Olej MCT

Wszystko o bieganiu i zdrowiu
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13295
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

W domu widać wszytko... :bleble:
New Balance but biegowy
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13295
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Arek Bielsko pisze:teraz mnie oświeciło co z tym 4,7 Rolliego :)
to jest kolejna rzecz, która warto wiedzieć, jak ktoś jest ciekawy co, gdzie i dlaczego:

przy spalaniu wegli (glukozy) na każdy litr spalonego tlenu otrzymujemy 5,05kcal
1g ww = 4 kcal
czyli aby spalić 1g ww potrzebujemy 0,8 litra tlenu
przy spalaniu tłuszczy na każdy litr spalonego tlenu otrzymujemy 4,69kcal
1g tł = 9kcal
czyli aby spalić 1g tłuszczu potrzebujemy az 1,9 litra tlenu

1,92/0,8=2,4 czyli tłuszcze potrzebują 2,4x więcej tlenu do spalenia niż węgle

ale tu mam pewną wątpliwość, o której w zasadzie rozmawiamy:
o ile w przypadku wegli chodzi konkretnie o glukoze czyli C6H12O6
o tyle w przypadku tłuszczu nie wiem o jaki dokładnie tłuszcz chodzi? czy o MCT (C6-12) czy o LCT (C>12), bo to jednak sa różne związki i wg mnie jest niemożliwe, żeby konsumowały dokładnie tyle samo tlenu...
zapodałem ten temat na forum chemiczne, ale na razie cisza

PS
Rolli, tu nie ma żadnych wyników badań, to jest wynik doświadczenia wykonywanego za pomoca tzw. bomby kalorymetrycznej :hahaha:
Idziesz jakas dziwna droga... ktora dla biegacza raczej malo ineresujaca. Raczej dla kogos, kto chce zrzucic kilosy.

Sprobuje jeszcze raz.
Zeby miesnie sie w czasie wysiłku kurczyły i rozciągały potrzebujesz ATP. Zeby uzyskać ATP musisz "spalić" kalorie (raczej https://de.wikipedia.org/wiki/Phosphorylierung Polskiej Wiki nie da sie używać... jakiś tam protest jest wstawiony)
Czyli nie gramy zmagazynowanej masy, tylko kalorie sa wazne.

Reszta to piszemy przecież to samo. Tylko ze ja trochę po niemiecku. :bum:

Ale jeszcze raz do pytania: Dlaczego MCT potrzebuje mniej tlenu do spalenia (uzyskania ATP) jak inne rodzaje tłuszczy. Bo tego nie zrozumiałem.
Siedlak1975
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4669
Rejestracja: 22 lis 2017, 14:58
Życiówka na 10k: 37:59
Życiówka w maratonie: 2:59:13
Lokalizacja: Tychy

Nieprzeczytany post

Arek, geniusze z forum chemicznego cos Ci napisali czy ich rozłożyłeś na łopatki? :hej:
Awatar użytkownika
Arek Bielsko
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1004
Rejestracja: 12 wrz 2005, 14:19
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Nieprzeczytany post

Odpisze coś wieczorkiem, bo jestem na Urlopingu i ogólnie nie mam czasu :hahaha:
"co nas nie zabije, to nas wzmocni"
"odrobina cierpienia jeszcze nikomu nie zaszkodziła"
xavier1993
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 2
Rejestracja: 10 lip 2018, 11:00
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Na tematy naukowe się nie wypowiem, ale z własnego doświadczenia mocno ostrzegam przed spożyciem zbyt dużej ilości na raz. Najgorsza godzina w moim życiu. :ojnie:
Siedlak1975
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4669
Rejestracja: 22 lis 2017, 14:58
Życiówka na 10k: 37:59
Życiówka w maratonie: 2:59:13
Lokalizacja: Tychy

Nieprzeczytany post

Łykam dwie łychy do zupy dziennie i jest ok ale nie zauważyłem żeby jakiś cudowny power mnie ogarnął :oczko:
Awatar użytkownika
Arek Bielsko
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1004
Rejestracja: 12 wrz 2005, 14:19
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Nieprzeczytany post

