Komentarz do artykułu Garmin Forerunner 910 xt test

Awatar użytkownika
rockduck
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1077
Rejestracja: 12 lip 2011, 14:26
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Kraków

Nieprzeczytany post

Cena malo przyjazna jak dla mnie, ale przezylem to jakos. A z drugiej strony nikt nie produkuje nic sensownego z pomiarem wysokosci , no moze Highgear ale to jest raczej u Nas w Kraju niedostepne.

Suunto tez sie wysoko ceni a to chyba jedyny konkurent z pomiarem wysokosci ( Polar odpada ze wzgledu na osobny GPS )
New Balance but biegowy
Kristo69
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 7
Rejestracja: 25 cze 2012, 14:00
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Rybnik okolice

Nieprzeczytany post

Testowaliście może, jak 910xt radzi sobie w praktyce ze zliczaniem ilości przepłyniętych basenów?
Czy występują błędy? Czy ma wpływ na to zmiana stylu?

Pisaliście również o wykorzystaniu akcelerometru do mierzenia chwilowego tempa.
Rozumiem, że czujnik jest wbudowany w zegarku :)
W takim wypadku musi mieć "kosmiczny" algorytm, aby na podstawie ruchu ramienia i położenia zegarka w stosunku do satelitów, potrafił wyznaczyć tempo "chwilowe".

pozdrawiam
K.
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Co do basenów się nie wypowiadam, nie testowałem.

A co do akcelometra.
Wg mnie do chwilowego tempa wykorzystywany jest GPS a akcelometr tylko do tuningowania wg jakiegoś algorytmu.
Jeśli GPS pokazuje przyspieszenie to oni to sprawdzają, czy ma to potwierdzenie w akcelometrze (nawet tylko TAK/NIE), jeśli nie to nie zmieniają tempa, jeśli tak to zmieniają.
michal.sa
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 18
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:44
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Kristo69 pisze:Testowaliście może, jak 910xt radzi sobie w praktyce ze zliczaniem ilości przepłyniętych basenów?
Czy występują błędy? Czy ma wpływ na to zmiana stylu?
Radzi sobie bardzo różnie i pewnie wiele zależy od samego użytkownika. O ile ze stylem dowolnym nie ma (przynajmniej u mnie) większych problemów, to z pozostałymi już jest słabo.
Większość czasu pływam dowolnym i to z nawrotami odkrytymi - wtedy nie zauważam żadnych błędów w pomiarze odległości. Natomiast zdarzały się problemy ze zliczaniem jak robiłem nawroty zamknięte (koziołkowe). Zdecydowanie gorzej jest z pozostałymi stylami - jak płynę klasykiem, to wtedy potrafi pokazać nawet grzbiet. Co prawda były już 2-3 aktualizacje, ale nie wyeliminowały one całkowicie problemów liczenia długości basenów.
Laszlo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 358
Rejestracja: 23 gru 2003, 09:43
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Moim zdaniem jak na razie 910xt jest bardzo niedopracowany. Mam nadzieje, że to wina oprogramowania a nie samego sprzętu... ale tego na razie chyba nikt nie jest wstanie sprawdzić. Przy aktualnym firmware 2.50 i biegając po tych samych trasach - czasami dla porównania zakładam też drugi RS800cx Polara - mam duże zastrzeżenia do:
a) tempo biegu nie jest takie wygładzone jak miało być, praktycznie ta sama bajka jak w innych rozwiązaniach GPS więc nie będę się powtarzał. Wątpię aby ten soft wykorzystywał do czegoś z tempem akcelerometr i to chyba powód dla którego Garmin się nie chwali w tym zakresie :)
b) dla mnie funkcje związane z altimetrem są kluczowe ze względu na biegi i treningi górskie... no i tutaj klapa na całego. Opomiarowanie barometru w 910xt jest tragiczne w zegarku który testuję. Przekłamuje 2-3 krotnie jak chodzi o sumę zbiegów czy podbiegów... co łatwo też sprawdzić korektą wysokości na Garminconnect. Pod tym względem nie dorasta do pięt Polarowi którego wskazania barometru są niemal idealne dla biegania po górach. Przy RS800cx mogę być pewny mierzonej różnicy wzniesień co potwierdziłem na wielu imprezach. Niestety Garmin jeszcze jest daleko w tyle w tym zakresie.

