Teraz jest Pt, 5 marca 2021, 13:06

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Autor Wiadomość
 Tytuł: 35lat, na jak szybkie postępy mogę liczyć? 10km/54min
Nowy postNapisane: Pn, 1 marca 2021, 16:44 
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się

Cześć!

Chciałem zapytać bardziej doświadczone koleżanki i kolegów o wyznaczanie sobie kolejnych biegowych celów. Od ostatniego roku trochę więcej (jak na mnie) biegam, tzn okolice 25km/tydzień, natomiast ostatnie 4 miesiące przebiegałem z planem Garmin Coach robiąc tych kilometrów tygodniowo nawet do 45. Jako cel planu ustawiłem sobie przebiegnięcie 10km w 55 minut, udało się w 53:37. Moim głównym celem natomiast jest pobicie życiówki sprzed chyba 10 lat - 50:02. No i teraz pytania do Was - na jakie postępy może liczyć 35letni, względnie zdrowy i przeciętnie wytrenowany facet ważący ok. 90kg, 186cm? Treningi proponowane przez Garmina bardzo mi się spodobały, dlatego zamierzam je powtarzać. Czy w takich 4miesięcznych cyklach treningowych bezpiecznie będzie ustalać sobie cele szybsze od poprzedniego o 1 minutę? może 2 albo 3? a może 30 sekund? Wiadomo, że z wzrostem formy coraz ciężej urywać kolejne sekundy, ale czy w ogóle można zalecić jakąś bezpieczną, niegrożącą przetrenowaniem wartość, czy to tak zależne od indywidualnych przypadków, że nikt nie będzie się chciał podjąć odpowiedzi? A jeśli ciężko jest mówić w tak szczegółowy sposób, to może nakierujecie mnie na jakieś informacje na jakie postępy można liczyć w drugiej już połowie życia :) Bo o ile złamanie życiówki na 10km wydaje mi się bardzo realne, to chciałbym z grubsza wiedzieć, na ile więcej można bezpiecznie i realnie liczyć przy wyznaczaniu kolejnych biegowych celów.

Co do moich możliwości treningowych to bez problemu wciskam w życie 4 treningi tygodniowo, ale nie wiem czy chciałbym tygodniowy kilometraż zwiększać ponad 50. Dodatkowo zrzucanie nadmiarowych kilogramów jest cały czas w toku, raz z większymi, raz z mniejszymi sukcesami, work in progress :)

Z góry dzięki za wszelkie odpowiedzi!

Tytuł: Re: 35lat, na jak szybkie postępy mogę liczyć? 10km/54min
Nowy postNapisane: Pn, 1 marca 2021, 23:40 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

Myślę, że na duże postępy. Moje doświadczenia mówią, że stawianie sobie twardych celów np. złamię 50 minut działa średnio - lepiej sobie postawić cel typu: poprawię się, będę biegał więcej.
Patrząc dookoła, po znajomych, to sporo osób zatrzymuje się po pokonaniu bariery 45 minut, inni - ci zdecydowanie ambitniejsi, ale często i młodsi - łamią 40 minut.

W Twoim przypadku dążyłbym do złamania 45 minut, ale to trzeba pewnie rozłożyć na więcej niż 1 sezon. Kwestia regularności.

Nowy postNapisane: Wt, 2 marca 2021, 00:04 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

Przede wszystkim ćwiczenia sprawnościowe a wiec gimnastyka to podstawa, do tego dobrze co jakiś czas robić pompki, brzuchy i grzbiety. Dużo te sprawy pomagają i nie tylko w bieganiu ale i w pracach różnych, w życiu też. No i biegać.

Nowy postNapisane: Wt, 2 marca 2021, 00:12 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

35 na 10km nie powinno robić problemow. Zart? Nie. Systematyczna praca i odejście od planów treningowych które piszą: bieganie bez zadyszki i potu.

Realne sa 40' na dychę dla każdego poniżej 40stki bez problemow zdrowotnych.

Nowy postNapisane: Wt, 2 marca 2021, 11:08 
Stary Wyga
Stary Wyga

Proponuję zacznij realizować plan 10km w 45 min, pełno tego na sieci. I zobaczysz jak będzie szło. Może nie złamiesz 45min w pół roku, ale na pewno się poprawisz.

Nowy postNapisane: Wt, 2 marca 2021, 12:47 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

