Komentarz do artykułu 5 minut i jesteśmy gotowi - rozmowa z Piotrem Maruszewskim

czyli o rywalizacji na najwyższym poziomie, zarówno na szosie jak i w gó®ach
Awatar użytkownika
bieganie.pl
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1726
Rejestracja: 27 sty 2008, 15:29

Nieprzeczytany post

New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Bardzo ciekawy wywiad. W wielu kwestiach bardzo mi pasuje (np 40 m jako odcinek treningowy, bo więcej nie potrzeba, np periodyzacja). Ale jedyne co mnie niepokoi to ta rozgrzewka, czy nie na tutaj jednak zbyt dużego ryzyka, ale biorę tez poprawkę na to, że moze faktycznie nie rozumiem jak działa ludzkie ciało, zwłaszcza w dynamicznym ruchu.

Poznałem kiedys Piotra kiedy pracował dla Ecco i miałem wrażenie, że jest "naspidowany", aż sie go trochę przestraszyłem. :) Ale moze sie zmienił (choć chyba wywiad pokazuje, że nie).

Ps. Taka dygresja, a'propos mojej dawnej roli redaktora naczelnego. Ja nie wiedziałem do dzisiaj jakie wyniki biega Karolina Kołeczek, pamiętałem ją jako ładną i delikatną blondynkę biegającą płotki (jednak coś wiedziałem ;) ) bo nie jestem kibicem dyscypliny, ale temat tego wywiadu jest dla mnie bardzo ciekawy.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12340
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Gratuluję Piotrek
Dobra robota.
Awatar użytkownika
Piotr Maruszewski
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 7
Rejestracja: 24 cze 2019, 10:04
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Adam pamiętałeś ECCO... :taktak: :taktak:

Co do rozgrzewki, to ja odwrócę Twoje, poniekąd bardzo słuszne obawy i zapytam czy może w rozgrzewce sprintera, tradycyjny powolny truchtany początek, który nie stymuluje ani układu nerwowego ani najszbszych włókien, które za chwilę maja eksplodować, nie jest aby większym ryzykiem?

Kolarz przed startem etapu kilkadziesiąt minut rozgrzewa się jednostajną pracą na trenażerze.
Maratończyk też zaczyna od spokojnej rozgrzewki.
A kierowca bolidu F1 "przepala" przed startem obroty silnika na bardzo krótkich odcinkach.

Nie neguje rozgrzewki. Stoję tylko na stanowskiu, że powinna być bardzo specyficzna i dopasowana do zadania, przed którym ciało zaraz stanie.

PS. i znowu z tym Gepardem się wbiję, gdyby musiał się roztruchtać i porozciągać przed pogonią za antylopoą, to by z głodu zdechł... (to z dużym przymróżeniem oka piszę - przyp. red.)

PM,
Ostatnio zmieniony 24 cze 2019, 10:41 przez Piotr Maruszewski, łącznie zmieniany 2 razy.
kubawisniewski1
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 482
Rejestracja: 01 cze 2009, 12:49

Nieprzeczytany post

Adam Klein pisze: Ps. Taka dygresja, a'propos mojej dawnej roli redaktora naczelnego. Ja nie wiedziałem do dzisiaj jakie wyniki biega Karolina Kołeczek, pamiętałem ją jako ładną i delikatną blondynkę biegającą płotki (jednak coś wiedziałem ;) ) bo nie jestem kibicem dyscypliny, ale temat tego wywiadu jest dla mnie bardzo ciekawy.
:) dzięki Adam za pomoc w korekcie!
Awatar użytkownika
Piotr Maruszewski
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 7
Rejestracja: 24 cze 2019, 10:04
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

yacool pisze:Gratuluję Piotrek
Dobra robota.
Thx Jacek :hejhej:
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13262
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Piotr Maruszewski pisze:Adam pamiętałeś ECCO... :taktak: :taktak:

Co do rozgrzewki, to ja odwrócę Twoje, poniekąd bardzo słuszne obawy i zapytam czy może w rozgrzewce sprintera, tradycyjny powolny truchtany początek, który nie stymuluje ani układu nerwowego ani najszbszych włókien, które za chwilę maja eksplodować, nie jest aby większym ryzykiem?

Kolarz przed startem etapu kilkadziesiąt minut rozgrzewa się jednostajną pracą na trenażerze.
Maratończyk też zaczyna od spokojnej rozgrzewki.
A kierowca bolidu F1 "przepala" przed startem obroty silnika na bardzo krótkich odcinkach.

Nie neguje rozgrzewki. Stoję tylko na stanowskiu, że powinna być bardzo specyficzna i dopasowana do zadania, przed którym ciało zaraz stanie.

PS. i znowu z tym Gepardem się wbiję, gdyby musiał się roztruchtać i porozciągać przed pogonią za antylopoą, to by z głodu zdechł... (to z dużym przymróżeniem oka piszę - przyp. red.)

