Komentarz do artykułu Jego wysokość

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13263
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Rolli pisze: W domu mam badania z 2018 (?) ktore potwierdzają olbrzymi skok HIF (hipoksja) ale niestety spadek PGC-1. Czyli musimy treningi mieszać. Albo pracować w postaci bloków treningowych.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3577885/
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3840
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Rolli pisze:Ja nie jestem pewny czy sa,a Hipoxia duzo zmienia. Dopiero HIIT albo SIT, czyli jednoczesna hiperkapnia rusza adaptacje.
Tu takie najnowsze badania:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7698804/

Tez polepszenie hemoglobiny nie jest wystarczające. Dodatkowa ilość tlenu, jaka jest transportowana przez hemoglobinę musi być wykorzystana przez mitochondria. A mitochondria kształtuje PGC-1, czyli wysiłek. W domu mam badania z 2018 (?) ktore potwierdzają olbrzymi skok HIF (hipoksja) ale niestety spadek PGC-1. Czyli musimy treningi mieszać. Albo pracować w postaci bloków treningowych.

Testuje to juz parę tygodni: codziennie sie da, ale nie pobiegasz nic innego. Za duzy stres.
Mnie interesują badania krwi tylko podrzędnie. Wole porównywać wyniki zawodów.
Hm, napisano, że przydaję się w sportach wymagających dużej mocy, to co za problem z PGC 1.
Chyba, że szukasz jednego złotego środka :niewiem: a to powodzenia. :bum:
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13263
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

pawo pisze: Hm, napisano, że przydaję się w sportach wymagających dużej mocy, to co za problem z PGC 1.
Chyba, że szukasz jednego złotego środka :niewiem: a to powodzenia. :bum:
Ze co napisano? Co za problem z PGC1? Jaki zloty środek?
Pisz proszę pełnymi zdaniami.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3840
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Ależ najmocniej przepraszam i obiecuję poprawę. :oczko:
Na swoje usprawiedliwienie mam tylko tyle, że ironia no moja siostra.
I już spieszę z wyjaśnieniem, te badania które wstawiłeś dotyczyły treningu, jak to określili "sprinterskiego interwałowego" więc nic dziwnego że nie zadziałał na mięśnie wolnokurczliwe. Twoja uwaga o tym, że to nie trening uniwersalny i wymaga uzupełnienia innymi metodami wydała mi się dziwaczna i uznałem, że poszukujesz treningu idealnego dla wszystkich. A taki nie istnieje. Ot tyle.
Awatar użytkownika
marek301
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 667
Rejestracja: 14 mar 2007, 22:55

Nieprzeczytany post

pawo pisze:Twoja uwaga o tym, że to nie trening uniwersalny i wymaga uzupełnienia innymi metodami wydała mi się dziwaczna i uznałem, że poszukujesz treningu idealnego dla wszystkich. A taki nie istnieje. Ot tyle.
Pawo Bracie, masz w 100% racje! :taktak:

Właśnie dlatego warto uczyć się i "praktykować",
aby doskonalić "warsztat", doskonalić Bieganie.
Moim zdaniem najważniejsze jest nie to jak szybko się biega,
(na co obsesyjnie stawiają co niektórzy) ale jak długo się biega,
oczywiście mam na myśli najdłuższy zaawansowany wiek! :taktak:

To jest największa frajda być sprawnym jak najdłużej i nie kończyć,
tak jak ostatnio d.m.(totalna porażka) :echech:
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13263
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

pawo pisze:Ależ najmocniej przepraszam i obiecuję poprawę. :oczko:
Na swoje usprawiedliwienie mam tylko tyle, że ironia no moja siostra.
I już spieszę z wyjaśnieniem, te badania które wstawiłeś dotyczyły treningu, jak to określili "sprinterskiego interwałowego" więc nic dziwnego że nie zadziałał na mięśnie wolnokurczliwe. Twoja uwaga o tym, że to nie trening uniwersalny i wymaga uzupełnienia innymi metodami wydała mi się dziwaczna i uznałem, że poszukujesz treningu idealnego dla wszystkich. A taki nie istnieje. Ot tyle.
Moze skróciłem za bardzo moja wypowiedz, ale ona była skierowana dla tych, którzy sie tym trochę interesują i maja podstawowa wiedzę na ten temat.
1. Hipoksja działa najlepiej jeżeli jest wykonywana w postaci HIIT a jeszcze lepiej SIT. W treningu czysto wytrzymałościowym jest mało efektywna (badania). Organizm jest w stanie wyrównać za pomoca wzmożonej wentylacji braku O2. Dlatego apnoe jest mało pożyteczne w treningu. Ja przypuszczam tez duzo większy wpływ hiperkapni w tym procesie.
2. HIIT i SIT w warunkach normatywnych poprawia PGC1 (biogenezę mitochondriów) nie tylko w FT ale także w ST. Ale nie w stanie hipoksji.
3. Dlatego trzeba kombinować rodzaje treningów. Zreszta to najnormalniejsze podejscie do trenowania. Wiec czemu zdziwienie?
4. Dlaczego uważasz ze szukam treningu idealnego dla wszystkich, jest dla mnie niezrozumiale. Raczej taki rodzaj polemiki nie wnoszącej nic w dyskusji. Trening idealny uniwersalny? Na jakiej podstawie takie wnioski? Ze sie szuka nowych dróg popartych badaniami?

Nie chcesz, nie musisz. A jak chcesz, to nie używaj pustej polemiki tylko argumentów i zostań w temacie. Juz musimy tu takich Markow znosić.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3840
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Kurde, szukasz wrogów tam gdzie ich nie ma.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13263
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

pawo pisze:Kurde, szukasz wrogów tam gdzie ich nie ma.
Nikt nie szuka wrogów, tylko motywuje do rzeczowej dyskusji bez polemiki.
Awatar użytkownika
pawo
Wodzirej
Posty: 3840
Rejestracja: 02 lis 2020, 22:20
Lokalizacja: zdecydowanie las

Nieprzeczytany post

Rolli pisze: Nikt nie szuka wrogów, tylko motywuje do rzeczowej dyskusji bez polemiki.
Bez polemiki :niewiem: , czyli mogę się odezwać tylko gdy myślę tak jak Ty. OK, niech tak będzie.
Awatar użytkownika
marek301
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 667
Rejestracja: 14 mar 2007, 22:55

Nieprzeczytany post

pawo pisze:...czyli mogę się odezwać tylko gdy myślę tak jak Ty...
Musisz być "politycznie poprawny"! :hahaha:

To znaczy musisz "ćwierkać" z jego klucza. :taktak:
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13263
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

pawo pisze:
Rolli pisze: Nikt nie szuka wrogów, tylko motywuje do rzeczowej dyskusji bez polemiki.
Bez polemiki :niewiem: , czyli mogę się odezwać tylko gdy myślę tak jak Ty. OK, niech tak będzie.
Widze ze nie rozumiesz różnicy miedzy polemika i dyskusja.
Awatar użytkownika
Deter
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1018
Rejestracja: 25 wrz 2017, 17:37
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

:hej: :orany:
ODPOWIEDZ