Strona 1 z 1
foot pod, jak działa?
: 04 kwie 2014, 23:00
autor: wiesb
Witam!
Mam pytanie do użytkowników tego urządzenia:
Jedynie co udało mi się o tym urządzeniu, że posiada czujnik bezwładnościowy.
Chciałbym się dowiedzieć jak taki sprzęt spisuje się w praktyce.
Jeśli zakładając, że podczas kalibracji tego urządzenia wykonałem ileś kroków o danej długość, to czy urządzenie to potrafi rozpoznać taką sytuacje: w której zwiększy się kadencja, ale długość kroku będzie mniejsza, lub sytuacja odwrotna, czyli kadencja będzie mniejsza ale długość kroku większa.
Czy w takim przypadku tempo chwilowe gdzie źródłem prędkości jest foot pod będzie prawidłowe?
Reasumując czy taki czujnik mierzy tylko ilość kroków w jednostce czasu i na tej zasadzie podaje aktualne tempo,
czy też pomiar bierze pod uwagę inne specyficzne parametry biegu składające się na aktualną prędkość?
Re: foot pod, jak działa?
: 07 kwie 2014, 12:23
autor: SportKonsulting
Jeśli chodzi o sensory biegowe firmy Polar to posiadają one wbudowany akcelerometr, który mierzy realne przyspieszenie stopy. Na tej podstawie liczona jest prędkość i dystans. Długość kroku i kadencja biegu nie mają wpływu na pomiar.
Re: foot pod, jak działa?
: 08 kwie 2014, 22:47
autor: wiesb
SportKonsulting dzięki za odpowiedź!
Jednak napisałeś, że
Długość kroku i kadencja biegu nie mają wpływu na pomiar.
A szkoda, bo jeśli zwiększę długość kroku, przy tej samej kadencji to tempo które powinno się zwiększyć, pozostanie niezmienione.
Jednak ze względu na zgodność sprzętową z zegarkiem, bardziej chodziło mi o urządzenie Garmina.
Na stronie decathlon'u przy urządzeniu SDM4 napisano:
W odróżnieniu od klasycznych krokomierzy, ten akcelerometr jest stworzony w oparciu o czujnik z zaawansowanym systemem mikro-elektromagnetycznym, analizującym ruchy i biorącym pod uwagę zmiany typu stawianych kroków, co gwarantuje 98-procentową precyzję w zakresie pomiaru prędkości i dystansu.
Z opisu wynika, że jeśli zwiększę długość kroku, przy tej samej kadencji to, aktualne tempo będzie prawidłowe.
Tak więc to jest chyba odpowiedzią na moje pytanie

Re: foot pod, jak działa?
: 09 kwie 2014, 09:16
autor: SportKonsulting
Chodziło mi o to, że biegnąc z prędkością 5 min/km nie ma znaczenia jaką masz kadencję i tym samym długość kroków.
Czy będzie to 70 czy 90 kroków na minutę urządzenie powinno wskazywać 5 min/km
Re: foot pod, jak działa?
: 09 kwie 2014, 15:26
autor: wiesb
SportKonsulting pisze:Chodziło mi o to, że biegnąc z prędkością 5 min/km nie ma znaczenia jaką masz kadencję i tym samym długość kroków.
Czy będzie to 70 czy 90 kroków na minutę urządzenie powinno wskazywać 5 min/km
Czyli sprzęt Polar'a także spełnia te warunki

Jednak zegarek Garmina nabyłem wcześniej, a ten zapewne nie będzie kompatybilny z sprzętem Polar'a

Re: foot pod, jak działa?
: 09 kwie 2014, 15:44
autor: szymto
Witam, do zegarków firmy Garmin pasują wszystkie czujniki które łączą się w technologii ANT+.Ja mam np. czujnik z zestawu Speed Cell firmy Adidas i nie ma problemu. Większość tych czujników i tak produkuje Firma Dynastream Technology a tylko brand jest inny.
Re: Odp: foot pod, jak działa?
: 09 kwie 2014, 16:55
autor: P@weł
No i mam taką empirycznie nabytą wątpliwość, dot. FP Garmina...Otóż przed Maniacką wybralem się na stadion zrekalibrowac czujnik, bo przekazywał bzdurne dane o tempie chwilowym, z reguły wykazując wolniejszy bieg niż w rzeczywistosci...Poprzednia kalibracja miala miejsce po zakupie 610tki - niestety zegarek nie pokazuje w jej trakcie tempa, wiec musialem polecieć na wyczucie

. Wyszło na tartanie szybciej znacznie, niż biegam na codzień, tak to czulem i potem pomiar mialem stale jakby za niski...Przed Maniacką powtorzylem manewr, tym razem wolniej i z większą świadomością. Jest znacznie lepiej, choć na koniec i tak przerzucilem się na wskazania nie tempa chwilowego (FP), ale tempa średniego z km (GPS). W sumie ważniejsza jest na zawodach np. wiedza, jak sie przedstawia srednia z calego km, a nie aktualne tempo, na które ma wpływ np. ukształtowanie..
Re: foot pod, jak działa?
: 09 kwie 2014, 20:53
autor: Lisciasty
Footpod od majkołcza działa ok, zwykle sprawdzam go na znanym mi odcinku 600m
i czasami jest 598, czasami 606 metrów, mam wrażenie że taka dokładność jest
wystarczająca.
Re: foot pod, jak działa?
: 10 kwie 2014, 16:03
autor: wiesb
szymto, P@weł, Lisciasty dzięki za odpowiedź.
Myślałem o akcelerometrze właśnie ze względu na możliwość wskazywania tempa aktualnego.
Tymczasem, zasugeruję się jednak sytuacją opisaną przez P@wła (także byłem na maniackiej

) i pozostanę jednak przy GPS'ie.
Tym bardziej, że zegarek posiada coś czego nie posiadała żadna znana mi aplikacja na smartfona, a mianowicie tempo średnie bieżącego okrążenia.
Re: foot pod, jak działa?
: 10 kwie 2014, 16:26
autor: Lisciasty
Tempo aktualne też jest do zmierzenia, naduszam guzika i baba przez słuchawkę
mi gdacze o bieżących parametrach biegu, chyba że chodzi o coś innego :>
A giepeesy trzeba wybierać rozważnie, miałem w ręku jakiegoś garmina,
który szukał satelity z 5 minut, a było to na otwartej przestrzeni.
Jakbym czegoś takiego miał używać stale to by mnie szlag trafił
prędzej czy później ;P