Trening na schodach

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Awatar użytkownika
Piotrolll
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 221
Rejestracja: 20 lip 2016, 22:24
Życiówka na 10k: 33:18
Życiówka w maratonie: 02:35:54
Lokalizacja: Tychy

Nieprzeczytany post

Zna ktoś może jakieś fajne plany treningowe / materiały pod bieganie na schodach? Chciałbym dodać schody jako kolejny bodziec treningowy, ale niczego konkretnego dla biegaczy nie mogę znaleźć.
[b]Instagram:[/b] [url]http://www.instagram.com/biegnepo230.pl[/url]
[b]Fanpage:[/b] [url]https://www.facebook.com/Biegnepo230[/url]
[b]Blog:[/b] [url]https://biegnepo230.pl/[/url]
[b]-5k:[/b] 16:38
[b]-10k:[/b] 33:18
[b]-HM:[/b] 01:12:57
[b]-M:[/b] 02:35:54
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
rolin'
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1824
Rejestracja: 25 cze 2013, 19:20
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: małopolskie

Nieprzeczytany post

Ale chcesz być lepszy na schodach czy schody traktować jako trening siły?
BLOG - KOMENTARZE
5 km - 19:09 (01.09.18)
10 km - 38:28 (11.03.18)
HM - 1:25:11 (18.03.18)
M - 3:13:15 (09.09.18)
Awatar użytkownika
Piotrolll
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 221
Rejestracja: 20 lip 2016, 22:24
Życiówka na 10k: 33:18
Życiówka w maratonie: 02:35:54
Lokalizacja: Tychy

Nieprzeczytany post

Chcę trenować jako trening siły, ale za bardzo nie wiem jak do tego podejść.
[b]Instagram:[/b] [url]http://www.instagram.com/biegnepo230.pl[/url]
[b]Fanpage:[/b] [url]https://www.facebook.com/Biegnepo230[/url]
[b]Blog:[/b] [url]https://biegnepo230.pl/[/url]
[b]-5k:[/b] 16:38
[b]-10k:[/b] 33:18
[b]-HM:[/b] 01:12:57
[b]-M:[/b] 02:35:54
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12395
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Obrazek
alyjen
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 250
Rejestracja: 23 sie 2016, 09:02
Życiówka na 10k: 52:00
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Fajnie to wygląda! Choć wydaje mi się, że wymaga bardzo dobrej techniki i zabezpieczenia stawu kolanowego bo zamiast wzmacniania nóg będzie tragedia.

Koledze Piotrolll chodziło chyba też o to ile robić (serii, powtórzeń, innych) i jak często, a nie tylko co robić.
krabul
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 447
Rejestracja: 25 sty 2018, 12:49
Życiówka na 10k: 40:10
Lokalizacja: miasto100mostów

Nieprzeczytany post

Co masz na myśli pisząc "zabezpieczenia stawu kolanowego"?
Ćwiczenia na schodach to była podstawa moje rehabilitacji po rekonstrukcji ACL. Kapitalnie wzmacniają mięśnie a właśnie nie obciążają kolana bo jest zredukowany moment "tąpnięcia" przy stawianiu stopy. Także wskoki na stopień - spoko. Zeskoki - tu już by było gorzej.
37:52 1:25:24 3:12:11
yaaceek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 508
Rejestracja: 14 sty 2017, 18:22
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Ładnie wygląda, miękko i noga "zakroczna" robi wahadło i też rozprasza energie lądowania.
krabul pisze:Ćwiczenia na schodach to była podstawa moje rehabilitacji
Tak ma wyglądać lądowanie na stopniu (czyli na podparcie 2/3 stopy). Cała stopa się nie bardzo zmieści, więc inaczej się też nie bardzo da na schodach.
alyjen
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 250
Rejestracja: 23 sie 2016, 09:02
Życiówka na 10k: 52:00
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

