Teraz jest Pn, 19 sierpnia 2019, 12:39

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: Pierwszy half marathon z wasem
Nowy postNapisane: Wt, 23 lipca 2019, 15:13 
Wyga
Wyga

Czesc,

Zaczne od przeprosin za brak polskich znakow. To nie jest moje lenistwo - tylko warunki w jakich pracuje poza granicami kraju. Ale jeszcze pare miesiecy i wracam do przygody z trojmiastem.

Pare slow o sobie:

wzrost: 178cm
Waga: 82kg

Jestem zapalonym biegaczem od kiedy skonczylem 14 lat :hej: . Zaczalem swoja przygode od przelajow w rywalizacjach miedzyszkolnych, wojewodzkich. Nastepnie pojawil sie sprint na dluzszy okres. Koronny dystans 200m, ale obok pojawialy sie 400 i 100. I tak to bylo do ukonczenia 18 lat.
Jakies wyniki i czasy z przeszlosci:
100m - 11.6
200m - 22.5
400m - 49.2
1000m (tartan) - 2'49"

Tak to wygladalo, bardzo obiecujaco ale niedojrzalosc mlodego wieku do kontynuacji zaprzestala moje bieganie na okres ponad 10 lat.

Teraz w wieku 31 lat postanowilem wrocic do biegania i zalozylem sobie cel na 15/10/2019 - pierwszy pol maraton.
Biegam od marca 2019. Nie bede Was wprowadzal w szczegoly tylko zarysuje ogolny obraz jak sie zaczelo.

Marzec 2019 - 25km lacznie ze sr. tempem 5'50" - 6':00" - plus jeden sprawdzian na ParkRun 5km - 24'29" - sr. temp 4'58". Po tym sprawdzianie cierpialem na bol kolan przez 3 tygodnie. Wchodzenie po schodach i chodzenie sprawialo mi problem.

Kwiecein 2019 - 32km - tempo sr. ok. 5'50"

Maj 2019 - 71km - tempo sr. ok. 5'40"

Czerwiec 2019 - 135km - tempo sr. ok 5'30"

I zaczynam lipiec z treningami przygotowujacymi mnie do pol maratonu. Cel zlamac 2 godziny. Zalaczam moj plan treningowy. Jestem aktulanie na 3 tygodniu.

Moj problem ze moje nogi nie lubia wolno biegac - wolno dla kazdego to pojecie ma inne znaczenie. Wyjasniam - w treningu zalozone jest tempo OBW1 6'30" a ja robie na spokojnie 5'40". I tak naprawde kazde zalozenia treningu robie mocniej i szybciej niz powinny byc robione.

Chetnie sie dowiem Waszej opini czy dobrze robie i czy nie zaszkodze sobie?

Cele biegowe:
5km - zblizyc sie do 20 minut
10km - zlamac 45 minut
1/2 maraton - przebiec
Maraton - przebiec

To tyle z mojej strony tematem wstepu.

Ciag dalszy nastapi...

Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

5 km - 22:04
10 km - 48:50
HM - 15/09/2019
M - Future

Tytuł: Re: Pierwszy half marathon z wasem
Nowy postNapisane: Śr, 24 lipca 2019, 09:31 
Wyga
Wyga

Krotki raport z testu Cooper'a.

23/07/2019
Na rozgrzewke polecialem 2,5 km tempem 6'16" i 6'25"

Test Coopera 2,8km
1km - 4'05"
2km - 4'13"
800m - tempo 4'36"

Na koniec truchto-marsz 2,5km

Dzisiaj lekko doskwiera Achilles, czuje ze jest przesilony, wiec zamontuje Kinesiotaping i bede gotowy na kolejny trening. Reasumujac test to ciezki sprawdzian, wg swojej analizy zaczalem za mocno, powinienem pierwszy poleciec w granicach 4'30" i przyspieszac na drugim km. Ale jest jak jest wiec nastepny test za miesiac. Pogoda nie pomagala, wczoraj caly dzien upalnie ok 30st, w trakcie treningu spadlo do 28st i bardzo duszno.

