Krioterapia +

Wszystko o bieganiu i zdrowiu
Awatar użytkownika
Deck
Ekspert/Fizjologia
Posty: 1269
Rejestracja: 20 cze 2002, 12:48
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Ponieważ ostatnio na forum kilkakrotnie pojawil sie temat kriokomory, to pomyslałem, ze zamieszczę parę slow o tej metodzie, opierajac sie na dostepnych mi artykulach i nie tylko. A wiec...

Krioterapia polega na zastosowaniu na powierzchnię ciała temperatury kriogenicznej, poniżej 100st.C, w czasie od 2 do 3min, celem wywołania i wykorzystania fizjologicznych reakcji ustroju na zimno. Dzieli się ona na lokalną (miejscową) i ogólnoustrojową. Dalej zajmę się tylko tym drugim rodzajem krioterapii.

Historia leczniczego stosowania zimna jest chyba stara jak ludzkość i medycyna. Leczenie zimnem stosowali już starożytni Egipcjanie około 2500 lat p.n.e. Hipokrates - V wiek p.n.e. - zalecał hipotermię dla zmniejszenia obrzęku, krwawienia i bólu, zaobserwował bowiem, że zimno ma właściwości analgetyczne (przeciwbólowe). Fakty ten potwierdzili później chirurdzy. Wprowadzenie w 1978 roku do profilaktyki leczenia krioterapii całego ciała przypisuje się Japończykowi Toshiro Yamanchiemu. Zainspirowany pozytywnymi wynikami leczenia badaczy japońskich w 1980 roku zespół prof Reinhardta Frickiego z Niemiec nawiązuje współpracę z ośrodkiem japońskim i przenosi ją we wszystkich jej formach stosowanych do Europy. Polska krioterapia powstała w 1983 roku w Katedrze Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu kierowanej przez prof dr hab. med. Zdzisława Zagrobelnego.

Krioterapia ogólnoustrojowa odbywa się w komorze niskich temperatur, w której działa schłodzone ciekłym azotem w wymienniku ciepła powietrze. Uzyskiwane temperatury znajdują się w przedziale od -110 do -160st.C. Zabieg nie może trwać dłużej niż 3min. Występująca zaraz po kriokomorze kinezyterapia może być trzykrotnie bardziej zintensyfikowana i wydłużona w czasie.

Krańcowo niskie temperatury uzyskiwane w kriokomorze wywołują w ustroju reakcje obronne, które są korzystne i skuteczne w przywracaniu zdrowia. Temperatura kriogeniczna uruchamia termoregulację, sterowaną przez podwzgórze za pomocą układu nerwowego wegetatywnego i układu dokrewnego, której rezultatem jest nie tylko stabilność wszystkich funkcji ustroju, ale i ciepłostabilność krwi (37st.C). Krioterapia nie zmniejsza temperatury krwi wewnątrz czaszki, klatki piersiowej i jamy brzusznej z ich narządami. Obniża temperaturę tułowia (o 1-3st.C) i kończyn dolnych nawet o kilkanaście stopni. Natychmiast po zabiegu oziębiane miejsca są ogrzewane ciepłą krwią napływającą do nich. Jest to odruch i podstawowy mechanizm termoregulacji po zabiegach krioterapii. Odruch ten utrzymuje się od 3 do 6 godzin po zabiegu.

Jest to jeden z najcenniejszych efektów krioterapii, czynne przekrwienie decyduje bowiem o szybkim gojeniu się urazów, zapaleń i ma działanie przeciwobrzękowe, zależne od poprawy przepływu chłonki, a w obrębie miejsc aparatu mięśniowo-szkieletowego zmienionych chorobowo powoduje lepszą przemianę materii i szybką eliminację szkodliwych produktów metabolizmu (obniża się ilość mleczanów i histaminy), co decyduje o szybszym gojeniu się urazów i ustępowaniu zmian zapalnych.

Pobudzenie krańcowym zimnem receptorów czucia powoduje subiektywną bezbolesność, pacjenci przestają odczuwać bóle, gdziekolwiek były one zlokalizowane. Efekt ten trwa godzinami, a przy powtarzanych zabiegach bezbolesność utrzymuje się przez dłuższy okres. Mechanizmem tego znieczulenia jest blokowanie przepływu impulsów bólowych w rdzeniu kręgowym, w tzw. bramce bólowej, nie docierają one do kory mózgowej, szczególnie te najsilniejsze pobudzenia bólowe. Uruchomiony zostaje też endogenny układ opioidowy, produkowana jest beta-endorfina. Brak bólu pozwala na 3-4 krotne zwiększenie intensywności kinezyterapii.

