Teraz jest Pt, 20 września 2019, 01:15

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1306 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 88  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: Re: ENDOMONDO
Nowy postNapisane: Wt, 3 kwietnia 2012, 09:12 
Stary Wyga
Stary Wyga

Ogólnie wydaje mi się, iż wskazania GPS zawsze trzeba brać z tzw. "przymrużeniem oka". Nie wiem czy w przypadku, gdzie tak wiele czynników ma wpływ na dane (pogoda, otwarty/zabudowany teren, prędkość itp) można w ogóle sensownie porównać ze sobą telefony. Należy również pamiętać o tym, że dużą rolę może odgrywać tutaj sam system operacyjny (wystarczy, że któryś z programistów stwierdzi, że w Androidzie 2.3 jednak trzeba udostępniać dane z GPS zewnętrznym aplikacjom (patrz. endomondo) co 3s, a nie co 2 jak np. w wersji 2.2 (to tylko przykład). Wydaje mi się, że takie porównania były by zasadne, kiedy mamy dwa identyczne systemy operacyjne wgrane do różnych urządzeń z tym samym modułem GPS. Do tego należy pamiętać, iż taki smartfon oprócz obsługi Endomondo, robi jeszcze kilkadziesiąt innych operacji, o których nie wiemy. Nie mamy pewności, że np proces A, odpowiedzialny za obłsugę GPS nie został na chwilkę przesunięty na stosie pamięci kosztem procesu B, który musi właśnie pobrać jakąś tam aktualizację z internetu :).

Tak się troszkę rozpisałem, ale wydaje mi się, że temat jest na tyle szeroki, że ciężko o jakieś konkrety w takich porównaniach i lepiej nie zaprzątać tym sobie głowy, tylko biegać. A jak rzeczywiście zależy nam na super dokładnych pomiarach, to pozostaje przejażdżka samochodem po danej trasie, a potem bieg ze zwykłym stoperem :)

http://connect.garmin.com/modern/profil ... Lebkichler

Nowy postNapisane: Wt, 10 kwietnia 2012, 20:28 
Używam Endomondo od ponad roku, korzysta z tej aplikacji sporo moich znajomych, wszyscy z wersji androidowej. Ja testowałem na 3 urządzeniach Smasung (Galaxy 7500, 9000 i Nexus, Android od 1.6 do 4.0) - wszędzie sprawowało się przyzwoicie, jednak warunkiem jest zawsze odpowiedni kontakt urządzenia z satelitami GPS - gdy dane z GPS nie są przekazywane na bieżąco (np. kręta trasa, wysokie budynki dookoła, las, duże zachmurzenie itp.) pozycja jest ekstrapolowana na podstawie ostatnich lokalizacji i stąd mogą brać się przekłamania (np. "ścinanie" zakrętów). Aby poprawić jakość sygnału GPS najlepiej trzymać aparat na ramieniu - pasek do przyczepienia smartfona na ramię kosztuje kilkanaście złotych a przy odrobinie dobrych chęci można sobie samodzielnie uszyć za darmo. Nie sądzę jednak, żeby wydatek kilkunastu złotych stanowił istotny problem dla osoby, którą stać na smartfona.

Zdecydowanie polecam Endomondo osobom, które posiadają smartfona z systemem Android a nie mają pulsometru z GPS - zawsze to możliwość rejestrowania tras gratis i to z całkiem przyzwoitą dokładnością. Warto często zaglądać do Sklepu Play (dawny Android Market), ponieważ zdarzają się promocje - można upolować wersję "PRO" za złotówkę lub trzy.
Pakiety internetowe typu "non-stop" są teraz śmiesznie tanie (nie zamierzam uprawiać kryptoreklamy, każdy, kto może to przeczytać ma możliwość skorzystania z wyszukiwarki), więc transmisja danych, której wymaga aplikacja, przestała być problemem.

Proszę pamiętać o jednym drobiazgu: smartfony są dosyć mocno konfigurowalne, w tym także w zakresie oszczędzania energii - jeśli oszczędza się energię na dokładności pozycjonowania - trudno wymagać świetnej jakości odwzorowania trasy w aplikacjach.

Jeśli chodzi o czas ustalania pozycji początkowej, mam pewne porównanie - korzystam od roku z Garmina 310XT - Endomondo na Samsungach Galaxy jest o wiele wiele szybsze. Dokładność (przy trzymaniu Garmina na nadgarstku i Samsunga na ramieniu) jest podobna - wyniki są zbliżone, choć bywa, że czasmi różnią się nawet o kilka procent ale nie ma reguły który zaniża a który zawyża dystans/prędkość. Warto pamiętać, że to wyszystko urządzenia służące do zabawy i orientacyjnych pomiarów - widziałem już zarejestrowane treningi, podczas których ktoś przebiegł kilometr w 8 sekund itp., jeżeli ktoś jest zawodowcem i konieczna jest wysoka precyzja... pewnie niezbędny będzie ceryfikowana trasa lub stadion, sędzia i fotokomórka :)

Najważniejsza dla mnie zaleta Endomondo to motywacja do wyjścia na rolki czy rower gdy na bieżąco widzę, że znajomy w innym mieście właśnie wybiegł na trasę. Spróbować nie zaszkodzi - jeśli się nie spodoba... odinstauj i spróbuj czegoś innego.
Pozdrawiam serdecznie :)

Nowy postNapisane: So, 14 kwietnia 2012, 18:18 
Wyga
Wyga

Też używam na HTC z Windows Phone. Fajnie działa w tle, czasami ma problem z połączeniem z GPSem gdy wychodzę z domu. Ostatnio odkryłem funkcję/listę żółw-królik (w historii przebytej trasy) - może ktoś wie co to jest i na czym to polega. bo nie mogę tego rozgryźć?