Czyli teraz czas na porzadne treningi. Zastanawiam sie czy w moim planie treningowym nie sa za dlugie rozgrzewki 40', 30' - moze warto je skrocic do 3-4 km i robic raz w tygodniu akcenty po 200/400m na 85-90% mocy (od 6 do 10 powtorzen) i do tego raz w tygodniu 1km szybko na 80% i jeden lzej jak OBW1 (6'00") (od 4 do 6 powtorzen) plus weekendowe rozbieganie w granicach 10-15km.

Mam nadzieje ze ma to sens.

HM - 15/09/2019
M - Future

Nowy postNapisane: Śr, 24 lipca 2019, 10:55 
Wyga
Wyga

Z czym i w czym biegam.

Pierwsze moje treningowe buty i mam nadzieje ze wystarcza do debiutu na polmaratonie - adidas boost SOLAR DRIVE SHOES - wybralem je jako buty do biegania po twardej nawierzchni ze sredniej polki. Mozna w nich fajnie rozbiegac jak i przycisnac na akcentach. But sie dobrze sprawuje przy stylu pieta-palce czy bieganiu ze srodstopia. Wciaz jestem w fazie nauki swojej techniki i jeszcze nie wiem ktory styl biegania jest dla mnie odpowiedni.
Juz mam na liczniku w tych butach ok 400km.

Zegarek - jeszcze TomTom Spark jako moj pierwszy zegarek do biegania. Dzisiaj powinien dojsc Garmin FR 625 + muzyka. Prezent od zony z okazji bez okazji :spoko:
Jestem bardzo ciekawy pierwszych treningow. Mam plan zeby robic trening z dwoma zegarkami i porownac analize treningow. Chetnie sie podziele swoimi spostrzezeniami.

Czesto na trening zabieram ok 350ml BCAA z woda i po treningu wypijam bialko Isolate. Do tego lykam witaminy plus 2 tabletki L-Carnitine Amino Acid. Kupilem taki zestaw z MyProtein. Na duzsze rozbieganie testuje zele isotoniczne SiS - aktualnie pomarancz i borowka - borowka zdecydowanie wygrywa. BCAA daje mi fajny zastrzyk energii w trakcie treningu.

Dieta - moja dieta nie jest odpowiednio zbilansowana. Rano staram sie zdrowo i tresciwie - owsianka na rozne sposoby z mlekiem roslinnym, pozniej granola z jogurtem naturalnym i owocami plus koktajl owocowy. I to tak to godzine 13. Pozniej 14-15 mam obiad, rozny - na co przyjdzie ochota. Pozniej kolacja jak zdarze to o sensownej porze a jak nie to nawet 21. Staram sie odstawiac ale czasami wpadaja jakies chipsy, czekolady i piwa. Ale tez nie chce sie dac zwariowac. Do tego kawa i woda. No i jestem na etapie odstawiania fajek ale zastepuja to elktronicznym vapem. Zalozenie jest zeby nie wracac do papierosow :spoczko: a za jakis czas odstawic tez eltronika.

Sen - jak spie 7 godzin to uznaje to za szalenstwo i zdarza sie to raz na miesiac :hahaha: - standard to w przedziale 6 godzin.

cdn...