Cóż, chyba nadal pozostaje czekać na nowe wersje oprogramowania zanim 910xt zacznie być topowym rozwiązaniem.
Laszlo
[url]http://www.laszlo.pl[/url]
Ryszard N.
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2244
Rejestracja: 15 maja 2010, 23:49

Nieprzeczytany post

Laszlo, jeżeli chodzi o góry to sprawdzałem, jako turysta i tu się sprawdzał pod warunkiem, że tablice na szczytach są oznaczone prawidłowo. Różnica pomiędzy tablicą a wskazaniami pulsometrów wynosiły kilkanaście metrów. Zaznaczam jednak, że nie dokonywałem kalibracji wskazań wysokości.
Oczywiście, zbiegać i pod biegać to zupełnie inna bajka i według mnie, przy tej technologii nie ma szans na poprawę wskazań w tej technologii. Sprawa tempa to istotnie problem. Przy długim biegu można ustawić "tempo odcinka" i w zasadzie to jedyna metoda aby w miarę wiarygodnie, odczytać wskazania. Przy krótkich, szybkich treningach, czasem potrzeba kilkadziesiąt metrów aby się czegoś dowiedzieć. No, chyba, że mój egzemplarz jest uszkodzony. Próbowałem porozmawiać na ten temat w ich centrum info w Anglii ale według mnie ich wiedza w tej kwestii jest gorzej niż marna. Szczególnie gdy tel. odbierze Małgosia,... :hahaha:
Awatar użytkownika
robin_ldz
Wyga
Wyga
Posty: 127
Rejestracja: 02 gru 2010, 09:52
Życiówka na 10k: 47.11
Życiówka w maratonie: 3.50.19
Lokalizacja: HollyŁódź

Nieprzeczytany post

W jaki sposób można kalibrować wysokościomierz w 910xt? Nie widzę takiej opcji. Gdy byłem nad morzem, na samej plaży zegarek pokazał mi -65m :) W trakcie biegu było chyba ok, 5 - 8 m npm.

A może wskazania tempa chwilowego poprawią się wraz ze zmianą zapisu na "co sekunda"? Ja mam taki typ zapisu ustawiony i wydaje się być OK.

P.S. może ktoś z Was ma instrukcję PL do tego modelu w wersji elektronicznej? Głównie chodzi mi o funkcje pływackie. Mam tylko EN i nie wszystko jest dla mnie zrozumiałe.

A propos pływania z 910. Jak Wam się sprawuje na basenie? Odnoszę wrażenie, że są tutaj pewne braki. Kilka razy "złapałem" zegarek na oszustwie. Przepłynąłem 250m a on pokazał np 450m. Czy coś muszę kalibrować poza ustawieniem długości basenu? Pływam kraulem, więc stylem z którym podobno Garmin radzi sobie najlepiej.
In this Religion, there are no holidays
Ryszard N.
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2244
Rejestracja: 15 maja 2010, 23:49

Nieprzeczytany post

Kalibracja polega na ręcznym wpisaniu wysokości punktu w którym aktualnie jesteś.
Laszlo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 358
Rejestracja: 23 gru 2003, 09:43
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Instrukcja PL jest na stronie Garmina - zarówno skrócona jak i pełna.

Ryszard, co do wysokości to barometrycznie da sie to super zrobić co potwierdzają inne sprzęty np. wspomniany RS800cx. Z tego powodu testuję też 910xt bo ten zegarek dostał wreszcie od Garmina barometr... i nie posiłkuje się GPSem do wskazywania wysokości. Wszystko byłoby więc super gdyby oprogramowali ten czujnik tak jak to zrobił Polar... ale jak pisałem moje testy wypadaja bardzo blado w przypadku zliczania sumy podbiegów i zbiegów... szczególnie gdy nie ma drastycznych różnic wzniesień. Dla przykładu na kawałku trasy z podbiegami/zbiegami rzędu 50-60 m - 910xt pokazuje ponad 200 metrów. Mam pewne podejrzenia co do sposobu wykonania wlotów w obudowie dla czujnika i czy aby nie za bardzo jest wrażliwy na zmiany temperatury/powiewy wiatru itp.... oby sie nie sprawdziły i aby wszystkiemu był winien soft. Jak wieści niosą testuja ciągle nowe wersje 2.52 itd. ale ciągle są w fazie fabrycznej... coś jest na rzeczy. Na zagranicznych forach aż roi się od krytycznych uwag i błedów jakie i ja obserwuję. Zobaczymy.

Czy ktoś testował 910xt z czujnikiem inercyjnym na bucie ? Czy jak wybiorę w zegarku źródło prędkości z Footpoda zamiast GPS to czy odległość też będzie brał z czujnika na bucie czy z GPS ?
Laszlo
[url]http://www.laszlo.pl[/url]
Awatar użytkownika
robin_ldz
Wyga
Wyga
Posty: 127
Rejestracja: 02 gru 2010, 09:52
Życiówka na 10k: 47.11
Życiówka w maratonie: 3.50.19
Lokalizacja: HollyŁódź

Nieprzeczytany post

Laszlo pisze:Instrukcja PL jest na stronie Garmina - zarówno skrócona jak i pełna.
(...)
Czy ktoś testował 910xt z czujnikiem inercyjnym na bucie ? Czy jak wybiorę w zegarku źródło prędkości z Footpoda zamiast GPS to czy odległość też będzie brał z czujnika na bucie czy z GPS ?
Cześć Laszlo,

dzięki, zaraz sprawdzę na stronie Grmina.

