Polar m430, następca m400

Slawcio
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1285
Rejestracja: 10 lip 2017, 06:06
Życiówka na 10k: 39:40
Życiówka w maratonie: 3:02:02
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Astraroth pisze:Nie zgodzę się co do tak dużych odchyleń w przypadku używania prawidłowo skalibrowanego stryda, wtedy tempo chwilowe jest rzeczywiście z max 2-3 opóźnieniem a rozbieżności to ok. 5 sek/km
A to można źle skalibrować pod kątem tempa chwilowego? :nienie:

No cóż może masz jakiś lepszy m430, bo mój tak pokazywał. To był jeden z głównych powodów dla których go sprzedałem.
Mam teraz V800 i jest podobnie, może minimalnie stabilniej ale tak samo skacze 15 sek/km w górę lub dół.
Przebiegnij się z suunto+stryd, to zobaczysz jak to imho powinno wyglądać.

Może w końcu się zmotywuję i nakręcę filmik, tylko muszę jakoś gopro na wózek zamontować.
KISS (Keep It Simple, Stupid)
New Balance but biegowy
Astraroth
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 480
Rejestracja: 16 mar 2015, 19:28
Życiówka na 10k: 51:10
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Slawcio pisze:
Astraroth pisze:
A to można źle skalibrować pod kątem tempa chwilowego? :nienie:

No cóż może masz jakiś lepszy m430, bo mój tak pokazywał. To był jeden z głównych powodów dla których go sprzedałem.
Mam teraz V800 i jest podobnie, może minimalnie stabilniej ale tak samo skacze 15 sek/km w górę lub dół.
Przebiegnij się z suunto+stryd, to zobaczysz jak to imho powinno wyglądać.

Może w końcu się zmotywuję i nakręcę filmik, tylko muszę jakoś gopro na wózek zamontować.
Slawcio, podstawą realnego tempa w przypadku użycia pary stryd+polar czy każdy inny zegarek jest prawidłowe ustalenie i wprowadzenie współczynnika kalibracji. Jeśli jest nieprawidłowy to wraz ze wzrostem prędkości odchylenia będą coraz większe bo współczynnik mnoży wartość posiadaną przez footpod. Używałam stryda z M400 a teraz z M430 i nie mam najmniejszych problemów z tempem chwilowym. Tempo chwilowe z modułu GPS który jest w M400 i M430 jest delikatnie mówiąc kiepskie ale czego się spodziewać po zegarku za 6 stow ze starym modułem GPS. I nie ma co to porównywać z suunto bo to inna klasa zegarka ...I cena również.
Slawcio
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1285
Rejestracja: 10 lip 2017, 06:06
Życiówka na 10k: 39:40
Życiówka w maratonie: 3:02:02
Lokalizacja: Białystok
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Astraroth pisze:Slawcio, podstawą realnego tempa w przypadku użycia pary stryd+polar czy każdy inny zegarek jest prawidłowe ustalenie i wprowadzenie współczynnika kalibracji. Jeśli jest nieprawidłowy to wraz ze wzrostem prędkości odchylenia będą coraz większe bo współczynnik mnoży wartość posiadaną przez footpod.
W teorii masz rację, a w praktyce różnice w odchyleniach błędnej kalibracji będą dla nas niezauważalne, w stosunku do tego jak producent zegarka uśrednia nam te dane.
Dla przykładu: Bieg tempem 5 km/min, dane z nieskalibrowanego stryda. Ja biegam na współczynniku 1,009 co po przeliczeniu daje nam realne tempo biegu 4,57 km/min. TRZY SEKUNDY różnicy w wyświetlaniu bieżącego tempa biegu.
To jak bardzo źle go trzeba skalibrować żeby, błędna kalibracja powodowała większe odchylenia.
Astraroth pisze:Używałam stryda z M400 a teraz z M430 i nie mam najmniejszych problemów z tempem chwilowym.
Próbowałaś robić trening w określonym zakresie tempa? np. zakres 20 sekund
Astraroth pisze:Tempo chwilowe z modułu GPS który jest w M400 i M430 jest delikatnie mówiąc kiepskie ale czego się spodziewać po zegarku za 6 stow ze starym modułem GPS. I nie ma co to porównywać z suunto bo to inna klasa zegarka ...I cena również.
Pisałem o suunto+stryd, moduł GPS tu nie ma znaczenia. Bo z gps-u o ile pamiętam w suunto też to działa źle. I nie chodzi tu o klasę tylko jak producent podszedł do tematu. Suunto trainer można kupić za 650 zł (były niedawno w x-komie), wyświetla tempo tak samo jak suunto 9 baro. Podobnie jest pomiędzy M430 i V800.
A stary ambit 3 ze strydem robi to jeszcze bardziej stabilnie niż wszystkie wyżej wymienione bo wyświetla z dokładnością do 5 sekund, przez co tempo biegu jest super stabilne.
KISS (Keep It Simple, Stupid)
Pasiu
Wyga
Wyga
Posty: 69
Rejestracja: 11 wrz 2017, 13:32
Życiówka na 10k: 37,22
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Wg mnie minimalny zakres tempa przy którym w miarę komfortowo można trenować to 30s, czyli np jak chcę biegać w tempie 4:30 to zakres ustawiam 4:15 - 4:45.
Minimalne odcinki to 200-250m a najlepiej 400-500m.
No i trzeba trochę wprawy tzn. jak przechodzisz na szybszy zakres to trzeba przyspieszyć trochę na wyczucie i nie przyspieszać za bardzo bo zegarek wskaże właściwe tempo z opóźnieniem (kilka, kilkanaście sekund). Jak za bardzo przyspieszysz to będzie wariował i kazał zwalniać, przyspieszać itp. Kwestia wprawy ale do ogarnięcia :)
"Kto w młodości głupim nie był, ten na starość nie zmądrzeje"
Astraroth
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 480
Rejestracja: 16 mar 2015, 19:28
Życiówka na 10k: 51:10
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Ja używam od bardzo dawna wartości brzegowych ze swoich progów tempowych. Zakresy mają rozstrzał od 20 do 40 sekund i sprawdzają się bardzo dobrze kiedy używam stryda.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Sparhawk
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 48
Rejestracja: 02 maja 2018, 12:50
Życiówka na 10k: 41:32
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Stargard

