mięsien dwugłowy uda

Wszystko o bieganiu i zdrowiu
sheep 89
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 12
Rejestracja: 30 maja 2005, 14:48

Nieprzeczytany post

witam.mam problem z nieustannymi naciągnięciami mięśni dwugłowych uda. borykałem sie z tym problemem dość długo. wkońcu udało mi sie jakos to zaleczyc maścią ben gay. już ją odstawiłem trenowałem jakiś czas wszysko było dobrze.no i po ostatnim treningu znowu mięśnie sie ponaciągały. znacie może jakieś metody na zapobieganie i leczenie tych urazów?
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
outsider
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1858
Rejestracja: 27 lut 2003, 16:31
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: warszawa

Nieprzeczytany post

Obydwu nóg czy jednej?

Cały mięsień czy ból jest bardziej zlokalizowany (parę centymetrów na kilka? np 2x6)?

Wiem, że już kiedyś pisałeś, że pod tym względem jest wszystko w porządku ale ja powtórzę. Jeśli powtarza się ten sam problem to najprawdopodobniej jest jakiś błąd w treningu (rozgrzewka, rozciąganie, obciążenia)
Ewentualnie buty, choć tutaj to wątpię lub jakaś wada postawy (platfus) do zmodyfikowania wkładkami.

Teraz tak jeśli jest to prawie cały mięsień to zaradzić temu można, po zaleczeniu rozciąganiem. Zawsze pod koniec rozgrzewki i treningu. Robić to solidnie czyli nie raz za razem po kilkanaście razy ale kilka, wystarczy 4-6, najpierw na kilka sekund, później kilkanaście. Nie dochodzić do granicy bólu!

Jeśli jest to ból zlokalizowany na przestrzeni kilku centymetrów to może to być blizna po jakimś wcześniejszym urazie, która teraz ciągle się odnawia.
Optymalne wyleczenie tego to felczer+najlepiej sportowy+skierowanie na fizykoterapię (dobrze dobraną). Stracić można z półtora miesiąca zanim wróci się do jakiś średnich obciążeń.

Na dzień dzisiejszy zaradzić można schładzając lodem, co 2-3godz,na 10-15min, owiniętym jakimś gałganikiem aby nie podrażniać skóry. Ze względu na miejsce można robić to siedząc na lodzie, ale podłóż jakiś stos gazet lub gruby ręcznik bo krzesełko będzie wyglądało jakbyś się... no nieważne co.
Plus maśtyga. Możesz spróbać jakiejś innej
Nie jestem skracaczem. Biegam całą trasę, a nie kawałek. Czego życzę także innym.
Awatar użytkownika
wojtek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 10535
Rejestracja: 19 cze 2001, 04:38
Życiówka na 10k: 30:59
Życiówka w maratonie: 2:18
Lokalizacja: lokalna
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Ostatnio dosc regularnie cos mnie dopada i chyba nareszcie wpadlem na trop tej przyczyny .

Miesien lub sciegno kontuzjowane po prostu sa za slabe i nalezy je wzmocnic . Jesli sa mocne to po prostu nalezy unikac zbyt wielkich przeciazen .

Od kilku lat mam regularne bole kolana po bieganiu . Od jakiegos czasu dosc regularnie wzmacniam sie na maszynach .
Bol kolana przeszedl i lewa lydka , ktora od ponad dwoch lat jest moja pieta achillesa , nie daje znac o sobie .

Biegacz bez kontuzji to biegacz sprawny , rownomiernie rozwiniety i porozciagany oraz ... madry .
Articles in English:
http://www.examiner.com/atlanta-sports-gear-in-atlanta/wojtek-wysocki

Looking back:
http://bieganie.pl/?cat=37

Jutup: http://www.youtube.com/user/wojtek1425/videos?view=0
sheep 89
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 12
Rejestracja: 30 maja 2005, 14:48

Nieprzeczytany post

wystepuja na obu nogach.te naciągniecia są bardziej miejscowe  z tym że pojawiają sie w różnych częściach mięśnia.moze jednak faktycznie coś jest nie tak w tej mojej rozgrzewce ale nie zabardzo wiem co. teraz stosuje po koażdym treningu zimny prysznic na nogi. co o tym sadzicie? dzięki bardzo za dotychczasowe rady:)
Awatar użytkownika
outsider
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1858
Rejestracja: 27 lut 2003, 16:31
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: warszawa

Nieprzeczytany post

O tej porze roku to on jest raczej letni niż zimny. Ale nie o to chodzi.
Coś w rodzaju prysznicu jest stosowane na rehabilitacj- jest to wirówka. Kopyto pacjenta wsadza się do "wanienki" w której jest wiatraczek, robiący wir. Mnie się wydaje, że jest to wynalazek mający zaoszczędzić czas rehabilitantom. Taki sam efekt o ile nie lepszy daje masaż ale wówczas taki medyk musi stać czy siedzieć koło pacjenta prze ileś minut.

Zimno ale w postaci lodu, azotu czy krioterapi jest stosowane także leczniczo. Działa przeciwbólowo, powoduje miejscowe przekrwienie.
Czy stosować na codzień? Nie byłbym pewien.
Po za tym nie chodzi o to abyś stosował środki przypominające rehabilitację po każdym treningu.

Zamiast prysznica radziłbym automasaż.Tzn umyć to się umyj ale obok tego zrób se masaż.

Rozgrzewkę i trening rób rozluźniony.
Prosty trick to kilka głębokich oddechów, przez nos.
Powoli bierzesz odech tak aby napełnił się brzuch i płuca. Wstrzymujesz na 5s, następnie wydech również powoli,zaczekaj 2s i ponownie.
Tak 5 razy.

Rozluźnij twarz, mięsnie twarzy odpowiadają za napięcie ciała. Opuszcaj szczękę, nawet staraj się uśmiechać a jak  trening w grupie staraj się żartować.

Trenuj na luzie, nie usztywniaj się przy przyspieszaniu.

Znajdź sobie sposób na rozluźnianie się w ciągu dnia (muzyka, spacer, lektury,joga).

Może wydaje się, że to ostatnie to pierduły ale to nazywa się sterowanie napięciami mięśniowymi i umiejętne stosowanie tego ma zmniejszać ryzyko kontuzji i gromadzenie się kwasu mlekowego w mięśniach.
Nie jestem skracaczem. Biegam całą trasę, a nie kawałek. Czego życzę także innym.
sheep 89
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 12
Rejestracja: 30 maja 2005, 14:48

Nieprzeczytany post

wypróbuje przedewszystkim tą metode z rozluźnieniem na treningu o której napisałeś bo faktycznie już mi trener zwracał uwage na to że biegam lekko usztywniony.gdzieś już o czymś takim czytałem ale nie stosowałem tago. ciekawe jest tez to co napisałeś o mięśniach twarzy. tez spróbuje.może to bedzie to czego mi trzeba.auto masaż zawsze stosuje. wielkie dzieki za wszystkie porady.bardzo mi pomogłeś.jakbys jeszcze kiedyś mial jakąś ciekawą rade to wrzuć ją tutaj . pozdrawiam
ODPOWIEDZ