Komentarz do artykułu Puchar Świata Skyrunning Extreme – relacja

Dla biegowych górali wyżynnych i nizinnych!
Awatar użytkownika
bieganie.pl
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1735
Rejestracja: 27 sty 2008, 15:29

Nieprzeczytany post

New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Jaca_CH
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 678
Rejestracja: 16 paź 2013, 22:22
Życiówka na 10k: 41:57
Życiówka w maratonie: 3:28:03
Lokalizacja: Bytom

Nieprzeczytany post

Świetna relacja :)
Mała dygresja tylko - Finlandia nie należy do Skandynawii.
Awatar użytkownika
jarjan
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1665
Rejestracja: 23 lis 2008, 20:56

Nieprzeczytany post

Jaca_CH pisze:Świetna relacja :)
Mała dygresja tylko - Finlandia nie należy do Skandynawii.
Dania też nie powinna. ;)
Biegam, więc jestem. :)

pozdrawiam
Jarosław
misio80
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 313
Rejestracja: 24 cze 2012, 15:53
Życiówka na 10k: 37:55
Życiówka w maratonie: 3:29
Lokalizacja: Kołaków

Nieprzeczytany post

jarjan pisze:
Jaca_CH pisze:Świetna relacja :)
Mała dygresja tylko - Finlandia nie należy do Skandynawii.
Dania też nie powinna. ;)
Czemu? To kraj skandynawski.
Swoją drogą to zupełnie zmienia wydźwięk artykułu
Awatar użytkownika
jarjan
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1665
Rejestracja: 23 lis 2008, 20:56

Nieprzeczytany post

misio80 pisze:
jarjan pisze:
Jaca_CH pisze:Świetna relacja :)
Mała dygresja tylko - Finlandia nie należy do Skandynawii.
Dania też nie powinna. ;)
Czemu? To kraj skandynawski.
Swoją drogą to zupełnie zmienia wydźwięk artykułu
Powinna być jakaś konsekwencja.
Albo za kraje skandynawskie uznajemy tylko te, które leżą na Płw. Skandynawskim (Norwegia i Szwecja),
albo,
te, które czują się ze względów historycznych, kulturowych, językowych, ekonomicznych itd. (jakich bądź), częścią 'skandynawskiej wspólnoty' - ale, to jest uznaniowe.

Np. Estończyk - narodowości estońskiej, a nie jakiś Rusek z okresu okupacji ZSRR - prawie zawsze powie o sobie, że jest Skandynawem.
Biegam, więc jestem. :)

pozdrawiam
Jarosław
Awatar użytkownika
Sikor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4921
Rejestracja: 31 lip 2015, 15:36
Życiówka na 10k: 40:35
Życiówka w maratonie: 3:13:29
Kontakt:

Nieprzeczytany post

jarjan pisze:Powinna być jakaś konsekwencja.
Albo za kraje skandynawskie uznajemy tylko te, które leżą na Płw. Skandynawskim (Norwegia i Szwecja),
"Choć ze ściśle geograficznego punktu widzenia termin Skandynawia odnosi się do krajów położonych na Półwyspie Skandynawskim (tj. Szwecji i Norwegii), pojęcie to tradycyjnie rozciąga się też na Danię, ponieważ przez wieki należała do niej Skania, południowa część półwyspu. Te trzy kraje powiązane są więzami historycznymi (unia kalmarska) i kulturowymi (mitologia nordycka, języki skandynawskie, wikingowie, luteranizm, nazwą waluty – pozostałość po unii walutowej)."


albo,
te, które czują się ze względów historycznych, kulturowych, językowych, ekonomicznych itd. (jakich bądź), częścią 'skandynawskiej wspólnoty' - ale, to jest uznaniowe.

Np. Estończyk - narodowości estońskiej, a nie jakiś Rusek z okresu okupacji ZSRR - prawie zawsze powie o sobie, że jest Skandynawem.
Tak? Jestes pewien? Pytales Estonczykow, czy raczej tak Ci sie wydaje?
Estonia i Finlandia to kraje niegermanskie i ze Skandynawia nie maja wiele wspolnego, ani geograficznie, ani kulturowo.
Awatar użytkownika
jarjan
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1665
Rejestracja: 23 lis 2008, 20:56

