Strona 1 z 1
biegi średnie
: 30 paź 2002, 12:54
autor: krzysztof
Witam Wszystkich,
Czy Ktoś z Forumowiczów ma może doświadczenia/wiedze w treningu biegów średnich (800, 1500 m)? Szukam książek, artykułów/opinii na ten temat. Czy moglibyście coś poradzić?
Sporo o fizjologii wysiłku, metodach treningowych znalazłem
w listach p. Ryszarda, ale z reguły jest to bardziej nakierowane na biegi długie. W sieci można znaleźć różne
rzeczy ale często sprzeczne. Jestem amatorem, kiedyś trenowałem 800m a teraz chciałbym pobiegać w zawodach weteranów. Ułożyłem sobie jakieś treningi ale
interesuje mnie jak to się robi TERAZ w XXI w.
Z góry dziękuję, pozdrawiam
biegi średnie
: 04 lis 2002, 13:14
autor: MarcinN
Najlepiej byłoby skoczyć na najbliższy AWF, do ich biblioteki. Jest sporo książek, od Jana Mulaka poczynając. Ale ciężko cokolwiek napisać mailem, są zresztą dwie szkoły biegania na 800- jedna typowo z szybkości, gdzie często biega się 400 metrów(Borżakowski, życiówka bodajże 46,06), a druga z wytrzymałości (nasz Czapiewski- słaba życiówka na 400, no relatywnie słaba, chyba 48 z małym hakiem, ale na 800 po drodze niewiele wolniej)
W wieku bardziej zaawansowanym lepiej biegać z treningu wytrzymałościowego, do którego wstawia się więcej niż zwykle siły i krótsze odcinki: 2 minutówki, przebieżki, w sezonie 200-1000 metrów na tartanie.
Ale cięzko pisać. Trzeba poczytać.
biegi średnie
: 04 lis 2002, 13:30
autor: wojtek
Mozna tez trenowac jak Arzanow , wybiegajac ponad 20 km na trasie crossowej .
(Edited by wojtek at 9:16 pm on Nov. 4, 2002)
biegi średnie
: 04 lis 2002, 13:38
autor: krzysztof
czesc,
Dziekuje za info, bylem w ksiegarni AWF i pytalem o cos z biegow srednich, pan mi powiedzial ze ostatnia pozycja to
ksiazka p.Zaremby, co o niej sadzicie? Myslalem ze maja moze cos swiezszego, sprawdze jeszcze biblioteke.
Na Amazon znalazlem ksiazke Peter Coe "Winning Running: 800m ..." 20 $ ale moze tam beda jakies ciekawostki? dziekuje
biegi średnie
: 04 lis 2002, 13:45
autor: wojtek
A sa moze biblioteki z ksiazkami w jezyku angielskim ?
W Warszawie znalazlem kiedys kilka niezlych pozycji w Instytucie Brytyjskim .
Bylem tez w bibliotece ambasady amerykanskiej i moze warto odwiedzic te dwa miejsca ?
biegi średnie
: 04 lis 2002, 15:47
autor: krzysztof
chce zamowic z Amazon "Daniel's Running Formula" i B.Glover "Running Handbook", obstawilem ze akurat dla sredniego amatora ? Czy macie moze o tym jakies opinie ?
dzieki, pozdrowionka
biegi średnie
: 07 lis 2002, 15:34
autor: MarcinN
Nie mam pojecia o ksiazkach anglojezycznych, ale Zareby sa stare, ale jare, mamy naprawde niezlych trenerow. Na AWF Warszawa pod haslem dyscypliny wytrzymalosciowe jest sporo pozycji. Jesli dobrze sie czujesz w angielskim to spoko, ale wiesz, na polskiej szkole trenerskiej chodzi Kipketer, Czapiewski i cale bieganie algierskie bylo robione przez Polakow. Najszybsza w zeszlym roku kobita na 400- Ana Guevara tez zaczynala z polskim fachmanem. A Amerykancy to teraz tylko Krummenacker, ktory wlasciwie nie wiadomo z kim cwiczy, a juz taki Lassiter biega z Lagatem.
Streszczajac- nie wiadomo, czy drozsze ksiazki z Amazona beda lepsze niz to, co masz pod reka. (Ew. mozna polecic szkole brytyjska i trening 4 temp Coe´a, ale to dosc morderczy sposob.)
biegi średnie
: 08 lis 2002, 08:49
autor: krzysztof
Nie wiedzialem ze algierczycy zostali rozkreceni przez Polakow? Czy ktorys z trenerow zawodnikow ktorych podales popelnil jakas ksiazeczke o treningu czy raczej nieskory do szerzenia wiedzy?
Z polskich w katalogu AWF GDA znalazlem Zaremba, Prus,
Mroczynski, Maciantowicz. Czy sa porownywalne czy Zarembe polecasz najbardziej.? Kenijczycy robia bardzo solidna baze wybiegan pod progiem LT i podbiegi a potem
przed sezonem interwaly i szybkosc, malo silowni....
arcyciekawy temat, kiedy i co robia niektore talenty ze pozniej sa w stanie biegac kilkanascie razy w sezonie po 1:42.... czapki z glow, dzieki
biegi średnie
: 08 lis 2002, 13:38
autor: MarcinN
Prawdę mówiąc nie jestem już dzisiaj w stanie przypomnieć sobie wszystkich książek, które przeczytałem. Mogę tylko ogólnie powiedzieć, że polskie publikacje są niezłe, obecnie rzadziej czytam, raczej czerpię wiedzę z rozmów ze swoim trenerem. A jeśli chodzi o szkoły biegowe, to pamiętam jeszcze, że Polacy pracowali m.in. na Kubie i w Meksyku, szkoląc mistrzów świata nawet, no i kadry, które działają do dzisiaj.
Powodzenia!
biegi średnie
: 08 lis 2002, 14:05
autor: wojtek
Wszytko sie zgadza . Chocby niezapomniany Alberto Juantorena byl wychowankiem polskiego trenera. Przykladow mozna by mnozyc . Inna rzecza jest brak dokumentacji pracy treningowej owych trenerow .
Cosik mozna wygrzebac w starych annalach Lakkoatletyki . Akurat mamy sezon przejsciowy a wiec warto posiedzic w czytelni by opracowac nowa koncepcje treningowa .
biegi średnie
: 08 lis 2002, 14:17
autor: krzysztof
OK, tylko caly czas mam obawy, ze w czytelni znajde materialy o tym jak trenowano w latach 70-80 (zreszta mam swoj stary dzienniczek treningowy)
a od tamtych czasow troche sie zmienilo chocby na wskutek postepu w badaniach fizjologii , zywienia, teorii treningu itp.
wiec zeby zaspokoic swoja ciekawosc chcialem znalezc cosik nowszego..... ale pewnie jest tak jak kiedys pisal p.Ryszard ta wiedza kosztuje. Dzieki za opinie , pozdrowionka
biegi średnie
: 08 lis 2002, 14:22
autor: wojtek
Oczywiscie , ze wiedza kosztuje . Czy odkrywca zlota lub innych mineralow bedzie sie dzielil za darmoche swoim wielomiesiecznym urobkiem ?
W koncu to jest ich praca zawodowa a jesli ktos jest innego zdania to niech od jutra zrzeknie sie wlasnego uposazenia .