Komentarz do artykułu Co daje test Coopera?

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13294
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

pawo pisze:Daniels sraniels.
A ja się pytam kto zestawił te dwie tabelki, nobla mu dać.
Mnie w tej tabelce bardzo cieszy, ze 50+ (to ja!!! hihihi) biegają codziennie (sic!) szybciej jak "bardzo dobrzy" według tej tabelki!
A niekiedy nawet szybciej jak "dobrzy sportowcy" (aż mnie kaszel bierze) :hahaha:
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12398
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

kkkrzysiek pisze:Może jakiś artykuł/seria o specyfice treningu średniodystansowego - 800 m, 1500 m, 1 mila? Wiem, że były wrzucane krótkie plany pod wyścig na 1 milę, ale może dałoby się zamieścić coś z większą ilością "mięsa"?
Mięso masz na przykład tu. Tyle, że są to programy, albo bardziej pomysły raczej autorskie, oparte na wypracowanej przez wiele sezonów rutynie. Przekucie tego na świat amatorski jest trudne. Przede wszystkim problem stanowi czas wysiłku podczas zawodów na 800m. Elita biega to grubo poniżej 2 minut. Amatorzy chcący pobawić się tym dystansem mają taki oto kłopot, że bliżej im do 3 minut. U Danielsa można znaleźć sugestię, żeby tempo R nie trwało dłużej niż 2 minuty. No i ok. Wyczynowy biegacz pokryje tym tempem dystans zawodów nawet z okładem. Amator już nie. Trzeba więc sięgać po wolniejsze środki treningowe, czyli tempa I, które będą pokrywały dystans zawodów, a więc trening I staje się bodźcem specyficznym dla konkurencji lub jest blisko bodźca specyficznego. Można znaleźć u Danielsa rozróżnienie na spec 400-800 i spec 800-1500. Tempa R i F dla obu przypadków są takie same, ale różnią się już tempa I. Jednak znowu jak to u Danielsa pojawia się sztampa. Tempo interwału dla spec 400-800 jest o 5s wolniejsze niż tempo interwału dla spec 800-1500. Tak jest dla wszystkich, od amatora po wyczynowca. Dla wyczynowca nie jest to bodziec specyficzny, ale już dla amatora owszem i dlatego wymaga więcej uwagi. Pomimo tych wszystkich formuł uważam jednak, że Daniels ma potencjał rozwojowy w postaci ramy do przemyśleń i wprowadzania zmian opartych na tempach startowych, a nie formułach. Jeśli też damy sobie spokój ze specyfiką turniejową, to można w krótkim czasie wypracować własną rutynę treningową. W takim treningu dużo się dzieje, jest mega ciekawy i wymaga koncentracji podczas jego realizacji. To zupełnie inna bajka niż klepanie pod maraton właśnie ze względu na konieczność myślenia o tym co się robi i ciągłego sprawdzania, czy jesteśmy w stanie sensownie odpowiedzieć na pytanie po co biegam dany trening.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3867
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

:ojnie: :ojnie: :ojnie:
Że kto opracował system pięciu temp? Czy ja źle dosłyszałem.
I naprawdę to tylko niewinne pomysły autorskie?
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12398
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Pełnymi zdaniami, bo inaczej znowu będziesz miał pretensje, że zostałeś źle zrozumiany.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3867
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Frank Horwill założyciel klubu milerów, Sebastian Coe (2:12 na 1000), Said Aouita pierwszy człowiek który złamał 7:30 na trójkę i 13:00 na piątkę. Połącz kropki.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12398
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Podziel się spostrzeżeniami jak należy, albo daruj sobie rebusy, bo mi szkoda czasu.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3867
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

A może ktoś czyta komu czasu nie szkoda.
Może, a wiec:
zasada 4 sek Horwilla czy tempa Danielsa, co było pierwsze?
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13294
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

pawo pisze::ojnie: :ojnie: :ojnie:
Że kto opracował system pięciu temp? Czy ja źle dosłyszałem.
Ja wiem! Ja wiem! Ja wiem!
Moge odpowiedzieć?
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3867
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Rolli pisze: Ja wiem! Ja wiem! Ja wiem!
Moge odpowiedzieć?
A bardzo uprzejmie i pokornie proszę, odpowiedz.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12398
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Gejmczejndżerem jest biomechana, a nie regułki z sekundami, no ale to dotyczy wyczynu. Natomiast amatorskie 800 jest ciekawą opcją w sezonie. Daniels próbuje to ogarnąć w system. Masz inne propozycje?
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3867
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Gejmczejndżerem jest bycie choćby setną sekundy przed konkurentami a nie ładne bieganie.
A dzisiejsi amatorzy może tak licho biegają, bo słuchają Danielsa i o zgrozo Friela.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13294
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

pawo pisze:
Rolli pisze: Ja wiem! Ja wiem! Ja wiem!
Moge odpowiedzieć?
A bardzo uprzejmie i pokornie proszę, odpowiedz.
PETER!!!
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12398
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Jak wyjaśnisz czym jest ładne bieganie, to dasz szansę na ew. polemikę, a tak to widać jedynie, że lubisz pochwalić się lekturą.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3867
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Rolli pisze:
pawo pisze:
Rolli pisze: Ja wiem! Ja wiem! Ja wiem!
Moge odpowiedzieć?
A bardzo uprzejmie i pokornie proszę, odpowiedz.
PETER!!!
A jakieś dokumenty, dowody na to, coś cokolwiek.

yacool, "ładne bieganie" przecież wiesz, że to przygryzka do Ciebie za co przepraszam ale tak dalece odpływasz, że się nie dziw.
A może nie odpływasz tylko prowokujesz, a to przepraszam po raz drugi.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12398
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Wyczyn wzajemnie się infiltruje, każdy ma dostęp do informacji historycznych i teorii treningowych. Jeżeli więc świat wyczynowy bazuje na wspólnej wiedzy treningowej, to gejmczejndżerem staje się biomechana. Tu jest wciąż wolne pole do eksperymentów. Jeżeli więc taki Król zastosuje wobec Dobka ten sam repertuar metod jak wcześniej wobec Czapiewskiego i Kszczota, to w mojej ocenie jest szansa nie tylko na 1:42, ale nawet 1:41. I to właśnie będzie ładne bieganie.
ODPOWIEDZ