Komentarz do artykułu Dominika Stelmach za Kamilem Leśniakie

Dla biegowych górali wyżynnych i nizinnych!
kubawisniewski1
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 482
Rejestracja: 01 cze 2009, 12:49

Nieprzeczytany post

Tu zdanie Piotrka Ł., mistrza Polski w biegu alpejskim, zbieżne z głosami niektórych. https://bieganie.pl/?show=1&cat=205&id=10815

Generalnie myślę, że wszyscy się ze wszystkim zgadzają, tylko czasem czerwona lampka/czerwona płachta się zapala/zasnuwa oczy, gdy czujemy, że ktoś deprecjonuje wyniki naszych idoli (działa w obydwie strony asfalt-góry). Potem to już dyskusja zbacza na emotikony.
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
rachwal
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 276
Rejestracja: 31 maja 2017, 17:44

Nieprzeczytany post

Jeśli traktować liczbę uczestników MP pod kątem jedynie realnych szans na medale to faktycznie te 4 kobiety to 50% TOP10 kobiet dla biegów "ultra" według różnych rankingów (kilka dziewczyn chyba teraz zajmuje się potomkami). Pod tym kątem obsada była wystarczająca...

Swoją drogą co by się stało gdyby wszystkie 4 zeszły z trasy? Ten wymóg licencji trochę jednak zabija fun z rywalizacji reszty zawodniczek na doczepkę :P

Co do samego wyniku Dominiki to moim zdaniem nie pozostawia on dużego marginesu do poprawy na przyszłość jeśli chodzi o polskie zawodniczki, 8h15 wygląda tu na spore wyzwanie zgodnie z moją niewiedzą :P (jeśli w przyszłości zawody odbędą się na tej samej trasie - track wygląda na inny na początkowych kilometrach - tegoroczny jest jakby trudniejszy/wolniejszy).
RateMyTrail.com
Najlepszy na świecie ranking biegaczy górskich!
Wieńczysław
Wyga
Wyga
Posty: 121
Rejestracja: 26 mar 2019, 21:19
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

tkobos pisze: -Panie nie były licznie reprezentowane, podobnie jak mężczyźni, ale generalnie w tej konkurencji była to ścisła czołówka - zdaje się, że brakowało tylko Magdy Łączak i Kasi Solińskiej.
Zgadza się, przy czym czasem chyba trudno określić, która z pań występuje w danej "konkurencji". Bo z najmocniejszych biegaczek górskich na pewno brakowało też Martyny Kantor (ale ona chyba startuje raczej na dystansach do maratonu, podobnie jak Natalia Tomasiak czy Megi Kozielska, która swoją drogą nie mogłaby i tak wystąpić z innych powodów ;-) ) czy Miśki Witowskiej (która czasem ultra biega - wygrała Tatra Fest w 2018r., no ale właśnie - mocno ogranicza się do biegów "na własnym podwórku").

Ciekawe też czy np. Robert Faron nie biegł Chudego bardziej "treningowo". W końcu za parę dni jest Tatra Fest, a dla Roberta tatrzańskie ultra zawsze były priorytetem.

No i również mam wrażenie, że na długich i gorących ultra szanse się niejako wyrównują - warto wspomnieć choćby przypadek Patrycji Bereznowskiej, która była 2ga open na Badwater 135.
Awatar użytkownika
rachwal
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 276
Rejestracja: 31 maja 2017, 17:44

Nieprzeczytany post

rachwal pisze:Co do samego wyniku Dominiki to moim zdaniem nie pozostawia on dużego marginesu do poprawy na przyszłość jeśli chodzi o polskie zawodniczki, 8h15 wygląda tu na spore wyzwanie zgodnie z moją niewiedzą :P (jeśli w przyszłości zawody odbędą się na tej samej trasie - track wygląda na inny na początkowych kilometrach - tegoroczny jest jakby trudniejszy/wolniejszy).
Zacytuję się bo zapomniałem dodać, że te 8h20 to tak realnie osiągalne jest dla około 10 panów w kraju (poza tymi co nie biegają po krzywym, a mogliby oczywiście :P).
RateMyTrail.com
Najlepszy na świecie ranking biegaczy górskich!
tkobos
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 641
Rejestracja: 28 lis 2011, 20:41
Życiówka na 10k: 35:17
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

