam przeglądnąć tutaj:
http://www.kulturystyka.pl/atlas/nogi.htm
Pozdrawiam
Mateusz
: 19 lut 2007, 13:06
autor: mateos
: 19 lut 2007, 17:44
autor: Ruda
Ludzie, nie polecajcie sobie tego typu ćwiczeń. chyba , ze chcecie aby wzrosła liczba pacjentów...
Większość przeciwskazana!!!!!!
: 19 lut 2007, 20:29
autor: Matiii
Ruda1 pisze:Ludzie, nie polecajcie sobie tego typu ćwiczeń. chyba , ze chcecie aby wzrosła liczba pacjentów...
Większość przeciwskazana!!!!!!
Masz jakiś konkretne na myśli?
: 19 lut 2007, 23:21
autor: mateos
Wydaje mi się, że najmniej polecane jest nieprawidłowe technicznie wykonywanie poszczególnych ćwiczeń, w tym również dobór nieodpowiedniego obciążenia.
Część z tych ćwiczeń jest lepsza (lub jak ktoś woli mniej obciążająca stawy i ścięgna) a część gorsza (czyt. bardziej obciąża). Część bardziej izoluje mięśnie a część mniej. W związku z tym oczywiście część z nich bardziej wskazana jest przy rehabilitacji natomiast część może być stosowana w zasadzie tylko przez zaawansowanych treningowo kulturystów.
Jeśli chodzi o dobór odpowiednich i kontrolę poprawności wykonania poszczególnych ćwiczeń najlepiej zdać się na dobrego instruktora (wiem, że to truizm).
Ja osobiście w przypadku kontuzji darowałbym sobie jakiekolwiek ćwiczenia z pokonywaniem oporu.
Nie posiadam na tyle szerokiej wiedzy aby doradzać komuś "zrób to i to",
szczególnie przez internet i jeszcze brać za to odpowiedzialność.
Natomiast zawsze warto wskazać gdzie szukać. To jak się użyje informacji to już problem pytającego. W przypadku braku wystarczającej pewności co do swoich działań zawsze aktualny jest podpunkt instruktor.
Ruda - bardzo chętnie przeczytam jakie konkretne uwagi masz do konkretnych ćwiczeń,wiedzy nigdy dość. Oczywiście mam na myśli konstruktywne uwagi a nie ostrzeżenia typu: "zbyt głęboki czy też gwałtowny ruch lub zbyt duże obciążenie przy takim to a takim ćwiczeniu
może powodować uraz...". O poprawności technicznej pisałem już ciut wyżej. Chociaż z drugiej strony wiedza ta może kogoś zainteresować więc jak masz ochotę to pisz - im więcej tym lepiej.
Pozdrawiam
Mateusz
: 20 lut 2007, 02:20
autor: wojtek
Wachlarz cwiczen powinien byc zalecony przez lekarza na podstawie ogledzin i poczatkowo wykonywany pod nadzorem fizjoterapeutow .
: 20 lut 2007, 08:55
autor: mateos
Wojtek, zgadzam się z tobą w stu procentach. Szczególnie istotne jest to w przypadku kontuzji.
Czasem ciężko jest mi pojąć, że istnieją ludzie którzy jak zepsuje się im telewizor to są w stanie poprosić na o schematy elektroniczne telewizora po czym z miną znawcy zacząć wiercić w środku śrubokrętem. Na koniec okazuje się, że jednak nie wyszło bo się i nie rozumie i nie potrafi a efekty działania są zazwyczaj smutniejsze od tego co było na początku.
Istnieją na świecie ludzie, którzy posiadają specjalistyczną wiedzę na temat, który nas interesuje i chętnie się tą wiedzą podzielą (za drobną aczkolwiek sprawiedliwie uzyskaną opłatą). Trzeba tych ludzi znaleźć i dać im szansę. Jeśli ktoś uważa, że lepiej spróbować najpierw samemu a potem się zobaczy to faktycznie zobaczy.
Wracając do rowerka zastanawia mnie jedna rzecz. Głowa przyśrodkowa jest częścią mięśnia odpowiadającego za prostowanie nogi w kolanie. Jako część tego mięśnia (czworogłowy uda) odpowiada za ten ruch poprzez przekazywanie sił skurczu w odpowiednie miejsce (punkt przyłożenia). Z tego co wiem to wszystkie głowy mięśnia czworogłowego odpowiadają za ten ruch (mięsień prosty uda zgina dodatkowo nogę w stawie biodrowym). Teraz przyjrzyjmy się rowerowi. Częścią cyklu ruchowego rowerzysty jest prostowanie nogi w kolanie. Faktycznie duża część z sił prostujących pochodzi z innych źródeł. Jest np. efektem zamachu nogi w stawie biodrowy w tył a więc pracy grup mięśniowych leżących gdzie indziej. Nie mniej wydaje mi się, że mięsień ten pracuje. To z jaką intensywnością to zależy od techniki pedałowania. Oczywistym jest że intensywność ta niekoniecznie jest taka jak przy przysiadach ale jednak jakaś jest a co za tym idzie towarzyszy temu reakcja fizjologiczna. Jaka i czy warta zachodu to pytanie do fizjoterapeuty. Przykład Wojtka pokazuje, że nie powinna być chyba bagatelizowana.
Pozdrawiam
Mateusz
: 20 lut 2007, 09:24
autor: Ruda
Mateos, nie ma w tej chwili na odpowiadania na posty o ćwiczeniach, ale jedno zdanie o VMO-głowie przyśrodkowej czworogłowego. Ona nie odpowiada za prostowanie kolana, jako jedyna ma funkcję stabilizowania rzepki