PRP - chondromalacja

Wszystko o bieganiu i zdrowiu
mattennn
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 3
Rejestracja: 31 gru 2017, 09:51
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Witam, czy podjął się ktoś leczeniu chondromalacji kolana metodą PRP (czynnik wzrostu)? Jakie są efektu zabiegu? Zastanawiam się jaka jest skuteczność tej metody, ponieważ trochę kasy trzeba wyłożyć.
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
synergia_mj
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 185
Rejestracja: 26 sty 2014, 11:16
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Chorzów

Nieprzeczytany post

Witaj!

MAsz bardzo zniszczoną chrząstkę ?
Pamiętaj,że przy chondromalacji należy również popracować nad przyczyną problemu. Czynniki wzrostu, załagodzą sprawę na jakiś czas.
mattennn
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 3
Rejestracja: 31 gru 2017, 09:51
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Dzięki za odpowiedź :) Ogólnie ciężko mi ocenić zniszczenie na dzień dzisiejszy. 7 lat temu miałem chondro III stopnia + uszkodzoną łąkotkę. Zrobili mi shaving chrząstki i wycieli uszkodzoną część łąkotki. Od ponad pół roku ćwiczę pod okiem fizjoterapeuty, gdzie koryguje ustawienie bioder i stóp. Na co dzień nie odczuwam mocnego bólu (chociaż czasami się pojawia) jednak czuję, że z kolanem jest coś nie tak, tj. przeskakuje, trzeszczy, cały czas jest uczucie takiego dziwnego luzu i dyskomfortu. I zastanawiam się na ile mogę poprawić stan kolana ćwiczeniami a kiedy niezbędny będzie zabieg i ewentualnie na co się zdecydować.
Awatar użytkownika
Pawlinio
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 16
Rejestracja: 18 wrz 2017, 11:12
Życiówka na 10k: 58
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Wrocław

Nieprzeczytany post

Ortopeda mi proponował Prp jeden zastrzyk z osocza we Wrocławiu 600 zeta nie powiedział tylko ile tych zastrzyków :) ponoć można jeszcze na NFZ ale trzeba mieć chody w szpitalu.
Ja dodałem pływanie trochę pomaga i structum 500, streting mięśni rollerem ;)
A fizjoterapia nie wiem chodziłem i wielkie g plus debet na koncie.
manfred
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 594
Rejestracja: 27 paź 2009, 07:08
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Nowy Targ
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Pawlinio pisze: A fizjoterapia nie wiem chodziłem i wielkie g plus debet na koncie.
Niestety trzeba trafić na dobrego. Przerabiam to samo 2/3 to magicy którzy kroją dużą kasę za marny masaż
Awatar użytkownika
Pawlinio
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 16
Rejestracja: 18 wrz 2017, 11:12
Życiówka na 10k: 58
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Wrocław

Nieprzeczytany post

No nie wiem może poprostu jedni mają mocne stawy i przebiegna co miesiąc 200 km innym po 50 klekocze jak w starym dislu :)
Ja już się z tym pogodziłem tylko wzmacniam się sposobami co wyżej napisałem, odpuściłem tych magikow tylko trochę interesuje mnie to prp ortopeda mówił że coś tam może pomóc , czytając zagraniczne portale i testy na chomikach ludzkich efektów regeneracyjnych chrząstki raczej brak więc...
bosak
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1083
Rejestracja: 10 lut 2012, 17:42
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Nie wiem co kryje się pod pojęciem "leczenie"? Chrząstka od tego nie wróci niestety. Złagodzi dolegliwości bólowe. Te PRP jest strasznie modne i polecane już chyba na wszystko, bo jest drogie i można dobrze zarobić w 5 minut :hejhej:
Kolega dobrze powyżej napisał. Z pewnymi problemami trzeba nauczyć się żyć...
mattennn
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 3
Rejestracja: 31 gru 2017, 09:51
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Czyli póki co nie ma skutecznych metod, które pomogą z chondromalacją? Może polecacie jakieś inne zabiegi? Zdaję sobie sprawę, że ćwiczenia to podstawa jednak wydaję mi się, że mimo regularnych ćwiczeń z fizjoterapeutą z miesiąca na miesiąc stan kolana się pogarsza...
manfred
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 594
Rejestracja: 27 paź 2009, 07:08
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Nowy Targ
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Masakra mam to samo byłem tydzień temu u ortopedy. Niestety póki co tejpy, arthorn complex i ćwiczenia ale nie wiem za bardzo w którą stronę iśc. Dlatego rozciąganie czterogłosowego i rolowanie.
Awatar użytkownika
beata
Ekspert/Trener
Posty: 6499
Rejestracja: 21 sty 2003, 11:46
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: W-wa

Nieprzeczytany post

Mi sugerowano PRP, ale na razie zrezygnowałam. Jest spora skuteczność metody w leczeniu urazów więzadeł, mięśni, ścięgien, ale co do chrząstki, to tak naprawdę - nie wiadomo.
Z innych metod - owszem, są, bardziej inwazyjne: różnego rodzaju rekonstrukcje, przeszczepy, autoprzeszczepy, implanty itp. Wszystko to są metody dosyć eksperymentalne, na razie nie refundowane. Poza tym po każdym zabiegu powstają blizny i zrosty, i jak i gdzie powstaną, tego nie wie nikt. A może się okazać, że blizny będą powodowały większe problemy, niż uszkodzona chrząstka. Już słyszałam o przypadkach konieczności robienia powtórnej operacji ...
Ćwiczenia - tak, ale trzeba znaleźć przyczynę uszkodzenia chrząstki: czy jest to zła biomechanika całej kończyny - wtedy zdecydowanie ćwiczenia i fizjoterapia, czy uraz. Ja mam chondro III/IV i jest to głównie efekt bardzo mocnego uderzenia w skałę (i prawdopodobnie pęknięcia rzepki) 5 lat temu. No, ale ćwiczę, co mi zostało, heh ;).
Awatar użytkownika
Pawlinio
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 16
Rejestracja: 18 wrz 2017, 11:12
Życiówka na 10k: 58
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Wrocław

Nieprzeczytany post

Mi pomógł basen tak serio, 1 lub 2 razy w tygodniu.
Tylko zapiszcie się na doszkalanie do kraula - chyba że umiecie fachowo pływac albo deska nogi prote i tak godzinę machamy nimi 10x 25 m :)
Mi pomogło 3 miesiące to trwało, dobry jest rower bo powiększa produkcję mazi w kolanie.
Structum 500 - to jest lek na receptę nie suplement!!
Coś co kazał mi brać ortopeda o reszcie mówił że to placebo itp.
ODPOWIEDZ