buty treningowe z wyższej półki - prośba o poradę

kalistenista
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 2
Rejestracja: 23 lut 2018, 12:29
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Lublin

Nieprzeczytany post

Witam Szanownych Biegaczy!

Mam ogromną prośbę. Czy może mi ktoś doradzić w kwestii butów treningowych? Biegam głównie po asfalcie 3-4 razy w tygodniu dystanse 10-20 km, mam neutralną stopę, ważę 80 kg. Potrzebuję butów w miarę dynamicznych, ale też z bardzo dużą amortyzacją. Dotychczas biegałem w Adidas Supernova Glide Boost 7 i sprawdzały się znakomicie. Ale teraz chciałbym wskoczyć półkę wyżej do przedziału cenowego nawet do 1000 zł. Na oku mam dwa modele:

https://www.zalando.pl/mizuno-wave-prop ... 8-m11.html

https://www.zalando.pl/saucony-ryoono-f ... 2-e11.html

Pierwszy z powodu (rzekomej?) możliwie największej amortyzacji, drugi z powodu tego że (podobno?) oddaje nawet do 80% energii z podłoża. Czy ktoś z Was ma doświadczenie z tymi dwoma butami i potrafi podać mi ich plusy lub minusy? A może jakieś inne modele?

Z góry dziękuję za wszelkie porady.
Run, Forest, run!
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
charm
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1929
Rejestracja: 28 sty 2014, 15:25
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: silesia
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Pomijając przekonanie drozsze=lepsze (w wypadku butów do biegania często błędne) - to jak dla mnie wybór jest posty - WYGODNIEJSZE

Wysłane z Tapatalka
Awatar użytkownika
b@rto
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3107
Rejestracja: 06 sty 2015, 23:07
Życiówka na 10k: 38:38
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Czemu nie Adidas Ultra Boost? Akurat chyba wyszła nowa kolekcja, ceny będą koło 850 zł - znajomi oszaleją z zachwytu. Albo nowe Nike Epic React - koło 650 zł.

Tak na serio - powiedz kolego, dlaczego akurat buty za 1000 zł są lepsze od butów za 350 zł?
kalistenista
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 2
Rejestracja: 23 lut 2018, 12:29
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Lublin

Nieprzeczytany post

b@rto pisze:Czemu nie Adidas Ultra Boost? Akurat chyba wyszła nowa kolekcja, ceny będą koło 850 zł - znajomi oszaleją z zachwytu. Albo nowe Nike Epic React - koło 650 zł.
Masz na myśli:

https://www.adidas.pl/buty-ultraboost/CP9250.html

? Uważasz, że zapewnią mi większą amortyzację niż Mizuno Wave Prophecy 7?
b@rto pisze:Tak na serio - powiedz kolego, dlaczego akurat buty za 1000 zł są lepsze od butów za 350 zł?
Nie twierdzę na 100% że buty za 1000 zł są lepsze od butów za 350 zł. Ale moja osobista dedukcja jest bardzo prosta. Zaczynałem biegać w butach za 50 zł, przeskok na buty za 100 zł wywołał we mnie wielkie WOW. Kolejny przeskok na buty za 200 zł wywołał jeszcze większe WOW. Kolejne przeskoki to były 300 zł, 400 zł, 500 zł i 600 zł za które kupiłem Adidas Supernova. Za każdym razem było coraz większe WOW. Jak więc nie mam mieć przekonania, że "droższe = lepsze"? Odczułem na kolanach, biodrach i na kręgosłupie każdy kolejny przeskok cenowy. Biegam bardzo dużo, mimo że absolutnie nie potrafię nazwać się zawodowcem. Staram się być obiektywny w swoich odczuciach. Pamiętam czasy gdy biegałem w butach za 200 zł a ból kolan i kręgosłupa uniemożliwiał mi częste bieganie. Ktoś może stwierdzić, że kolana i kręgosłup bolały mnie gdy zaczynałem swoją przygodę z bieganiem (w butach tanich) w wyniku przetrenowywania się, a gdy nabrałem doświadczenia i biegałem w droższych butach - ból kolan i kręgosłupa nie występował bo się nie przetrenowywałem. Ja jednak jestem przekonany, że była to kwestia butów. Myślę, że jest to sprawa bardzo indywidualna i nie sprawdza się w odniesieniu do każdego. Nie propaguję poglądu, że droższe buty są ZAWSZE lepsze od tańszych. Ja po prostu CHCĘ mieć coraz droższe buty, bo takie a nie inne doświadczenie wynoszę ze swojej przygody z bieganiem w relacji do ochrony własnego zdrowia.
Run, Forest, run!
Awatar użytkownika
Logadin
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3259
Rejestracja: 20 kwie 2013, 14:07
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

Adidas Ultra Boost +1
Awatar użytkownika
b@rto
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3107
Rejestracja: 06 sty 2015, 23:07
Życiówka na 10k: 38:38
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Powiem Ci tak - kupujesz buty za 400 zł np. i jak po pół roku kupisz buty znowu za 400 zł to też będzie efekt wow. Ale... Twoja wola.
fireman.uns
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 16
Rejestracja: 11 cze 2017, 21:06
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Miałem kiedyś Mizuno Wave Creation 18- bardzo podobne konstrukcyjnie do tych nad którymi się zastanawiasz.
Były w duuuużej promocji i polecono mi je jako dobre na początek. Pierwsze wrażenia super- amortyzacja rzeczywiście bardzo duża, szerokie w śródstopiu...
Po pewnym czasie zaczęły mi w nich jednak przeszkadzać:
- sztywność (dzięki tej płytce od śródstopia do pięty są wręcz "betonowe")
- wysoki drop- 12mm

Muszę przyznać, że są trwałe- po 400 km po asfalcie i betonie nie widać na nich śladu zużycia (również podeszwy)
Robert
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 791
Rejestracja: 30 lip 2001, 10:24
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

kalistenista pisze:Dotychczas biegałem w Adidas Supernova Glide Boost 7 i sprawdzały się znakomicie.
Zuzylem pewnie kilkanascie par butow do biegania - nie wiem czy to duzo, czy malo - i na podstawie wlasnych doswiadczen uwazam, ze lepsze jest wrogiem dobrego.

