trening uzupełniający - przereklamowany?

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12401
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Dużo z tego co piszesz jest niestety prawdziwe. Piszę niestety, bo dla mnie to co tam się dzieje w wielu przypadkach przypomina współczesną formę niewolnictwa. Dlatego porównywanie się z nimi nie ma sensu. Natomiast jest sens porównywać się z kobietami. Niekiedy daje to do myślenia. Na przykład na poziomie 50-45 minut na 10k biega już całkiem sporo pań. Jeśli wykonują jakiś trening uzupełniający, to gdyby tak każdy z nas przyłożył się do tego treningu, to w krótkim czasie zdmuchnąłby z siłowni każdą laskę bez większego problemu i bez względu na jej poziom biegowy. Jeżeli dzięki treningowi uzupełniającemu odnotowałem progres i zaliczyłem panią z poziomu 50 minut, 45 minut i czaję się na 40-stkę, a może nawet 35-tkę, to może warto zastanowić się ile w tym zasługi treningu uzupełniającego. Skoro jestem coraz silniejszy i sprawniejszy, to dlaczego wciąż jest tyle lasek do zaliczenia, które trzeba gonić?
New Balance but biegowy
mach82
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 786
Rejestracja: 09 lis 2015, 17:30
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Jak już zeszło na Kenijczyków, to z tego co pisał Canova, to np. Wilson Kipsang i Abel Kirui chodzą na siłownię 2 razy w tygodniu przez 2 miesiące po przebiegnięciu maratonu aby odbudować siłę. Eliud Kipchoge nie chodzi na siłownię w ostatnich 10 tygodniach przed maratonem. Mary Keitany, Vivian Cheruiyot i Florence Kiplagat nigdy nie chodzą na siłownię. Paul Tergat robił trening siłowy również na siłowni (duża ilość powtórzeń przy niskich ciężarach)

Oczywiście Kenijczycy mają mnóstwo siły biegowej biegając w terenie mocno pofałdowanym. Poza tym (zależnie od trenera) robią sporo ćwiczeń technicznych, podbiegi sprintem oraz długie podbiegi (np 500m) na maksymalnym wysiłku z bardzo długą przerwą (podbiegi sprintem 2-3 minuty przerwy, długie podbiegi 5-6 minut przerwy dla dystansu 500m). Do tego dochodzi łączenie np. szybkich odcinków np z podbiegami sprintem lub z dłuższymi podbiegami w celu budowania wytrzymałości siłowej. Inna opcja to ćwiczenia techniczne przerywane biegiem w tempie maratońskim (circuits on track).
Blog
Komentarze do bloga

10 km: 45:24 (2017) -> 42:04 (2018) -> 41:15 (2019)
HM: 1:42:54 (2017) -> 1:36:33 (2018) ->1:31:20 (2019)
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13295
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

mach82 pisze:Jak już zeszło na Kenijczyków, to z tego co pisał Canova, to np. Wilson Kipsang i Abel Kirui chodzą na siłownię 2 razy w tygodniu przez 2 miesiące po przebiegnięciu maratonu aby odbudować siłę. Eliud Kipchoge nie chodzi na siłownię w ostatnich 10 tygodniach przed maratonem. Mary Keitany, Vivian Cheruiyot i Florence Kiplagat nigdy nie chodzą na siłownię. Paul Tergat robił trening siłowy również na siłowni (duża ilość powtórzeń przy niskich ciężarach)

Oczywiście Kenijczycy mają mnóstwo siły biegowej biegając w terenie mocno pofałdowanym. Poza tym (zależnie od trenera) robią sporo ćwiczeń technicznych, podbiegi sprintem oraz długie podbiegi (np 500m) na maksymalnym wysiłku z bardzo długą przerwą (podbiegi sprintem 2-3 minuty przerwy, długie podbiegi 5-6 minut przerwy dla dystansu 500m). Do tego dochodzi łączenie np. szybkich odcinków np z podbiegami sprintem lub z dłuższymi podbiegami w celu budowania wytrzymałości siłowej. Inna opcja to ćwiczenia techniczne przerywane biegiem w tempie maratońskim (circuits on track).
Źródło tych Informacji?
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12401
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Canova udziela się na lecranie, ale trzeba brać poprawkę na to co Keniole mówią, a co tak naprawdę robią.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13295
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

