suplementy - czy jest sens?

Wszystko o bieganiu i zdrowiu
maskot4
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 11
Rejestracja: 24 sie 2010, 17:55
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Witam
Biegam od 4 lat ( w miarę regularne wiek 31 waga 75 wzrost 189 cm), Czy jest sens brania jakis odzywek lub suplementów ( ZMA, HMB, BCAA, kreatyny, itp ) zeby poprawic wyniki ( przewaznie tempo ok 5.30-6min/km)
W tym temiacie jestem totalna detka
dzieki
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
apaczo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1565
Rejestracja: 09 lut 2012, 12:07
Życiówka na 10k: 34:54
Życiówka w maratonie: brak
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Staż treningowy i wiek przemawiają jak najbardziej za mądrą suplementacją. Z supli w/w przez ciebie jedynie kreatyna i BCAA działają, dwa pozostałe to syf. Chcesz efektów, to zainwestuj w zioła.
Troszeczkę się znam na sporcie i jestem praktykiem. Wszystkie moje rady opieram na swoim wieloletnim doświadczeniu, ale przyznaję, że nie jestem nieomylny, gdyż człowiek uczy się całe życie i ma prawo zmienić swoje poglądy, przekonania.
miloszekprz
Wyga
Wyga
Posty: 53
Rejestracja: 27 lip 2012, 15:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Podpisuję sie pod tym co powiedział apaczo, ale wydaje mi się, że biega Pan bardziej średnie dystanse, więc odrzuciłbym też stosowanie kreatyny gdyż głównie prowadzi ona do zwiększenia masy i siły mięśni. Na pewno polecałbym stosowanie aminokwasów rozgałęzionych BCAA, oraz wszelkich odżywek węglowodanowych.
Awatar użytkownika
apaczo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1565
Rejestracja: 09 lut 2012, 12:07
Życiówka na 10k: 34:54
Życiówka w maratonie: brak
Kontakt:

Nieprzeczytany post

"suplementy - czy jest sens?"
Ja to widzę tak: http://sportacademy.pl/smf/index.php?topic=57.0
Czy warto brać BCAA? Tu jest odpowiedz: http://sportacademy.pl/smf/index.php?topic=251.0
Troszeczkę się znam na sporcie i jestem praktykiem. Wszystkie moje rady opieram na swoim wieloletnim doświadczeniu, ale przyznaję, że nie jestem nieomylny, gdyż człowiek uczy się całe życie i ma prawo zmienić swoje poglądy, przekonania.
Awatar użytkownika
klosiu
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3196
Rejestracja: 05 lis 2006, 18:03
Życiówka na 10k: 43:40
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznan

Nieprzeczytany post

maskot 4 --> Ale w jakim celu te wyniki chcesz poprawić, bo z tego co napisałeś dla mnie wynika, że biegasz sobie po 5:30-6:00 i co, chcesz biegać szybciej? W zawodach jakichś bierzesz udział czy tylko truchtasz dla przyjemności?
Bo dla mnie suplementy mają sens gdy się osiągnęło poziom bliski własnemu maksowi, i jeszcze przez uzupełnianie różnych rzeczy chce się wymaksować ten procent czy dwa. A z tempa 5:30 to jeszcze jest wieeele do poprawiania samym treningiem. Nie mówiąc już o tym, że jak się nie startuje, tylko biega dla przyjemności to sens suplementacji czegokolwiek jest w ogóle dla mnie zagadką.
The faster you are, the slower life goes by.
Awatar użytkownika
WojtekM
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1991
Rejestracja: 18 lip 2012, 19:33
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Radzionków

Nieprzeczytany post

maskot4 pisze:Witam
Biegam od 4 lat ( w miarę regularne wiek 31 waga 75 wzrost 189 cm), Czy jest sens brania jakis odzywek lub suplementów ( ZMA, HMB, BCAA, kreatyny, itp ) zeby poprawic wyniki ( przewaznie tempo ok 5.30-6min/km)
W tym temiacie jestem totalna detka
dzieki
jak wyżej, nie ma sensu przy tych wynikach, jeżeli biegasz dla przyjemności - chyba, że masz niedobory witaminowe, czy coś
Go Hard Or Go Home
Awatar użytkownika
apaczo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1565
Rejestracja: 09 lut 2012, 12:07
Życiówka na 10k: 34:54
Życiówka w maratonie: brak
Kontakt:

Nieprzeczytany post

WojtekM pisze:
maskot4 pisze:Witam
Biegam od 4 lat ( w miarę regularne wiek 31 waga 75 wzrost 189 cm), Czy jest sens brania jakis odzywek lub suplementów ( ZMA, HMB, BCAA, kreatyny, itp ) zeby poprawic wyniki ( przewaznie tempo ok 5.30-6min/km)
W tym temiacie jestem totalna detka
dzieki
jak wyżej, nie ma sensu przy tych wynikach, jeżeli biegasz dla przyjemności - chyba, że masz niedobory witaminowe, czy coś
Jak wyżej
To ma sens i tego warto sie trzymać.
Troszeczkę się znam na sporcie i jestem praktykiem. Wszystkie moje rady opieram na swoim wieloletnim doświadczeniu, ale przyznaję, że nie jestem nieomylny, gdyż człowiek uczy się całe życie i ma prawo zmienić swoje poglądy, przekonania.
yaro1986
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 617
Rejestracja: 11 sty 2012, 19:18
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: mazowsze

Nieprzeczytany post

Bez sensu brac jakies odzywki i inne cuda przy takim poziomie. Jak chcesz poprawic osiagi to moze zacznij jakos trenowac i cos zmieniac w swoim bieganiu. Biegasz od 4 lat, masz naprawde dobra wage i masz tempo 6min/km? To albo biegasz baaaardzo malo, albo tylko tym jednym tempem i nawet nie starasz sie szybciej, zero jakichkolwiek zmian.
Awatar użytkownika
mihumor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 6204
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:14
Życiówka na 10k: 36:47
Życiówka w maratonie: 2:48:13
Lokalizacja: Kraków

Nieprzeczytany post

Możesz brać jakiś magnez i coś z kwasami Omega 3 (lub wprowadzić do menu olej lniany) - wyników bezpośrednio Ci nie poprawią ale mogą poprawić regenerację i pozwolić podnieść obciążenia treningowe a to jedyna droga do postępu.Resztę masz w poście wyżej - biegaj więcej, lepiej, mądrzej - wystarczy.
Najszybsza kupa złomu w galaktyce

Blog: viewtopic.php?f=27&t=29814&start=345
Koment: viewtopic.php?f=28&t=29813&start=2880
Mortimer
Wyga
Wyga
Posty: 125
Rejestracja: 12 sie 2011, 11:39
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

apaczo pisze:
WojtekM pisze:
maskot4 pisze:Witam
Biegam od 4 lat ( w miarę regularne wiek 31 waga 75 wzrost 189 cm), Czy jest sens brania jakis odzywek lub suplementów ( ZMA, HMB, BCAA, kreatyny, itp ) zeby poprawic wyniki ( przewaznie tempo ok 5.30-6min/km)
W tym temiacie jestem totalna detka
dzieki
jak wyżej, nie ma sensu przy tych wynikach, jeżeli biegasz dla przyjemności - chyba, że masz niedobory witaminowe, czy coś
Jak wyżej
To ma sens i tego warto sie trzymać.
Krótko i w męskich słowach opisz konkretne korzyści, jakie założyciel wątku osiągnie dzięki kreatynie a jakie dzięki BCAA. O ile poprawi mu się średnie tempo na kilometr, jeśli nie zmieni metod treningowych, tylko zacznie łykac piguły? Tylko konkret, jeśli można prosić, bez teorii. Najlepiej oparty na jakichś weryfikowalnych źródłach, poprawnych metodologicznie badaniach, z których np. wynika, że grupa 100 truchtaczy o średnim tempie 5:45 po podaniu BCAA zaczęła biegac półmaratony średnio 15 sek/km szybciej, a dzięki kreatynie urwała kolenych 25 sek.

@ maskot4
Takie tempa osiągasz w jakich biegach? Na 10km? Maratonach? Ultra?
Jak wygląda Twój treningowy tydzień?
Jakie treningi szybkosciowe robisz? Jakie są ich dotychczasowe efekty?