HM - 15/09/2019
M - Future

Nowy postNapisane: Pt, 26 lipca 2019, 10:22 
Wyga
Wyga

Czesc :hej:

Raport z wczoraj. Po kilku poradach kolegow zrobilem wczoraj pierwsze progowe bieganie 6x1km z odpoczynkiem 1,5 minuty miedzy seriami. Zalozenie bylo robic progi nie mocniej niz tempo 5:00 na km. Wyszlo troche szybciej niz zakladalem ale dopiero poznaje swoje mozliwosci. Jestem zadowlony z tego biegu chociaz po pierwszych 2 km rozgrzewki myslalem ze sie ugotuje, temperatura ok 32 st plus wilgotnosc na poziomie 70% dala sie odczuc. Mowie odpuszczam dzisiaj trening i robie lekkie rozbieganie ale po koljenym km poczulem sie ze jestem w rytmie i jakos poszlo. Wiem ze bieglem za szybko wiec nastepnym razem zwalniam i staram sie trzymac 5:00 min/km.
Bol Achillesa sie unormowal i czuje ze odpuszcza. Ponizej analiza biegu plus wykres tempa.

Laczne podsumowanie:
Dystans: 11.32 km
Czas: 1:03:19
Sr. tempo - 5:36 min/km

Zalozenia po biegu, biegac rowniej i spokojniej i trzymac tempo.

Milego dnia i niech zacznie sie weekend ...

HM - 15/09/2019
M - Future

Nowy postNapisane: Wt, 30 lipca 2019, 10:08 
Wyga
Wyga

Dzien dobry wszystkim,

jestem po wczorajszych akcentach, wyszlo zadziwiajaco dobrze chociaz nie wiem czy nie za mocno. Czuje dzisiaj nogi ale dalem z siebie ok 90-95% mozliwosci. Jak pewnie wiecie dopiero poznaje swoje mozliwosci i ustalam swoje granice i tempa treningow. Zaczalem za mocno a potem brakowalo mi mocy zeby to utrzymac i zwalnialem. Wiem ze akcenty powinny byc rowno robione. Nastepnym razem postaram sie bardziej zeby bylo rowno. Mialem ogromy problem podczas rozgrzewki i calego treningu - najogolniej fizjologia nie chciala pozwolic mi biegac :hahaha:
Pomiedzy akcentami robilem trucht i marsz na zmiane.

29/07
Rozgrzewka 3km - sr. temp 6:09
1 34.3
2 35.5
3 39
4 40.9
5 41
6 42.8
7 43
8 47.7
9 45.9
10 46
11 38.7
12 39
Schlodzenie 2.5km - sr. temp 7:10

Lacznie wyszlo 10.74km w 01:08:07 ze sr. tempem 6:21

HM - 15/09/2019
M - Future

Nowy postNapisane: Cz, 1 sierpnia 2019, 11:32 
Wyga
Wyga

Jest czwartek, leniwy dzien w pracy, wiec od rana plotkowanie i zbijanie bakow. Aktualnie wjezdza druga kawa i porcja granoli high protein :taktak:

Bieganie bo o tym tu mowa - wczoraj kolejne progowe 6x1km i przerwy 2' w truchcie. Po ostatnich przebojach i strajkach dupy obawialem sie tego treningu. Porcja BCAA wzieta w reke zeby sie nawodnic i doladowac. Chusteczki zabrane w razie koniecznosci i lece. Po dlugim i ciezkim dniu wyruszylem o 20 na trening. Pogoda w kratke caly dzien, wiecej deszczu niz bym mogl sobie wyobrazic. Szczesliwie gdy zaczalem bylo bez deszczu, dopiero w polowie zlapalo mnie, na poczatku lekki przyjemny prysznic ale juz po chwili przemoczony od stop do glowy, no ale nic trzeba biec dalej przeciez z cukru nie jestem :spoko:
Pierwsze 3 km stosunkowo lekko i przyjemnie. Zalozenie bylo leciec po 6 min - ale lekko nogi przyspieszyly i dobrze sie miesnie rozgrzaly i Achilles szybko odpuscil. Wiec mowie bedzie dobry trening i zaczely sie progowe, zgodnie z radami kolegow lekko zwolnilem i pilnowalem tempa. Z tym tempem to naprawde roznie bywa - wykres pokaze jak mi latalo tempo od 4:20 do 4:50. Zalozenie moje bylo zeby robic progi 5:05 ale w trakcie mowie jak utrzymam miedzy 4:50 a 5:00 jak mi nogi pozwola to bede zadowolony. Wyszlo troche lepiej niz zakladalem. Bez zajechania czulem ze moglbym zrobic jeszcze 2 serie. Za dwa tygodnie przerzuce sie na 4x1,6km.
No i na koniec rozbieganie, mialo byc ok 6min/km a wyszlo ok 5:40 i to bardzo lekko. Wiec nastawiony pozytywnie na kolejny trening - dlugie wybieganie, w zalozeniu jest ok 16-18km.