Krańcowe zimno powoduje też, poza zwolnieniem przewodzenia czuciowego, także pewną blokadę płytki motorycznej oraz stłumienie wszelkiej czynności odruchowej, głównie rdzenia kręgowego. Oznacza to zmniejszenie spastyczności mięśni (zwiększenie ich elastyczności), wynikającej z odruchu bólu i z blokady ośrodkowego układu nerwowego. Jest to kolejny czynnik ułatwiający skuteczne stosowanie ruchu, w szczególności osób z chorobami neurologicznymi i ortopedyczno-urazowymi.

Krioterapia przyczynia się też do wzrostu stężenia w osoczu krwi takich hormonów jak ACTH, kortyzol, testosteron (u mężczyzn), adrenaliny i noradrenaliny. Wpływa to między innymi na psychikę pacjentów, obserwuje się u nich zanik zmęczenia, wybitną poprawę nastroju (do błogostanu włącznie), chęć do dokonań fizycznych i ruchu. Zauważono ustępowanie nawet klinicznych zespołów depresyjnych i zaburzeń snu.

Niezwykle korzystnym rezultatem serii zabiegów krioterapii jest wyraźny wzrost odporności organizmu, zwiększenie liczby limfocytów. Zauważono także antyoksydacyjne działanie kriokomory.

Zabieg schładzania całego ciała u nikogo z badanych nie powoduje niepożądanego efektu krążeniowego, ani w badaniach ciśnienia tętniczego i częstości ciepła, ani w zapisach elektrokardiograficznych czy też aparatury holterowskiej, nie zmieniają się również wskaźniki hemodynamiczne mierzone za pomocą aparatury ultrasonograficznej.

Aby wystąpiły wymienione wyżej efekty kuracja powinna składać się z minimum 10 zabiegów, przeprowadzanych codziennie lub najwyżej z jednodniową przerwą. Tylko wtedy wystąpić mogą odpowiednie procesy adaptacyjne organizmu. Trzeba też powiedzieć wyraźnie, że najistotniejszą częścią zabiegów krioleczniczych jest następująca po nich kinezyterapia. To wtedy dokonuje się właściwe leczenie lub rehabilitacja.

Przeciwwskazaniami do stosowania kriokomory są:

1. względne:
wiek powyżej 65 lat
przebyte zakrzepy żylne i zatory tętnic obwodowych
nadmierna labilność emocjonalna wyrażająca się między innymi potliwością

2. bezwzględne:
nietolerancja zimna
wyniszczenie i wychłodzenie organizmu
klaustrofobia
brak czucia
alergie na zimno
miejscowe zaburzenia ukrwienia
znaczna niedokrwistość
działanie leków zwłaszcza nuroleptyków oraz alkoholu
niedoczynność tarczycy
zaawansowane ropno-zgorzelinowe zmiany w kończynach dolnych
różnego pochodzenia ostre schorzenia dróg oddechowych
przecieki żylno-tętnicze w płucach

3. szczególna ostrożność przy:
dusznicy bolesnej
zaburzeniach rytmu serca
wadach zastawek serca
zakrzepach żył i zatorach tętnic
zespole Reynauda


(Edited by Deck at 1:45 pm on June 13, 2003)
kto biega ten nie lebiega
ENTRE.PL Team
SBBP.waw.pl
New Balance but biegowy
neutrino
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 238
Rejestracja: 14 kwie 2003, 15:50
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Wrocław

Nieprzeczytany post

Trzy pytanka:
- co to jest ta kinezyterapia?
- gdzie w Polsce znajdują sie takie komory?
- ile kosztuje jeden zabieg i czy przyjmowane są na nie tylko osoby ze specjalnymi skierowaniami, bo wiadomo wiązało by się to z wielkimi kolejkami?
Awatar użytkownika
Deck
Ekspert/Fizjologia
Posty: 1269
Rejestracja: 20 cze 2002, 12:48
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

ciesze sie, ze ten tekscik przypadl wam do gustu :uuusmiech:

kinezyterapia to sa po prostu roznorodne cwiczenia fizyczne

kriokomory sa np. w Wroclawiu, Warszawie, Spale, na slasku, w Zakopanym. Jest ich coraz wiecej.

