Strona 1 z 1

praca ramion - zegar czy pedał? :)

: 01 gru 2013, 21:08
autor: pejot
Hej,

Postanowiłem popracować nad techniką. Od zawsze mam taki problem, że za słabo pracuję ramionami podczas biegu, dodatkowo nieco bujam barkami. To chyba dość częsta przypadłość u amatorów. Wiecie o co chodzi, zamiast elegancko machać tylko ramionami, chodzi cała klatka piersiowa. Spada wydajność, zwiększa się zmęczenie, brzydka sylwetka itp.

No i naszło mnie takie pytanie: czy ruch ramion powinien być wynikiem, biernym następstwem całej mechaniki biegu, czymś na podobieństwo wahadła w zegarze, czy też być dodatkowym siłą sprawczą, napędem, takim… ramieniem jak w pedałach rowerowych? :) Wiele razy słyszałem i czytałem o tym, że biegacz (mam na myśli raczej długie dystanse niż 100m) powinien być rozluźniony…

Próbowałem rożnie do tego podejść i potrafię biec na oba "sposoby", przy czym machanie "siłowe" prędzej czy później powoduje dodatkowe zmęczenie.
Wiem, że to dziwne porównanie, ale może pozwoli lepiej zrozumieć moje pytanie.

Re: praca ramion - zegar czy pedał? :)

: 01 gru 2013, 21:57
autor: Kangoor5
Ramiona pracują aktywnie, żeby stanowiły przeciwwagę, kompensację dla ruchów tułowia będących efektem pracy nóg, a zarazem powinny być rozluźnione. Ruchu barków w pewnym zakresie nie da się wyeliminować (popatrz na czołowych długodystansowców), ale trzeba je ograniczać, pracą ramion właśnie.

Ze wszystkiego co do tej pory czytałem, najlepiej pracę ramion opisał Gordon Pirie w swojej książce.

Re: praca ramion - zegar czy pedał? :)

: 02 gru 2013, 13:21
autor: Adam Klein
Pejot, poeksperymentuj. Skróć dźwignię (ramię), wydłuż.
Ale znam wielu dobrych którzy z ramionami dziwne rzeczy robili.

Re: praca ramion - zegar czy pedał? :)

: 02 gru 2013, 16:14
autor: yacool
Tu masz przykład koordynacji pracy rąk i nóg. Oto zwycięski wzór.

Wygrać statuetkę w takim stylu, to marzenie każdego artysty.
Obrazek