Komentarz do artykułu „Nie wierzę w czystość takiego postępu" - rozmowa z Karoliną Nadolską

czyli o rywalizacji na najwyższym poziomie, zarówno na szosie jak i w gó®ach
Awatar użytkownika
Przemkurius
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3419
Rejestracja: 07 lip 2019, 18:26
Lokalizacja: Łódź

Nieprzeczytany post

Kangoor5 pisze:
Przemkurius pisze:dokładnie, sporty typowo siłowe.
Julius Yego, Keshorn Walcott, Michelle Carter, Anderson Peters, Guillermo Martinez, Yipsi Moreno, Denia Caballero, Yarelys Barrios, Fedrick Dacres, żeby wymienić tylko finalistów MŚ i IO w konkurencjach rzutowych.

"Czarni" są jeszcze słabi w skokach narciarskich, bobslejach i curlingu ;-)
A na poważnie: fakt, że w niektórych konkurencjach nie widać niektórych krajów wynika z braku zainteresowania, braku zaplecza lub braku dobrych trenerów. Tak samo, jak do pewnego czasu w dyscyplinach rzutowych byli widoczni prawie wyłącznie "biali". No i "żółci", dlaczego pomijamy "żółtych"? Przecież oni też pewnie muszą mieć zupełnie inne geny :hahaha:
Naprawdę, dopatrywać się związku koloru skóry z predyspozycjami do jakiegoś sportu, to jak wnioskować o takich predyspozycjach na podstawie np. wielkości uszu.
zapomniałeś o hokeju :P aczkolwiek jamajka próbowała swoich sił w bobslejach ;)

ja nie mówię, że czarny tylko bieganie a biały tylko rzut czy pchnięcie. są pewne zależności, które na pierwszy rzut oka widać dla typowego "janusza".

wiadomo, że jak ktoś kiedyś coś trenował, brał udział w czymś itd. ma większe pojęcie na temat infrastruktury, kardy trenerskiej czy chociażby warunków pogodowych.

po prostu powiedziałem co się pierwsze rzuca w oczy, bez zagłębiania w szczegóły typu ukształtowanie terenu czy warunki dorastania :)
viewtopic.php?f=27&t=60705 BLOG
viewtopic.php?f=28&t=60706 KOMENTSY

800m: 2:11.97 - 06.2022
1000m: 2:49.94 - 06.2022
1609m: 5:03.80 - 06.2022
3000m: 10:23.18 - 12.2020
5km: 17:39 - 09.2022
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
jorge.martinez
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 665
Rejestracja: 09 lis 2016, 14:35
Życiówka na 10k: 35:17
Życiówka w maratonie: 2:57:27
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

Wyciąganie wniosków po pierwszym rzucie oka obarczone jest sporym ryzykiem popełnienia błędu.
1000m - 2:59.35 (VI'22) | 3000m - 9:49.75 (X'23) | 5km - 17:02 (V'23) | 10km - 35:17 (XI '23) | 15km - 55:57 (I '19) | HM - 1:18:21 (III '23) | M - 2:57:27 (IV '18)
Ricardo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1975
Rejestracja: 17 cze 2019, 09:21
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

mpruchni pisze:
Ricardo pisze:Ja jakoś nie słyszałem o jakiś szybkich, czarnych długodystansowcach, którzy się urodzili w Anglii/Stanach itd
Ponieważ tam trafiają/li nieboracy z Afryki Zachodniej, którzy mają inną budowę ciała niż ci z Afryki Wschodniej. Nie słyszałeś również o długodystansowcach z Nigerii czy Jamajki, ani o Kenijskich sprinterach.
Dziwne, że nie słyszałeś o kenijskich sprinterach. Na 400m całkiem nieźle sobie radzą (ostatnio na MŚ Emmanuel Korir biegł w finale). Nigeria ma 11 sprinterów, którzy pobiegli 45.50 i szybciej, a Kenia ma 30.

Jeśli teraz jest szwajcar i norweg i jeden biega 59min w półmaratonie, a drugi 2:05 w maratoni, to czemu jamajczyk lub nigeryjczyk by nie mógł.

