Buty Nike dla początkującego

Kejsar
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 15
Rejestracja: 15 kwie 2018, 01:04
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Witam. Szukam butów do biegania do biegania po asfalcie, czy innych twardych nawierzchniach.

Obecnie nie wiem, czy będę upadał na śródstopie, czy na piętę (czy może bardziej na przód? :D), więc dobrze by było, gdyby były to buty, które nie wymuszają upadania na piętę, ale nadają się do tego i tego (nie wiem czy w ogóle są jakieś dobre buty tego typu).

Interesują mnie produkty z firmy Nike. W tym momencie posiadam gdzieś od 2016 roku buty Nike Free, ale nie znam dokładnej nazwy (tutaj jest zdjęcie tego buta: https://prnt.sc/j62f2k). A może te będą póki co wystarczająco dobre i spełniają moje w/w wymagania (nie mam porównania, więc nie wiem, czy wymuszają upadanie na piętę)? Do niedawna służyły mi tylko do chodzenia i lekcji WF-u :)

Odkąd zacząłem biegać dosyć często bolą mnie stawy, ale być może przez to, że nie mam jeszcze wystarczająco rozwiniętych mięśni, które mają je chronić, choć od kilku lat trenuję aikido (2h tygodniowo), więc nie prowadziłem jakoś bardzo leniwego trybu życia.

Preferowana marka butów: Nike.
Wzrost: 183-184 cm.
Waga: około 73 kg.
Typ: neutral lub supinator (podczas biegu stopy mam trochę przechylone w prawo - wewnętrzna część do góry, a zewnętrzna w bardziej w dół, ale po odciśnięciu zmoczonej stopy na kartce papieru ślad nie był "poprzerywany").
Jestem nastawiony na bieganie długodystansowe. Biegam cztery razy w tygodniu; zacząłem kilka tygodni temu.

Mam jeszcze dwa pytania. Czy buty na asfalt nadają się do biegania po w miarę twardych ścieżkach leśnych? Czy naturalne jest to, że stopa podczas biegu jest troche skierowana do zewnątrz (odcisk stopy po teście wodnym wygląda mi na neutral, a mimo to stopa podczas biegu mi się trochę wygina wokół jej osi wzdłuż)?

Z góry dziękuję za odpowiedź :)
Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 25 kwie 2018, 14:40 przez Kejsar, łącznie zmieniany 4 razy.
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
KrzysiekJ
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1571
Rejestracja: 06 lis 2013, 16:29
Życiówka na 10k: 38:00 z treningu
Życiówka w maratonie: 2:57:26 atest
Lokalizacja: Gdańsk

Nieprzeczytany post

Jeśli Nike Free ci pasują, to biegaj w nich.

Ich mankament jest taki, że są dość śliskie, a w nacięcia w podeszwie lubią wciskać się kamyki.
KarolAg
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 31
Rejestracja: 06 mar 2017, 08:11
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Nike dla początkujących do biegania po asfalcie i po ścieżkach leśnych? Pegasusy.
Pegasusy są do wszystkiego.
kantalarski
Wyga
Wyga
Posty: 125
Rejestracja: 08 lip 2015, 11:02
Życiówka na 10k: 1:00
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

KarolAg pisze:Nike dla początkujących do biegania po asfalcie i po ścieżkach leśnych? Pegasusy.
Pegasusy są do wszystkiego.
Dokładnie Pegasus. Świetny uniwersalny but. W dodatku aktualnie na wyprzedażach gdyż wkrótce wejdzie nowy model.
Kejsar
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 15
Rejestracja: 15 kwie 2018, 01:04
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

A czy warto zainwestować w Pegasusy, skoro mam już te wcześniej wspomniane buty? Wymuszają one upadanie na piętę?

A gdybym nie wspomniał o ścieżce leśnej, to też byście je polecali? :D
Awatar użytkownika
Deathecator
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 38
Rejestracja: 19 kwie 2018, 10:50
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

O teście mokrej kartki zapomnij, ruszasz nogami a nie stoisz w miejscu. Tak, buty na asfalt to i buty na twarde ścieżki, ale ja też unikałbym podeszw magazynujących kamyki. Jak jesteś nastawiony na biegi długodystansowe i dopiero zaczynasz to imho powinieneś szukać butów z dobrą amortyzacją na pięcie a nie takich na całej kosztem pięty, nie będziesz biegał ze śródstopia, bo to sprinterskie zacięcie albo filozofia naturalszczyków, a Ty zaczynasz.
Kejsar
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 15
Rejestracja: 15 kwie 2018, 01:04
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Jak się postaram, to potrafię kłaść stopę mniej więcej prosto, ale nie jestem pewny, czy to jest dla mnie naturalne. Ale z drugiej strony, skoro według testu wodnego mam dobry kształt stopy (chyba), to może wystarczy tylko zmienić nawyk kładzenia stopy? Albo może to wina butów... kto wie.

