Polska Szkoła Treningu dystansowców

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Awatar użytkownika
wojtek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 10535
Rejestracja: 19 cze 2001, 04:38
Życiówka na 10k: 30:59
Życiówka w maratonie: 2:18
Lokalizacja: lokalna
Kontakt:

Nieprzeczytany post

A jak trenowano pod koniec XIX wieku mozna przeczytac
TUTAJ
Articles in English:
http://www.examiner.com/atlanta-sports-gear-in-atlanta/wojtek-wysocki

Looking back:
http://bieganie.pl/?cat=37

Jutup: http://www.youtube.com/user/wojtek1425/videos?view=0
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Ale wszystkim muszę powiedzieć, że miałem dzisiaj bardzo duże, rzekłbym "objawienie" :)

Jak mi ktoś kiedyś mówił, że Polska Szkoła, że myśl trenerka wychodziła z Polski to tak patrzyłem na to raczej, że to takie gadanie w stylu, że "Powstania, rozbiory" , że potem "Dywizjon 303" - że generalnie zawsze jesteśmy najlepsi.

Myślałem - ok, w latach 50-tych byliśmy ale potem to zniknęło bezpowrotnie i śladu po tym żebyśmy mieli jakiś trenerów nie ma, bo i zawodników nie ma - u nas, czy na świecie, którzy byli by trenowani przez Polaków.

Był Nowak i Kipketer - ale Kipketer z wielkim zapasem wytrzymałości któremu dano trenera od sprintów nie był dobrym przykładem.

Był Zabierzowski - Juantorena - to już coś, ale ciągle wydawało mi się że mało.

I dzisiaj - zupełnie jestem zaskoczony.

Rok 1978 - Kowol i Kopijasz robią najlepsze do dziś wyniki w Polsce na 10000 m, Kowol robi tez życiówkę na 5000m
Rok 1980 - przed Igrzyskami w Moskwie Malinowski jedzie na trzy miesiące trenować do Meksyku
Rok 1988 - Alejandro Cruz wygrywa Maraton w Chicago
Rok 1989 Arturo Barrios robi rekord świata na 10000m 27:08
Rok 1991 Barrios robi rekord świata w biegu godzinnym (pobity niedawno przez Gebrselassie)
Rok 1991 -Salvador Garcia wygrywa maraton w Nowym Yorku
Lata 1994-1996 - Dionisio Ceron - trzykrotne zwycięstwo w maratonie w Londynie

Czy wiecie, że za tym wszystkim stał jeden człowiek ?
Tadeusz Kępka.
Ostatnio zmieniony 29 sie 2009, 00:20 przez Adam Klein, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Kolejny Przykład:
Los Angeles Times,

March 14, 1988
It has been a good couple of weekends for running coach Tadeusz Kepka. Last Sunday, 7 of the top 10 men in the Los Angeles Marathon were Mexican runners coached by Kepka, including the winner, Martin Mondragon. The women's winner, Blanca Jaime, is also coached by Kepka, who is from Poland. Sunday, another of Kepka's star pupils, Arturo Barrios of Mexico, shattered a course record with a time of 28:17, against a large field of world-class athletes competing at the ninth annual Tom Sullivan St.
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Tutaj coś z jakiejś hiszpańskiej strony, przetłumaczone na angielski bo na Polski było kiepsko:

TADEUSZ KEPKA
Mexico worked in organizing the 1968 Olympics, when in 1986 General Jose de Jesus Flores Clark, then president of the Mexican Olympic Committee, took the initiative to invite Mexico to eight coaches Poles, in order to prepare the Mexican delegation prepare to deal with this important international commitment.

Tadeusz Kepka went to live in Mexico, married here and here is his son Andrew and his two granddaughters: Andrea and Fernanda, and can hardly think of a fact that may have been more fortunate to Mexican athletics.

In the 70s started the boom of distance running, coincidentally with the work that Professor Tadeusz had begun to perform with the Mexican athletes.
It was not long before they begin to see the results of that work. Los nombres de Juan Máximo Martínez, Pablo Garrido y Alfredo Peñaloza, empezaron a escucharse en los escenarios internacionales. The names of Maximo Martinez Juan Pablo Garrido and Alfredo Peñaloza, began to be heard in international arenas. A ellos les siguieron los de Rodolfo Gómez, Arturo Barrios, Dionisio Cerón, Andrés Espinosa y Germán Silva, que tanta gloria dieron al atletismo mexicano durante las décadas de 1980 y 1990. They were followed by Rodolfo Gomez, Arturo Barrios, Dionisio Ceron, Andres Espinosa and Germain Silva, who gave such glory to Mexican athletics during the 1980s and 1990s.

These are some of the strides they have made the riders who trains or trained Mexican Professor Tadeusz Kepka:

* Record mundial de medio maratón (Dionisio Cerón) Half-marathon world record (Dionisio Ceron)
* Record mundial en 10 mil metros en pista (Arturo Barrios) World Record in 10 thousand meters in track (Arturo Barrios)
* Record mundial de la hora (Arturo Barrios) World record time (Arturo Barrios)
* Record mundial en 20 mil metros (Arturo Barrios) World record 20 thousand meters (Arturo Barrios)
* Record mundial en 10 K en ruta. 10K world record en route. (Arturo Barrios) (Arturo Barrios)
* Tripe triunfo consecutivo en el Maratón de Londres (Dionisio Cerón) Tripe consecutive victory in the London Marathon (Dionisio Ceron)
* Doble triunfo en el Maratón de Nueva York (Germán Silva) Double triumph in the New York Marathon (Germain Silva)
* Medalla de Plata en Campeonato Mundial de Maratón 2005 (Dionisio Cerón) Silver Medal at World Championships Marathon 2005 (Dionisio Ceron)
* Triunfos de varios corredores en los maratones de Rotterdam, Fukuoka, Beppu-Oita, Japón. Triumphs of several runners in marathons in Rotterdam, Fukuoka, Beppu-Oita, Japan.

