Strona 1 z 1

Ból kolana

: 02 sty 2013, 09:56
autor: siena_driver
Ból kolana zaatakował mnie po biegu sylwestrowym. Robiłem sobie schłodzeniowy trucht do depozytu i szatni, w pewnym momencie przyśpieszyłem i poczułem ukłucie w prawym kolanie. Po chwili ustąpiło, więc zignorowałem je. Wieczorem nic nie bolało. W Nowy Rok wstałem z lekkim bólem, który ustępował, gdy prostowałem nogę. Sądziłem, że da się to jakoś rozbiegać, ale niestety, nabiegałem ledwo 5km i musiałem odpuścić. Ból od zewnętrznej strony kolana promieniował w górę, jakby po mięśniu uda, a kiedy próbowałem truchtu z niemal wyprostowaną nogą, bolał również piszczel :/
W tym tygodniu zamierzam zaaplikować sobie tylko pływanie i siłownię na górne partie mięśni, pobiegam testowo dopiero w poniedziałek. Zrobiłem sobie mnóstwo galaretki, żeby ewentualne braki mazi w torebkach stawowych kolan uzupełnić. Co jeszcze radzicie? Jakaś maść, voltaren? Najłatwiej byłoby od razu do ortopedy się pewnie udać, ale wiadomo, jak to z terminami jest :(

Re: Ból kolana

: 02 sty 2013, 10:29
autor: fantom
A to czasem nie slynny ITBS ?

Re: Ból kolana

: 02 sty 2013, 10:57
autor: siena_driver
Oby nie - zapoznałem się z artykułem na portalu:
http://www.bieganie.pl/?show=1&cat=25&id=2407

I tak - teoretycznie część opisu dolegliwości pokrywa się z moją obserwacją, ale nie sprawdza się to, co ma być przyczyną: pronacja (jestem supinatorem), szpotawość kolan (nie stwierdzono). Poza tym, ten ból pojawił się nagle - z prawym kolanem, odkąd biegam, nie miałem nigdy problemu. Lewe czasem bolało, ale tak "ogólnie", zmęczeniowo, pod koniec dłuższych wybiegań.
Do tego ból odezwał się w niedzielę na schłodzeniu, po jakichś 11km w nogach, a wczoraj już po 2-3km dawał o sobie znać. Dziś też czuję lekkie kłucie, jak zbyt długo mam ugiętą nogę.

Re: Ból kolana

: 02 sty 2013, 11:09
autor: adam1adam
Radze:
1:Zmiana obuwia np:Mizuno Weve Rider 14
2:Zmien trase
3:Do smarowania masc tzw.Konska 5zl puszka
4:oklady z lodu
jak to nie pomaga to niestety odpusc bieganie na jakis czas.

Re: Ból kolana

: 02 sty 2013, 11:18
autor: mar_jas
adam1adam pisze:Radze:
1:Zmiana obuwia np:Mizuno Weve Rider 14
2:Zmien trase
3:Do smarowania masc tzw.Konska 5zl puszka
4:oklady z lodu
jak to nie pomaga to niestety odpusc bieganie na jakis czas.
Noooo..ta pierwsza rada jest najwazniejsza :hejhej:

Masz opuchlizne na tym kolanie?
Boli w trakcie ruchu czy jak nie ruszasz tez?
Pod obciążeniem, bez obciążenia?
Okłady z lodu, basen ale z pływaniem na grzbiecie albo kraulem ( bez zabki ) to dobry pomysł, kilka dni pauzy...

Re: Ból kolana

: 02 sty 2013, 11:28
autor: siena_driver
Opuchlizny nie mam żadnej. Ból "uaktywnia się" przy zginaniu kolana, na basenie jednak w ogóle go nie czułem, nawet przy żabce.
Poszukam chłodzącej maści końskiej w aptekach, chyba, że można altacet po prostu też zastosować - i to, i to chłodzi ? :)

Re: Ból kolana

: 02 sty 2013, 11:30
autor: mar_jas
grim80 pisze:Opuchlizny nie mam żadnej. Ból "uaktywnia się" przy zginaniu kolana, na basenie jednak w ogóle go nie czułem, nawet przy żabce.
Poszukam chłodzącej maści końskiej w aptekach, chyba, że można altacet po prostu też zastosować - i to, i to chłodzi ? :)
altacet raczej na opuchliznę...jak bym chłodził miejscowo, albo jakąś maścią albo najlepiej okładem zelowym....jak na basenie nie boli to dobrze...popływaj i daj sobie kilka dni na luz z bieganiem....jak nie przejdzie to niestety ale nast wersja to już ortopeda ;)

Re: Ból kolana

: 02 sty 2013, 11:54
autor: kapolo
grim80 pisze: Ból "uaktywnia się" przy zginaniu kolana,
Moim zdaniem wszystko wskazuje na ITBS. Przede wszystkim, zewnętrzna strona kolana i ból przy zginaniu. Jak schodzisz po schodach to boli? Spróbuj zrobić kilka przysiadów na jednej nodze. Najlepiej by było gdybyś zweryfikował to u specjalisty.

Jeżeli nie ma opuchlizny, to dobrze. Znaczy, że stan zapalny się mocno nie rozwinął. Konieczna przerwa i ćwiczenia wzmacniająco rozciągające. Jeśli bieganie to tylko do pierwszych oznak bólu.

Poniżej jest wątek ITBS moje boje - kopalnia wiedzy

Re: Ból kolana

: 02 sty 2013, 12:00
autor: siena_driver
Czasem pobolewa przy mocniejszym ugięciu kolana, jak schodzę po schodach.
Wspomniałeś o przysiadach na jednej nodze - po świętach przez kilka dni nie biegałem, robiłem natomiast dużo ćwiczeń stacjonarnych. Przysiadów na jednej nodze nawet bardzo dużo. Może przeciążyłem kolano i odezwało się dopiero w sylwestra?

Re: Ból kolana

: 02 sty 2013, 12:17
autor: adam1adam
Podobno dobre sa przysiady na pochylej powiezchni (20-30°), ale nie probowalem-
sprawdz.

Re: Ból kolana

: 02 sty 2013, 12:40
autor: siena_driver
Dzięki za wszystkie rady, postaram się zastosować.
Liczę jednak, że zgodnie z zasadą "tylko spokój nas uratuje", wystarczy kilka dni odpoczynku. Co do zmiany butów - wprawdzie asicsy mają ledwie 400km przebiegu, ale może straciły już sporo swoich amortyzacyjnych zdolności i stąd problem z kolanem się pojawił...