Rolli pisze:Ale jeszcze raz do pytania: Dlaczego MCT potrzebuje mniej tlenu do spalenia (uzyskania ATP) jak inne rodzaje tłuszczy. Bo tego nie zrozumiałem
no tutaj po głębokich poszukiwaniach, wielu obliczeniach i analizie tego, wyszło mi, że jednak ogólnie tłuszcze (mct i lct) zużywają tyle samo tlenu, są co prawda niewielkie różnice (bo dla mct RQ=0.73, a dla lct RQ=0.7), są to jednak wartości rzędu kilku %, czyli dla nas pomijalne...
czyli ogólne info, podawane w ogromnej większości artykułów o MCT, że potrzebują one połowę mniej tlenu niż inne tłuszcze jest nieprawdą... policzyłem to osobiście, więc teraz mam pewność
sie człowiek uczy całe życie :taktak:

pozostaje jednak ich główna korzyść, czyli szybka wchłanialność (porównywalna z cukrami prostymi), co przy dużej kaloryczności daje spore korzyści podczas wysiłków o średniej i niskiej intensywności

Rolli pewnie zażąda dowodów, więc TUTAJ na wszelki wypadek podaje jeden z wielu linków z badaniami
"co nas nie zabije, to nas wzmocni"
"odrobina cierpienia jeszcze nikomu nie zaszkodziła"
Awatar użytkownika
Arek Bielsko
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1004
Rejestracja: 12 wrz 2005, 14:19
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Nieprzeczytany post

Rolli pisze:
Arek Bielsko pisze: (nie dotyczy to białek)
Tez dla białka i wynosi 0,81.
oczywiście zgoda
tylko, że rozmawiamy tu o źródłach energii (najlepiej szybkiej), a białka jako takie są raczej pomijane (dopiero po wyczerpaniu ww i t)
"co nas nie zabije, to nas wzmocni"
"odrobina cierpienia jeszcze nikomu nie zaszkodziła"
Awatar użytkownika
Arek Bielsko
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1004
Rejestracja: 12 wrz 2005, 14:19
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Nieprzeczytany post

Siedlak1975 pisze:Arek, geniusze z forum chemicznego cos Ci napisali czy ich rozłożyłeś na łopatki? :hej:
niestety na razie cisza
Siedlak1975 pisze:Łykam dwie łychy do zupy dziennie i jest ok ale nie zauważyłem żeby jakiś cudowny power mnie ogarnął :oczko:
no ale czego Ty sie spodziewałeś? że wybuchniesz? to nie gliceryna :hej:
skoro jesz do zupy, to rozumiem, że nie przedtreningowo? po co Ci ta szybka energia po zupie?
ja łykam przed porannym treningiem na czczo (taki paradoks - jeżeli jem te mct, to czy to jeszcze jest trening na czczo...?? hehe )
no i oczywiście to ma większy sens jak ktoś jest na low carbie
"co nas nie zabije, to nas wzmocni"
"odrobina cierpienia jeszcze nikomu nie zaszkodziła"
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13295
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Arek Bielsko pisze:
Rolli pisze:Ale jeszcze raz do pytania: Dlaczego MCT potrzebuje mniej tlenu do spalenia (uzyskania ATP) jak inne rodzaje tłuszczy. Bo tego nie zrozumiałem
no tutaj po głębokich poszukiwaniach, wielu obliczeniach i analizie tego, wyszło mi, że jednak ogólnie tłuszcze (mct i lct) zużywają tyle samo tlenu, są co prawda niewielkie różnice (bo dla mct RQ=0.73, a dla lct RQ=0.7), są to jednak wartości rzędu kilku %, czyli dla nas pomijalne...
czyli ogólne info, podawane w ogromnej większości artykułów o MCT, że potrzebują one połowę mniej tlenu niż inne tłuszcze jest nieprawdą... policzyłem to osobiście, więc teraz mam pewność
sie człowiek uczy całe życie :taktak:

pozostaje jednak ich główna korzyść, czyli szybka wchłanialność (porównywalna z cukrami prostymi), co przy dużej kaloryczności daje spore korzyści podczas wysiłków o średniej i niskiej intensywności

Rolli pewnie zażąda dowodów, więc TUTAJ na wszelki wypadek podaje jeden z wielu linków z badaniami
Cala dyskusja byłą tylko o ilość tlenu w spalaniu tłuszczy, co mi sie nie zgadzało. Z reszta sie zgadzam.

