Ból pachwiny i podbrzusza po wysiłku

Wszystko o bieganiu i zdrowiu
Awatar użytkownika
macmal2
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 35
Rejestracja: 24 cze 2012, 18:07
Życiówka na 10k: 0:38:43
Życiówka w maratonie: 3:05:11
Lokalizacja: Toruń

Nieprzeczytany post

Witajcie,
Być może ktoś przerabiał ten temat, liczę na każdą pomoc bo brak już koncepcji....
Pokrótce opisałem co i jak się działo/ dzieje, może fachowiec znajdzie tam coś istotnego.

Wiek 40 lat, mężczyzna, waga 73-75,od 5 lat aktywny fizycznie. Rocznie 2500km biegu i 2500 roweru szosowego.Zimą narty.
Nic z moich rutyn nie zmieniło się do momentu pojawienia się dolegliwości.

1. Okres Sylwestra – upadek na lewe biodro podczas jazdy na nartach. Bez następstw bólowych.

2. 15 stycznia – Zawody biegowe. Podczas szybkiego zbiegu na zlodowaciałej ścieżce udana (niestety) obrona przed upadkiem. Cały ciężar ciała przeniesiony na lewą nogę, prawa bardzo wysoko do góry, naciągnięcie w okolicy lewej pachwiny. Średnio bolesne ale po 2-3 dniach przerwy powrót do treningów biegowych.

3. 15-27 stycznia obserwuję narastający tylko po treningu biegowym ( wtedy jeszcze nie w trakcie) ból w okolicy lewej pachwiny oraz pasma niskiego podbrzusza. Mam problemy ze zrobieniem „brzuszków”
Jednocześnie w tym okresie wdrażam dość intensywny pod względem km/wysiłku plan treningowy. Ok 70 km/tydzień. Sam bieg bez bólu. Po natomiast obserwuję pierwsze objawy z dość mocnym już bólem lewa pachwina, podbrzusze, wewnętrzna, górna część lewego uda. Problem z założeniem skarpetki na lewą nogę stojąc ( nie mogę podnieść/zgiąć mocno lewego kolana), problem z podniesieniem lewej nogi na pufę siedząc na kanapie.

4. Do 5 lutego przerwa od biegania. Wyjazd narciarski o dość dużej intensywności. Po jeździe i odpoczynku wyraźnie czuję lewą pachwinę. Mam problem z przesunięciem (stojąc ) ciężkiego przedmiotu lewą nogą „do środka”. Obserwuję bardzo słabą siłę w „ściskaniu” udami. Pojawia się bolesność lewej pachwiny i nisko na podbrzuszu.

5. Kontynuuję trening biegowy. Rozgrzewka 4km – trening właściwy – 10- 20 km – schłodzenie ok 2 km. Podczas schłodzenia , kiedy zwlaniam wyraźnie czuję ból lewa pachwina i podbrzusze. Przypomina to ból , wrzynającego się, zacieśniającego cienkiego sznurka w lewą pachwinę i podbrzusze.

6. 5 marca zaprzestaję treningu biegowego. Wizyta u chirurga z USG pachwin i podbrzusza. Diagnoza – nic nie widać, żaden mięsień nie jest zerwany.

7. Zaczynam serię wizyt u fizjo. Terapia manualna okolic pachwin z rozpoznaniem silnego napięcia .

8. Następuje mała poprawa ale po testach biegowych widać, że problem nie jest rozwiązany.

9. Kolejna wizyta u lekarza ortopedy. USG nic nie wykazuje. Badanie manualne wskazuje na bolesność w okolicy stawu biodrowo lędźwiowego lewego. Sugestia igłoterapii.

10. Wizyta u kolejnego fizjoterapeuty. Terapia manualna ( wg mnie chiropraktyka) , „uwolnienie” stawu biodrowego prawego , problem z odblokowaniem stawu biodrowego lewego. Generalnie zostałem powyginany na wszystkie strony, stawy strzelały, czułem dużą poprawę.

11. W międzyczasie zaczynam się źle czuć fizycznie, pojawiają się bóle głowy, wieczorne stany podgorączkowe (37,5) , bardzo duża potliwość pojawiająca się 3-4 po zaśnięciu. Ok 7-10 dni zażywam tabletki przeciwbólowe. Robię badania krwi ( 2 dni przed bez tabletek) – wyniki słabe. Wysokie CRP i OB. Dzieje się coś co być może nie ma żadnego związku z przedmiotowymi dolegliwościami. Bardzo szeroki zakres badań daje pozytywny wynik ws boreliozy. Czekam na potwierdzenie (oby nie ) wyniku po próbie Western.

