Dieta 1800 kalorii a intensywność biegania

Wszystko o bieganiu i zdrowiu
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13294
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

tkobos pisze:Restrykcja kalorii jest szerokim pojęciem, pod którym można rozumieć obcięcie kalorii o 1% jak i o 90%. Czas tej restrykcji również jest zmienną: można pościć jeden w dzień tygodniu, obniżyć kalorie o 10% przez kilka miesięcy i milion innych możliwych kombinacji. Z tego powodu ciężko jest udowodnić, że restrykcja kaloryczna jest zła lub dobra dla zdrowia, bo po prostu musimy sprecyzować o co chodzi.

Dawka 1500 kcal dziennie dla człowieka biegającego 140 km w tygodniu jest racją głodową. Były eksperymenty dotyczące tak drastycznego obcięcia energii i wyniki ciężko zinterpretować w inny sposób niż to, że jest to procedura skutkująca fatalnym pogorszeniem stanu zdrowia, zaledwie w ciągu kilku miesięcy. Najsłynniejszym takim badaniem było prawdopodobnie "Minesotta Starvation Experiment" w latach 1944-1945. Amerykanie zrobili ten eksperyment żeby lepiej zrozumieć konsekwencje sytuacji braku dostępu do pożywienia, która zdarza się w czasie wojny. W dużym skrócie: zebrano grupę 36 ochotników, która jadała normalnie 3200 kalorii dziennie. Następnie, na 6 miesięcy ograniczono spożycie kalorii do 1560. Efekty były naprawdę drastyczne. Fizycznie, fizjologicznie i psychologicznie. Można sobie poczytać np. tutaj:

http://www.madsciencemuseum.com/msm/pl/ ... experiment

Sam wygląd tych ludzi wiele mówi. Do tego chyba wszyscy popadli w depresję, stracili kompletnie libido, a jeden gość obciął sobie 3 palce siekierą. Warto dodać, że ci wszyscy ludzie byli szczegółowo wyselekcjonowani i przed badaniem byli zupełnie "normalni". Co więcej, trakcie eksperymentu chodzili 22 mile tygodniowo. Czyli znacznie mniej niż 140 km. Jak ktoś jest zainteresowany szczegółami, to powinien sobie przeczytać. Większości tych ochotników udało się dojść do siebie po tym eksperymencie, ale zajęło im to wiele miesięcy. Wielu z nich mówiło, że jeszcze przez długi czas mieli uczucie głodu, którego nie dało się zaspokoić, choćby nie wiadomo jak wiele jedli.

W związku z powyższym, nie wydaję mi się, żeby ludziom prowadzącym aktywny tryb życia można było z lekkim sercem polecać tak drastyczną restrykcję kaloryczną. Raczej dobrze by było zastanowić się drugi raz.
Oczywiście, kto sie interesował kiedyś poważnie restrykcja kalorii, ten zna te badania.
Juz dobrze nie pamiętam, ale w tych badaniach było umyślnie doprowadzenie do krytycznego stanu nie tylko kalorycznego, ale także niedobór witamin i składników mikrobiologicznych, stanu jakie powstały w czasie II wojna światowej.

Czy to jest w naszym przypadku jednak miarodajne?

My chcemy uzyskać restrykcja kaloryczna bez odcięcia witamin i innych składnikowy potrzebnych do życia.
New Balance but biegowy
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13294
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Arek Bielsko pisze:
Rolli pisze: A tu:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1413655/
Gdzie jest dokładnie pozytywny wpływ na trening, zdrowie i anti-aging.
zaraz, zaraz... to rozmawiamy o wpływie głodówek (w badaniu na szczurach) czy o sportowcach wyczynowych na niskokalorycznej diecie??
Widze ze nie przeczytałeś...
Rolli proponuje byś zrobił w tym temacie jakieś dobre opracowanie, skoro jak twierdzisz praktykujesz to u swoich podopiecznych, z chęcią poczytam o metodzie i efektach (krótko- i długoterminowych)
Nie wiem dokładnie o jakie "opracowanie" tobie chodzi.
Ja pracuje z młodymi średniakami i tu jest taka metoda niewskazana. Ale tez moi podopieczni nie mogą sie obrzerac bez końca.

A co z doświadczenia?
Zrzuciłem sam w 3 miesiące 4kg (z BMI 22) i poprawiłem wynik w maratonie z 2:49 na 2:41, potem jeszcze szybciej.
Zonka zrzuciła 4kg w 3 miesiące (800kcal/D) i zrobiła mistrza Niemiec na 800m w kategorii K40 (gdzie konkurencja jest o wiele większa jak w Polsce) z wynikiem 2:29.

Jeszcze raz. Organizm jest tak plastyczny, ze przyzwyczai sie szybko do niskiego metabolizmu, co nie jest żadną choroba, wręcz przeciwnie, pomaga w zdrowiu.

Troche fizjologii:
Redukcja kalorii powoduje podwyższenie ilości i przede wszystkim jakości mitochondria. Mitochondria poprawiają nasza wytrzymalsc w sporcie.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16446459
Wysoki metabolizm powoduje podwyższona ilość oksydantow w komórce. Oksydanty przyspieszają niszczenie komórek (takze mitochondria) i szybsze starzenie sie organizmu.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14736705
Awatar użytkownika
Lisciasty
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 978
Rejestracja: 13 lis 2011, 21:10
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Wrocław

Nieprzeczytany post

Może i faktycznie jest plastyczny, ale ci goście nie uzyskali wyglądu jeńca obozu koncentracyjnego
tylko dlatego, że im obcięli witaminy... Chyba że obniżenie kcal musi być stopniowe,
a nie że jednego dnia przeszli z 3200 na 1500 a potem czekali pół roku co z tego będzie.

No a z drugiej strony to jest eksperyment prowadzony przez oszusta cholesterolowego niejakiego Ancela Keysa,
więc nie wiadomo czy jakiś tam innych czynników nie pozmieniał nieoficjalnie, żeby mu pasowało do teorii.
Gdy na rzyci zgolę włoski, jestem piękny, jestem boski!
ODPOWIEDZ