Strona 1 z 2
PODZIAŁ WŁÓKIEN MIĘŚNIOWYCH
: 17 maja 2008, 19:08
autor: pichotnik
Kod: Zaznacz cały
PODZIAŁ WŁÓKIEN MIĘŚNIOWYCH
W mięśniach szkieletowych występują dwa rodzaje włókien mięśniowych: włókna białe i włókna czerwone.
WŁÓKNA BIAŁE zwane szybkokurczliwymi (FT) charakteryzują się małą zawartością mioglobiny, nielicznymi mitochondriami, małą aktywnością enzymów oddechowych, dużą aktywnością ATP-azy miozynowej i enzymów glikolitycznych. Szybko się kurczą i rozkurczają ale i szybko się męczą. Przewaga procentowa tych włókien jest charakterystyczna dla osobników o predyspozycjach szybkościowych. Praktycznie nie podlegają wytrenowaniu.
WŁÓKNA CZERWONE zwane wolnokurczliwymi (ST) są dokładnym przeciwieństwem tych powyższych. Charakteryzują się dużą zawartością mioglobiny i ilością mitochondriów, dużą aktywnością enzymów oddechowych, natomiast małą ATP-azy miozynowej i enzymów glikolitycznych. Skurcz i rozkurcz jest powolny, ale zdolne są do długotrwałej pracy, stąd też przewaga procentowa tych włókien jest charakterystyczna dla osób o predyspozycjach wytrzymałościowych. W przeciwieństwie do włókien FT podlegają zmianom pod wpływem treningu.
zrodlo:
http://www.pmieszkowski.republika.pl/fizjologia.htm
I proste pytanie: czy wiecie jak sprawdzic, ktorych wlokien sie ma wiecej?
: 17 maja 2008, 19:19
autor: MichalJ
Biopsja miesnia
badania biomechaniczne
sprawdziany na skocznosc, wytrzymalosc, szybkosc,
: 17 maja 2008, 20:47
autor: Nagor
Ja bym nie przywiązywał wagi do tego, jaki się ma skład. Na pewno fałszywe jest to, że "praktycznie nie są trenowalne". Otóż - nikt tego na pewno nie wie, a pewne doświadczenia potwierdziły już, że akurat włókna szybkokurczliwe są wytrenowalne (mam gdzieś Świat Nauki z fajnym tekstem na ten temat). Skład mięśni zmienia się też z wiekiem, no i co najważniejsze - pod wpływem treningu wykształcają się też włókna pośrednie, czyli czerwono-białe, trzymając się tej terminologii

: 17 maja 2008, 20:48
autor: tomasz
Zrób jak możesz mały skrót z tego Świata Nauki
Co tam piszą?
: 17 maja 2008, 20:53
autor: Nagor
Zrobię jak znajdę chwilę, tylko to jest strasznie długi i zawiły tekst. Ale w skrócie powiem o mięśniach szybkich - poddawano tam jakąś grupkę ludzi ćwiczeniom siłowym, chyba na kilka tygodni. W okresie intensywnego treningu procentowa zawartość mięśni najszybszych spadła minimalnie. Po zakończeniu - wzrosła do poziomu wyjściowego. I, co najciekawsze - po 3 miesiącach odpoczynku, czyli zupełnego nic nierobienia - wzrosła grubo ponad poziom wyjściowy. Autorzy w konkluzji pisali, że świadczy to o tym, że w treningu bardzo ważne jest umiejętne stosowanie okresów odpoczynku i bodźcowania.
To tak w wielkim skrócie, ale na pewno napiszę o tym dłuższy tekst wkrótce.
: 17 maja 2008, 23:09
autor: rwJasiu
Nagor pisze:Ja bym nie przywiązywał wagi do tego, jaki się ma skład. Na pewno fałszywe jest to, że "praktycznie nie są trenowalne". Otóż - nikt tego na pewno nie wie, a pewne doświadczenia potwierdziły już, że akurat włókna szybkokurczliwe są wytrenowalne (mam gdzieś Świat Nauki z fajnym tekstem na ten temat). Skład mięśni zmienia się też z wiekiem, no i co najważniejsze - pod wpływem treningu wykształcają się też włókna pośrednie, czyli czerwono-białe, trzymając się tej terminologii