yacool pisze:Canova udziela się na lecranie, ale trzeba brać poprawkę na to co Keniole mówią, a co tak naprawdę robią.
Na Letsrunie pisze Conova raz tak raz tak...
mach82
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 786
Rejestracja: 09 lis 2015, 17:30
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Nie zauważyłem aby Canova podawał informacje które są sprzeczne z tym co pisał wcześniej, chyba że między jego postami jest różnica np. 5-10 lat - wtedy widzę lekko różne podejścia do tych samych zagadnień, ale Canova pisał kilkakrotnie, że jego trening ewoluował przez ostatnie 10 lat (szczególnie trening maratoński).

W poniższym wątku zawarte są informacje które wcześniej wspominałem - tam jest tylko 7 stron, a informacje są w różnych postach - lecz nie powinno być problemem odnalezienie stosowanego posta.
https://www.letsrun.com/forum/flat_read ... ad=8191628
Blog
Komentarze do bloga

10 km: 45:24 (2017) -> 42:04 (2018) -> 41:15 (2019)
HM: 1:42:54 (2017) -> 1:36:33 (2018) ->1:31:20 (2019)
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12401
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Przez te lata zmieniło się też podejście Kenijczyków do samego Canovy. Autorytet i myśl szkoleniowa jakby się rozproszyły. Kenijczycy trenują w różnych grupach i odnoszą sukcesy bez udziału Włocha.
mach82
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 786
Rejestracja: 09 lis 2015, 17:30
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Nikt nie ma monopolu na wiedzę. Canova nie raz się pomylił (patrząc z perspektywy roku np. przetrenowanie Sondre Moena). Z drugiej strony jest to trener z wieloma sukcesami osiąganymi co roku.

Dla wielu Canova jest o tyle interesujący, że jako jeden z niewielu trenerów światowej klasy ujawnia plany treningowe swoich zawodników oraz obszernie objaśnia swoją filozofię treningową podając wiele przykładów. Z tego samego powodu Mo Farah czy Adam Kszczot są dla mnie dużo bardziej interesującymi zawodnikami niż Eliud Kipchoge.
Blog
Komentarze do bloga

10 km: 45:24 (2017) -> 42:04 (2018) -> 41:15 (2019)
HM: 1:42:54 (2017) -> 1:36:33 (2018) ->1:31:20 (2019)
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12401
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Łatwo jest przecenić interesujące historie i nie docenić nudnych. Za fajerwerkami może iść treść, ale wcale nie musi. Z kolei banał, wolny od sensacji i ojców sukcesu, ma szansę niepostrzeżenie wejść do systemu i skutecznie go zmienić.
Awatar użytkownika
Piotrolll
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 221
Rejestracja: 20 lip 2016, 22:24
Życiówka na 10k: 33:18
Życiówka w maratonie: 02:35:54
Lokalizacja: Tychy

Nieprzeczytany post

Przede wszystkim trening uzupełniający trzeba odpowiednio dobrać pod daną jednostkę i wtedy na pewno nie będzie przereklamowany :) Warto wybrać się do dobrego trenera od przygotowania motorycznego, zrobić sobie test FMS i na tej podstawie dobrać ćwiczenia uzupełniające.
[b]Instagram:[/b] [url]http://www.instagram.com/biegnepo230.pl[/url]
[b]Fanpage:[/b] [url]https://www.facebook.com/Biegnepo230[/url]
[b]Blog:[/b] [url]https://biegnepo230.pl/[/url]
[b]-5k:[/b] 16:38
[b]-10k:[/b] 33:18
[b]-HM:[/b] 01:12:57
[b]-M:[/b] 02:35:54
sebastian899