W sumie dobrze, że jeszcze nie wymyślili, że biali są najlepsi np do konkurencji technicznych, bo co by wtedy było z tym Wandersem i Moenem
upoconejajka
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 248
Rejestracja: 12 sie 2015, 13:40
Życiówka na 10k: 41:40
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Ricardo pisze:W sumie dobrze, że jeszcze nie wymyślili, że biali są najlepsi np do konkurencji technicznych, bo co by wtedy było z tym Wandersem i Moenem
Chłopom nikt nie powiedział, że nadają się bardziej do technicznych i jest jak jest :hej: :oczko:
Ricardo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1975
Rejestracja: 17 cze 2019, 09:21
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

A tak w ogóle to w tym roku na 200m w pierwszej 5 jest jeden, który nie jest czarny, a w pierwszej dziesiątce dwóch.
Ramil Guliyev
Obrazek
Zhenye Xie
Obrazek
Qba Krause
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 11474
Rejestracja: 16 kwie 2008, 22:31

Nieprzeczytany post

z tym chińczykiem to jakieś jaja są, nikt nie może się nazywać "żenię się" - to musi być fejk
być jak brad pitt w Indiana Jonesie.

Do Things Always.

komentarze do bloga
blogspot
Ricardo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1975
Rejestracja: 17 cze 2019, 09:21
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Ten Ramil to się nieźle zmienił.
Zdj z 2008 na MŚ u20 w Bydgoszczy
Obrazek

Teraz
Obrazek
mpruchni
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 526
Rejestracja: 13 gru 2013, 08:51
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Ricardo pisze:A tak w ogóle to w tym roku na 200m w pierwszej 5 jest jeden, który nie jest czarny, a w pierwszej dziesiątce dwóch.
1) Pisałem o finałach 100m mężczyzn na igrzyskach olimpijskich przez ostatnich 40 lat i podawałem fakty, ale oczywiście zapraszam do dyskusji :zero:

Co ciekawe, nawet jeśli za rok Gulijew pobiegnie w finale 200 m, to na 100 zapewne pobiegnie kolejnych 8 "zachodnio-afrykańczyków" (to uproszczenie, bo oni zazwyczaj są pochodzenia mieszanego euro-afrykańskiego. Przecież nie chodzi o kolor skóry, tylko o otrzymywaną po przodkach konkretną modyfikację genetyczną niezależnie od składu reszty)
Ricardo pisze:Dziwne, że nie słyszałeś o kenijskich sprinterach. Na 400m całkiem nieźle sobie radzą
2) O tyle nieprecyzyjnie się wyraziłem, że pisałem sprint, a myślałem 100-200 metrów. Pomijam 400, bo to taki dziwny dystans, do którego można dochodzić od strony wytrzymałościowej jak się ma predyspozycje, albo szybkościowej, jak się ma predyspozycje. Więc tam się mogą trafiać różni.
Ricardo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1975
Rejestracja: 17 cze 2019, 09:21
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Wiem o czym pisałeś. Ja piszę o 200m, w których zachodnio-afrykańczycy też mają przewagę.
Przyjrzyjmy się finałowi na 200m z Rio 2016.

1. Usain Bolt
2. Andre De Grasse
3. Christophe Lemaitre- Francja
4. Adam Gemili- rodzice z Iranu i Maroka
5. Churandy Martina
6. LaShawn Merritt
7. Alonso Edward
8. Ramil Guliyev- z Azerbejdżanu

Tak więc na ośmiu zawodników, 3 na pewno nie jest z Afryki zachodniej i nie są czarni. 5 pozostałych ma najprowdopodobniej przodków z Afryki zachodniej.
Jak to możliwe, że w ogóle jakiś biały był na podium?
Awatar użytkownika
Arti
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4522
Rejestracja: 02 paź 2001, 10:53
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznan

Nieprzeczytany post

Ricardo pisze:Wiem o czym pisałeś. Ja piszę o 200m, w których zachodnio-afrykańczycy też mają przewagę.
Przyjrzyjmy się finałowi na 200m z Rio 2016.

1. Usain Bolt
2. Andre De Grasse
3. Christophe Lemaitre- Francja
4. Adam Gemili- rodzice z Iranu i Maroka
5. Churandy Martina
6. LaShawn Merritt
7. Alonso Edward
8. Ramil Guliyev- z Azerbejdżanu

Tak więc na ośmiu zawodników, 3 na pewno nie jest z Afryki zachodniej i nie są czarni. 5 pozostałych ma najprowdopodobniej przodków z Afryki zachodniej.
Jak to możliwe, że w ogóle jakiś biały był na podium?
20.12 to na finał stąd medal. Dobrze trafił gdy mało gwiazd na wysokim poziome było. Wcześniej czołówka była szersza i mocniejsza.
4 lata wcześniej pierwsza czwórka < 20 sekund a piąty równe 20.00
[url=http://www.kujawinski.com]www.kujawinski.com[/url]
Ricardo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1975
Rejestracja: 17 cze 2019, 09:21
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

No, ale jak było wolniej to powienno być jeszcze latwiej dla tych z Afryki zachodniej. Czemu nie było 8/8 czarnych, albo chociaż pierwsza trójka?
ODPOWIEDZ