Nieprzeczytany post

Sikor pisze:
jarjan pisze:Powinna być jakaś konsekwencja.
Albo za kraje skandynawskie uznajemy tylko te, które leżą na Płw. Skandynawskim (Norwegia i Szwecja),
"Choć ze ściśle geograficznego punktu widzenia termin Skandynawia odnosi się do krajów położonych na Półwyspie Skandynawskim (tj. Szwecji i Norwegii), pojęcie to tradycyjnie rozciąga się też na Danię, ponieważ przez wieki należała do niej Skania, południowa część półwyspu. Te trzy kraje powiązane są więzami historycznymi (unia kalmarska) i kulturowymi (mitologia nordycka, języki skandynawskie, wikingowie, luteranizm, nazwą waluty – pozostałość po unii walutowej)."


albo,
te, które czują się ze względów historycznych, kulturowych, językowych, ekonomicznych itd. (jakich bądź), częścią 'skandynawskiej wspólnoty' - ale, to jest uznaniowe.

Np. Estończyk - narodowości estońskiej, a nie jakiś Rusek z okresu okupacji ZSRR - prawie zawsze powie o sobie, że jest Skandynawem.
Tak? Jestes pewien? Pytales Estonczykow, czy raczej tak Ci sie wydaje?
Estonia i Finlandia to kraje niegermanskie i ze Skandynawia nie maja wiele wspólnego, ani geograficznie, ani kulturowo.
jestem pewien, nie pytałem, nie przyszło by mi do głowy - sami mi powiedzieli ;), byłem kilka razy. ;)

W istocie rzeczy to, że bez większych zastrzeżeń przyjmuje się, że Szwecja, Norwegia i Dania są na pewno skandynawskie - jest język, no ale wówczas, konsekwentnie, również Islandia.

Wg mnie, Finlandia i Szwecja są do siebie podobne bardziej niż np. Szwecja i Norwegia.
Biegam, więc jestem. :)

pozdrawiam
Jarosław
Awatar użytkownika
Jaca_CH
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 678
Rejestracja: 16 paź 2013, 22:22
Życiówka na 10k: 41:57
Życiówka w maratonie: 3:28:03
Lokalizacja: Bytom

Nieprzeczytany post

jarjan pisze:Wg mnie, Finlandia i Szwecja są do siebie podobne bardziej niż np. Szwecja i Norwegia.
Bo mają lasy i jeziora :niewiem: :hahaha:

Jak już napisał kolega wyżej jest pkt. widzenia geograficzny i historyczny.
Rozmawiałem na ten temat z Norwegami - odpowiedź jest jednoznaczna - Skandynawia to: Norwegia, Szwecja, Dania. Koniec kropka.

Ty mylisz to z pojęciem Kraje Nordyckie --> https://pl.wikipedia.org/wiki/Kraje_nordyckie
Awatar użytkownika
jarjan
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1665
Rejestracja: 23 lis 2008, 20:56

Nieprzeczytany post

Niczego nie mylę, wszystko tak jak opisałem powyżej. ;)

A nie zapytałeś tych Norwegów - dlaczego Islandii nie uwzględniają? - ja bym zapytał. ;)
Biegam, więc jestem. :)

pozdrawiam
Jarosław
Awatar użytkownika
Sikor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4921
Rejestracja: 31 lip 2015, 15:36
Życiówka na 10k: 40:35
Życiówka w maratonie: 3:13:29
Kontakt:

Nieprzeczytany post

jarjan pisze: jestem pewien, nie pytałem, nie przyszło by mi do głowy - sami mi powiedzieli ;), byłem kilka razy. ;)
Moze to byli emigranci z Norwegii? ;-)
Moja babcia byla Estonka i za Skandynawke sie nie podawala.

W Polsce tez pewnie pare osob by Ci powiedzialo, ze czuja sie Germanami,
ale to jeszcze nie swiadczy o tym, ze Polska to kraj germanski, prawda?
Awatar użytkownika
Jaca_CH
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 678
Rejestracja: 16 paź 2013, 22:22
Życiówka na 10k: 41:57
Życiówka w maratonie: 3:28:03
Lokalizacja: Bytom

Nieprzeczytany post

jarjan pisze:A nie zapytałeś tych Norwegów - dlaczego Islandii nie uwzględniają? - ja bym zapytał
Pytaj, ja nie mam potrzeby :jatylko:
Generalnie chodzi o to by nie powielać bzdur, że Finlandia to Skandynawia. Podobnie jak "spolegliwy" to ktoś, na kim można polegać a nie ktoś uległy.