Skoro trafiles na model, ktory Ci doskonale odpowiada, i jest on jeszcze do nabycia, to kup sobie na zapas kilka par i tego uzywaj. Np. ja sam, gdyby tylko byly jeszcze dostepne, sprawilbym sobie kilka par Adidas Supernova 6, zamiast musiec szukac innych modeli, liczac na to, ze "moze te beda w porzadku?".

A jesli koniecznie chcesz wydac duzo, to mozemy sie umowic, ze sprawisz sobie Supernova 7, wyslesz je do mnie, a ja za 600 PLN naszyje Ci na nie rozowe wstazeczki z napisem "VVVIP"? Ty bedziesz zachwycony, bo dostaniesz swietne, personalizowane! buty do biegania oraz duzo za nie zaplacisz, a i ja w 20 min. pozyskam kilkaset PLN ;-)
Awatar użytkownika
charm
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1929
Rejestracja: 28 sty 2014, 15:25
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: silesia
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Jedno "ale"...
kalistenista pisze:Biegam bardzo dużo, mimo że absolutnie nie potrafię nazwać się zawodowcem. Staram się być obiektywny w swoich odczuciach.
A w pierwszym poście napisałeś:
kalistenista pisze:Biegam głównie po asfalcie 3-4 razy w tygodniu dystanse 10-20 km, mam neutralną stopę, ważę 80 kg.
To biegasz bardzo dużo, czy 3-4x tygodniowo po 10-20km (czyli jakieś 40-60km)?

Co do efektu wow - był on spowodowany zmianą butów na nowe, kwestia zużycia, ubicia w dotychczasowych itd (ważysz dość sporo jak na biegacza) itd. Gdybyś kupił dokładnie takie same jakie miałeś, to też byłby efekt wow, bo nie byłyby ubite, wydawalyby się miększe, wygodniejsze itd.

Wysłane z Tapatalka
Awatar użytkownika
katekate
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 7135
Rejestracja: 01 paź 2013, 18:11
Życiówka na 10k: 45.18
Życiówka w maratonie: 3.42.11

Nieprzeczytany post

jakbym miała kupę szmalu, to kupiłabym sobie adidasy stelli mc.cartney ale tylko ze względu na to, że są śliczne :hej:
rozumiem, że jesteś estetą, szanuję to. :spoczko:
komentarze
nic nie muszę, mogę wszystko
Awatar użytkownika
kuczi
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1809
Rejestracja: 20 maja 2014, 13:14
Życiówka na 10k: 41:20
Życiówka w maratonie: 3:30:12
Lokalizacja: Sieradz
Kontakt:

Nieprzeczytany post

charm pisze:To biegasz bardzo dużo, czy 3-4x tygodniowo po 10-20km (czyli jakieś 40-60km)?
Biega dużo w swoim mniemaniu i zapewne nie wie że dużo to jest powiedzmy 200 km , tygodniowo.
kalistenista pisze:Ale teraz chciałbym wskoczyć półkę wyżej do przedziału cenowego nawet do 1000 zł.
Nie wiem co to za przedział, półka. Wg mnie tak na szybko sa buty tanie ze starej kolekcji do 300 zł i buty z nowej kolekcji powiej 300 zł. Te za 600 i więcej za pół roku spadną do tej tańszej ...
Kup sobie buty wygodne, np wspomniane Glidy za te pieniądze i to dwie pary tylko obowiązkowo w innym kolorze, znudzą Ci się niebieskie to wyciągniesz z pudła czerwone i będzie wielkie wooooow :)
Awatar użytkownika
katekate
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 7135
Rejestracja: 01 paź 2013, 18:11
Życiówka na 10k: 45.18
Życiówka w maratonie: 3.42.11

Nieprzeczytany post

w medycynie i marketingu biegowym wiara to 80% sukcesu :bleble:
jak jest hajs to można kupować nawet i złote, skoro pomagają, to czemu nie :hej:
komentarze
nic nie muszę, mogę wszystko
Awatar użytkownika
KrzysiekJ
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1571
Rejestracja: 06 lis 2013, 16:29
Życiówka na 10k: 38:00 z treningu
Życiówka w maratonie: 2:57:26 atest
Lokalizacja: Gdańsk

Nieprzeczytany post

@kalistenista:
Jeśli kryterium finansowe nie jest istotne i do tego chcesz wybierac spośród dwóch wskazanych modeli, to w mojej ocenie bezpieczniejsze będą saucony.
Cudaczna podeszwa mizuno nie budzi mojego zaufania.

Druga sprawa którą warto rozważyc: jeśli mówisz, że biegasz dużo, to pomyśl o zmianie butów w ciągu tygodnia. Można sekwencyjnie używac kilku par o różnej specyfice. Byc może uda się zmniejszyc ryzyko dysbalansu rozwoju mięśni stopy.
ODPOWIEDZ