kolano - co robić

Wszystko o bieganiu i zdrowiu
merfi
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 20
Rejestracja: 17 wrz 2017, 20:06
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Cześć,

Proszę o radę.
Krótkie wprowadzenie: staż biegowy mam stosunkowo niewielki - kilka miesięcy kilka lat temu, kilka miesięcy latem ub. roku, po drodze dyszka, myśli o starcie w półmaratonie. Treningi 3x w tyg, nigdy więcej jak 40 km / tydzień. BMI dobre, jetem raczej wysportowany, mam 36 lat. Buty wg mnie ok. Kolana trochę szpotawe, stawiam stopy na zewnątrz, ale są neutralne.

Pół roku temu trochę się przeciążyłem, bolała stopa około miesiąca, całkowicie przeszło. Zaczęły się problemy z prawym kolanem. Żadnego urazu, po prostu w pewnym momencie ból w miejscu na zdjęciu zaczął delikatnie narastać. Boli w tym zagłębieniu obok rzepki i nasila się przy większym zgięciu, wyczuwam, że w tym miejscu pracuje mięsień / więzadło. Generalnie kolano trochę chrupie.
kolano.jpg
Natężenie pozwalające kontynuować trening. Po następnych kilku treningach wiedziałem, że samo jednak nie przejdzie.
2 tyg przerwy, próba, po ok 2 km ból pozwalający kontynuować, 2-3 dni po treningu utrudnione chodzenie. Maści, odpoczynek. Badania manualne u ortopedy w Luxmedzie nic nie stwierdziły (wygięcia nogi w żadną stronę nie inicjują bólu). USG w Luxmedzie nic nie wykazało.
Fizjoterapeuta w Ortorehu stwierdził zapalanie więzadła rzepki, ale raczej nic strasznego. Stwierdził, że warto popracować nad wyprostowaniem stóp (żeby stawiać równolegle, bo to ma na pewno wpływ na kolana). Rolowałem się na wałku, rozciągałem.
Co kilka tygodni lekkie próby na miękkim, na śniegu (trucht), to samo, po ok. 2 km lekki ale ciągły ból. Po krótkim odpoczynku ból jakby mijał, tak, że mogę znów biec, ale jednak wraca, trochę szybciej, po ok. 1 km.
Wg mnie to nie ITBS.
Nawet bez biegania, w domu, po kilku próbach wypadu nogi w przód ten sam ból. Przy chodzeniu natomiast zero problemu.
Rezonans w Luxmedzie nic nie wykazał.
Co radzicie? W tym roku biegałem 5 razy, łącznie zrobiłem 10 km. Już nawet nie chodzi o bieganie. Chciałbym latem bez trwogi pograć z synem w piłkę. Dojrzałem do tego, żeby nie patrzeć na koszty i np zgłosić się do Caroliny. Ale może jednak macie jakieś podejrzenia / wskazówki? Będę wdzięczny. Teoria wpływu na kolana krzywo stawianych stóp do mnie przemawia, ale fakt, że po kilku miesiącach intensywność bólu raczej się nie zmniejsza wg mnie może wskazywać na inny, mechaniczny problem.

Kilka lat temu miałem podejrzenie problemów z łąkotką, ale po krótkim epizodzie ból nigdy nie powrócił i w badaniach manualnych to by chyba bolało?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
New Balance but biegowy
crazzyiwan
Wyga
Wyga
Posty: 103
Rejestracja: 05 gru 2014, 23:15
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Witaj, w zależności od intensywności ból jest albo go nie ma. Jeśli możesz oczywiście, zrób sobie dłuższy marsz, 1-3 godzinny, w celu sprawdzenia czy problem dotyczy biegania, przetaczanie stopy, czy problem występuję już w postawie podczas chodzenia, stawiania stopy. Dużo pisałem w temacie itbs na forum, ale coraz bardziej przekonuje mnie Twoja teoria
wpływu na kolana krzywo stawianych stóp do mnie przemawia
Oczywiście jest możliwe, że poważniejsze bóle, kontuzje rodzą się u naszej podstawy... mam za sobą ponad rok zmagań się z podobnymi bólami, rok słabych treningów, obecnie mam wkładki ortopedyczne, jestem pod stałą opieką fizjo i kolejny raz będę próbować rozwiązać swoją zagwozdkę. Powodzenia.
Diesel78
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 6
Rejestracja: 23 kwie 2018, 22:05
Życiówka na 10k: 46
Życiówka w maratonie: 1:41

Nieprzeczytany post

Mam to samo - u mnie lekarz obstawia łąkotkę. Boli po wysiłku po wewnętrznej stronie kolana. USG wykazało że prawdopodobnie łąkotkę. Czekam na Rezonans.
ODPOWIEDZ