Nieprzeczytany post

Na własnym przykładzie mogę powiedzieć że przez pół roku nie mogłem ruszyć z bariery 37 m na 10, do tego czasu trening uzupełniający u mnie w ogóle nie istniał .Po pół roku dodając jeszcze to jednostkę jako stały element w moich treningach , nawet nie chodzi o to ile udało mi się urwać w pół roku, ale podczas biegania całkiem inaczej się już się czuje , inny balans ciała podczas biegu i jestem pewny wręcz że zasługa właśnie tego jest dodanie treningu uzupełniającego.Zgadzam się z przedmówca że przy bieganiu do 3 razy w tygodniu nie ma to może takiego znaczenia , ale jeżeli biegamy już 5 razy i więcej to później trzeba szukać już dodatkowych bodźców aby dalej iść do przodu.
marek84
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3659
Rejestracja: 06 sie 2014, 22:31
Życiówka na 10k: 38:38
Życiówka w maratonie: stara i nieaktualna
Lokalizacja: Wroclaw, POL
Kontakt:

Nieprzeczytany post

sebastian899 pisze:Po pół roku dodając jeszcze to jednostkę jako stały element w moich treningach , nawet nie chodzi o to ile udało mi się urwać w pół roku, ale podczas biegania całkiem inaczej się już się czuje , inny balans ciała podczas biegu i jestem pewny wręcz że zasługa właśnie tego jest dodanie treningu uzupełniającego
A można prosić o konkretne przedstawienie, co robisz? Bo brzmi ciekawie.
biegam ultra i w górach :)
Awatar użytkownika
b@rto
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 3107
Rejestracja: 06 sty 2015, 23:07
Życiówka na 10k: 38:38
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

O, Marek zapytał o to "co robisz". To też jeden z problemów biegaczy amatorów - propozycji ćwiczeń i treningów siłowych jest w sieci tak wiele, że człowiek w końcu głupieje. Zaczyna się od "a dodam jeszcze to, to wzmocnię coś tam" i kończy się na 15 ćwiczeniach, kilku seriach, dziwnych układach i w końcu zaniechaniu. Tak przynajmniej było u mnie - może jestem wyjątkiem i powinienem od razu napisać, że to mój problem a nie większości.
Awatar użytkownika
Piotrolll
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 221
Rejestracja: 20 lip 2016, 22:24
Życiówka na 10k: 33:18
Życiówka w maratonie: 02:35:54
Lokalizacja: Tychy

Nieprzeczytany post

O, Marek zapytał o to "co robisz". To też jeden z problemów biegaczy amatorów - propozycji ćwiczeń i treningów siłowych jest w sieci tak wiele, że człowiek w końcu głupieje. Zaczyna się od "a dodam jeszcze to, to wzmocnię coś tam" i kończy się na 15 ćwiczeniach, kilku seriach, dziwnych układach i w końcu zaniechaniu. Tak przynajmniej było u mnie - może jestem wyjątkiem i powinienem od razu napisać, że to mój problem a nie większości.
+1. O tym też właśnie pisałem :)
[b]Instagram:[/b] [url]http://www.instagram.com/biegnepo230.pl[/url]
[b]Fanpage:[/b] [url]https://www.facebook.com/Biegnepo230[/url]
[b]Blog:[/b] [url]https://biegnepo230.pl/[/url]
[b]-5k:[/b] 16:38
[b]-10k:[/b] 33:18
[b]-HM:[/b] 01:12:57
[b]-M:[/b] 02:35:54
Awatar użytkownika
8i3gacz
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 162
Rejestracja: 02 lis 2017, 09:30
Życiówka na 10k: 38
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

b@rto pisze:O, Marek zapytał o to "co robisz". To też jeden z problemów biegaczy amatorów - propozycji ćwiczeń i treningów siłowych jest w sieci tak wiele, że człowiek w końcu głupieje. Zaczyna się od "a dodam jeszcze to, to wzmocnię coś tam" i kończy się na 15 ćwiczeniach, kilku seriach, dziwnych układach i w końcu zaniechaniu. Tak przynajmniej było u mnie - może jestem wyjątkiem i powinienem od razu napisać, że to mój problem a nie większości.
Bo to jest kwestia wytrwałości i systematyczności jak w bieganiu :oczko:
5 km - 17m:39s
10 km - 36m:50s
HM - 1g:20m:21s

Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