Długość kijków, krotsze na gòry?

Dla biegowych górali wyżynnych i nizinnych!
zahadoom
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 3
Rejestracja: 24 lip 2015, 06:52
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Zamierzam zakupic BD Distance Z.
Mam dylemat czy kupić 120cm czy krótsze kijki, jak to sugeruje się na stronach niektórych producentów. Mój wzrost to 173, co zgodnie z tabelami i jak przymierzam 120 jest idealnie, ale że głównie chce korzystać z kijków w podbiegach to czy powinienem wziąć 110cm???
Będę wdzięczny za Waszą pomoc☺
New Balance but biegowy
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Też używam kijków tylko do podchodzenia/podbiegania, jeśli w ogóle, i uważam, że nie jest to żadnym uzasadnieniem do używania krótszych. Wręcz przeciwnie. Sam mam dłuższe niż wynika z różnego rodzaju tabelek. Przy podchodzeniu chcesz się chyba nimi odpychać a nie podpierać? Jak to jest, że w Nordic Walking kije muszą być oparte zawsze za użytkownikiem, w biegach narciarskich też, a akurat w biegach górskich ktoś twierdzi że kije muszą być krótkie? Chyba to się przeniosło z turystyki górskiej, gdzie rzeczywiście podchodząc w górę często się ludzie opierają na kijach. Odpowiedz sobie też na jedno pytanie: w jakim zakresie ruchu przedramienia i ramion generujesz największą moc i najwolniej się męczą mięśnie? U mnie jest to od pełnego zgięcia w łokciu do kąta lekko rozwartego, więc preferuję kijki dłuższe. Ale ja mogę akurat być jakiś inny ;-)
"Odbywający się przez skórę recykling energii poprawia obieg krwi, dostarczając więcej sił w życiu codziennym i sporcie." - Reebok
Buty "inspirowane są samochodowym systemem zawieszenia, który siłę uderzenia zamienia w napęd." - Adidas
zahadoom
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 3
Rejestracja: 24 lip 2015, 06:52
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Dzięki za komentarz ☺
O ile rozumiem idea krótszych kijków w tym wypadku zakłada że przy podchodzeniu pod gorke mamy wyżej grunt przed sobą, więc ruch z kijkiem o standardowej długości wymaga mocnego wyciagniecia. Ale faktycznie jeśli chce sie odepchnac a nie podciagac na kijkach, to zbyt kròtkie kijki mogą być małoefektywne.
Awatar użytkownika
Grzes_PL
Wyga
Wyga
Posty: 61
Rejestracja: 24 lip 2015, 18:31
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Długość kija trekkingowego mierzy się w następujący sposób. Ubierasz buty, w których będziesz używać, zginasz rękę w łokciu, aby uzyskać kąt prosty i mierzysz odległość od podłoża do dłoni. Do tego dodajesz około 3 cm i masz długość kijka :)
Awatar użytkownika
embe
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 659
Rejestracja: 26 mar 2015, 23:18
Życiówka na 10k: 42:52
Życiówka w maratonie: 3:23:30
Lokalizacja: Kielce

Nieprzeczytany post

Grzes_PL pisze:Długość kija trekkingowego mierzy się w następujący sposób. Ubierasz buty, w których będziesz używać, zginasz rękę w łokciu, aby uzyskać kąt prosty i mierzysz odległość od podłoża do dłoni. Do tego dodajesz około 3 cm i masz długość kijka :)
W co zwykle ubierasz buty? Moje odmówiły współpracy - chciałem je dziś ubrać, ale powiedziały basta! Normalnie jak z dzieckiem...
Może było za gorąco?
Obrazek
Awatar użytkownika
Maciejos
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 23
Rejestracja: 22 paź 2009, 15:29
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Sosnowiec