12. Wizyty u fizjio są kontynuowane. Podczas drugiej igłoterapia staw biodrowo-lędzwiowy lewy , z uczuciem dużej ulgi.Test biegowy bardzo OK. Jednocześnie obserwuję ból w okolicy kręgosłupa na śodku, ok 5-7 cm poniżej linii łopatek. Lewa strona, umiejscowiony bardzo dokładnie, dosłownie na przestrzeni 1 cm. Igłoterapia tego miejsca zbiegła się z maksymalnym pogorszeniem samopoczucia fizycznego.Bóle głowy, ogólne osłabienie. (cała rodzina była wtedy przeziębiona/chora, być może to ma jakiś związek) Po ok 4-5 dniach lepsze samopoczucie. Sen bez potliwości, bóle głowy ustapiły, kolejne badania krwi – wynik bardzo dobry , dalej nie mam potw. Boreliozy.

13. Wizyta u uznanego ortopedy, RTG stawów. Wynik – nic nie widać. Coś natomiast jest na którymś z kręgów. Być może mam tak od urodzenia. W tym celu zlecone badanie rezonansem, będzie wykonane do połowy maja.

14. Od połowy kwietnia samopoczucie ogólne bardzo dobre. Ból w pachwinie bez zmian. Zwiększenie wysiłku fizycznego( nie biegam, mam na myśli np. 4ro godzinny marsz po górach) powoduje nasilenie bólu wieczorem i dnia kolejnego. Objawy bez zmian – zaciskający cienki sznurek na lewej pachwinie oraz nisko na podbrzuszu. Czasami ten ból jest wędrujący w tył pośladka lub w dół wewnętrzną stroną uda lewego. Nigdy do pięty. Nie wyczuwam również żadnych mrowień, odrętwień itp. Po zwiększonym wysiłku problematyczne jest przełożenie się na drugi bok podczas snu, wstanie z łożka bez specjalnej procedury ruchów. Podniesienie,opuszczenie nogi lewej na/z pufy siedząc.

15. Ból jest w zasadzie ciągły. W skali 1-10, 3 odczuwam cały czas, 6-7 po wysiłku.

Może ktoś z Was ma pomysł co daje mam robić. Rezonans sprawa oczywista , miał być przed majówką ale się zepsuł. Zrobię mozliwie szybko. Mieszkam w Toruniu ale nie ma problemu z dojazdem jeżeli miało by to znacząco odmienić mój stan.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc
Maciej
biegam od IX 2012
10 38:24
połówka 1:27,40
cały 3:05,04
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
lama71
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 353
Rejestracja: 16 lis 2015, 07:11
Życiówka na 10k: 52,22
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Gliwice

Nieprzeczytany post

boreliozę stwierdzili Elisem?
Poza bólem o którym piszesz masz jakieś inne objawy? Nadal ta temperatura podwyższona?

Zastanowiło mnie to, że ból pojawił sie po tej przewrotce którą opanowałeś. Punkt 2.
Ja nie jestem lekarzem, ale wielokrotnie słyszałem taką opinię, że jak ręka czy noga wyskoczy ze stawu, nigdy nie wolno tego samemu nastawiać, bo może się zdarzyć, że w trakcie nastawiania coś gdzieś wejdzie nie tak, w sensie coś zostanie .. w sumie sam nie wiem, przycięte, wejdzie w jakąś przestrzeń w stawie czy okolicy. Raz byłem świadkiem nastawiania stawu barkowego, nastawialiśmy kumplowi (po pijaku co prawda) ale skutecznie. Wtedy jakoś się zastanawiałem czy nie zaszkodzimy. Ale nie zaszkodziliśmy.
Może w Twoim przypadku coś takiego zaszło? Może to tylko mit i bajanie że może się coś takiego zdarzyć.
Awatar użytkownika
macmal2
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 35
Rejestracja: 24 cze 2012, 18:07
Życiówka na 10k: 0:38:43
Życiówka w maratonie: 3:05:11
Lokalizacja: Toruń

