Drętwe kolano i ból przeszywający ku miednicy

Wszystko o bieganiu i zdrowiu
Creedart
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 1
Rejestracja: 28 lis 2018, 20:35
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Dzień dobry,
założyłem ten profil z wiarą, że znajdę tutaj osoby, które przeżywali lub przeżywają podobne katusze co ja, ale wiedzą co począć lub są na początku tej drogi.

Prowadzę sportowo intensywny tryb życia. Teraz ze względu na mniejszą ilość czasu 2, 3 razy w tygodniu wysiłek w stylu tabaty +50 minut lub ćwiczeń wzmacniających z kardio. Jednak czasem tego czasu nie ma, a najszybszą formą rozprostowania kości po 8 godzinach pracy w fotelu jest bieganie. Biegam co jakiś czas, zamiennie z rowerem, ergometrem czy ćwiczeniami fitness. W lipcu nabawiłem się fatalnej kontuzji lewego kolana, które dosłownie było sparaliżowane. Lekarz rodzinny stwierdził, że to efekt przeciążenia.

Dałem sobie spokój z intensywnym treningiem, ale ból jakby gdzieś się pojawiła, chociaż i opuchlizna zniknęła, i mogłem normalnie zginać kolano. Rezonans nic nie wykazał. Do ortopedy miałem się wybrać w momencie, gdy problemy nawrócą. Nawróciły dopiero wtedy, gdy chciałem wrócić do biegania. Ortopeda na usg kolana nic nie wyszukał.

Więc byłem trochę w kropce. Zacząłem szperać i zarazem badałem, jak występuje ból i drętwienie kolana. Wygląda to tak:
Biegnę bez większego problemu, mam nieodparte wrażenie jednak, że prawa stopa twardo stąpa po powierzchni, a lewa trochę jakby szukała równowagi. Biegnę dalej, gdzieś mija 15 minut, gdy na serio zaczynam odczuwać dziwne drętwienie, paraliż kolana lewego. Spowalniam, przechodzę do marszobiegu, niby jest okay, ale kolano informuje, że coś się działo. Przechodzę do biegu - jest coraz gorzej, czuję jak ten dziwny do opisu nieprzyjemny ból (nie mam ochoty się rozpłakać, nie, nie, nie ten rodzaj bólu) promieniuje ku miednicy. I jest bardzo przykro, wracam jak przegrany z pola biegowego. Kolano daje o sobie znać, że je pobiłem.

ALE WSZYSTKO JAKBY WRACA DO NORMY.

Czy to jest to szlachetne ITBS, o którym dzisiaj trochę przeczytałem? Czy macie z tym jakieś doświadczenie? Z tym oraz z podobnymi symptomami? Co mam dalej robić?

Dodam tylko, że mam 190 cm wzrostu i 94 kg wagi - jestem normalnej budowy, zero nadwagi i niedowagi.
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
beata
Ekspert/Trener
Posty: 6499
Rejestracja: 21 sty 2003, 11:46
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: W-wa

Nieprzeczytany post

Creedart pisze:Dodam tylko, że mam 190 cm wzrostu i 94 kg wagi - jestem normalnej budowy, zero nadwagi i niedowagi.
Hmm, z tym "zero nadwagi" to bym polemizowała, choć pewnie zależy, kto i jak definiuje nadwagę ...
Zamiar wydawać kasę i tracić czas na usg, rezonansy i lekarzy, idź do fizjoterapeuty.
krabul
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 447
Rejestracja: 25 sty 2018, 12:49
Życiówka na 10k: 40:10
Lokalizacja: miasto100mostów

Nieprzeczytany post

Nom. Niedowagi to na pewno nie masz.
Posłuchaj rady z posta wyżej. Jeżeli nie ma żadnego urazu kolana (a rezonans by wykazał) to masz jakąś nierównowage mięśniową, która się w ten sposób objawia. Fizjo powinien pomóc.
37:52 1:25:24 3:12:11
Awatar użytkownika
beata
Ekspert/Trener
Posty: 6499
Rejestracja: 21 sty 2003, 11:46
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: W-wa

Nieprzeczytany post

No, przy takiej wadze (i wzroście) to trudno nie mieć nierównowagi mięśniowej .. o ile ze wzrostem nic nie da się zrobić, tak nad wagą radzę jednak popracować. Z 10-15kg mniej spokojnie by się przydało, choć może tabelki mówią co innego.
bosak
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1083
Rejestracja: 10 lut 2012, 17:42
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Facet przy wzroście 190 cm powinien ważyć 79 kg? No no :hejhej:
Awatar użytkownika
beata
Ekspert/Trener
Posty: 6499
Rejestracja: 21 sty 2003, 11:46
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: W-wa

Nieprzeczytany post

Jeśli jest zawodnikiem sumo albo miotaczem, to nie.
krzys1001
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1462
Rejestracja: 04 lut 2014, 10:53
Życiówka na 10k: 00:37:35
Życiówka w maratonie: 02:58:32

Nieprzeczytany post

Jak poprzednicy pisali, trzeba udać się do fizjoterapeuty.
Siedząca praca pogłębia Twoją kontuzje.
Jeśli nie chcesz lub z jakiegoś powodu nie możesz udać się do fizjo to poczytaj o itbs, poszukaj ćwiczeń dotyczących tej kontuzji (wzmacnianie pośladków, porządne rozciąganie ).
john_doe
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 5
Rejestracja: 18 paź 2018, 08:55
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

94 kg przy 190 kg to nie jest jakaś nadwaga. Jedna rzecz to BMI, a inna to ilość tkanki mięśniowej/tłuszczowej w organiźmie. Kolega pisał że jest raczej aktywny sportowo ;)
ODPOWIEDZ