Nowy postNapisane: So, 14 kwietnia 2012, 22:25 
Wyga
Wyga

luki2011 napisał(a):
Też używam na HTC z Windows Phone. Fajnie działa w tle, czasami ma problem z połączeniem z GPSem gdy wychodzę z domu. Ostatnio odkryłem funkcję/listę żółw-królik (w historii przebytej trasy) - może ktoś wie co to jest i na czym to polega. bo nie mogę tego rozgryźć?

To bardzo proste:
- zając - najszybciej przebiegnięty kilometr podczas danego treningu,
- żółw - najwolniej przebiegnięty kilometr podczas danego treningu.

Nowy postNapisane: Cz, 26 kwietnia 2012, 00:11 
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się

Witam,
Mam (nie koniecznie ja, ale moja siostra) poważny problem z endomondo. Na początku było wszystko ok, lecz od pewnego momentu za każdym razem podczas treningu endomondo nalicza jej nierealne dystanse. Czas treningu się zgadza lecz trasa jest z miejsca treningu aż do afryki przez morze :D. Wygląda to tak: "XXXX biega. Do tej pory przebyła 486.71 km w 23m:02s." Spotkał się ktoś z czymś takim? Jak na to zaradzic? Dodam, że reinstalacja endomondo nie pomogła :(

Nowy postNapisane: Cz, 26 kwietnia 2012, 07:46 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

Wybacz, mario098, bo to nie związane z odpowiedzią, ale w oko wpadło mi, że na iPhone'a jest już aktualizacja z treningami interwałowymi http://www.facebook.com/endomondo, których mi brakowało do pełni szczęścia..Ja mam BB, więc będę musiał pewnie poczekać, ale niech się ktoś pochwali, jeśli już ściągnął nową wersję, jak to chodzi..

Relacje na moim foto-blogu Życie w biegu :)

Forumowy blog
Blogowe komentarze
Endo czyli moja aktywność
Fotki z życia wzięte

Cele 2016: 88kg i dobrze się bieganiem bawić...

Nowy postNapisane: Pn, 30 kwietnia 2012, 10:52 
Wyga
Wyga

mario098 napisał(a):
Witam,
Czas treningu się zgadza lecz trasa jest z miejsca treningu aż do afryki przez morze :D

Taki problem pojawia się na Samsungach Galaxy S. Jeśli masz ten model, to zrób aktualizację oprogramowania telefonu, zainstaluj program GPS Fix i przed treningiem zrób aktualizację pozycji satelitów - może choć trochę pomoże.

Nowy postNapisane: N, 6 maja 2012, 21:15 
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się

Witam!
Chciałbym się dzisiaj pochwalić moim biegiem w endomondo, ale najpierw wymienię wady i zalety programu.
Wady:
- CZASEM (tzn. przy słabym zasięgu) źle nalicza kilometry.
- Funkcja porównywania się ze znajomymi jest płatna!
Zalety:
- Obecna na (chyba) wszystkich OS-ach w topowych smartfonach (Także Windows 7)
- DARMOWA!
- Rywalizacja
- Tony motywacji w postaci ustawiania celu, znajomych, wyzwań i wirtualnego trenera

http://www.endomondo.com/workouts/53425713

To mój drugi bieg :)

Nowy postNapisane: Pn, 7 maja 2012, 09:04 
Dyskutant
Dyskutant

dla mnie istotne jest, że co kilometr mówi mi, z jaką prędkością biegnę, pozwala to utrzymać odpowiednie, zaplanowane tempo,
prosta analiza w samym telefonie - żółwik/zając - wiem zaraz po, czy rozpędzałem się w miarę upływania czasu, czy za mocno wystartowałem, i nie dałem rady utrzymać tempa :) a w necie bajka, tyle opcji i wszystko za free, a pakiet internetowy to tylko kilka zł miesięcznie, gorąco polecam ;D

Nowy postNapisane: Pn, 14 maja 2012, 19:14 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

Laufer napisał(a):
Z tym zasięgiem zgadzam się ;D
Ja mam akurat endomondo na fonie i jak biegam to muszę na każdym zakręcie odblokowywać klawiaturę i sprawdzać dystans żeby później mi należycie pokazywało trasę jaką biegłem ;|

jaki kurde zasięg? Endomondo opiera się o GPS, a nie o GSM.
Po drugie błędem nie jest obarczony program, ale sam system GPS, który ma dokładność +/- 100 m