Nieprzeczytany post

Pytanie, ma ktoś pojęcie, jak ogarnąć to (o ile w ogóle), że dystans przebiegnięty nie odpowiada temu we flow.polar?

Tzn. na samej stronie przy mapce jest tak samo jak na zegarku, rozjeżdża się w aktywnościach ( https://flow.polar.com/diary/activity/ ), np. trening o 16 12km i np. chodzenie przed, a w aktywnościach za cały dzień np. 8,7km..

Pisałem już do supportu, dostałem odpowiedź:

"Witam,
otrzymałem odpowiedź z naszego działu technicznego.
Dystans podawany w podsumowaniu dziennej aktywności nie dodaje bezpośrednio dystansu zarejestrowanego w ramach treningu, ponieważ są one liczone w odmienny sposób.
Dystans podczas treningu wyliczany jest na podstawie zapisów odbiornika GPS i jest to dokładny sposób pomiaru. Natomiast dystans w podsumowaniu dziennej aktywności jest szacunkowym przeliczeniem liczby kroków na pokonany dystans (z kolei liczba kroków, obliczana jest na podstawie ruchów nadgarstka użytkownika). W związku z tym szacunkowy dystans dziennej aktywności może być teoretycznie mniejszy niż ten pokonany podczas treningu."

Jednak takie duże różnice? Czasem dochodzą do 50%... A już nie wspomnę jak dochodzi jazda na rowerze... Ale może jednak komuś się udało to jakoś obejść i ma w miarę poprawne dane? Potrzebuję dość dokładnego pomiaru dystansu (charytatywna akcja), a na tym tracę dość sporo :/ Używam też do chodzenia apki w telefonie mierzącej dystans, ale średnio ona działa i trochę męczące się robi, więc postanowiłem poszukać podpowiedzi tutaj :)

Polar to mój pierwszy tego typu zegarek, może w innych jest tak samo i to po prostu już tak jest?
Link do bloga treningowego:
Blog