Klosiu ma całkowita rację, twierdząc że suple to - jeśli w ogóle je stosować - raczej jako ostatni szlif, dopieszczenie wydolności doprowadzonej do granic możliwości danego organizmu przemyślanym treningiem. Wtedy faktycznie MOŻESZ (acz nie musisz) odczuć jakiś wpływ suplementacji. Łykać dla samego łykania? No można, tylko po co?

Jeśli nie jesteś "ultrasem", to dolary przeciw starym łapciom, że znacznie większe rezerwy kryją się w Tobie samym, niż w magicznych ziółkach. I więcej osiągniesz dzięki dobremu planowi treningowemu, niż tajemniczym proszkom. Yaro dobrze rzecz podsumował.
Sent from my ENIAC
Awatar użytkownika
apaczo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1565
Rejestracja: 09 lut 2012, 12:07
Życiówka na 10k: 34:54
Życiówka w maratonie: brak
Kontakt:

Nieprzeczytany post

apaczo pisze:Staż treningowy i wiek przemawiają jak najbardziej za mądrą suplementacją. Z supli w/w przez ciebie jedynie kreatyna i BCAA działają, dwa pozostałe to syf. Chcesz efektów, to zainwestuj w zioła.
Pomyślałem, że część kolegów i koleżanek z forum mogła źle mnie zrozumieć.
Kreatyna działa i wartą ją brać ale raczej w sportach siłowych i sprintach, jeżeli chodzi o długasów to polecam w długim cyklu beta-alanine. BCAA jest przydatna w każdym sporcie.
Troszeczkę się znam na sporcie i jestem praktykiem. Wszystkie moje rady opieram na swoim wieloletnim doświadczeniu, ale przyznaję, że nie jestem nieomylny, gdyż człowiek uczy się całe życie i ma prawo zmienić swoje poglądy, przekonania.
Lukasz89
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 50
Rejestracja: 13 lut 2011, 18:13
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Ja rowniez jestem zdania, ze suple nie sa konieczne nawet przy duzym kilometrazu. Jesli chcesz poprawic wyniki to zwroc uwage na posilki, bo organizm najlepiej przyswaja to co jest w posilkach. Dobrze ulozona dieta w wiekszosci przypadkow jest wystarczajaca do uzupelnienia witamin i mineralow.
Awatar użytkownika
LDeska
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 763
Rejestracja: 25 wrz 2011, 23:03
Życiówka na 10k: 39:20
Życiówka w maratonie: 3:03:03
Lokalizacja: Nowa Iwiczna
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Moim zdaniem nie ma najmniejszego sensu brać suplementy - po co ryzykować zdrowiem (a nawet życiem jak ta biegaczka z maratonu w Londynie)? To jest jednak sztuczna ingerencja w nasz organizm, lepiej się po prostu zdrowo odżywiać (czytaj: naturalnie, bez tabletek).
Leszek Deska
www.leszekbiega.pl - blog biegowy
5km: 18:55 10km: 39:20 -=- Półmaraton: 1:26:35 -=- Maraton: 3:03:03
maskot4
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 11
Rejestracja: 24 sie 2010, 17:55
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Chodzi o to ze kiedys biegalem na poziomie 4.30-4.50 lecz jakis czas temu stracilem wzrok na 4 m-ce ( . Od 2 lat probuje sie odbudowac
Awatar użytkownika
apaczo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1565
Rejestracja: 09 lut 2012, 12:07
Życiówka na 10k: 34:54
Życiówka w maratonie: brak
Kontakt:

Nieprzeczytany post

LDeska pisze:Moim zdaniem nie ma najmniejszego sensu brać suplementy - po co ryzykować zdrowiem (a nawet życiem jak ta biegaczka z maratonu w Londynie)? To jest jednak sztuczna ingerencja w nasz organizm, lepiej się po prostu zdrowo odżywiać (czytaj: naturalnie, bez tabletek).
Pijesz coca-colę? Uważaj bo możesz stracić życie! Przeczytaj to
http://www.sfora.pl/Przedawkowala-CocaC ... wal-a52504
Podobna sytuacja dotyczy suplementów. Trzeba zachować zdrowy rozsądek.
Troszeczkę się znam na sporcie i jestem praktykiem. Wszystkie moje rady opieram na swoim wieloletnim doświadczeniu, ale przyznaję, że nie jestem nieomylny, gdyż człowiek uczy się całe życie i ma prawo zmienić swoje poglądy, przekonania.
ODPOWIEDZ