Czyli jeżeli dobrze rozumiem to nawet jeśli ktoś nie ma predyspozycji wytrzymałościowych to nie jest do konca skreslony ?
: 17 maja 2008, 23:36
autor: tomasz
Na predyspozycje wpływa jeszcze wiele innych komponentów.
- Wymiary ciała (wysokość, masa)
- Skład ciała (% tkanki tłuszczowej)
- Proporcje ciała (proporce dźwigni kostnych)
- Struktura i masa mięśniowa (typ włókien)
- Zdolności beztlenowe (próg beztlenowy)
- Zdolności tlenowe (VO2max)
- Koordynacja, rytm, technika etc.
- Psychika.
Wytrzymały może być każdy - bo to jest zdolność do wykonywania pracy, przez względnie długi czas, bez straty efektywności. Gorzej z szybkością, i wytrzymałością szybkościową. Czyli maraton może biegać każdy, ale nie każdy w 2:10.
: 18 maja 2008, 09:19
autor: pichotnik
tomasz pisze:Na predyspozycje wpływa jeszcze wiele innych komponentów.
- Wymiary ciała (wysokość, masa)
- Skład ciała (% tkanki tłuszczowej)
- Proporcje ciała (proporce dźwigni kostnych)
- Struktura i masa mięśniowa (typ włókien)
- Zdolności beztlenowe (próg beztlenowy)
- Zdolności tlenowe (VO2max)
- Koordynacja, rytm, technika etc.
- Psychika.
A mozesz napisac w jakim stopniu na przyklad wymiary i proporcje ciala wplywaja na mozliwosci biegow dlugodystansowych?
: 18 maja 2008, 12:32
autor: tomasz
Te predyspozycje tyczą się każdej dyscypliny, nie tylko biegania na długie dystanse. Jedne wpływają mniej, inne bardziej. Jedne można zweryfikować, inne już nie.
Te które wymieniłeś z pewnością wpływają w niewielkim stopniu - a przynajmniej nie wprost, i nie rozpatrywane wyłącznie osobno. Owszem mamy biegaczy niskich i wysokich - jednak nie spotkałem nikogo kto miałby ponad dwa metry wysokości. Tak samo mając 140cm ciężko byłoby rywalizować z innymi.
Proporcje dźwigni wypływają w bieganiu na rytm i technikę. Raczej korzystniej jest biegać długie dystanse i mieć dłuższe kończyny dolne niż krótsze. Oczywiście to nie apteka, ale takie rzeczy wpływ pewien mają.
: 18 maja 2008, 12:36
autor: aolesins
szczupły i wyższy pobiegnie dalej i szybciej:)
Panowie, nie rozmawiamy o poziomie 2:15, tylko o amatorskim tuptaniu, tutaj to chyba nie ma takiego znaczenia

Tutaj ten który bardziej się przyłoży do treningu, będzie lepszy. (nie mówię tu o różnicach wiekowych typu pan 25 lat i pan 65 lat:)
: 18 maja 2008, 12:37
autor: tomasz
Zgadzam się.
: 18 maja 2008, 13:13
autor: wojtek
Ta teoria przyczynila sie ( a wlasciwie jej zmiennosc co kilka lat ) ze przestalem byc typem , ktory prezentuje nam Tomasz .
Bardzo wielu zawodnikow zaglebia sie w tajniki fizjologii , majac nadzieje , ze odkryja kamien filozoficzny , wybitnie poprawiajacy skutecznosc treningu .
Moje doswiadczenie ( wcale nie male ) pokazuje cos wrecz przeciwnego .
Koledzy , ktorzy oblozyli sie ksiazkami , nic juz w zyciu sportowym nie zdzialali , gubiac se permanentnie .
Najlepszym przykladem niech bedzie moj znajomy , doktor fizjologii , czytajacy wiele w kilku jezykach .
Kiedy zaczal trenowac do swojego pierwszego maratonu , stwierdzil ze trening biegowy jest i musi byc prosty , i tego nade wszystko trzeba sie trzymac .
Jego debiut byl bardzo udany .
: 18 maja 2008, 15:22
autor: Paweł Grzonka
ST - OK 50%
FTa- ok 24%
FTb- ok 24%
FTc- ok 1-3%
wlokna FTc sa jedynymi wloknami ktore moga zmieniac rodzaj i charakter pracy pozostalych nie da sie zmienic .W zaleznosci od treningu FTc beda pelnic role ST lub FTb
: 18 maja 2008, 16:03
autor: Nagor
wojtek pisze:Moje doswiadczenie ( wcale nie male ) pokazuje cos wrecz przeciwnego .
Koledzy , ktorzy oblozyli sie ksiazkami , nic juz w zyciu sportowym nie zdzialali , gubiac se permanentnie .
Jestem dokładnie tego samego zdania. Gdy człowiek w trakcie treningu czy biegu zaczyna się zastanawiać, czy ma odpowiednią strukturę mięśni, skład itd. - przestaje biegać. Bieganie to prosty sport, wbrew tym, którzy próbują je komplikować.
: 18 maja 2008, 16:41
autor: Paweł Grzonka
jop ja sam nawet nie wiem jaki mam sklad proporcjonalny wlokien miesniowych mimo ze mnie to ciekawi ale czy to cos zmieni? watpie jedynie ujarzmi moja ciekawosc