Link do komentarzy:
Komentarze
JFP
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 375
Rejestracja: 29 gru 2016, 14:21
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Astraroth pisze:
JFP pisze: Piszesz o tym co jest w M430 w opcji "Bieganie". Spróbuj przełączyć na opcję "Kolarstwo". Tamże nie ma nawet ikonki obrazującej HR! W przypadku pierwszym u mnie wszystko gra i bucy! Zgłaszam jedynie problem w opcji #2 ("Kolarstwo")
Hmm, chyba masz coś źle ustawione w opcji treningu Kolarstwo. Ja również mam ten typ sportu dodany i sprawdziłam organoleptycznie przed chwilą jak jest z łapaniem pulsu bo nie jeździłam jeszcze na rowerze z M430. Jest dokładnie tak samo jak w przypadku Biegania, jeśli masz zalożony pas to po chwili łapie z niego puls i pojawia się ikonka BT przy serduszku. Załączam zdjęcie jako dowód.
Dzięki za odpowiedź. U mnie jest identycznie, tzn. wyświetla się logo BT, co oznaczałoby, że priorytetowym jest zewn. czujnik HR. W praktyce niestety jest inaczej. Pozwalam sobie wrzucić poniżej graficzny zapis ostatniego wyjazdu
Obrazek
Mam tutaj lokalnie taki ostry podjazd (zaznaczony ciemniejszą szarością pomiędzy 11 a 13 km trasy) na którym przy prędkości ~20 km/h tętno zawsze wzrasta mi do HRmax! W przypadku tego zapisu tak nie jest; widać, że zmiany tętna są na tyle przypadkowe i tak mocno się wahają, że jest to 100% dowodem na pomiar z czujnika zegarkowego.
Byłbym wdzięczny, gdybyś zweryfikował u siebie moje spostrzeżenia wskazujące na to, że wyświetlająca się ikonka BT nie jest pewnym dowodem na pomiar z zewn. czujnika!
Dzięki.
Awatar użytkownika
C80
Wyga
Wyga
Posty: 137
Rejestracja: 24 sty 2017, 07:51
Życiówka na 10k: 51:27
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: ZPL
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Sparhawk pisze:Pytanie, ma ktoś pojęcie, jak ogarnąć to (o ile w ogóle), że dystans przebiegnięty nie odpowiada temu we flow.polar?

Tzn. na samej stronie przy mapce jest tak samo jak na zegarku, rozjeżdża się w aktywnościach ( https://flow.polar.com/diary/activity/ ), np. trening o 16 12km i np. chodzenie przed, a w aktywnościach za cały dzień np. 8,7km..

Pisałem już do supportu, dostałem odpowiedź:

"Witam,
otrzymałem odpowiedź z naszego działu technicznego.
Dystans podawany w podsumowaniu dziennej aktywności nie dodaje bezpośrednio dystansu zarejestrowanego w ramach treningu, ponieważ są one liczone w odmienny sposób.
Dystans podczas treningu wyliczany jest na podstawie zapisów odbiornika GPS i jest to dokładny sposób pomiaru. Natomiast dystans w podsumowaniu dziennej aktywności jest szacunkowym przeliczeniem liczby kroków na pokonany dystans (z kolei liczba kroków, obliczana jest na podstawie ruchów nadgarstka użytkownika). W związku z tym szacunkowy dystans dziennej aktywności może być teoretycznie mniejszy niż ten pokonany podczas treningu."

Jednak takie duże różnice? Czasem dochodzą do 50%... A już nie wspomnę jak dochodzi jazda na rowerze... Ale może jednak komuś się udało to jakoś obejść i ma w miarę poprawne dane? Potrzebuję dość dokładnego pomiaru dystansu (charytatywna akcja), a na tym tracę dość sporo :/ Używam też do chodzenia apki w telefonie mierzącej dystans, ale średnio ona działa i trochę męczące się robi, więc postanowiłem poszukać podpowiedzi tutaj :)

