Re: Tętno progowe czy tempo progowe ?
: 24 maja 2010, 19:30
Jeśli biegam z ustawionym progiem to w większości przypadków utrzymuję tempo a nie tętno.
Bieganie, Trening, Maraton, Plany Treningowe - największe biegowe forum w Polsce!
https://bieganie.pl/forum/
Prawda, więc co to za próg?spid3r pisze: i podobno biegąc tempo 20' wg. Danielsa to się biega również na progu tempowym a nie tętnie...a im dłuższy czas tym tempo będzie wolniejsze i nie będzie się biegało na progu - nie wiem czy to prawda
zdrówkodzisiaj przeczytane na letsrun pisze:Though we say the "lactate threshold" is a steady state, it's really not. Lactate (and by extrapolation, H+ concentration in the blood) holds stead for the first 18-22 minutes at "LT pace." After that, lactate increases--but slowly. The "real" problem, at least according to the mainstream ex phys view (Noakes notwithstanding) is that the increased concentration of H+, both in the muscles and in the blood, inhibits muscle contraction, probably by messing up the potassium-sodium pumps, and possibly interfering with other enzymatic processes.
A true "steady state" is one in which lactate, blood pH, heart rate, etc, are NOT changing, and could (theoretically) be maintained indefinitely. Of course, general muscle fatigue and glycogen depletion become an issue somewhere in the neighborhood of 2 hours. But that brings up an important question: For the first 20min or so of running at the LT, why does the body appear to be in steady state?
nie wiem, czy poprawiłem "wydolność tlenową" /- cokolwiek to znaczy/, ale zakładam że tak.spid3r pisze:biegasz tak mocno jak umiesz ?? a popraowiłeś w ten sposób wydolność tlenową ?russian, white russian pisze: czemu nie ma opcji "mam w d... progi, biegam tak mocno, jak mam siłę i ochotę" ?
Jak rozumiem taką definicję podaje któryś szkoleniowiec, dla innego np. Danielsa jest to 20-30 min.
Wiesz Slawcio, ładny książkowy wykres. Jak ja robiłam badania to on wyglądał trochę inaczej;). Poszukam i wkleje takie wykresy z praktyki.
Stawiam na 4:43/km, tętno ma za dużo mozliwych zmiennych .j.nalew pisze:Taka zagwozdka, jakie byście obstawiali tempo i tętno (jak to możliwe na podstawie tych informacji) progowe? Mam tu na myśli próg beztlenowy.
Dane z zawodów:
HM, 6.11, teraz w Kościanie
czas 1:43:20
tempo 4:54
HR śr. 182 (ostatnie 6 km na śr. 186),
HR maks. 191
10 km, 2.10, Przeźmierowo
czas 45:41
tempo 4:34
HR śr. 183 (od 7 km już bez zmian śr. 186), HR maks. 190
5,15 km, 10.09, Bieg Solidarności we Wrocławiu, bez atestu ale wszystkim tak wychodziło, organizator podaje 5,2km, trasa niezmienna od lat
czas 22:39
tempo 4:24
HR śr. 185 (ostatnie 3 km śr. 190, ostatni km 191), maks. 192.
Wszystko startowane na maksa, na wypoczęciu, bez oszczędzania na trasie.
Maksa szacuję na około 194, myślę że trudno dojść na dłuższym wysiłku, nawet na takich 5 km, do maksa wiec dodaję te + 2 ud.
Tempo progowe to tempo jakie jesteśmy wstanie utrzymać przez godzinę, czyli to będzie gdzieś pomiędzy THM a T10 ale nie mam pojęcia jak je oszacować.
...
Bo tutaj chodzi o to, że po przekroczeniu progu utylizacja jest mniejsza od produkcji. Miernikiem powinny być parametry gazowe a mleczan wtórnym korelatem i dlatego patrząc na sam wykres mleczanu progu nie widać.Slawcio pisze:Jak rozumiem taką definicję podaje któryś szkoleniowiec, dla innego np. Danielsa jest to 20-30 min.
Zobacz ten wykres
Zwróć uwagę, że stężenie mleczanu rośnie płynnie. Tu nie ma jakiegoś magicznego progu.