Nieprzeczytany post

troszkę się wyjaśniło więc uzupełniam - może się komuś przyda.
1. borelioza - test western blot , dość czuły. Niestety pozytywny, na szczęście wyłapałem to cholerstwo na samym początku. w/g lekarzy nie powinno być źle.
2. przedmiotowy ból - po wszystkich badaniach od rtg, usg, rezonansie, wizytach u orto i chirurgów, znaleźliśmy: Entezopatia guzka łonowego lewego. Czyli po ludzku naderwanie mięśnia od kości łonowej. Sprawa niezależna od Bore, zaczęła się w połowie stycznia. Polecam dr Winczakiewicza w Toruniu. W połowie mojego referatu n/t co się dzieje, przerwał mi, położył na kozetkę i nacisnął ośrodek mojego 4 miesięcznego bólu.
Teraz zastrzyki i ZERO akt fiz przez 4 - 6 tyg .
pzdrv
biegam od IX 2012
10 38:24
połówka 1:27,40
cały 3:05,04
oley86
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 7
Rejestracja: 21 wrz 2017, 16:15
Życiówka na 10k: 46.02
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Witam,
Chciałem się podłączyć pod temat, ponieważ zmagam się z bardzo podobnym problemem i nie wiem już u kogo szukać pomocy.
Mianowicie o dziwo zaczęło się od głupoty, rok temu we wrześniu od wejścia na boisko (piłka nożna) wprost z samochodu bez rozgrzewki itp. i narastającego bólu lewej pachwiny od uda w dół. Po dwóch tygodniach problem ustąpił ale w okolicy grudnia zaczął się temat prawej pachwiny, który po pewnym czasie przerodził się w dalsze problemy.

Ból zaczął wędrować, głównie na podbrzusze i wędruje dalej. Lekarz stwierdził nadciągnięcie mięśnia krawieckiego. Wcześniej smarowałem się maściami, wziąłem trochę tabletek i śmiało grałem 90 minut, choć często pod koniec czując już ból całego podbrzusza, ból ten utrzymywał się 1-2 dni i był znośny - tępy. Z bieganiem nie było prawie żadnego problemu, po 7-8 km czasami lekko coś poczułem, ale wystarczyła kąpiel i problem zanikał. O dziwo na przełomie maja problem ustąpił całkowicie i myślałem że to koniec zmartwień, by wrócić jakiś miesiąc temu ale na poważnie.

Dziś ból utrzymuje się do tygodnia po wysiłku, ale wędruje wzdłuż linii więzadła pachwinowego również wchodząc na podbrzusze. Co więcej jeden dzień ból utrzymuje się w okolicy pod jądrem, dzień później wędruje ok 5-10 cm w górę, kolejnego dnia jeszcze wyżej a potem znów schodzi w dół - nie ma stałej reguły. Niestety na ostatnim meczu po 70 minutach tylko spoglądałem na zegar, ból oprócz okolicy pachwiny i całego podbrzusza, rozpromieniał po lędźwiowej części kręgosłupa i utrzymywał się dobę - nie wiem czy nie wzięło się to z powodu, że czułem iż ostatni 20 minut biegałem jakby zgięty w pasie, ale to tylko moje wyobrażenia.

Lekarz ogólny - rozkłada ręce - pełna morfologia i co? Zdrowy jak koń. Wyniki można rzec idealne. Więc Chirurg - ten zauważa że dolne mięśnie brzucha są podatne na możliwość powstawania przepukliny bo są jakoś bardziej miękkie czy mniej spójne (czy coś tędy), ale żadnej przepukliny nie ma, jedynie zaleca kontrolować gdyby powstawał jakiś guzek i miejscowy ból. Chirurgicznie wszystko w należytym porządku i odsyła mnie do Ortopedy zajmującego się urazami sportowymi.
Nie chciał bym wyrzucać kroci na lekarzy - bo na NFZ nie liczę...

Do kogo się udać? Faktycznie Ortopeda? Fizjoterapeuta? Rusza liga halowa, sezon piłkarski w trakcie, bieganie nawet dla odpoczynku umysłowego - nie nie wchodzi w grę! Od dwóch tygodni mój ruch fizyczny ogranicz się do codziennych czynności, a dla mnie to za mało. Proszę o jakąś sugestię.
Filip4
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 3
Rejestracja: 20 wrz 2017, 19:01
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: 4:18

