Strona 1 z 5
Dlaczego początkujący biegacz może biec z wysokim %HRmax?
: 03 sie 2010, 01:58
autor: bieganie.pl
Re: Dlaczego początkujący biegacz może biec z wysokim %HRmax?
: 03 sie 2010, 10:12
autor: LadyE
bardzo ciekawy artykul

chyba wiec poczekam z jako takim oszacowaniem mojego HRmax do zawodow (czyli dopiero pazdziernik ...) bo jak na razie tak jak tej dziewczynie udalo mi sie ledwie przekroczyc 180

Re: Dlaczego początkujący biegacz może biec z wysokim %HRmax?
: 03 sie 2010, 10:17
autor: Vroo
Ważny i potrzebny artykuł, bo wątków "czy mam za duże tętno" pojawiało się sporo
Sam szuram od 1,5 miesiąca zaczynając od naprawdę słabej wydolności, od 1,5 tygodnia mam pulsometr i na początku było zaskoczenie: co? 170-180? 90-95% HRMax? Przy truchtaniu w tempie 7:30 mam ~165 i niżej nie zejdę. Artykuł uświadamia jednak, że nie mam się w zasadzie czym przejmować.
Re: Dlaczego początkujący biegacz może biec z wysokim %HRmax?
: 03 sie 2010, 10:24
autor: okozaoko
Świetny artykuł! Jestem początkującym biegaczem i właśnie nad tymi zakresami tętna się głowiłem, bo dla mnie najbardziej komfortowo biega się w zakresie około 80 - 90 % Hrmax, które wynosi 200, przy wadze 66kg, wzroście 169 cm i wieku 22 lata. Aktualnie realizuję przedostatni tydzień planu PUMY i moim największym zmartwieniem było to, że teoretycznie biegam ze zbyt dużą intensywnością (według wskazań pulsometru), choć nie sprawia mi to problemu. Jednak w miarę upływu czasu, średnie tętno z całego treningu systematycznie się obniża, a przy pochmurnej i chłodnej pogodzie średnie tętno mam zwykle o około 10 uderzeń na minutę niższe niż kiedy jest gorąco i duszno. Faktem jest też to, że mam dosyć wysokie tętno spoczynkowe, więc dzięki temu artykułowi moje obawy dotyczące intensywności treningu zostały w dużej mierze rozwiane. I za to dziękuję jego autorowi.

Re: Dlaczego początkujący biegacz może biec z wysokim %HRmax?
: 03 sie 2010, 10:43
autor: szymon_szym
Interesujący tekst. Dla mnie jak znalazł.
Re: Dlaczego początkujący biegacz może biec z wysokim %HRmax?
: 03 sie 2010, 11:30
autor: Nom
I właśnie z tego powodu stanęło u mnie na zegarku, a nie pulsometrze. Po pierwsze cena, po drugie metoda. Wystarczająco dobra relacja możliwości-cena. Na pulsometr może przyjdzie kiedyś czas. Póki co czuję się świetnie bez niego.
Re: Dlaczego początkujący biegacz może biec z wysokim %HRmax?
: 03 sie 2010, 11:34
autor: bba
A jak do tego ma się bradycardia ? Podobno pojawia się po paru miesiącach uprawiania sportów wytrzymałościowych i również powoduje spadek tętna.
Re: Dlaczego początkujący biegacz może biec z wysokim %HRmax?
: 03 sie 2010, 12:01
autor: javai
No ja miałem tak samo - teoretyczny HR max u mnie to 183. Ale po finiszu biegu na 10km gdzie dałem z siebie prawie wszystko to wszyło mi 193.
Re: Dlaczego początkujący biegacz może biec z wysokim %HRmax?
: 03 sie 2010, 12:18
autor: Buniek
bba pisze:A jak do tego ma się bradycardia ? Podobno pojawia się po paru miesiącach uprawiania sportów wytrzymałościowych i również powoduje spadek tętna.
bradykardia (łac. bradycardia) – stan, kiedy częstość akcji serca wynosi poniżej 50 razy na minutę.
(wikipedia)
Bradykardia nie zmniejsza tętna, jest to medyczne określenie sytuacji gdy masz niskie tętno, sama w sobie nie jest chorobą ale może być objawem niektórych chorób ale nie w przypadku sportowców uprawiających sporty wytrzymałościowe wtedy jest to tzw. bradykardia fizjologiczna.
Bradykardia to termin określający zwolnienie pracy serca u dorosłych poniżej 50-60/minutę. Fizjologicznie bradykardia występuje w czasie snu, kiedy czynność serca może spadać nawet poniżej 40 uderzeń na minutę. Podobnie, bradykardia obserwowana jest u sportowców i jest to prawidłowe, o ile nie powoduje ona objawów.
to z
http://www.kardioserwis.pl/page.php/1/1 ... ardia.html
Re: Dlaczego początkujący biegacz może biec z wysokim %HRmax?
: 03 sie 2010, 14:26
autor: stagiryta
Witam i wszystko jasne,
ja również należę do tej szerokiej grupy która jakoś nie potrafi się na razie odnaleźć w żadnym treningu.
Powiedzcie mi proszę czy dobrze kombinuje:
Mój HRmax to 203 bpm (zmierzyłem za pomocą pulsometru w 100min biegu z kilkoma interwałami).
Moje HRrest to około 55 bpm (ciśnienie i tętno mierze od lat nie raz nie dwa zdarzał się wyniki poniżej 45bpm ale te traktuje jako anomalie), czyli moje HRR 148bpm czyli moje dla mnie 75%HRmax to będzie 166bpm
(166-55)/148=0.75
dobrze zrozumiałem ten wzór?
pozdrawiam,
Dariusz
Re: Dlaczego początkujący biegacz może biec z wysokim %HRmax?
: 03 sie 2010, 15:25
autor: wykastrowany kot
Artykuł ciekawy, w którym zawarte jest wiele cennych informacji, ale teza postawiona w tytule chyba lekko przesadzona! Na prawdę są tacy początkujący biegacze, którzy tak myślą? Skąd ten wniosek? Jeśli tak, to nie mają oni zielonego pojęcia jak taki trening wygląda