Nieprzeczytany post

Mam 173 i używam dokładnie BD ultra distance,długośc120 jest idealna. Inna rzecz same kije ,drugi raz mi odmówiły współpracy ,pierwszy na Niepokornym ,teraz na B7S.Właśnie reklamuje prosząc o zwrot pieniędzy...
Awatar użytkownika
kuczi
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1809
Rejestracja: 20 maja 2014, 13:14
Życiówka na 10k: 41:20
Życiówka w maratonie: 3:30:12
Lokalizacja: Sieradz
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Maciejos pisze:Mam 173 i używam dokładnie BD ultra distance,długośc120 jest idealna. Inna rzecz same kije ,drugi raz mi odmówiły współpracy ,pierwszy na Niepokornym ,teraz na B7S.Właśnie reklamuje prosząc o zwrot pieniędzy...
A co się z nimi dzieje ?
zahadoom
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 3
Rejestracja: 24 lip 2015, 06:52
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Zdecydowałem się ostatecznie na BD distance FLZ. Trochę droższe i niestety cięższe ale liczę, że możliwość zmiany długości też ma znaczenie. Jakos lepiej czuje sie z kijkami o 115cm.
Z drugiej strony te dodatkowe 100g to jest jakiś problem.. długo się wahalem.. moze nie będzie to aż tak bardzo odczuwalne :ble: :niewiem:
Chce wyciągać kijki tylko na podbiegach..

Zobaczymy...Podzielę sie swoimi refleksami po sobotnim ultra w Szklarskiej ..
Kangoor5
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4947
Rejestracja: 18 kwie 2009, 16:57
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

zahadoom pisze:Chce wyciągać kijki tylko na podbiegach..
Też tak zakładałem. Potem się okazało, że przez 90 km nie ma czasu żeby je schować ;-)
"Odbywający się przez skórę recykling energii poprawia obieg krwi, dostarczając więcej sił w życiu codziennym i sporcie." - Reebok
Buty "inspirowane są samochodowym systemem zawieszenia, który siłę uderzenia zamienia w napęd." - Adidas
Awatar użytkownika
Maciejos
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 23
Rejestracja: 22 paź 2009, 15:29
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Sosnowiec

Nieprzeczytany post

kuczi pisze:
Maciejos pisze:Mam 173 i używam dokładnie BD ultra distance,długośc120 jest idealna. Inna rzecz same kije ,drugi raz mi odmówiły współpracy ,pierwszy na Niepokornym ,teraz na B7S.Właśnie reklamuje prosząc o zwrot pieniędzy...
A co się z nimi dzieje ?
Pierwszy raz : złamał się zaczep (taki "ogon") mocujący jedną z części z drugą, reklamacja uwzględniona.
Drugi raz : urwało się mocowanie opaski na rękojeści, reklamacja w toku.
Awatar użytkownika
kuczi
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1809
Rejestracja: 20 maja 2014, 13:14
Życiówka na 10k: 41:20
Życiówka w maratonie: 3:30:12
Lokalizacja: Sieradz
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Dzięki za info.

Zakupiłem jako pierwsze kije lekkie Fizan Compact a jak cos mi nie podpasuje to bede szukał BD
Evunia5
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 3
Rejestracja: 23 cze 2017, 18:42
Życiówka na 10k: 56
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

mam 170 cm wzrostu. Doradca w sklepie internetowym poradził bym kupiła kije 110 cm. Potrzebne mi przede wszystkim do podbiegow. Kije przyszły i według mnie o jakieś 5 cm są za krótkie. Czy wymienić na 120 cm . Niestety 115 nie ma :(
Awatar użytkownika
rubin
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4232
Rejestracja: 24 sie 2012, 12:01
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Mam 163 cm wzrostu i kije 110 cm są dla mnie w sam raz. Przy Twoim wzroście wybrałabym te o dl. 120 cm
Evunia5
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 3
Rejestracja: 23 cze 2017, 18:42
Życiówka na 10k: 56
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Dziękuję za odpowiedź. Kurcze trochę szkoda bo specjalnie kupiłam je na bieg 3 x Śnieżka, który jest jutro i już nie ma jak ich wymienić :(
Chyba będę musiała lecieć bez kijów:( a te odeślę
Evunia5
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 3
Rejestracja: 23 cze 2017, 18:42
Życiówka na 10k: 56
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Witam.
Pobiegłam jednak z tymi krótszymi kijkami - bardzo dobrze mi się biegło, nie czułam jakiegoś dyskomfortu, ze za krótkie. Znajoma powiedziała, że różnica 5 cm (kijki maja 110 cm, a powinnam mieć 115 cm) nie jest aż tak bardzo istotna, w szczególności jeśli potrzebuje je przede wszystkim na podejścia. Czytałam tez wywiad z jakimś biegaczem, który twierdził, że jeśli na podbiegi mamy dylemat czy wybrać kijki trochę krótsze czy dłuższe, śmiało można wybrać krótsze.
Więc zaryzykowałam i to był dobry wybór.
Pozdrawiam :)
ODPOWIEDZ