Komentarz do artykułu Trening do 5-10 k - tygodniowy cykl do zapętlenia
: 01 sty 2015, 01:50
Skomentuj artykuł Trening do 5-10 k - tygodniowy cykl do zapętlenia
Bieganie, Trening, Maraton, Plany Treningowe - największe biegowe forum w Polsce!
https://bieganie.pl/forum/
To tak, ale jeśli co sobotę/niedzielę sprawdzian, to jednak inaczej trzeba podchodzić do tego szablonowego treningu.Adam Klein pisze:MEL, ale przecież ten plan jest włąśnie także dla takich ludzi, którzy startują w Sobotę lub Niedzielę. Co to znaczy: "Nie traktować tego jako sprawdzian" ???? Każde zawody są przecież jakimś sprawdzianem.
Dokładnie tak to widzę i tak napisałam:Adam Klein pisze:Mocna końcówka jest w treningu 4 - a to nie musi być czwartek, w tym planie jest to np niedziela.
CityTrail są czasem w sobotę czasem w niedzielę.
ParkRun chyba zawsze w sobotę.
Czyli przykładowa opcja dla startujących w sobotę:
Wtorek: Trening1
Czwartek: Trening 2 jednak jeśli ktoś myśli o dobrym wyniku to musi byc może trochę wyluzować, może wogóle nie robić tego ciągłego a zamiast tego: 6-8 przebieżek.
Sobota: Zawody
Niedziala: Trening 4
Jeśli zawody w niedzielę, to zupełnie zmieniłabym rozkład tygodnia używając poniedziałków i śród zamiast wtorków i czwartków. Czyli to co powyżej, ale przesunięte o 1 dzień.Adam Klein pisze:Czyli przykładowa opcja dla startujących w niedzielę:
Wtorek: Trening1
Czwartek: Trening 2, skrócić ciągły do 15-20 minut plus 5 przebieżek, (lub zamiast ciągłego tylko 10 przebieżek).
Sobota: Trening 3 (różnie ludzie reagują na podbiegi - jednemu sie będzie następnego dnia biegało super, innemu nie, więc to trzeba indywidualnie zdecydować czy robić czy nie, metodą prób i błedów)
Niedziela: Zawody
MEL. pisze:Moim zdaniem lepiej byłoby zaproponować taki trening, który mogliby stosować uczestnicy regularnych cotygodniowych biegów parkrun czy CITItrail, a nie traktować tego tylko i wyłącznie jako sprawdzian.
(Uwielbiam cytować samą siebie.)Adam Klein pisze:MEL, ale przecież ten plan jest włąśnie także dla takich ludzi, którzy startują w Sobotę lub Niedzielę. (...) Ci którzy biegają zawody co weekend (czasem dwa razy w weekend) nie są adresatami tego planu.
Dobra, rozumiem.MEL. pisze:Takich planów dla ludzi chcących się poprawić na 5 czy 10 km, czy nawet w maratonie jest masa. I właśnie wszystkie one zakładają jakiś trening, a nie zawody. A fajnie jest napisać plan dla tych, którzy właśnie co tydzień startują i być może nie wiedzą co robić w tygodniu, aby się na tych swoich cotygodniowych startach poprawiać.
Dlaczego taka kolejność jest korzystniejsza?Adam Klein pisze:Są jakieś teorie na temat tego, że "siła przed ciągłym" itd
Podejrzewam, że na moim poziomie zaawansowania biegowego ciężko mi samemu określić co chciałbym poprawić- celem ogólnym jest czas na 10km.Adam Klein pisze:Pytanie w jakim celu te podbiegi? Chodzi Ci o jakąś specyficzną wytrzymałość? Czy to ma być po prostu siła, technika, szybkość?
Może i ma to rzeczywiście sens.Adam Klein pisze: W drugą stronę, zwłaszcza do długich dystansów, jest ok biegać długi trening na jakiejś jeszcze niepełnej odbudowie glikogenu itd.