To ze "zadam dowodów" jest związane tylko z chęcią poszerzenia wiedzy. A ze wiedza z forum jest często mylna, sam sie przekonałeś. Dzięki za linki.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13295
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Arek Bielsko pisze:
Rolli pisze:
Arek Bielsko pisze: (nie dotyczy to białek)
Tez dla białka i wynosi 0,81.
tylko, że rozmawiamy tu o źródłach energii (najlepiej szybkiej), a białka jako takie są raczej pomijane (dopiero po wyczerpaniu ww i t)
Nic innego nie napisałem.
Siedlak1975
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4669
Rejestracja: 22 lis 2017, 14:58
Życiówka na 10k: 37:59
Życiówka w maratonie: 2:59:13
Lokalizacja: Tychy

Nieprzeczytany post

Arek Bielsko pisze:
Siedlak1975 pisze:Arek, geniusze z forum chemicznego cos Ci napisali czy ich rozłożyłeś na łopatki? :hej:
niestety na razie cisza
Siedlak1975 pisze:Łykam dwie łychy do zupy dziennie i jest ok ale nie zauważyłem żeby jakiś cudowny power mnie ogarnął :oczko:
no ale czego Ty sie spodziewałeś? że wybuchniesz? to nie gliceryna :hej:
skoro jesz do zupy, to rozumiem, że nie przedtreningowo? po co Ci ta szybka energia po zupie?
ja łykam przed porannym treningiem na czczo (taki paradoks - jeżeli jem te mct, to czy to jeszcze jest trening na czczo...?? hehe )
no i oczywiście to ma większy sens jak ktoś jest na low carbie
Zaaplikowałem sobie dwie łychy przed treningiem na czczo i po pół godzinie biegu (wolno) rozbolał mnie żołądek.
Spróbuję na podkład zjeść banana.
Awatar użytkownika
Sikor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4923
Rejestracja: 31 lip 2015, 15:36
Życiówka na 10k: 40:35
Życiówka w maratonie: 3:13:29
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Hm, czy sa juz dostepne komercyjne "zele energetyczne" na bazie MCT? :niewiem:
Przy naprawde dlugich wysilkach, ale mniej intensywnych (*) moglyby zaoszczedzic sporo miejsca.

(*) na przyklad w czasie czesci rowerowej na pelnym dystansie w tri.

@Arek Bielsko: Ty lubisz samorobki, prawda? :hej:
Probowales doprawiac "czysty" MCT smakowo? Jesli tak to czym?
Awatar użytkownika
Arek Bielsko
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1004
Rejestracja: 12 wrz 2005, 14:19
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Nieprzeczytany post

Są, nazwa Ultra Mus :hej: ale cena jest nie do przeskoczenia nawet dla PRO :hej:

Ja mct jem albo od razu do japy, albo do kawy, albo w moich musach na zawodach.
Powtarzam, nie jest to żaden złoty gral, to po prostu skoncentrowane i szybkie kcal, przydatne gdy mamy ogromne zapotrzebowanie i ograniczone możliwości dostarczania.
To tak jak z kofeiną, dla jednych rewela, dla innych nie.
"co nas nie zabije, to nas wzmocni"
"odrobina cierpienia jeszcze nikomu nie zaszkodziła"
Awatar użytkownika
Sikor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4923
Rejestracja: 31 lip 2015, 15:36
Życiówka na 10k: 40:35
Życiówka w maratonie: 3:13:29
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Arek Bielsko pisze:Powtarzam, nie jest to żaden złoty gral, to po prostu skoncentrowane i szybkie kcal, przydatne gdy mamy ogromne zapotrzebowanie i ograniczone możliwości dostarczania.
To tak jak z kofeiną, dla jednych rewela, dla innych nie.
Mi nie musisz powtarzac, bo wlasnie to samo tutaj wczesniej napisalem :oczko:
Mnie chodzi wylacznie o oszczednosc miejsca.
MCT jest bardziej skondensowany niz wegle.

Ciekaw tez jestem jak jest z wchlanianiem. Wegle trzeba rozcienczy, bo inaczej zalegaja w zoladku, a MCT?
Mozna np. lykac male, 10g porcje bez koniecznosci popijania i beda znikac z zoladka bez kumulowania sie?
ODPOWIEDZ