Re: Dlaczego początkujący biegacz może biec z wysokim %HRmax?
: 03 sie 2010, 15:36
autor: ciagnik29
Takiego wytłumaczenia nie przeczytacie chyba w żadnych książkach dotyczących treningu lekkoatletycznego.
Zatem kto i kiedy przeprowdził badania naukowe, które potwierdzają powyższe hipotezy?
Re: Dlaczego początkujący biegacz może biec z wysokim %HRmax?
: 03 sie 2010, 15:57
autor: Adam Klein
bba pisze:A jak do tego ma się bradycardia ? Podobno pojawia się po paru miesiącach uprawiania sportów wytrzymałościowych i również powoduje spadek tętna.
Buniek Ci już dobrze napisał, bradycardia to inna nazwa na niskie tętno. I własnie o to w treningu chodzi aby sie do takiej bradykardii doprowadzić.
stagiryta pisze:Witam i wszystko jasne,
Mój HRmax to 203 bpm
Moje HRrest to około 55 bpm,
Oliczamy
203-55=148
Ja bazowałbym na 70% HRR (a nie 75%)
czyli:
70% x 148 = 103,6
Twoje tętno treningowe powinno być zatem, w okolicach: 55 + 103,5 =
158,6
jumper pisze:Artykuł ciekawy, w którym zawarte jest wiele cennych informacji, ale teza postawiona w tytule chyba lekko przesadzona! Na prawdę są tacy początkujący biegacze, którzy tak myślą? Skąd ten wniosek? Jeśli tak, to nie mają oni zielonego pojęcia jak taki trening wygląda

Chyba się Jumper nie rozumiemy, nigdzie nie piszę że amatorzy tak myślą a jedynie to, że jeśliby początkujący biegacz zawsze chciał bazować na 75%HRmax niczym biegacz doświadczony to będzie często biegał za mało intensywnie.
Może zmienię tytuł na: Czy początkujący biegacz może biegać na wysokim %HRmax? - albo jakoś tak
ciagnik29 pisze:Takiego wytłumaczenia nie przeczytacie chyba w żadnych książkach dotyczących treningu lekkoatletycznego.
Zatem kto i kiedy przeprowdził badania naukowe, które potwierdzają powyższe hipotezy?
[/quote]
Takie badania już są i to nie są hipotezy. Chodzi tylko o sposób przekazu. Książki o treningu pisane są raczej dla ludzi wytrenowanych. A nawet jeśli ktoś nie jest wytrenowany to jeśli trenuje szybko sie takim stanie. Więc w największym stopniu tekst ten dotyczy ludzi naprawdę początkujących. Może w książce Boba Glovera (nie pamiętam nazwiska) mogłoby się coś takiego znaleźć - bo on zwraca się do naprawdę początkujących, dopiero muskających kwestię biegania.
Ja ostatnio miałem właśnie z początkującymi osobami dużo kontaktów i widzę jak różne podstawowe rzeczy nie są jasno przedstawione.
Re: Dlaczego początkujący biegacz może biec z wysokim %HRmax?
: 03 sie 2010, 15:58
autor: michalZ
Artykuł dobrze opisuje problemy początkujących. Pytanie jednak co dalej:
to znaczy, czy powinienem dalej biegać 85% HRmax i czekać aż spadnie, czy jednak zwolnić tempo? Problem jest też taki, że nie bardzo jest z czego zwalniać
pzdr
michał
Re: Dlaczego początkujący biegacz może biec z wysokim %HRmax?
: 03 sie 2010, 17:29
autor: stagiryta
Adam Klein pisze:
Oliczamy
203-55=148
Ja bazowałbym na 70% HRR (a nie 75%)
czyli:
70% x 148 = 103,6
Twoje tętno treningowe powinno być zatem, w okolicach: 55 + 103,5 = 158,6
Wielkie dzięki, właśnie dlatego że czasem głupoty "wymyślam" wole się z wami na forum skonsultować.
pozdrawiam
Darek