Jak nie jesteś atletą, to zejście z kilku zbędnych kilogramów może znacznie zmienić twoją perspektywę. Ja zacząłem biegać po 40tce i postępy też są. Na co można liczyć ? To zależy, każdy ma swój limit i nie wiesz jaki on jest, dopóki się do niego nie zbliżysz. Więc nie ma co się fiksować na konkretny cel, lepiej nastawić się na jakieś zawody, robić progres jaki się uda, na miesiąc przed zrobić np. test na 5km oszacować zakładany wynik na 10km i się pod niego przygotowywać.
Co do kilometrów - to jeżeli nie szykujesz się do maratonu, to na te kilometry nie ma co aż tak patrzeć. Postaw na jakość, nie na ilość, a wyniki mogą cię zaskoczyć, są ludzie którzy robią mnóstwo kilometrów, a wyniki mają takie jakie mieli, a są tacy co robią dużo mniej, a postęp jest wyraźny. Na pewnym poziomie kilometry są niezbędne do postępu, ale w okolicach 50' przypuszczam, że więcej da robienie 1-2 akcentów tempowych w tygodniu. No i jak już było już wspomniane, nie samym bieganiem człowiek się poprawia. Postawa ma duże znaczenie - pilnowanie miednicy, żeby tyłek nie zostawał z tyłu, ćwiczenie odpowiednio długiego kroku, ćwiczenia siłowe i stabilizacyjne, to cała układanka, która może w efekcie dać poprawę.

Nowy postNapisane: Wt, 2 marca 2021, 13:42 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

krunner napisał(a):
Patrząc dookoła, po znajomych, to sporo osób zatrzymuje się po pokonaniu bariery 45 minut, inni - ci zdecydowanie ambitniejsi, ale często i młodsi - łamią 40 minut.

Coś w tym jest. Ja do 44 min doszedłem w dwa lata od wstania z kanapy i potem zajawka na poprawianie się minęła. Teraz już tylko biegam dla funu. Nie chce mi się katować. Jeśli ktoś chciałby pobić 40 min to już wymaga naprawdę sporej determinacji i samozaparcia.

5 km - 21:10 (IX 2019)
10 km - 44:09 (III 2020)
HM - 1:42:42 (VI 2019)
M - 4:11:10 (IX 2019)

Nowy postNapisane: Wt, 2 marca 2021, 14:48 
Stary Wyga
Stary Wyga

Pixa napisał(a):
Jeśli ktoś chciałby pobić 40 min to już wymaga naprawdę sporej determinacji i samozaparcia.

Prawda i nieprawda.
Część osób biega 40 min na luzie po 2 miesiącach truchtania. Po 2 latach treningu "amatorskiego" dochodzą do 35 min, a po kolejnych dwóch latach i mocnym treningu "półprofesjonalnym" biegają 32 minuty. A i tak nigdy nie złamią 30 minut.
Inni po 2 miesiącach robią 50 min, po 2 latach treningu łamią 45min a po kolejnych 2 mocnego treningu robią 42 minuty. I nigdy nie złamią 40 minut, nie ważne ile w to nie włożą pracy.

Nowy postNapisane: Wt, 2 marca 2021, 15:00 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

hansel napisał(a):
Pixa napisał(a):
Jeśli ktoś chciałby pobić 40 min to już wymaga naprawdę sporej determinacji i samozaparcia.

Prawda i nieprawda.
Część osób biega 40 min na luzie po 2 miesiącach truchtania. Po 2 latach treningu "amatorskiego" dochodzą do 35 min, a po kolejnych dwóch latach i mocnym treningu "półprofesjonalnym" biegają 32 minuty. A i tak nigdy nie złamią 30 minut.
Inni po 2 miesiącach robią 50 min, po 2 latach treningu łamią 45min a po kolejnych 2 mocnego treningu robią 42 minuty. I nigdy nie złamią 40 minut, nie ważne ile w to nie włożą pracy.

Przypomina mi moich strach znajomych z wiejskiego klubu truchciarzy:
"dlaczego mam biegać jakieś tam interwały, jakieś tam fartleki czy sprinty, przecież nigdy nie złamie tych 50 minut"

Faktycznie, w ten sposób nigdy nie złamiesz.

Nowy postNapisane: Wt, 2 marca 2021, 16:49 
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się

Dzięki wielke, bardzo wartościowe rady. Podsumowując:
- jakość, nie ilość kilometrów. Na moim poziomie na płaszczyźnie psychicznej trochę już przytłaczało mnie to 45km tygodniowo, chętnie dołożę więcej urozmaiconych akcentów w zamian za parę kilometrów mniej,
- ogólny trening sprawnościowy, to też coś co koniecznie muszę wprowadzić, na szczęście w internetach materiałów w bród,
- kilogramy, no to wiadomo, atletycznej budowy bynajmniej nie mam więc część musi odejść :)
- ambitne plany treningowe. Garmin był dosyć wymagający, ale mimo to przejrzę alternatywy.
Jeszcze raz dziękuję, odezwę się za kilka miesięcy i zobaczymy w jakim będę miejscu.

Nowy postNapisane: Śr, 3 marca 2021, 12:09 
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach

Żeby zobaczyć na co cię stać, najlepiej pobiegnij jakieś zawody na piątkę. Teraz może być z tym trudno, ale pewnie da się znaleźć.
Ja zawsze mam tak, że nie mam tak naprawdę pojęcia na ile mnie stać, dopiero na zawodach w warunkach rywalizacji jestem w stanie pobiec na maksa i wtedy widzę, że tak naprawdę mogę biec spokojnie pięć kilometrów po 4:30, a nie jak sądziłem po 5:45 ;). To zmienia perspektywę.

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]