Przewaznie sa to przedsiewziecia komercyjne, czyli jak zaplacisz to wchodzisz. Ceny sa rozne, w Spale pojedyncze wejscie kosztuje np. 40zl, w Warszawie jest to pewnie troch drozsze, ale szczegolow nie znam.
kto biega ten nie lebiega
ENTRE.PL Team
SBBP.waw.pl
neutrino
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 238
Rejestracja: 14 kwie 2003, 15:50
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Wrocław

Nieprzeczytany post

Deck czy mógłbyś opisać przykładowe ćwiczenia. Mi zależy na poprawie stanu stawów kolanowych. Znalazłem już adres takiej komory u siebie w mieście.  Ćwiczenia należy wykonywać wewnątrz, czy kilka minut po zabiegu?
Awatar użytkownika
Deck
Ekspert/Fizjologia
Posty: 1269
Rejestracja: 20 cze 2002, 12:48
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

cwiczenia wykonuje sie oczywiscie po wyjsciu z kriokomory, tam przebywa sie do 3min wiec troche krotko jak na cwiczenia, a poza tym to ile wytrzymalby np. rower w tem. -150st.C?

Przykladowych cwiczen ci nie podam, bo sie na tym nie znam, ale powinny tam byc odpowiednio przeszkolone osoby do pomocy.

(Edited by Deck at 12:34 pm on June 16, 2003)
kto biega ten nie lebiega
ENTRE.PL Team
SBBP.waw.pl
Awatar użytkownika
Pit
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1350
Rejestracja: 27 wrz 2002, 09:10
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Warszawa okolice Agrykoli

Nieprzeczytany post

Strasznie się boję Deckuś, że znów cos powiem nie tak:tonieja: ale powiem jak to jest w COMS:
Po komorze leci się na po prostu siłownię z mnóstwem stanowisk. Jest tam jeden trener(?) który może podpowiedzieć co robić. Na początek, na rozgrzewkę zaleca rower albo steeper. A potem to już się krąży i ćwiczy co kto chce, są karimaty i można sie rozciągać. Też wyobrażałem sobie, ze to ktoś bedzie prowadził takie wspólne zajęcia a tu trochę trzeba po prostu samemu się soba zając i jak się da to popytać tego instruktora. No i za pierwszym razem nie zabrałem ze sobą wody i tym co mnie ostatecznie wygoniło z siłowni był przyschnięty do podniebienia język.
A jeszcze powiem jak jest w komorze:
Wchodzi się po 5 osób do pomieszczenia gdzie te 5 osób jest w stanie dreptać w kółko. Wchodzi się na zadany czas i raczej chodzi o to by te 5 osób było na tym samym poziomie bo istnieje możliewośc wyjścia przed czasem jak ktoś nie daje rady wytrzymać ale to skutkuje przedwczesnym praktycznie zakończeniem dla reszty, bo przy otwarciu drzwi temperatura się podnosi oczywiście. Dla mnie nie było to najbardziej dojmujące zimno jakie znam, czekałem kiedy poczuje to mocne zimno i sie nie doczekałem. Nie nalezy wchodzić do komory spoconym bo zamarzający pot na ciele może być nieprzyjemny. A no i w srodku jest słaba widocznośc bo wisi mgła z pary wodnej z oddechów.
Mam nadzieję, że tym razem nie powiedziałem nic szkodliwego dla zdrowia społeczeństwa :ble: :bleble: :ble:
biec goniąc marzenia
[url=http://www.sbbp.pl][b]SBBP.PL[/b][/url]
Awatar użytkownika
Deck
Ekspert/Fizjologia
Posty: 1269
Rejestracja: 20 cze 2002, 12:48
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Dziekuje ci Pitunku za to jakze cenne uzupelnienie umieszczonego przeze mnie tekstu. Jestem ci za to wdzieczny niewymownie, to jest wlasnie to o co chodzi czyli wspolpraca :hej:
kto biega ten nie lebiega
ENTRE.PL Team
SBBP.waw.pl
wicio2501
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 7
Rejestracja: 04 maja 2009, 11:39
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Jestem w stanie polecić krioterapię ogólnoustrojową. Deck bardzo ładnie opisał cały zabieg. Z racji że z zawodu jestem fizjoterapeutą, miałem możliwość kilkukrotnie korzystac w komory w miejscu gdzie odbywałem praktyki. Ceny od 30 zł w góre, w zależnosci od ośrodka. W tej chwili NFZ refunduje zabiegi dla osób np. z Reumatoidalnym Zapaleniem Stawów (RZS) lub przy Zesztywniającym Zapaleniu Stawów Kręgosłupa (ZZSK). Ale jak było napisane wczesniej, można sobie również wykupić zabiegi i niemalże każdy może z nich korzystać. Uwzględniając rzecz jasna przeciwwskazania.
Gy korzystałem z kriokomory oczywiście juz wtedy biegałem. Mogę powiedziec tylko jedno. Po dwóch seriach zabiegowych (każda seria to 10 zabiegów) czułem zdecydowane zmiany jeżeli chodzi o wydolność. Znacznie polepszyły mi się czasy. Mogłem biegać szybciej, dłużej i znacznie później odczuwałem zmęczenie. Oczywiscie również regeneracja była przyśpieszona. Z kriokomory korzystałem ostatnio w tamtym roku. Teraz w lipcu zamierzam ponownie skożystać z cyklu 10 zabiegów. Naprawdę polecam! :oczko:
Awatar użytkownika
Friend
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1683
Rejestracja: 22 mar 2002, 09:25
Życiówka na 10k: 48
Życiówka w maratonie: 4:04
Lokalizacja: Gdańsk

