Teraz jest Pt, 20 września 2019, 07:34

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Maraton w 2:45 przed 45
Nowy postNapisane: Cz, 19 września 2019, 07:32 
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się

Tytułem wstępu

Witajcie. Koniec końców i mnie dopadł kryzys wieku średniego. Niektórzy kupują wtedy drogie sportowe samochody, mnie stać było tylko na sportowe obuwie :-) I tak w roku 2018 zaczęła się moja przygoda z bieganiem.

Cel

Początkowo moim celem było bieganie samo w sobie. Po pewnym czasie pojawiła się myśl: "Przebiegnę maraton". Myśl ta ewoluowała w tym roku i teraz brzmi: "Przebiegnę maraton poniżej 2:45 przed ukończeniem 45 roku życia. Oznacza to, iż na realizację celu mam 5 lat.

Droga do celu

Jako że szaleńcem nie jestem, zacząłem od krótszych dystansów: 5 i 10 km. Początkowo biegając po trasach bez atestu uzyskiwałem czasy rzędu 45 - 42 minuty na 10km. Obecnie jestem dumnym posiadaczem życiówki poniżej 40 minut. Oznacza to, że czas powalczyć na dystansie półmaratonu. Pierwszy maraton planuję dopiero na jesień 2020 r., obecnie nie czuję się jeszcze na siłach by zmierzyć się z królewskim dystansem. Małymi kroczkami do celu :-)

Plan

Niezbyt ufam uniwersalnym planom jakich dużo w internecie, gdyż wyznaję zasadę: "Jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego". Sam planu również nie układam, bo nie chcę zrobić sobie krzywdy. Znam siebie i wiem, że wymyśliłbym plan ponad moje siły, co skończyłoby się kontuzją.
Po przeczytaniu jednego z wątków na tym forum: https://bieganie.pl/forum/viewtopic.php?f=72&t=57601 postanowiłem zaufać platformie Trainasone. Początkowo używałem jej w opcji bezpłatnej i plan przez nią wygenerowany przyczynił się do złamania 40 minut na 10 km. Teraz używam już wersji płatnej. Zobaczymy czy pomoże mi przy najbliższym półmaratonie i docelowo w osiągnięciu zamierzonego celu.

Wyniki (atest)

Rok 2019:

5km - 18:48
10km - 38:27

Tytuł: Re: Maraton w 2:45 przed 45
Nowy postNapisane: Cz, 19 września 2019, 08:24 
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się

Poniedziałek 16.09.2019
Economy Run: 5' rozgrz. (@5:47) + 59' BC1 (@4:59)
Ponieważ Trainasone układa trening w oparciu o czas a nie dystans, będę tak samo podawał poszczególne treningi.
Był to bieg spokojny trwający 59 minut - średnie tempo 4:59, poprzedzony 5 minutami truchtu rozgrzewkowego w tempie 5:47
Dystans: 12,70km
Średnie tętno: 152
Biegło się całkiem dobrze, choć był spory wmordewind :)

Wtorek 17.09.2019
Economy Run: 5' rozgrz. (@5:46) + 1h19' BC1 (@4:58)
Dystans: 16,98km
Śr. tętno: 151
Warunki pogodowe dość podobne a jednak było mi jakoś lżej. I tętno troszkę niższe i tempo ciut wzrosło.
Chyba forma rośnie :)

Środa 18.09.2019
Economy Run: 5' rozgrz. (@5:44) + 59' BC1 (@4:43)
Dystans: 13,39km
Śr. tętno: 149
To był dzień konia, jak widać. Nie wiem jak to możliwe ale biegło się bardzo lekko i sporo szybciej niż zazwyczaj. Szok!

Czwartek 19.09.2019
Treshold Run: 5' rozgrz. (@5:37) + 5' BC1 (@4:43) + 1' trucht (@5:52) + 6' BC3 (@3:44) + 5' BC1 (@4:56)
Dystans: 4,76km
Śr. tętno: 149
Na pierwszy rzut oka trening wydaje się dziwny. Po pierwsze bardzo krótki. Podejrzewam, że program ustalił taki czas trwania aby za bardzo mnie nie zmęczyć, gdyż ostatnie dłuższe biegi spowodowały, że moje obciążenie treningowe delikatnie przekroczyło granicę optymalne/wysokie. W ten bardzo krótki trening wplecione zostało 6 szybkich minut czyli bieg progowy. Chyba po to, by rozruszać lekko nogi, które były trochę zamulone bo trzech treningach spokojnych. Wydaje mi się, że te 6 minut pobiegłem za szybko. Nawet nie tyle wydaje się co jestem tego pewny :D Ponieważ wyszło tempo 3:44min/km. Według planu powinienem pobiec tempem pomiędzy 4:13 a 4:02 na tętnie między 168 a 177. I to by się zgadzało, gdyż mój próg jest gdzieś mniej więcej na tętnie 177-178. Piszę mniej więcej, bo nigdy nie robiłem badań, opieram się jedynie na wyliczeniach programowych oraz wyliczeniach zegarka a te jak wiadomo często są błędne. Dziś jednak biegło mi się wyjątkowo genialnie, lekko, nawet się nie spociłem (a to pewnie zasługa niskiej temperatury hehe), mimo większego tempa tętno utrzymywało się w okolicy 170-171, dopiero pod koniec gdy jeszcze troszkę docisnąłem podskoczyło do 174. Ogólnie jestem bardzo zadowolony z tych 6 minut ale nie ma co popadać w euforię, na pewno gdybym biegł dłużej tętno poszłoby w kosmos :D

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]