1 kilometr w 3 minuty

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Mateo93
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 1
Rejestracja: 02 wrz 2019, 17:50
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Witam

Jest to mój pierwszy post tutaj. Najpierw może rozpiszę moją sytuację na dzień dzisiejszy. Mam 26 lat, ważę aktualnie około 90kg i mam 181 cm wzrostu. Trenuję na siłowni i jest ona moim priorytetm . Jestem w okresie budowania masy do końca września, finalna waga wyniesi zapewne około 93-94 kg. Od października przechodzę w okres redukcji i chciałem zacząc biegać interwały w formie sprintów po 100 metrów w kilku powtórzeniach i seriach zapewn 3 x4. Oczywiście jest to wymagający trening i aby przyzywyczaić chociaż trochę do niego organizm, zacząłem biegać sobie od miesiąca tak rekreacyjnie i powiem wam wkręciłem się w to strasznie. Sprawia mi to olbrzymią przyjemność, biegam z kumplem różnie od 3 do 5 kilometrów 2 razy w tygodniu od około misiąca, wcześniej regularnie biegałem w liecum. Wczoraj tak dla testu postanowiłem sobie przebiec kilometr. Było cholernie duszno i gorąco i czas jaki wykręciłem do 4:10 czułem, że miałem lekki zapas i przy lepszej pogodzie myślę, że dałbym radę urwać te 10 sekund jeszcze. Założyłem się z kumplami, że do igrzysk w Tokio tj. 24 lipca 2020 złamię granicę 3 minut na kilometr. To jest mój cel. Sposób w jaki chcę to osiągnąć nie może kolidować z moimi ćwiczeniami na siłowni. Od października zamierzam biegać te interwały 3 razy w tygodniu aż do lipca + ewentualnie raz w tygodniu np w niedzielę przebiec sobie ten jeden kilometr na maxa. Waga moja po okresie redukcji stawiam, że będzie wynosiła około 78-80 kg czyli ponad 10 kg mniej niż aktualnie. Moje pytanie jest następujące. Czy biegając w sposób jaki opisałm jestem w stanie złamać te 3 minuty w takim okresie czasu? Prosiłbym o ewentaualne sugestie co mógłbym zmienić i poprawić. Jednak dla mnie te bieganie interwałowe jest nie do zmiany. Świetnie buduje sylwetkę, kondycję i pali tłuszcz. Absolutnie nie interesuje mnie bieganie po 5 czy 10 kilometrów to absoultnie nie jest moja bajka. Wolę szybkie i dynamiczne bieganie na 100% prędkości. Zdaję sobie sprawę, że jestem totalnym amatorem w tym temacie dlatego prosiłbym o porady.

Pozdrawiam
New Balance but biegowy
kkkrzysiek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2043
Rejestracja: 18 lut 2017, 09:29
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Poczytaj sobie ten temat, wystarczy pewnie 5-6 ostatnich stron: https://bieganie.pl/forum/viewtopic.php ... start=1770.
Może w czymś pomoże.

Są też po prostu plany do egzaminów pod 800-1500 m: https://bieganie.pl/?cat=19&id=385&show=1.
Phalandir
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 683
Rejestracja: 21 cze 2016, 10:33
Życiówka na 10k: 48:12
Życiówka w maratonie: 4:36

Nieprzeczytany post

Mateo93 pisze:Jednak dla mnie te bieganie interwałowe jest nie do zmiany. Świetnie buduje sylwetkę, kondycję i pali tłuszcz. Absolutnie nie interesuje mnie bieganie po 5 czy 10 kilometrów to absoultnie nie jest moja bajka. Wolę szybkie i dynamiczne bieganie na 100% prędkości. Zdaję sobie sprawę, że jestem totalnym amatorem w tym temacie dlatego prosiłbym o porady.
Jesteś pewien co do tego wspaniałego wpływu interwałów na budowanie sylwetki, kondycji i palenie tłuszczu? To brzmi trochę jak często powtarzane frazesy na siłowni, że jak ktoś pobiega 10 km to mu momentalnie mięśnie zeżre. :hej:
Polecam bloga forumowego:
https://bieganie.pl/forum/viewtopic.php?f=27&t=59722
KarolAg
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 31
Rejestracja: 06 mar 2017, 08:11
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Mateo93 pisze:Czy biegając w sposób jaki opisałm jestem w stanie złamać te 3 minuty w takim okresie czasu?
Nie. Powiedzmy, że nawet jesteś obecnie na poziomie 4 minut to nie wyobrażam sobie żebyś do lipca przy 4 treningach urwał z tego minutę.
Awatar użytkownika
sultangurde
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1849
Rejestracja: 10 paź 2018, 10:40
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Ja tam szansę widzę, jednak dużo zależy jaki stan zdrowia/sprawności fizycznej prezentujesz.
Jeśli jesteś silny, sprawny, rozciągnięty, dynamiczny to masz dużo szans, jednak trening do 1 km to ostra tyra jest, a nie głaskanie po plecach.
Cokolwiek byś nie robił podejdź do treningu od strony prędkości, nie wytrzymałości. Poczytaj sobie ten wątek, gdzie masz dużo wskazówek.

viewtopic.php?f=12&t=59869&start=45
przemekta
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 226
Rejestracja: 05 lip 2018, 13:22
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

W taki sposób w jaki chcesz to zrobić się nie uda. Nie uciekniesz od biegania kilometrów.

Tak tylko dla zobrazowania sytuacji - zawodowi 800 i 1500 metrowcy biegają nawet 200km tygodniowo. Nawet jak zrobisz 1/10 tego to od piątek nie uciekniesz ;)
Blog - Maraton < 3h
Komentarze do bloga

10km 10.03.2019 - 42:15
HM - 13.10.2019 - 1:25:11
M - 28.04.2019 - 3:13:54
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13262
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

przemekta pisze: Tak tylko dla zobrazowania sytuacji - zawodowi 800 i 1500 metrowcy biegają nawet 200km tygodniowo.
Kto?
kkkrzysiek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2043
Rejestracja: 18 lut 2017, 09:29
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Taki Centrowitz podobno normalnie robi 100-105 mil/tydzień, co daje ok. 170 km. Do 200 jeszcze brakuje, ale jestem w stanie uwierzyć, że są tacy, co robią jeszcze więcej. Ingebrigtsenowie (choć oni to nie do końca średniacy, bo regularnie startują też na 5 km) też podobno regularnie robią > 160 km/tydzień.
Awatar użytkownika
Earendil
Wyga
Wyga
Posty: 122
Rejestracja: 18 lut 2011, 11:54
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Lewandowski niedawno w którymś z wywiadów też mówił, że biega "maratoński" kilometraż (170km/tyg. czy coś).
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13262
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

160 to nie 200.
ODPOWIEDZ