Nowy postNapisane: Pn, 14 maja 2012, 19:16 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

diegoramirez napisał(a):
dla mnie istotne jest, że co kilometr mówi mi, z jaką prędkością biegnę, pozwala to utrzymać odpowiednie, zaplanowane tempo,
prosta analiza w samym telefonie - żółwik/zając - wiem zaraz po, czy rozpędzałem się w miarę upływania czasu, czy za mocno wystartowałem, i nie dałem rady utrzymać tempa :) a w necie bajka, tyle opcji i wszystko za free, a pakiet internetowy to tylko kilka zł miesięcznie, gorąco polecam ;D

tylko, że akurat prędkość na kilometr w przypadku aplikacji opartych na gps można o kant rozbić. Weź sobie powiększ trasę, po której biegłeś. Wyjdzie ci, że biegłeś zygzakiem, po drzewach, po dachach, etc...
Endomondo się przydaje do określenia ilości kilometrów, ale nie do określenia prędkości na kilometr. Tu jest za duży błąd.

Nowy postNapisane: Pn, 14 maja 2012, 19:18 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

altanacraft napisał(a):
Witam!
Chciałbym się dzisiaj pochwalić moim biegiem w endomondo, ale najpierw wymienię wady i zalety programu.
Wady:

- Funkcja porównywania się ze znajomymi jest płatna!

To mój drugi bieg :)

Funkcja porównywanie się ze znajomymi nie musi być płatna. Wystarczy utworzyć rywalizację (dowolną, czas, ilość treningów, kilometry, najszybszy etc...) i zaprosić znajomych.

Nowy postNapisane: Pn, 14 maja 2012, 19:20 
Stary Wyga
Stary Wyga

sakii napisał(a):
Po drugie błędem nie jest obarczony program, ale sam system GPS, który ma dokładność +/- 100 m

"1 maja 2000 prezydent USA Bill Clinton nakazał wyłączenie mechanizmu SA (Selective Availability) zakłócającego efemerydę satelity i poprawki zegarów atomowych, dzięki czemu dokładność określania pozycji dla zwykłych użytkowników wzrosła do około 4-12 metrów."

Nowy postNapisane: Pn, 14 maja 2012, 23:21 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

Michal Stachowiak napisał(a):
sakii napisał(a):

"1 maja 2000 prezydent USA Bill Clinton nakazał wyłączenie mechanizmu SA (Selective Availability) zakłócającego efemerydę satelity i poprawki zegarów atomowych, dzięki czemu dokładność określania pozycji dla zwykłych użytkowników wzrosła do około 4-12 metrów."

To jest teoria. Na dokładność gps ma wpływ sto czynników, od banalnych jak pogoda, otoczenie, ilość metalu wokoło, stpień naładowania baterii, jakość odbiornika, ilość działających aplikacji, etc....
Poza tym nie wiadomo co dokładnie oznacza owe 4-12 metrów. Bo przy określaniu pozycji chwilowej ok, ale przy dystansie to już nie wiadomo o co chodzi. Zresztą olać aplikacje biegowe. Każdy z nas pewnie jeździ z samochodowymi nawigacjami. I ile razy jest tak, że aplikacja gada skręć teraz, a faktycznie skręt jest za sto metrów. Albo odwrotnie, skręt już był, a aplikacja dpiero po chwil to pokazuje.

Nowy postNapisane: Cz, 17 maja 2012, 11:28 
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się

sakii napisał(a):
Michal Stachowiak napisał(a):
sakii napisał(a):

To jest teoria. Na dokładność gps ma wpływ sto czynników, od banalnych jak pogoda, otoczenie, ilość metalu wokoło, stpień naładowania baterii, jakość odbiornika, ilość działających aplikacji, etc....
Poza tym nie wiadomo co dokładnie oznacza owe 4-12 metrów. Bo przy określaniu pozycji chwilowej ok, ale przy dystansie to już nie wiadomo o co chodzi. Zresztą olać aplikacje biegowe. Każdy z nas pewnie jeździ z samochodowymi nawigacjami. I ile razy jest tak, że aplikacja gada skręć teraz, a faktycznie skręt jest za sto metrów. Albo odwrotnie, skręt już był, a aplikacja dpiero po chwil to pokazuje.

Sorry ale co do samochodowych nawigacji to się z tobą nie zgodzę. Nie wiem jakiej nawigacji używasz (jeśli używasz), albo słuchasz opowieści z telewizji jak to koleś wjechał do stawu bo mu nawigacja kazała. Dobra nawigacja pokaże co do metra kiedy skręcić. Jedynymi błędami jakie mogą występować w nawigacji to jest nie zaktualizowana mapa co skutkuję tym, że nawigacja widzi drogę której już nie ma lub nie widzi tej którą dopiero wybudowali. A co do telefonów to wiadomo, że nie ma co równać GPS'u w komórce do samochodowego urządzenia, ale prawdę mówiąc ja na swój GPS w SGS+ nie mam prawa narzekać pokazuję mi trasę niemal identyczną jaką przebiegnę. Oczywiście czasem zdarzy się jakiś "skok w bok" ale wybaczam :D

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1306 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 88  Następna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]