rachwal pisze: Swoją drogą co by się stało gdyby wszystkie 4 zeszły z trasy? Ten wymóg licencji trochę jednak zabija fun z rywalizacji reszty zawodniczek na doczepkę :P
Zdecydowanie tak.
rachwal pisze: Co do samego wyniku Dominiki to moim zdaniem nie pozostawia on dużego marginesu do poprawy na przyszłość jeśli chodzi o polskie zawodniczki, 8h15 wygląda tu na spore wyzwanie zgodnie z moją niewiedzą :P (jeśli w przyszłości zawody odbędą się na tej samej trasie - track wygląda na inny na początkowych kilometrach - tegoroczny jest jakby trudniejszy/wolniejszy).
To prawda. Wydaję mi się, że z wyników na polskiej ziemi tylko te ~9:40 na B7D Ewy Majer jest porównywalne (o ile niczym nie zapomniałem). O wynikach w zagranicznych ultra się nie wypowiadam, bo to już dosyć inna para kaloszy. Jeśli chodzi o trasę, to ten początkowy asfalt był zmieniony. Był kilometr krócej, ale gdzieś o 130m przewyższenia więcej. Myślę, że dla czołówki to powinno być ze 3-4 minuty wolniej niż na starej trasie. Jakieś też zmiany chyba były w dobiegu do mety, ale raczej minimalne i bez większego wpływu na czasy.
rachwal pisze:Zacytuję się bo zapomniałem dodać, że te 8h20 to tak realnie osiągalne jest dla około 10 panów w kraju (poza tymi co nie biegają po krzywym, a mogliby oczywiście :P).
No tak, ci co nie biegają, a mogliby to wiadomo. Ale tak serio to myślę, że przy lepszych warunkach, to jest jednak trochę więcej osób, pewnie ze 20. W optymalnej formie oczywiście i po jakiś przygotowaniach.
Awatar użytkownika
rachwal
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 276
Rejestracja: 31 maja 2017, 17:44

Nieprzeczytany post

Przez te kowidowe dramaty z rozwlekaniem zawodów na 2 dni trochę trudno tu o dobrą wycenę, ale te 8:20 wygląda na okolice 800 RMT, przy dobrych wiatrach, przygotowaniach i nagrodach to może i faktycznie 20 panów mogłoby się w okolicach tego zakręcić jeśli oczywiście wszyscy zdecydowaliby się pobiec. Byłyby to wtedy najmocniej zrobione zawody w Polsce ever (20 w okolicach 800)... Na mój nos bez szans, ale jakieś prawdopodobieństwo zawsze istnieje :P
RateMyTrail.com
Najlepszy na świecie ranking biegaczy górskich!
tkobos
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 641
Rejestracja: 28 lis 2011, 20:41
Życiówka na 10k: 35:17
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Sorry, może nieprecyzyjnie się wyraziłem - miałem na myśli, że tyle osób mogłoby się skutecznie próbować porwać na taki czas (biorąc pod uwagę tych co startują w biegach na tym dystansie). Żeby wszyscy się stawili jednego dnia w optymalnej formie, to moim zdaniem też jest nieprawdopodobne.
Awatar użytkownika
rachwal
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 276
Rejestracja: 31 maja 2017, 17:44

Nieprzeczytany post

Wiem co miałeś na myśli, ja to przełożyłem na zawody... bo to, że całe te grono osób z rankingiem poniżej 800 teoretycznie mogłoby wytrenować te 30-40 pkt jest dość zbliżone do rozważań tych co mogliby pobiec, ale im się nie chce.

