Komentarz do artykułu Jak szybko biegać w Nowym Roku? Zalecenia i test dla początkujących.
: 01 sty 2014, 01:05
Skomentuj artykuł Jak szybko biegać w Nowym Roku? Zalecenia i test dla początkujących.
Bieganie, Trening, Maraton, Plany Treningowe - największe biegowe forum w Polsce!
https://bieganie.pl/forum/
Ja wracam do biegania, i ostatnia moja 10szka to gdzieś w okolicach 90% HRmax. Jak biegnę wolno to od razu sylwetka mi siada, biodra cofają się itd. Choć przy szybszym biegu dzieje się to samo tylko pod wpływem zmęczenia. I jeszcze 1 rzecz, efekt treningowy będzie lepszy przy 90% niż przy 75%Adam Klein pisze: Jasne, że jak ktoś biega mało, to nie ma ryzyka nawet jesli zawsze biega na 90% HRmax.
Żebyś się nie zdziwiłefekt treningowy będzie lepszy przy 90% niż przy 75%
Ok! - 73% wzięte z testu Coopera brzmi znacznie wiarygodniej na spokojne tempo treningowe. Te wartości z rana były bardzo niskieAdam Klein pisze:Na początku w tekście było 70% tempa z testo Coopera ale ponieważ tak naprawdę to jest przedział 70-75 to zmieniłem na środek przedziału, żeby biegacze mogli sie z tym lepiej identyfikować. W ciągu tych kilku godzin jeszcze na szczęście nikt nie zdążył zrobić dwóch etapów.
No tak, może niejasno to napisałem. Chodzi o osoby początkujące, które mówią, że zaczynają bieganie i wg nich zawsze biegają np na 85% HRmax ale twierdzą, że jest to wg nich wolno, że gdyby zeszły do 75% to byłoby to tempo marszu. Podczas, kiedy zawodnik wybiegany biegnąc na 85% HRmax wie, że to już nie jest tak wolno. Wytłumaczeniem tego paradoksu byłaby sytuacja, w której mamy doczynienia z osobą, której tetno spoczynkowe jest wysoko. Bazowanie na % HRmax jest bowiem przybliżeniem, powinniśmy tak naprawdę bazować na intensywności mierzonej przez % vo2max, którego najlepszym przybliżeniem jest rezerwa tętma (maksymalne minus spoczynkowe). Ale jeśli ktoś ma niskie tętno spoczynkowe to nie potrafimy tego w ten sposób wyjaśnić.ijon pisze:Zaciekawiło mnie jedno zdanie z Twojego artykułu: ..."Często spotykamy się z osobami, których tętno spoczynkowe jest stosunkowo niskie, a które jednak mogą przez całkiem długi czas komfortowo biec z tętnem znacznie przekraczającym 75% HRmax..." Nie bardzo rozumiem o co chodzi tutaj? Wg mnie osoba która ma niskie tętno spoczynkowe (ale nie ma medycznej bradykardii, która może świadczyć o bardzo poważnych schorzeniach) ma predyspozycję do długiego wysiłku tlenowego. Dziwnym by było chyba, gdyby osoba o wysokim tętnie spoczynkowym potrafiła długo biec powyżej 75%Hr (???)
Trzeba zrobic test wtedy kiedy biega Ci się najlepiej, ja kiedyś też nie mogłem biegać rano, odkryłem, że w moim przypadku wynikało to ze stresu związanego z tym, że muszę się potem spieszyć do pracy, w weekendy tego nie miałem.piotrek90 pisze:A różnice w poziome tętna rano vs. wieczorem? Zauważyłem że rano biega mi się dużo ciężej i tętno też leci w górę.
To chyba nie to, jeśli miałbym strzelać, to to, że rano mam bardziej pusty żołądek, ale to nie tłumaczyło by (chyba) większego tętna rano.Adam Klein pisze: Trzeba zrobic test wtedy kiedy biega Ci się najlepiej, ja kiedyś też nie mogłem biegać rano, odkryłem, że w moim przypadku wynikało to ze stresu związanego z tym, że muszę się potem spieszyć do pracy, w weekendy tego nie miałem.