Polar to mój pierwszy tego typu zegarek, może w innych jest tak samo i to po prostu już tak jest?
Liczba kroków z aktywności ma się nijak do rzeczywistości czy treningów. Kiedyś miałem taki dzień, że przez cały może zrobiłem kilkaset kroków ale na rowerze pokonałem kilkadziesiąt kilometrów. W aktywności wyszło, że zrobiłem kilkanaście tysięcy kroków i coś koło 1/3 dystansu z treningu rowerowego. Też pisałem do supportu i wyjaśniono mi, że dystans i kroki z aktywności to tak na prawdę forma wyznacznika wysiłku i tak po prostu ma być. Czyli o ile dobrze ich zrozumiałem generalnie może być tak, że nasza aktywność przez cały dzień będzie przeliczania na kroki nawet jeżeli nie chodzimy czy biegamy. Trochę durny system który wprowadza w błąd, a którego nie da się na razie zmienić. Jak na razie nie ma nawet opcji, żeby zawieszać zliczanie kroków np. przy treningu rowerowym.
Siedlak1975
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4652
Rejestracja: 22 lis 2017, 14:58
Życiówka na 10k: 37:59
Życiówka w maratonie: 2:59:13
Lokalizacja: Tychy

Nieprzeczytany post

Czy to prawda, że w m430 nie wymienimy samodzielnie paska i trzeba zegarek wysyłać do producenta?
Astraroth
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 480
Rejestracja: 16 mar 2015, 19:28
Życiówka na 10k: 51:10
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Siedlak1975 pisze:Czy to prawda, że w m430 nie wymienimy samodzielnie paska i trzeba zegarek wysyłać do producenta?
Spojrzałam na swoj zegarek i dementuję tą plotkę.
Są widoczne szpilki a więc bezproblemowo można wymienić samodzielne pasek :).
Siedlak1975
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4652
Rejestracja: 22 lis 2017, 14:58
Życiówka na 10k: 37:59
Życiówka w maratonie: 2:59:13
Lokalizacja: Tychy

Nieprzeczytany post

Astraroth pisze:
Siedlak1975 pisze:Czy to prawda, że w m430 nie wymienimy samodzielnie paska i trzeba zegarek wysyłać do producenta?
Spojrzałam na swoj zegarek i dementuję tą plotkę.
Są widoczne szpilki a więc bezproblemowo można wymienić samodzielne pasek :).
Mój znajomy twierdzi, że nie można i koszt wymiany to 200zł.
Mój TT zaczyna nie ogarniać z baterią i jak padnie to chętnie bym kupił m430
Pasiu
Wyga
Wyga
Posty: 69
Rejestracja: 11 wrz 2017, 13:32
Życiówka na 10k: 37,22
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Siedlak1975 pisze: Mój znajomy twierdzi, że nie można i koszt wymiany to 200zł.
Mój TT zaczyna nie ogarniać z baterią i jak padnie to chętnie bym kupił m430
Głupoty Ci znajomy opowiada albo chce Cię skubnąć na 2 stówki :)
Chwila roboty, a paski z wiadomego źródła od Chińczyka na pewno nie gorsze niż oryginał :)
"Kto w młodości głupim nie był, ten na starość nie zmądrzeje"
Siedlak1975
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4652
Rejestracja: 22 lis 2017, 14:58
Życiówka na 10k: 37:59
Życiówka w maratonie: 2:59:13
Lokalizacja: Tychy

Nieprzeczytany post

Znalazłem na youtube film z wymianą paska. Paski na alegro za około 45zł.
Pytanie nie aktualne. :hej:
Astraroth
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 480
Rejestracja: 16 mar 2015, 19:28
Życiówka na 10k: 51:10
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Siedlak1975 pisze:Znalazłem na youtube film z wymianą paska. Paski na alegro za około 45zł.
Pytanie nie aktualne. :hej:
Polecam ali, tam ten sam pasek dostaniesz za jakieś 25 zł :) i to do wyboru do koloru.
Bianka16
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 757
Rejestracja: 04 lut 2018, 00:31
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Niedawno zmieniałam pasek. Kupowałam właśnie na allegro za 45zł. Nie miałam czasu czekać na przesyłkę z Alliexpressu, bo za moment zegarek zamiast na ręce, nosiłabym w ręce. Dałam radę sama go wymienić. Nie trzeba pędzić z taką drobnostką do serwisu, ani wydawać 200zł.
ODPOWIEDZ