http://www.maratonmonterrey.com/filipides.html
tompoz
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 2698
Rejestracja: 14 sty 2003, 12:47
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Mam poodbny przykład z kolarstwa w latach 1975-1977 Polska kadre kolarska szosowa po sukcesach z lat 1969-1974 przejał Karol Madej.
Pan Karol trafił na okres gdy starzy mistrzosiwe Szurkowski Szozda byli juz u końca kariery a nowe pokolenie Nowicki Szozda Sujka itd. nie mieli tak wielkiego talentu.ale Pan Karol maił medale nie złote ale srebne brązowe 3 miesjca na wyścigu Pokoju itd. Ale odszedł bo nie było zwyceiństw ajka za Szurkowskiego. Wiec Pan Karol wylodował w Austrii tworząc tam podstawy nowoczesnego kolarstwa i medotyki treningu.............................. efekt koncowy pewnien ko0alrz autryjacki zajmował miejsca w pierwszej 10 Tour De France................. Polaka nie widać w tych dzieciątkach od dawna.


Tompoz
Tompoz
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

No i oczywiście na początku trenował Krzyszkowiaka ale jak pisałem sukcesy Wunderteamu wydawało mi się, że nie poparte późniejszymi sukcesami naszej "myśli" trenerskiej uważałem za dowód jej słabości, tu jest tekst Wojtka Staszewskiego o tym.
http://wyborcza.pl/1,75480,1741058.html

Z kimkolwiek rozmawiam to nikt nie słyszał o Tadeuszu Kępce, niezwykłe.
michał bartoszak
Ekspert/Trener
Posty: 208
Rejestracja: 04 sty 2009, 21:00
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Kiekrz
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Fredzio,
Mnie nie pytales a ja slyszalem o Kepce i nawet biegalem z jego meksykanskimi podopiecznymi.
Pozdrawiam,
Michał
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

michał bartoszak pisze:Fredzio,
Mnie nie pytales a ja slyszalem o Kepce i nawet biegalem z jego meksykanskimi podopiecznymi.
Pozdrawiam,
Sorry, masz rację.
Mea culpa. Zadzwonię, żeby się coś podpytać.

Poza tym - ostatnio jesteś ciągle w rozjazdach. :)
fs130
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 9
Rejestracja: 10 sie 2017, 13:13
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Piszecie tutaj o polskiej szkole biegania jak o tej gorszej od innych np w porownaniu do amerykanskiej. Tymczasem np. trener Kępka na podstawie tego czego nauczyl sie w Polsce w latach glebokiego socjalizmu szkolil az do smierci swoich zawodnikow w Meksyku z bardzo dobrym skutkiem. Nie mozna wiec obwiniac polskich trenerow o to, ze nasi zawodnicy nie sa zbyt wysoko w rankingach jesli chodzi o biegi dlugie bo srednie jakos lepiej nam wychodzą. Po za tym w stanach sa programy stypendialne dla najlepszych. Taki zawodnik ma zapewniony program szkoleń i przede wszystkim tam jest kasa. A u nas taki Szost czy Chabowski musza kombinowac skad tu wziac kase na oboz czy sprzet. Zima zamiast trenowac w Kenii albo Meksyku trenuja w Szklarskiej slizgajac sie na sniegu i lodzie. Polska szkola biegania jest dobra. Brak jest zaplecza finansowego dlatego wielu mlodych biegaczy woli zrezygnowac z trenowania i zajac sie czyms co pozwoli im godnie zyc. Ci co zostaja to mecza sie z brakiem sponsorow i odrzuceniem ze strony PZLA. Dlatego mamy co raz to slabsze wyniki na 5 czy 10 tys. m.
Ricardo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1975
Rejestracja: 17 cze 2019, 09:21
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Kenijczycy/etiopczycy dobrzy bo mają wysokość, amerykanie/anglicy/australijczycy bo mają kasę, Wanders bo bogaty i stać go na Kenię, Robertsonowie bo też mieli pieniądze (a nie zapomniałem, spali w blaszance i nie mieli kasy).
Ja mam taki pomysł jeśli brakuje treningu wysokościowego, zrobić jakieś tanie domki w Tybecie wysłać polskich długasów i będzie super
Qba Krause
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 11474
Rejestracja: 16 kwie 2008, 22:31

Nieprzeczytany post

dla kolegi "wszyscy mają lepiej niż my" przy okazji nagroda złotej łopaty za odkopywanie wątków sprzed 10 lat :D
być jak brad pitt w Indiana Jonesie.

Do Things Always.

komentarze do bloga
blogspot
Lexios
Wyga
Wyga
Posty: 75
Rejestracja: 28 sty 2016, 20:34
Życiówka na 10k: 36:58
Życiówka w maratonie: 2:50:25

Nieprzeczytany post

Naprawde super wątek, pewnie jeden z wielu jeszcze do odkrycia.
Ricardo
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1975
Rejestracja: 17 cze 2019, 09:21
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Najlepsi zawodnicy nie są wynikiem szkoły trening danego kraju. Wanders nie jest dobry przez Szwajcarską szkołę, Farah nie jest dobry przez Angielską szkołę, Kipchoge przez Kenijską szkołę, a Szost nie zrobił 2:07 przez Polską szkołę. Marcin Lewandowski też nie biega 3:31 przez Polską szkołę.
ODPOWIEDZ