Po wczorajszym treningu czuje ze ide w dobrym kierunku.

Lipiec zakonczony z 15 treningami i laczny kilometrarz 168km. Patrzac na niedaleka historie to jestem z siebie dumny:
Marzec - 26.52km
Kwiecien - 32.88km
Maj - 71.15km
Czerwiec - 135km
Lipiec - 168km

HM - 15/09/2019
M - Future

Nowy postNapisane: Pn, 5 sierpnia 2019, 11:58 
Wyga
Wyga

Wpis z serii: "Myslalem ze sie uda..." :hahaha:

Piatek 2/08
Mysle sobie koniec tygodnia, pora na lekki trening zeby jeszcze miec cos z piatkowego wieczoru. Wstrzelilem sie w okno pogadowe miedzy deszczem a deszczem. Zalozenie bylo zrobic 10km lekko i tak sie zaczelo. Jakos tego dnia nogi same biegly i bylo mi niezmiernie lekko. Zaczalem od 5:30 i kolejny km juz bylo 5:00 i tak z kilometra na kilometr przyspieszalem. Mialo wyjsc z tego ok 46 minut na 10km. Mowie sobie lece na zyciowke i uznam to jako dobry sprawdzian. Ponizej wrzuce jak to wygladalo czasowo. Gdybym domknal 10km w tym tempie byloby naprawde dobrze. Ale na przelomie 8,5km poczulem ze kolana przestaja biec i mialem wrazenie jakby sie "odczepily" - pierwszy raz tak mialem. Ewidentnie tempo za mocne i moje cialo jeszcze nie jest na to przygotowane. Przestalem biec zeby nie naroic sobie powaznej kontuzji. Troche bylo mi tego zal ale wiem na jakim etapie jestem i czego moge sie spodziewac. Po analizie biegu wiem ze gdybym trzymal sie tempa ok 4:30 wzwyz bym to ukonczyl wciaz z dobrym wynikiem. Nastawiam sie na kolejny sprawdzian w sobote 17/08 - parkrun 5km.

Niedziela 04/08
Klasyczne rozbieganie zeby kolana wrocily do rytmu.
10.3km - sr. temp 5:57

HM - 15/09/2019
M - Future

Nowy postNapisane: Pt, 9 sierpnia 2019, 12:55 
Wyga
Wyga

Troche biegania i troche opowiadania.

Zaczne od historyjki :spoczko:

Jak pewnie nie wiecie pochodze z malej miejscowosci na kujawach, Tuchola i tam zaczela sie moja przygoda ze spritnem pod okiem trenera Marka Wojtasa. W wieku 15-20 lat nie zaglembialem sie za bardzo jak dobry byl swego czasu. Wiedzialem ze biegal maratony itp. ale nie mialem zielonego pojecia jak i jakie czasy. Zawsze byl i jest skromna osoba. Ponizej wrzuce jego czasy zarejestrowane przez PZLA. Do czego zmierzam, postanowilem do niego zadzwonic po przyjacielsku kilka dni temu i zgodzil sie trenowac mnie do kolejnych biegow pol-maratonow i moze faktycznie do maratonu w przyszlym roku. Wracam z rodzina z obczyzny na przelomie maja i kwietnia do Gdanska. Wiec spodziewajcie sie ze na druga polowe 2020 roku spotkam sie z niektorymi z Was na starcie :hejhej:
Jestem mega zajarany odnowieniem wspolpracy z Markiem.