#20 w Ultra ma 749, trochę mało... osoby z 777 w Ultra jakieś tam szanse mają, ale to już TOP10 ;)
RateMyTrail.com
Najlepszy na świecie ranking biegaczy górskich!
tkobos
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 641
Rejestracja: 28 lis 2011, 20:41
Życiówka na 10k: 35:17
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

No tak, ale ranking bierze pod uwagę kilka startów, których z reguły w ultra nie jest dużo i często nie wszystkie są udane. Ja to widzę tak - jeśli ktoś raz pobiegł porównywalny wynik, to w teorii nie ma przeszkód, żeby nie mógł tego zrobić drugi raz. Takich osób co co najmniej raz się zakręciły w okolicy 800 na ultra pewnie będziesz miał właśnie około 20.
Awatar użytkownika
rachwal
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 276
Rejestracja: 31 maja 2017, 17:44

Nieprzeczytany post

To też prawda... mi tam bardziej chodziło o takich co nie "a może się uda" tylko takich co jak im się nie udaje to jest wypadkiem przy pracy ;) Tak czy inaczej grono jest mocno ograniczone co pokazuje skalę wyniku Dominiki.
RateMyTrail.com
Najlepszy na świecie ranking biegaczy górskich!
Wieńczysław
Wyga
Wyga
Posty: 121
Rejestracja: 26 mar 2019, 21:19
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

rachwal pisze:Byłyby to wtedy najmocniej zrobione zawody w Polsce ever
Z ciekawości - robiłeś może zestawienia, które - jak do tej pory - zawody były najmocniejsze pod tym względem? Wydaje się, że np. Marduła w 2017 miał dość mocną obsadę.
tkobos
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 641
Rejestracja: 28 lis 2011, 20:41
Życiówka na 10k: 35:17
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

W RMT jest coś takiego jak "wskaźnik konkurencyjności zawodów". Podaję kilka przykładów:

Wielka Prehyba 2018 - 746
Wielka Prehyba 2019 - 740
B7D 100 km 2018 - 740
B7D 100 km 2019 - 761
GMT 2020 - 718
Tatra Sky Marathon - 737
Marduła 2018 - 720
Marduła 2019 - 727
No i:
Marduła 2017 - 794

A więc strzał w dziesiątkę - zdecydowanie się Marduła 2017 wyróżnia. A np. niedzielne MP w biegu na Wielką Sowę - 757. Ale te krótkie biegi bym wyłączył z porównań, bo znacznie więcej osób je biega i w ogóle znacznie łatwiej w czymś takim wystartować (logistycznie rzecz biorąc).
Wieńczysław
Wyga
Wyga
Posty: 121
Rejestracja: 26 mar 2019, 21:19
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Dzięki! To RMT to chyba faktycznie całkiem sprytne narzędzie ;-)
Awatar użytkownika
rachwal
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 276
Rejestracja: 31 maja 2017, 17:44

Nieprzeczytany post

Była kiedyś lista TOP na FB, ale oficjalnie takiej nie ma...

Baza mówi, że w krajowych zawodach najmocniej było na Śnieżce w 2018 (chyba jakieś MŚ):
http://ratemytrail.com/results/3-x-snie ... 018-sredni
To jest w sumie TOP10 całej bazy...

Marduła 2017:
http://ratemytrail.com/results/zakopian ... eg-marduly

Bieg 7 Dolin 2019
http://ratemytrail.com/results/bieg-7-d ... ieg-glowny

Prehyba 2018/2019, w tych krótkich alpejskich statystycznie lepiej o dobry wynik, po prostu idziesz w pałę ;)
RateMyTrail.com
Najlepszy na świecie ranking biegaczy górskich!
harpaganzwola
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 940
Rejestracja: 11 sty 2009, 22:07
Życiówka na 10k: 32.55
Życiówka w maratonie: 2.38
Lokalizacja: ZWOLA

Nieprzeczytany post

Ludzie co odpisywać temu atakujacemu facetowi i niedoceniajacemu czy wręcz nie szanujacemu ludzi. Znam takie osoby narzekające na wszystko. Przewaznie to są mali zakompleksieni ludzie. Szacunek dla tych co biegają w górach.
R.S.
ODPOWIEDZ