Strona 1 z 1
kobieta wybiera buty... Nike vs. Brooks
: 07 maja 2014, 20:20
autor: Mia1234
Witam wszystkich biegaczy. Będę wdzieczna za każdą poradę, bo do kilku dni zmagam się z podjęciem decyzji "butowej"

a u kobiet decyzje zakupowe to nie taka prosta sprawa...
W badaniu wyszło mi, że mam stopę pronującą. Zaproponowano mi kilka modeli, w szczególności:
1. Nike Zoom Structure 17
http://www.sklepbiegacza.pl/produkt/nie ... d-czerwony
2. Brooks Transced
http://runplanet.pl/brooks-brooks-trans ... _1178.html
Do tej pory biegałam w Lunarglide 4, miałam w nich na liczniku jakoś ponad 1200km. To były moje pierwsze buty biegowe. Często biegam po asfalcie czy inne twardej nawierzchni. Kilometraż różny, ale ok.30km/tyg. To mają być zwykłe buty treningowe, za pół roku planuje przebiec maraton, do tej pory strartowałam w biegach na 5 i 10km.
Moje rozterki biorą się stąd, że jak założyłam Brooksy, to czułam bardzo duże podparcie pod śródstopiem, nie miałam nigdy takich butów na sobie, więc czułam się w nich trochę twardo, tak zabudowanie. Ale to na pewno też wina tego, że moje Lunarki już trochę oklapły

a byłam do nich przywyczajona. Ale niemniej jednak w obu parach czułam się bardzo dobrze i wygodnie. I obie mi sie podobają, o zgrozo!
Dodam tylko, że na korzyść Nike'ów przemawia mi to, że mam iPoda i lubie biegać z czujnikiem w tej technologii Nike +. Ale oczywiście to nie będzie główny wyznacznik mojego zakupu.
Przeczytam chętnie każdą opinię, choćby kilka słów.
Pozdrawiam serdecznie.

Re: kobieta wybiera buty... Nike vs. Brooks
: 07 maja 2014, 23:05
autor: smatters
Mia,
kazdy bedzie Ci radzil, to co on lubi. Ja np. lubie Asics i wydaje mi sie, ze oni sa boscy, choc i Brooks mi lezy, a ostatnio nawet i Adidas. Nike dla mnie to marna firma, raczej woalbym Saucony czy NB.
Teraz, zapomnij to co napisalem. Idz do sklepu specjalizujacego sie w sprzedawaniu butow dla biegaczy, nawet jesli nie jest w okolicy i spedz tam pare godzin. Przymierz wszystko co sie da.
Zadawaj pytania, np. ktore sa najpopularniejsze dla kobiet lekko pronujacych, co Ty bys mi polecil. Spytaj sie jak sie przedstawia sprawa z gwarancja, jesli np, cos bedzie sie sypac.
Ja nawet teraz lubie pojsc do sklepu z butami i po prostu zaczac rozmawiac ze sprzedawca. Oni lubia jak sie ludzie ich pytaja, szczegolnie, kiedy w sklepie nie ma klientow, bo dzien dla nich leci szybciej.
Ja obecnie mam dwie pary, sa to Asics Cumulus 12 i Adidas Adizero Boost, w drodze/poczta jest Asics Nimbus 15 Lite Show.
Jesli chcesz startowac na asfalcie i nie masz problemow z drobnymi urazami w lydkach, czy kolanach, to Adidas jest super. Ja jestem ciezki, wiec dlatego wybieram Asicsa.
Zycze udanych zakupow i powodzenia w wyborze
Re: kobieta wybiera buty... Nike vs. Brooks
: 08 maja 2014, 01:00
autor: mungo
A pobiegałaś w tych Brooksach na jakieś bieżni w sklepie czy gdzieś? Nie wiem jak w tym modelu, ale gdy ja kupowałem buty dla siebie, mierzyłem także Brooksy a dokładnie model Ghost i amortyzacja była dość "dziwna". Tzn. niby but był mocno amortyzowany a biegało się twardo, nie było nic a nic sprężystości. Niektórzy tak lubią, inni nie, ale chyba trzeba to samemu obadać. Nie twierdzę że w tym modelu też tak jest, ale lepiej się nie rozczarować po zakupie.
Zmierzam do tego, że jeśli naprawdę dobrze biegało Ci się w nike'ach i nie masz do nich zastrzeżeń, to lepiej wybierz ten sam model. Zwłaszcza że piszesz o planowanym starcie w maratonie - to trochę jak oglądanie tv w ulubionych kapciach - zawsze najbardziej komfortowo