Troche biegania :taktak:

Po ostatnim wyczynie nogi byly zmeczone ale zdolne do pracy z malymi obciazeniami.

5/08
Kardio - tzw trening z lewandowska ale prowadzil go jakis koles. Zona mowi ze fajne i lekkie - zrob sobie. Ja mowie czemu nie, troche wzmocnienia i rozciagania mi sie przyda. W tej opcji wybierasz sobie dlugosc treningu i poziom, wzialem oba wskazniki na beginner bo nie chcialem sie za bardzo spocic. Trening mial trwac 33 minuty a ja po niecalych 25 zszedlem z maty i wzialem do reki piwo. Mam zamiar robic te treningi 2 razy w tygodniu na poczatek :)

6/08
Mial to byc dzien 12x200m ale nogi nie byly na tyle silne wiec skleilem jakies BNP zeby w ogole pobiec jakos jakosciowo. Nie wyszlo to zle.
3 km rozgrzewki - sr. temp 5:50
3km - sr. temp 5:30
3km - sr. temp 5:10
1km - sr. temp 4:50

8/08
Wazny trening dla mnie bo BC2 w tempie startowym, poszlo zadziwiajaco dobrze i jestem zadowolony z tego treningu, wrzuce analize pozniej. Dopowiem tylko jako extra ze poki co na 1:45 nie jestem gotowy jeszcze. Moja aktualna forma ksztaltuje sie blziej 1:50. Wiem ze przez kolejne 5 tygodni nie zrobie cudow. Ale zobacze co wyjdzie na kolejnych treningach.

HM - 15/09/2019
M - Future

Nowy postNapisane: Pn, 12 sierpnia 2019, 10:57 
Wyga
Wyga

Poniedzialek i podsumowanie weekendu.
Pierwszy raz od dawien dawna zrobilem dwa treningi dzien po dniu.

Sobota 10/08 bylo dlugim rozbieganiem wiec 16km w sr tempie 5:41 (zadane w planie treningowym bylo 5:50) - tetno miedzy 150-160, sr rytm biegu 179-185 - wiec uwazam ten bieg za lekki, rowny i przyjemny z duzym duzym zapasem. Pogoda sprzyjala jesli chodzi o temperature ale wialo okropnie plus jeden dlugi podbieg ok 1km +26m. Wazne bylo ze tempo utrzymalem przez caly bieg. Wedlug kalulatora na polmaraton takim tempem lekko lamie 2 godziny. Wiec patrzac realnie bede celowal na wynik w polmaratonie jako debiucie miedzy 1:45-1:50.

Niedziela 11/08 szybki trening na przewietrzenie pluc i rozruszanie nog. 25min rozruchu w tempie 5:50 - na poczatku nogi byly troche ciezkie ale przy 3 km poczulem ze biegne ;) Do tego 6 PB po 20"/40" i 5min rozbiegania i koniec. Wyszlo 36min - 6.23km - sr. tempo 5:48.

A przebiezki jak nizej.

HM - 15/09/2019
M - Future

Nowy postNapisane: Śr, 14 sierpnia 2019, 10:00 
Wyga
Wyga

13/08
Czas na kolejne postepy, zdecydowalem wczoraj zrobic trening progowy 4x1.6km z przerwa 2 minuty. Bylem ciekawy jak to pojdzie.
Na pierwszych km nogi byly troche zmeczone ale sie rozgrzaly po 3km. Zalozylem tempo 4:50, pierwsza sesja odrobine wolniej ale chcialem sprawdzic czy i ile dam rade. Bylo lekko wiec przyspieszylem na kolejnej i zadziwiajaco dla mnie udalo mi sie trzymac rowne tempo z bardzo malymi odchyleniami. Do tego tetno spokojne i bez wiekszych dryftow. Oddech rowny. Kadencja rowna. Jak pierwsze 3 sesje byly takie ze moglbym przyspieszyc to przyspieszylem na ostatniej i wciaz komfortowo ale czulem ze robie trening. Trening domkniety bez zajechania. Czulem ze moglbym jeszcze takie 2 rundy zrobic ale nie chce przesadzac. Odczuwam progress i trening bardzo budujacy. Nastepna proba to 3x2km tym samym tempem lub troszke szybciej.