Nieprzeczytany post

@oley86 Może to banalne pytanie, ale jak u Ciebie z rozciąganiem? Chodzi mi przede wszystkim o wchodzenie biodra w wewnętrzną rotację (hip internal rotation) oraz o wchodzenie biodra w zgięcie / przeprost np. rozciąganiem do tzw. "lizard pose".
oley86
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 7
Rejestracja: 21 wrz 2017, 16:15
Życiówka na 10k: 46.02
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Biodro w wewnętrzną rotację bez najmniejszego problemu, z zewnętrzną już gorzej. Przy maksymalnym odchyleniu na zewnątrz ból dolnego podbrzusza po prawej stronie w połowie długości między pępkiem a zgięciem pachwiny idący w dół. Jeśli chodzi o "lizard pose" bez problemu i bez bólu....
Filip4
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 3
Rejestracja: 20 wrz 2017, 19:01
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: 4:18

Nieprzeczytany post

To może warto iść w tę stronę. Wiem, że nie jest to jakaś przełomowa pomoc, ale spróbuj porozciągać się trochę zewnętrzną rotację w biodrze przy różnych ustawieniach (noga odwiedziona / przywiedziona w biodrze) (biodro zgięte + zewnętrzna rotacja / biodro wyprostowane + zewnętrzna rotacja). Poszukaj pozycji, w których czujesz ból / dyskomfort podobnego rodzaju, co ten, który przeszkadza Ci na co dzień i te pozycje preferuj przy rozciąganiu. Daj znać za jakiś czas czy jest jakakolwiek zmiana.
oley86
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 7
Rejestracja: 21 wrz 2017, 16:15
Życiówka na 10k: 46.02
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Dziś w nocy obudził mnie przeszywający ból podobny do opisywanego przez poprzednika, jakby ktoś przełożył sznurek od biodra pod pachwinę i pociągnął. Może miała na to wpływ pozycja snu, tego nie wiem :niewiem: . Ale dziś od rana poszło na biodro, ciężko się sprawnie poruszać, ból taki dziwny głęboki jak by od kości, czasami już się z takim spotkałem, zwłaszcza po sporym wysiłku, ból pachwiny promieniował na podbrzusze i czasem aż do biodra. Nic czekam na ortopedę, ale w międzyczasie skorzystam że mam klienta z fizjoterapii, jak przyjdzie odebrać zamówienie podpytam go...
Filip4
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 3
Rejestracja: 20 wrz 2017, 19:01
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: 4:18

Nieprzeczytany post

I jak idzie rozciąganie? Co powiedział klient / fizjoterapeuta?
oley86
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 7
Rejestracja: 21 wrz 2017, 16:15
Życiówka na 10k: 46.02
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Narazie nie podejmuje żadnych kroków fizycznych, wysiłkowych itp. Boje się że to może być zerwany mięsień. Klient zajmuje się fizjoterapią dziecięcą i odesłał mnie do swojego kolegi - ponoć bardzo dobry... dzwonię i umawiam się.
oley86
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 7
Rejestracja: 21 wrz 2017, 16:15
Życiówka na 10k: 46.02
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Witam ponownie,
jestem po wizycie u fizjoterapeuty, szczerze mówiąc nie powiedział mi co to jest, jedynie "naprawimy to", wiem jedynie o powstałych "zrostach" na mięśniach i ścięgnach, które musiał porozrywać i to dosłownie na mięśniach skośnych brzucha i na przywodzicielach aż pod kolec biodrowy, a te mają się pozrastać w sposób prawidłowy - ukierunkowany przy zrywaniu....
Dziś, czyli dzień po jest koszmar, stan zapalny który chciał wywołać udał się bo dziś czuję opuchliznę i gorączkę (a niestety trzeba pracować). Zalecenia są takie... przetrwać dwa dni koszmaru, za tydzień przebiec 5-7 km i zobaczymy czy jest jakaś poprawa, a za kolejny tydzień poprawka i "znów będzie boleć". Będę mądrzejszy po wszystkim, więc wtedy powiem czy to rada czy nie.
serczer
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 19
Rejestracja: 24 lis 2017, 13:08
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

@oley86

Cześć,
Zastanawiam się czy już wszystko gra? Podejżewam, że tak skoro temat wygasł.
Podpytuję bo rzuciłem się na interwały jak szczerbaty na suchary i jak dawałem radę w tempie 3:40 to chciałem sie sprawdzić na 3:20. No i się udało, ale chyba nie do końca bo od miesiąca mam ból podbrzusza. Biegam co drugi dzień. Próbuje coś tam rozmasować i działa to na tyle, że mogę biegać ale po bieganiu czasem jest tak źle, że później nie daję rady podbiec do autobusu.

zdrowia :)
dymek
bialeblotko
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 11
Rejestracja: 28 lut 2015, 23:07
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Podlączam się do pytanego :)
oley86
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 7
Rejestracja: 21 wrz 2017, 16:15
Życiówka na 10k: 46.02
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Nie, nie wygasł temat trwa.