Re: kobieta wybiera buty... Nike vs. Brooks
: 08 maja 2014, 10:06
autor: Mia1234
Dzieki za pomocne rady!
Byłam w sklepie biegowym i mierzyłam obie pary. Lunarglidow mi odradzono, ze względu na słabsza stabilizację mojej pronujacej stopy. Nr wiem czy to wina juz zbitego lunaronu, ze mi w nim tak miękko było, ale jak zalozyl te Zoom Structury, to miałam wrażenie, jakby było mi bardziej twardo, mimo ze amortyzacja lepsza wg producenta.
W tych Brooksach zastanawia mnie to doposawanie do stopy, w szczególności miejsce pod srodstopiem. Nie wiem czy ktoś biegał z takim podparciem, czy na dłuższa metę pomoga czy przeszkAdza?
Re: kobieta wybiera buty... Nike vs. Brooks
: 08 maja 2014, 16:56
autor: wysek
Mia1234 pisze:Dzieki za pomocne rady!
Byłam w sklepie biegowym i mierzyłam obie pary. Lunarglidow mi odradzono, ze względu na słabsza stabilizację mojej pronujacej stopy. Nr wiem czy to wina juz zbitego lunaronu, ze mi w nim tak miękko było, ale jak zalozyl te Zoom Structury, to miałam wrażenie, jakby było mi bardziej twardo, mimo ze amortyzacja lepsza wg producenta.
W tych Brooksach zastanawia mnie to doposawanie do stopy, w szczególności miejsce pod srodstopiem. Nie wiem czy ktoś biegał z takim podparciem, czy na dłuższa metę pomoga czy przeszkAdza?
Jeżeli biegasz w taki sposób, że stopa "leci" Ci do środka to, to wsparcie jest zalecane/obligatoryjne. Jeżeli biegasz w sposób neutralny to również nie zaszkodzi.
Re: kobieta wybiera buty... Nike vs. Brooks
: 08 maja 2014, 17:00
autor: Qba Krause
tej, wysek, ty chcesz biegać świadomie - co to za przeżute/przeżyte poglądy, żeby stopie neutralnej dawać wsparcie. a co z badaniami wskazującymi, że wsparcie nie koryguje pronacji. a co z faktem, że większość producentów konsekwentnie odchodzi od kategoryzowania butów pod kątem pronacji/supinacji? a co ze wzmacnianiem struktur stopy vs wsadzaniem jej w gisp wsparcia?
i wreszcie: dlaczego dziewczyna, która w rozbitych papciach biega bez żadnych dolegliwości ma wsiadać w sztywne koturny?
mia, pomyśl chwilę nad powyższym i nie daj się ogłupić.
Re: kobieta wybiera buty... Nike vs. Brooks
: 08 maja 2014, 18:41
autor: Mia1234
Qba Krause, pomyślałam i... niestety się już kompletnie pogubiłam
Czy to oznacza, że w ogóle nie powinnam brać butów dla pronatorów, tylko jakiekolwiek? może mógłbyś polecić jakiś konkretny model w takim razie?

Przymierzałam energy boosty, na któe się namierzałam, jednak sprzedawca, który robił mi i test i potem dobierał buty, powiedział wtedy, że w tych butach ewidentnie lecą mi kostki do środka
mi najbardziej zależy na dobrej amortyzacji, zanim kupiłam pierwsze biegowe buty, to biegałam w zwykłych adidaskach i wtedy zmagałam się z dużym bólem piszczeli.
Re: kobieta wybiera buty... Nike vs. Brooks
: 08 maja 2014, 18:59
autor: bmejsi
Podpisuję się pod tym co napisał Qba. Nie pakuj się we wsparcie chyba że ta pronacja jest bardzo duża, w co wątpię.