nie zdiagnozowana kontuzja

Wszystko o bieganiu i zdrowiu
kaczka dziwaczka
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 11
Rejestracja: 07 paź 2016, 20:13
Życiówka na 10k: 43.40
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Dzień dobry.

26go grudnia zrobiła mi się kontuzja, będąc w życiowej formie na koniec roku zrobiłem sobie prezent i pobiegłem 25km przez park narodowy, w zasadzie 80% trail. po 20 km poczułem ostry ból w łydce *potem mały krwiak, ale dobiegłem bo innego wyjścia nie miałem. nie poszedłem do lekarza od razu bo to święta i nowy rok... pierwszy ortopeda zalecił jedynie maść...szkoda gadać. zrezygnowałem z treningów żeby się zregenerować, objawy trochę ustały ale zaczęło mnie boleć i strzykać kolano w tej nodze i się zaczęło jeżdżenie po specjalistach:

Ortho sport w szczecinie: z opisu usg nie wynika zbyt wiele, nic wyraźnego, więzadła ok kaletki rzepka wszystko ok, żadnych luzów w kolanie. tylko że ja czuję promieniujące bóle w kolanie, na około niego, raz tu raz tam. diagnoza chondromalacja 2go stopnia.

Kontr diagnoza u 3 ortopedy: RTG + RM z opisu wynika że chondromalacji nie ma,
(mimo to lekarz namawia mnie na zastrzyk z kwasu, bo jak mówi, właśnie sprowadził sobie jakiś sprzęt z USA) nie ma żadnych zmian, sygnały prawidłowe, jedynie jakiś mały wysięk w stawie i pogrubienie kory przyczepu głowy przyśrodkowej ścięgna brzuchatego łydki :niewiem:

może niepotrzebnie piszę tyle szczegółów, nie zamierzam się też leczyć przez internet, chciałbym tylko zapytać forumowiczów, zanim wybiorę się do następnego lekarza, czy to możliwe żeby naderwany mięsień łydki dawał takie bóle w niemal całej nodze? np fałszywe bóle w kolanie? podpowiedzcie coś bo jestem na dnie.
New Balance but biegowy
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Może to nie naderwany mięsień wywołuje bóle, ale kinematyka zaburzona wskutek kompensowania innymi mięśniami funkcji tego naderwanego? Przykład z autopsji: w zaledwie kilkanaście minut po unieruchomieniu plastrem zwichniętego stawu skokowego mój mięsień łydki zareagował bardzo silnym spięciem. Dopiero głęboki masaż pomógł mi rozwiązać ten problem.
Polecam skonsultować problem z dobrym fizjoterapeutą, który powinien zdiagnozować cię w całości, a nie tylko pojedynczy mięsień lub staw. Rozumiem, że w tym Ortho Sport badał cię ortopeda a nie fizjo?
kaczka dziwaczka
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 11
Rejestracja: 07 paź 2016, 20:13
Życiówka na 10k: 43.40
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Dzięki za odzew kangoor. tak, badał mnie ortopeda który nie szczędził mi swojej wiedzy i uwagi podczas konsultacji, ale nie miał wtedy do dyspozycji obrazu RM, może wrócę do niego jeszcze raz.

z tą kompensacją to na pewno sporo racji masz.
krzys1001
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1462
Rejestracja: 04 lut 2014, 10:53
Życiówka na 10k: 00:37:35
Życiówka w maratonie: 02:58:32

Nieprzeczytany post

Ja na Twoim miejscu poszedłbym do fizjoterapeuty.
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Też bym poszedł do fizjoterapeuty i ewentualnie do ortopedy, jeśli fizjoterapeuta zasugerował by taką potrzebę. Generalnie w tego typu urazach diagnozę może postawić ortopeda, on też powinien przepisać leki i wystawić zwolnienie, jeśli to konieczne. Leczenie przyczyn powinien jednak przeprowadzić i zakończyć fizjoterapeuta, bo z definicji powinien on o tym wiedzieć więcej od ortopedy.

W międzyczasie warto obejrzeć ten materiał.
Tu też wykład dotyczy struktur wokół stawów kończyn dolnych
kaczka dziwaczka
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 11
Rejestracja: 07 paź 2016, 20:13
Życiówka na 10k: 43.40
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

przekonaliście mnie. poszukam fizjoterapeuty.

Dziękuję kangoor za wrzutki, nie trafiłem do tej pory na nie. Uświadamiają mi jak mało o sobie wiem :) a to pewnie dopiero początek.
ODPOWIEDZ