Po czwartej wizycie u fizjo już jest dużo lepiej - przede wszystkim nie zwijam się już z bólu na terapii... Początki były koszmarne.
Problem polegał na tym, że ponadrywałem mięśnie przywodziciela w miejscu ich splotu (nie wiem dokładnie czego, ale ponoć łączą się tam trzy mięśnie) zaraz pod więzadłem pachwinowym, ból pachwiny i podbrzusza i/lub pleców był "wypadkową" tego urazu.
Fizjoterapeuta przebudowywał mięśnie - dość boleśnie ale skutecznie, od górnej części pośladka, przez kolec biodrowy, całego przywodziciela, po zewnętrznej części kolana aż pod ścięgno Achillesa!

Ból podbrzusza i pleców brał się najprawdopodobniej ze złej postawy, którą przyjmowałem podświadomie. Zwyczajnie gdy kontuzja cały czas się rozwija (często nie wiemy od tym) organizm próbuje sam się naprawić lub odciążyć miejsce urazu.

Dziś jest lepiej o 60-70%, wznowiłem treningi narazie do max. 6-7 km biegu oraz 45-60min. treningu (narazie) indywidualnego na hali. Na sztucznych boiskach zagrałem w sobotę 1,5 h i pod koniec czułem dyskomfort - nie wiem ile dały "tejpy" ale czułem efekt podtrzymywania. Różnica była taka, że po wszystkim bez problemu wziąłem prysznic, a na drugi dzień funkcjonowałem jak nowy, z czym zawsze miałem problem. Wcześniej nie mogłem podnieść nogi do góry, przez dobę albo i dwie po grze czy treningu.
Myślę że jeszcze dwie - trzy wizyty i 100% sprawności powróci.

@serczer
Polecam dobrego fizjoterapeutę, takiego co robi to co lubi i ma wiedzę na ten temat.
serczer
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 19
Rejestracja: 24 lis 2017, 13:08
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

oley86 pisze:Nie, nie wygasł temat trwa.

Po czwartej wizycie u fizjo już jest dużo lepiej - przede wszystkim nie zwijam się już z bólu na terapii... Początki były koszmarne.
Problem polegał na tym, że ponadrywałem mięśnie przywodziciela w miejscu ich splotu (nie wiem dokładnie czego, ale ponoć łączą się tam trzy mięśnie) zaraz pod więzadłem pachwinowym, ból pachwiny i podbrzusza i/lub pleców był "wypadkową" tego urazu.
Fizjoterapeuta przebudowywał mięśnie - dość boleśnie ale skutecznie, od górnej części pośladka, przez kolec biodrowy, całego przywodziciela, po zewnętrznej części kolana aż pod ścięgno Achillesa!

Ból podbrzusza i pleców brał się najprawdopodobniej ze złej postawy, którą przyjmowałem podświadomie. Zwyczajnie gdy kontuzja cały czas się rozwija (często nie wiemy od tym) organizm próbuje sam się naprawić lub odciążyć miejsce urazu.

Dziś jest lepiej o 60-70%, wznowiłem treningi narazie do max. 6-7 km biegu oraz 45-60min. treningu (narazie) indywidualnego na hali. Na sztucznych boiskach zagrałem w sobotę 1,5 h i pod koniec czułem dyskomfort - nie wiem ile dały "tejpy" ale czułem efekt podtrzymywania. Różnica była taka, że po wszystkim bez problemu wziąłem prysznic, a na drugi dzień funkcjonowałem jak nowy, z czym zawsze miałem problem. Wcześniej nie mogłem podnieść nogi do góry, przez dobę albo i dwie po grze czy treningu.
Myślę że jeszcze dwie - trzy wizyty i 100% sprawności powróci.

@serczer
Polecam dobrego fizjoterapeutę, takiego co robi to co lubi i ma wiedzę na ten temat.
Z fizjo to bardzo różnie. Pare kontuzji już miałem i szału nigdy z tą pomocą nie było :(. Sceptycznie podchodziłem do tappingu, ale przekonałem się, że to działa. Pytanie więc czy możesz przesłać coś, albo podpowiedź czego szukać. Myślę, że jakbym się obkleił to zacznie się goić szybciej. Przynajmniej chce spróbować.

Dzięki. Pozdrawiam

Wysłane z mojego LON-L29 .
ODPOWIEDZ