Nieprzeczytany post

Świetny artykuł, dzieki Deck.
Doskonała zacheta dla tych co chcą zostać morsami.
W tym roku z dołącze do morsów w Grypy Trójmiasto :hejhej:
Awatar użytkownika
Deck
Ekspert/Fizjologia
Posty: 1269
Rejestracja: 20 cze 2002, 12:48
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

O rany, ale starocie ludzie wyciągają na wiosnę :lalala: :hejhej:
kto biega ten nie lebiega
ENTRE.PL Team
SBBP.waw.pl
Awatar użytkownika
Friend
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1683
Rejestracja: 22 mar 2002, 09:25
Życiówka na 10k: 48
Życiówka w maratonie: 4:04
Lokalizacja: Gdańsk

Nieprzeczytany post

Deck pisze:O rany, ale starocie ludzie wyciągają na wiosnę :lalala: :hejhej:
Syare ale .... :hejhej:
Energia podąża za myślą, a myśl podąża za energią…
pikonrad
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 363
Rejestracja: 15 maja 2006, 14:21
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Toruń

Nieprzeczytany post

Dodam, że dobrą alternatywą dla krioterapi są kąpiele morsów. Polecam.
Awatar użytkownika
Eddie
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1570
Rejestracja: 04 cze 2007, 21:02
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Krioterapię to ja mam od kilku dni w Poznaniu 24h na dobę :hahaha:
vlepek
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 13
Rejestracja: 04 paź 2014, 20:19
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Jelenia Góra

Nieprzeczytany post

Jesli ktoś chce skorzystac z kriokomory będąc np w Karpaczu to polecam Hotel Artus.Maja kriokomore oraz niezle wyposazona siłownie aby po komorze mozna poćwiczyc.Korzystałem z 10 zabiegów.Po kazdym zabiegu czujesz sie jak nowo narodzony Bóg.Polecam.
sklep z grzejnikami http://www.iterma.pl
Awatar użytkownika
kfadam
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1270
Rejestracja: 20 mar 2013, 15:32
Życiówka na 10k: 1.05
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Warszawa

Nieprzeczytany post

Idealne po kriokomerze są ćwiczenia tzw. ogólnorozwojowe, aerobik i rozciąganie czyli wszystko co pozytywnie wpływa na ruchomość stawów. Ceny w Warszawie od 150 do 500 zł za 10 zabiegów. Np. Kriosonik na Bródnie oferuje po 10 zabiegach na NFZ kolejne 10 za 150 zł. Terapia to 30 sekund w komorze o temp. ok. -60* i 2min. 30s. w komorze o temp -120* Czas może być krótszy np. 2 minuty w niższej temp. np. -160* Ponoć dla samej terapi to czy temp. w komorze jest 120 czy 160 nie ma znaczenia. Przed każdym wejściem badane jest ciśnienie krwi. Do komory wchodzi się w rękawiczkach, gatkach, opasce lub czapce, skarpetach zakrywających kolana i maseczce na usta i nos, ubrano z bawełny, wełny lub polaru a na nogi chodaczki. W samej komorze najczęściej chodzi się w kółeczko i unika kontaktu ze ścianami, nie poklepuje się ani nie pociera ciała gdyż grozi to odmrożeniem. Można wchodzić w koszulkach. Gimnastyka powinna trwać minimum około 30minut. Ilość zabiegów to 10-30. Od siebie dodam że pierwsze wejście może być traumatyczne kolejne są już coraz "łatwiejsze", moim zdaniem organizm błyskawicznie uczy się jak sobie radzić.
ODPOWIEDZ