Co do współpracy z czujnikiem to będę się opierał na czujniku prędkości/kadencji rowerowym. W przypadku takiego połączenia i wybrania czujnika jako źródło pomiarów GPS się wyłącza. Myślę, że z footpodem będzie podobnie. Ale to tylko teoretyzowanie. :)
In this Religion, there are no holidays
Ryszard N.
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2244
Rejestracja: 15 maja 2010, 23:49

Nieprzeczytany post

Laszlo, odpytałem w Twoim imieniu towarzystwo w Anglii. Potwierdzili, że alo GPS albo FOOT POD. W innych kwestiach,...ta technologia tak ma ! To tak w skrócie,...
Awatar użytkownika
rockduck
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1077
Rejestracja: 12 lip 2011, 14:26
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Kraków

Nieprzeczytany post

Ja na ten altimetr nie narzekam, praktycznie codziennie biegam w terenie i na szczytach oznaczonych przez PTTK wysokosci zgadzaja sie na zasadzie +\- 10 m, mnie to nie przeszkadza. Jak dla mnie zlicza dobrze sume przewyzszen, ale z drugiej strony nie kontroluje tego jakos super dokladnie, od czasu do czasu sprawdzam czy jest to wiarygodne i w 90% nie mam zastrzezen. Czasem sie ,,walnie" o 20 m ale nie jest to nagminne. Ale ja dosc czesto kalibruje barometr.
Awatar użytkownika
kisio
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1774
Rejestracja: 26 sie 2010, 08:34
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Mam podobnie spostrzeżenia jak Laszlo. Biegałem przez tydzień po tej samej trasie i to, że na poziomie morza raz pokazywał 3m a raz 19m to jeszcze jestem w stanie przełknąć, ale, że na tej samej trasie wzniesienie min/max raz pokazuje 13/280 a innym 6/320 to już moim zdaniem nieporozumienie..
ibnexus
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 38
Rejestracja: 27 sie 2012, 20:27
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Czujnik barometryczny reaguje na zmiany ciśnienia atmosferycznego, jeżeli w ciągu powiedzmy godziny ciśnienie na danym poziomie zmieni się o 1 hPa różnica pomiaru z tej przyczyny może wynieść około 8-9 m i trzeba mieć to na uwadze. W moim 910 też zauważam dziwne wskazania wysokości, barometr ma tendencję do dość długiego nazwijmy to "stabilizowania się" po uruchomieniu. Jeżeli wyjdę z domu i skalibruję wysokość zaraz po włączeniu pulsometru i złapaniu sygnału GPS, to na 90% wskazanie wysokości w dość krótkim czasie zmieni się +/- jakieś do 10 m, nawet stojąc w miejscu. Później trzyma już na trasie wysokość poprawnie. Niemniej ten początkowy zjazd/wjazd to jakaś niedoróbka i niestety raczej nie wynika z błędów oprogramowania tylko z budowy samego czujnika, tak jakby potrzebował czasu na rozruch.
Laszlo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 358
Rejestracja: 23 gru 2003, 09:43
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Pomijam fakt dłuższego stabilizowania sie wskazań wysokości po uruchomieniu garmina. Nadal jednak zliczanie róznicy wzniesień w czasie biegu jest mocno niedoskonałe. Zmiana cisnienia na skutek zmiany pogody jest oczywiście mozliwa ale nie w krótkim, kilkusekundowym czasie podczas kolejnych treningów. Wczoraj dla przykładu w środku treningu wbiegłem na górkę, na jej najwyższy punkt - wskazania względne 138m. Wrzuciłem międzyczas i zatrzymałem stoper. Uruchamiając zegarek 10 sekund później miałem już 129m w tym samym miejscu. Nie musze mówić, że jak zawsze sumaryczna ilośc zbiegów i wbiegów była różna nie tylko od siebie ale i od wartości rzeczywistych. Firmware 2.60 nic w tej kwestii nie zmienił. Biegłem z 910xt na UTMB i tutaj także odczyty sumaryczne nie wydaja mi się wiarygodne - znacznie różnią się danych organizatora... chociaż musze to zweryfikować bo długosc trasy zmierzonej przez garmina też sie rózni. Chciałbym wierzyć, że wymiana 910xt na jakiś nowszy sprzętowo egzemplarz pomogłaby rozwiązać problem bezużytecznego altimetru - na razie jednak dyskusje na forach zagranicznych nie napawają optymizmem.

Laszlo
Laszlo
[url]http://www.laszlo.pl[/url]
ODPOWIEDZ