PM,
Tak, ale przeprowadza sie ta rozgrzewkę progresywnie: 400m trucht, potem skipingi potem ćwiczenia eksplozywne i na koniec eksplozywne segmenty ruchu jako rozgrzewka neurologicznej eksplozji... czy cos zle zrozumiałem w twojej wypowiedzi?
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13262
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Acha... dobry artykuł i gratulacje dla trenera i zawodniczki!
Awatar użytkownika
Piotr Maruszewski
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 7
Rejestracja: 24 cze 2019, 10:04
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Rolli pisze: Tak, ale przeprowadza sie ta rozgrzewkę progresywnie: 400m trucht, potem skipingi potem ćwiczenia eksplozywne i na koniec eksplozywne segmenty ruchu jako rozgrzewka neurologicznej eksplozji... czy cos zle zrozumiałem w twojej wypowiedzi?
Źle zrozumiałeś, albo może nie wchodziliśmy aż tak głęboko. W rozgrzewce sprintera (podkreślam sprintera) ja odwracam paradygmat i odchodze od jej progresywnego charakteru. Uderzam z bardzo wysokiego "C" w układ nerwowy i najszybsze włókna jako jej pierwszy elelement. Tu głębiej warsztatu juz nie rozwinę :oczko: Trucht na dzień dobry, choćby te 400m się w to nie wpisuje i nie realizuje mojego celu. Neurologia first, a nie jako rozwinięcie.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13262
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Piotr Maruszewski pisze:
Rolli pisze: Tak, ale przeprowadza sie ta rozgrzewkę progresywnie: 400m trucht, potem skipingi potem ćwiczenia eksplozywne i na koniec eksplozywne segmenty ruchu jako rozgrzewka neurologicznej eksplozji... czy cos zle zrozumiałem w twojej wypowiedzi?
Źle zrozumiałeś, albo może nie wchodziliśmy aż tak głęboko. W rozgrzewce sprintera (podkreślam sprintera) ja odwracam paradygmat i odchodze od jej progresywnego charakteru. Uderzam z bardzo wysokiego "C" w układ nerwowy i najszybsze włókna jako jej pierwszy elelement. Tu głębiej warsztatu juz nie rozwinę :oczko: Trucht na dzień dobry, choćby te 400m się w to nie wpisuje i nie realizuje mojego celu. Neurologia first, a nie jako rozwinięcie.
OK. Rozumie. Duze ryzyko.
Awatar użytkownika
Jaca_CH
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 678
Rejestracja: 16 paź 2013, 22:22
Życiówka na 10k: 41:57
Życiówka w maratonie: 3:28:03
Lokalizacja: Bytom

Nieprzeczytany post

kubawisniewski1 pisze:dzięki Adam za pomoc w korekcie!
To już jest po korekcie :niewiem:
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Piotrek, oczywiście chodziło mi o progresywnie. Rozumiem, że "neurologia first", ale na to nakłada się fizjologia, bo jak ścięgno czy przyczep są zimne a zatem twarde to neurologia może działać super ale zwyczajnie nastąpić może zerwanie nierozgrzanego (twardego) elementu w jakimś momencie. Im zawodnik młodszy i im mniej miał kontuzji tym łatwiej mu wszystko wchodzi, ale z czasem to się odkłada. Po prostu nie chciałbym, żeby przez nieuwagę spotkało was coś takiego. Ale Karolina powinna chyba czuć na co może sobie pozwolić ale i widzieć ryzyka.
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Piotr Maruszewski pisze: Nie neguje rozgrzewki. Stoję tylko na stanowskiu, że powinna być bardzo specyficzna i dopasowana do zadania, przed którym ciało zaraz stanie.
To są moje "zasady rozgrzewki":

3 zasady rozgrzewki
1. Powinna być adekwatna do wysiłku, który czeka nas później,
2. Intensywność powinna narastać schodkowo dochodząc do intensywności planowanych na treningu lub zawodach,
3. Powinna być bezpieczna.

A gepard - myślę, że mało wiemy o kontuzjach u gepardów ;)
Awatar użytkownika
Piotr Maruszewski
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 7
Rejestracja: 24 cze 2019, 10:04
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Adam Klein pisze:Piotrek, oczywiście chodziło mi o progresywnie. Rozumiem, że "neurologia first", ale na to nakłada się fizjologia, bo jak ścięgno czy przyczep są zimne a zatem twarde to neurologia może działać super ale zwyczajnie nastąpić może zerwanie nierozgrzanego (twardego) elementu w jakimś momencie. Im zawodnik młodszy i im mniej miał kontuzji tym łatwiej mu wszystko wchodzi, ale z czasem to się odkłada. Po prostu nie chciałbym, żeby przez nieuwagę spotkało was coś takiego. Ale Karolina powinna chyba czuć na co może sobie pozwolić ale i widzieć ryzyka.
Oczywiście. Wspólnie wypracowaliśmy model optymalny. I uwierz mi, po kilku minutach rozgrzewki jej mięśnie i ścięgna "palą" jak by w nie piorun przywalił :sss:

A ryzyka, o których mówisz, wg. filozofii której ja sie trzymam (nie autorskiej, kradzinej) rosną u sprintera w trakcie truchtu właśnie.

A gepard - gatunek nie wyginął, więc urazów musi być mniej niż więcej w populacji :oczko:
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13262
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Przyczyny kontuzji sa wielostronne:
1. przemęczenie mięśniowe
2. przemęczenie układu nerwowego
3. nieodpowiednie wykonywanie ruchu
4. brak rozgrzewki
...
Czy brak rozgrzewki powoduje kontuzje najczęściej, tego nie wiem (nikt nie wie) jednak to jest własnie wiedza tradycyjna-szkoleniowa.

Sam nie rozumie, dlaczego w układ neurologiczny nie moza uderzyć dopiero pod koniec rozgrzewki... ale to jest twoja droga. Moze masz ochotę to krotko wytłumaczyć?
ODPOWIEDZ