Dajcie prosze znac czy nie przesadzam z tempem? Kolejne pytanie czy powininem probowac zrobic 10km+ tempem 4:40-4:50 tak 2 tygodnie przed polmaratonem.

Dzieki :spoczko:

HM - 15/09/2019
M - Future

Nowy postNapisane: Pt, 16 sierpnia 2019, 10:25 
Wyga
Wyga

15/08
Krotki wstep bez zanudzania.
Czwartkowe bieganie wyszlo w planie na BNP50' (BS120' + 20' 5:10 + 20' 5:05 + 10' 4:55). Po wtorkowych progach nogi byly ciezkie i spodziwalem sie ze nie bedzie to najlzejszy trening. Ale nie byl tez najtrudniejszy. Jak po rozgrzewce osiagnalem tempo ok 5min/km poczulem ze biegne i bieglo sie nadzwyczajnie lekko i przyjemnie. Nogi pracowaly jak zaprogramowane na to tempo. Podczas treningu stwierdzilem ze zrobie pol treningu w terenie do okola jeziora zeby troche popracowac w crossie co mi sie spodobalo. 3/4 treningu wialo prosto w pysk ale stwierdzilem ze mam w dupie wiatr i robie swoje. I tak wyszlo z tego ladne 14km w sr tempie 5:10 wiec jestem zadowolony z treningu. Jak bylem na ostatnich 10 min w tempie ponizej 4:50 to spokojnie bym lecial dalej. Fakt ze zmeczone nogi i po ciezkich dniach w pracy dalej jest moc to mnie cieszy i dobrze nastaja na debiut. Bez wiekszych jeszcze zalozen na bieg.
Kolejny trening takie troche sobotnie kombinowania czyli 90' biegu i druga polowa ok 10s szybciej na kazdym km. Zobaczymy czy trening mi sie spodoba.

HM - 15/09/2019
M - Future

Nowy postNapisane: Pt, 16 sierpnia 2019, 12:51 
Wyga
Wyga

Z okazji piatku i walenia w ch...a w pracy mam do Was prosbe o opinie i o rade.

Naczytalem sie o tym ze powinno sie miec pare butow treningowa i pare butow startowa. Co w moim przypadku jak poczatkuajcego obajwia sie tym ze operuje jedna para butow i robie w nich treningi.

Sa ta Adidas Solar drive https://www.adidas.co.uk/solar-drive-shoes/D97442.html kupione w dobrej cenie bo jak student od tej ceny mam 30% znizki. Jesli ktos potrzebuje znizki to smialo pytajcie - powinna dzialac na polskich stronach rowniez :bum:

Nie maja duzego przebiegu - zaledwie biegam w nich od czerwca wiec nie jest zle. Po biezniku widac ze jest biegane ale sadze ze jeszcze 3-5 miesiacy pociagna.

Teraz pytanie - czy uwazacie ze powinienem kupic kolejna pare butow jako startowek? Myslalem w pierwszej kolejnosci o ADIZERO BOSTON 7 lub 8 & ADIZERO ADIOS 4. Polubilem buty adidasa bo biegalem w niech w przeszlosci i zawsze dobrze mi sluzyly.

Jesli uwazacie ze powinienem kupic kolejna pare butow to uzyjcie prosze jakiego argumentu. Jesli wciaz tak uwazacie to chetnie poznam Wasze sugestie.

Z gory dzieki za pomoc :spoczko:

HM - 15/09/2019
M - Future

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]