Natomiast Islandia tudzież inne kraje czy krainy (Wyspy Owcze, Grenlandia...) w jednych aspektach pewnie będą zaliczane do Skandynawii w innych nie.
Awatar użytkownika
jarjan
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1665
Rejestracja: 23 lis 2008, 20:56

Nieprzeczytany post

Sikor pisze:
jarjan pisze: jestem pewien, nie pytałem, nie przyszło by mi do głowy - sami mi powiedzieli ;), byłem kilka razy. ;)
Moze to byli emigranci z Norwegii? ;-)
Moja babcia byla Estonka i za Skandynawke sie nie podawala.

W Polsce tez pewnie pare osob by Ci powiedzialo, ze czuja sie Germanami,
ale to jeszcze nie swiadczy o tym, ze Polska to kraj germanski, prawda?
Prawda,
mimo, że znaczna część Polski "przez wieki" była germańska, podobnie jak Skania "przez wieki" duńska. ;)
Biegam, więc jestem. :)

pozdrawiam
Jarosław
Awatar użytkownika
Sikor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4921
Rejestracja: 31 lip 2015, 15:36
Życiówka na 10k: 40:35
Życiówka w maratonie: 3:13:29
Kontakt:

Nieprzeczytany post

jarjan pisze: Prawda,
mimo, że znaczna część Polski "przez wieki" była germańska, podobnie jak Skania "przez wieki" duńska. ;)
I jak sie to ma do Estonii, o ktorej byla mowa? :niewiem:
Ani nie lezy ona na Polwyspie Skyndynawskim, ani nie ma za wiele wspolnego kulturowo czy jezykowo z krajami na nim lezacymi.
Aha, ale mieszkaja tam tez osoby, ktore uwazaja sie za Skandynawow i to nawet rozpowiadaja o tym o to niepytani.
To wszystko zmienia. No tak :oczko:

EOT
Awatar użytkownika
jarjan
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1665
Rejestracja: 23 lis 2008, 20:56

Nieprzeczytany post

Jaca_CH pisze:
jarjan pisze:A nie zapytałeś tych Norwegów - dlaczego Islandii nie uwzględniają? - ja bym zapytał
Pytaj, ja nie mam potrzeby :jatylko:
Generalnie chodzi o to by nie powielać bzdur, że Finlandia to Skandynawia. Podobnie jak "spolegliwy" to ktoś, na kim można polegać a nie ktoś uległy.

Natomiast Islandia tudzież inne kraje czy krainy (Wyspy Owcze, Grenlandia...) w jednych aspektach pewnie będą zaliczane do Skandynawii w innych nie.
Akurat przykład ("spolegliwy") jest całkowicie niefortunny, ponieważ jest przykładem na to, że jeden termin może mieć wiele znaczeń ( w tym wypadku - dwa), a przynajmniej tę dwoistość znaczeń trzeba brać pod uwagę słysząc to słowo w czyichś ustach.
Co prawda Kotarbińskiemu chodziło o "godny zaufania", ale w związku z masowym używaniem w znaczeniu "uległy", całkiem szacowne grona językoznawców akceptują również to znaczenie.
Biegam, więc jestem. :)

pozdrawiam
Jarosław
Awatar użytkownika
jarjan
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1665
Rejestracja: 23 lis 2008, 20:56

Nieprzeczytany post

Sikor pisze:
jarjan pisze: Prawda,
mimo, że znaczna część Polski "przez wieki" była germańska, podobnie jak Skania "przez wieki" duńska. ;)
I jak sie to ma do Estonii, o ktorej byla mowa? :niewiem:
Ani nie lezy ona na Polwyspie Skyndynawskim, ani nie ma za wiele wspolnego kulturowo czy jezykowo z krajami na nim lezacymi.
Aha, ale mieszkaja tam tez osoby, ktore uwazaja sie za Skandynawow i to nawet rozpowiadaja o tym o to niepytani.
To wszystko zmienia. No tak :oczko:

EOT
Do Estonii się nie ma, ale do Danii się ma - np. też nie leży na Płw. Skandynawskim.
No wyobraż sobie! - rozpowiadają nie pytane ... te osoby. ;)
Kulturowo - ma (Estonia) wiele wspólnego, nie wiem czy więcej czy mniej niż z np. Norwegia z Danią.
Ekonomicznie mają mnóstwo wspólnego - powiązanie biznesowe, banki, ubezpieczenia, firmy, sklepy ; domy, design, wygląd ludzi itp. - Estonia pod tym względem wygląda jak Szwecja. Tylu Volvo albo Saabów poza Szwecją nie widziałem w żadnym innym kraju. Więc albo Estonia jest Skandynawią albo co najmniej najbardziej skandynawskim krajem spoza Skandynawii.
Biegam, więc jestem. :)

pozdrawiam
Jarosław
ODPOWIEDZ