Te pegasusy dobrze amortyzują piętę?
A co sądzicie o Nike Epic React Flyknit lub Nike Zoom Fly?
Bianka16
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 757
Rejestracja: 04 lut 2018, 00:31
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Kejsar pisze:Jak się postaram, to potrafię kłaść stopę mniej więcej prosto, ale nie jestem pewny, czy to jest dla mnie naturalne. Ale z drugiej strony, skoro według testu wodnego mam dobry kształt stopy (chyba), to może wystarczy tylko zmienić nawyk kładzenia stopy? Albo może to wina butów... kto wie.
Kiedy nachodziły mnie tego typu wątpliwości, to zawsze przypominałam sobie ten artykuł,a właściwie tekst z podtytułu "Pierwszy trening" https://bieganie.pl/?cat=13&id=1791&show=1
Kejsar
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 15
Rejestracja: 15 kwie 2018, 01:04
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Deathecator pisze:nie będziesz biegał ze śródstopia, bo to sprinterskie zacięcie albo filozofia naturalszczyków, a Ty zaczynasz.
Eliud Kipchoge z tego, co zaobserwowałem, podczas próby przebiegnięcia maratonu poniżej 2h upadał na śródstopie (jak się mylę, to niech mnie ktoś poprawi). Nie lepiej od samego początku wyrabiać sobie dobre nawyki? A może dlatego tak upada, bo biegł z dość wysoką prędkością? Wiem, że troszkę zawadzam o inny temat niż buty, ale to też ma wpływ na moją decyzję kupna :P

Co sądzicie o tym? https://www.youtube.com/watch?v=_J-7beA-daw
Awatar użytkownika
Deathecator
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 38
Rejestracja: 19 kwie 2018, 10:50
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Ostatecznie sam będziesz czuł jak Ci lepiej, ja za bardzo nie widzę początek biegania i na długi dystans ze śródstopia, większe ryzyko kontuzji i zniechęcenia. Zresztą podajesz przykład utytułowanego medalisty, powinieneś czuć tą przepaść między Wami :D Nawyk nawykiem, ale to nie 'nożność', imho można biegać różnie jednocześnie, ja na dystans dłuższy przechodzę bardziej na piętę kosztem tempa a bonifikatą dla nóg.
mpruchni
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 526
Rejestracja: 13 gru 2013, 08:51
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Deathecator pisze:za bardzo nie widzę początek biegania i na długi dystans ze śródstopia, większe ryzyko kontuzji i zniechęcenia
Deathecator pisze:nie będziesz biegał ze śródstopia, bo to sprinterskie zacięcie albo filozofia naturalszczyków, a Ty zaczynasz.
ORly ? :nienie: Rozumiem, że masz dostęp do jakichś badań statystycznych.
Nieśmiało zauważę, że to co najmniej różnie bywa i akurat ja wyszedłem z ciągłych kontuzji zmieniając piętę na śródstopie, co więcej był to praktycznie początek mojego biegania (znaczy "dopiero zaczynałem"). A z tego, co tu czasem czytam, nie tylko ja jestem taki nietypowy. W bieganiu od razu ze śródstopia nie widzę niczego złego (przeciwnie, jeśli chcesz tak biegać, to faktycznie, dlaczego tak nie zacząć?), chociaż rzeczywiście jeżeli nastawiasz się na wyniki Kipchogego, to może Cię czekać rozczarowanie.
Technika zapewne zależy od cech indywidualnych. co jednemu podejdzie, drugiemu wręcz przeciwnie. Grunt to nie lądować na wyprostowanej do przodu nodze - akurat to jest bieg do ortopedy.
Kejsar
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 15
Rejestracja: 15 kwie 2018, 01:04
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

A te pegasusy będą się nadawać do biegania na śródstopie? I nie, nie nastawiam się na takie wyniki, po prostu próbuję brać przykład od najlepszych :D
kantalarski
Wyga
Wyga
Posty: 125
Rejestracja: 08 lip 2015, 11:02
Życiówka na 10k: 1:00
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Kejsar pisze:A te pegasusy będą się nadawać do biegania na śródstopie? I nie, nie nastawiam się na takie wyniki, po prostu próbuję brać przykład od najlepszych :D
Tak model 34 ma poduszkę gazową zarówno pod śródstopiem jak i pod piętą więc zapewni amortyzację niezależnie od tego na czym będziesz lądował.

ZoomFly to buty do szybkiego biegania. Taka tańsza wersja modelu Vaporfly 4%.
Kejsar
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 15
Rejestracja: 15 kwie 2018, 01:04
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

kantalarski pisze:
Kejsar pisze:A te pegasusy będą się nadawać do biegania na śródstopie? I nie, nie nastawiam się na takie wyniki, po prostu próbuję brać przykład od najlepszych :D
Tak model 34 ma poduszkę gazową zarówno pod śródstopiem jak i pod piętą więc zapewni amortyzację niezależnie od tego na czym będziesz lądował.

ZoomFly to buty do szybkiego biegania. Taka tańsza wersja modelu Vaporfly 4%.
A ta przednia amortyzacja nie jest bardziej przy palcach (jeden sklep tak podaje)? I drugie pytanie, czy te buty nie są zbudowane tak, że będą wymuszać upadanie na stopę i inny styl biegu będzie niewygodny?

Może zadaję zbyt dużo pytań, ale chcę, żeby to był na pewno trafiony zakup :D Niestety w swojej miejscowości raczej nie posiadam specjalistycznego sklepu dla biegaczy z butami Nike, w którym profesjonaliści by mi rozwiali moje wątpliwości, jest tylko zwykły sklep od Nike.
marcinnek_
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1128
Rejestracja: 22 mar 2013, 09:32
Życiówka na 10k: 38:57
Życiówka w maratonie: 3:04:19
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Poduszka jest pod śródstopiem, Nike dobrze to policzył. I to mit, że na butach ze sporym dropem, nawet 10-12mm, nie da się biegać ze śródstopia i że pięta jakoś "haczy". Moje doświadczenie pokazuje, że w takich solidnych butach jak Energy Boost mogę biegać i tak i tak, i tylko ode mnie to zależy jak stawiam kroki.
Motto: ...by dzisiejszy trening był jutro tylko rozgrzewką.
Wyniki: 5km: 18:47 / 10km: 38:57 /15km: 59:53 / 21km: 1:23:56 / 42km: 3:04:19
Blog: Chodnikiem i szlakiem - biega.marcindabrowski.net
Facebook: Chodnikiem i szlakiem
ODPOWIEDZ