krabul pisze:Co masz na myśli pisząc "zabezpieczenia stawu kolanowego"?
Ćwiczenia na schodach to była podstawa moje rehabilitacji po rekonstrukcji ACL. Kapitalnie wzmacniają mięśnie a właśnie nie obciążają kolana bo jest zredukowany moment "tąpnięcia" przy stawianiu stopy. Także wskoki na stopień - spoko. Zeskoki - tu już by było gorzej.
Odpowiednio mocne mięśnie, brak przykurczy i innych dysfunkcji. Takie wskakiwanie jak yacool pokazał wykonane dobrze jest zapewne bardzo wartościowym treningiem, ale ja np. bym go tak dobrze nie wykonał jeszcze. Na prawej nodze może, ale lewa nie jest w dobrym stanie (mimo, że nie miałem tak poważnej kontuzji jak Ty) i kolano by zaczęło uciekać do środka. W efekcie zamiast rehabilitacji miałbym kontuzję ;)

edit:
To co ja robię obecnie wygląda mniej więcej tak,
Staje na jednej nodze, drugie kolano w górze. I z tej pozycji wyjściowej robię przysiad na jednej nodze (no dobra, półprzysiad) a uniesiona noga idzie równolegle do tyłu w celu stabilizacji, przytrzymanie pozycji i powrót do pozycji wyjściowej. Nie wiem czy dobrze to opisałem, wygląda to podobnie do tego przykładu tylko robisz ze stabilnej pozycji, bez podskoku, choć na wyższym poziomie można dołożyć podskok przy powrocie do pozycji wyjściowej.
W każdym razie, przy słabszym kolanie już muszę bardzo pilnować właściwego toru ruchu nogi, na której przysiadam bo kolano błądzi.
Wydaje mi się, może się mylę, że przy wskoku na stopień obciążenie jest jednak większe i szansa bez dobrej techniki i siły na spapranie ćwiczenia jest większe.
Ostatnio zmieniony 25 paź 2018, 10:26 przez alyjen, łącznie zmieniany 1 raz.
krabul
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 447
Rejestracja: 25 sty 2018, 12:49
Życiówka na 10k: 40:10
Lokalizacja: miasto100mostów

Nieprzeczytany post

Polecam ćwiczenia na berecie oraz wszelkie inne opierające się o utrzymanie równowagi na jednej nodze. Np w staniu na jednej nodze drugą nogą pokazujesz godziny na wirtualnym zegarku dookoła. Nie trzeba robić wielkich rzeczy. Po 5 minut na nogę i zobaczysz różnicę po jakimś czasie. Tylko pilnować aby kolano nie uciekało do środka podczas ćwiczeń.
37:52 1:25:24 3:12:11
alyjen
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 250
Rejestracja: 23 sie 2016, 09:02
Życiówka na 10k: 52:00
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

krabul pisze:Polecam ćwiczenia na berecie oraz wszelkie inne opierające się o utrzymanie równowagi na jednej nodze. Np w staniu na jednej nodze drugą nogą pokazujesz godziny na wirtualnym zegarku dookoła. Nie trzeba robić wielkich rzeczy. Po 5 minut na nogę i zobaczysz różnicę po jakimś czasie. Tylko pilnować aby kolano nie uciekało do środka podczas ćwiczeń.
Zgadza się, i tak jest dużo lepiej ale w wyniku zaniedbania tej wcześniejszej kontuzji lewą nogę mam znacznie słabszą od prawej i jeszcze długie miesiące będę pracował nad wyrównaniem tego stanu. Gdy zaczynałem zrobienie zwykłego przysiadu bez żadnych obciążeń było wyzwaniem. Beret tez jest w użyciu ;)
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12395
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Wszystkie ćwiczenia stabilizujące, berety, nawet to ćwiczenie na schodach przy zachowaniu zdrowego rozsądku, są ok. Wzmacniają nogę i da się to wyczuć w siłowym biegu pod górę, ale przede wszystkim urywają korby w rowerze, taką daje moc to ćwiczenie na schodach, na przykład.
Jest jednak jeden problem z tego rodzaju wzmacnianiem tkanek. Akcja mięśniowa trwa za długo i przez to nie przekłada się to na szybkie bieganie. To jest jedyny minus, ale nie powinno to popsuć zabawy w uprawianiu takich czelendży. Pamiętam, że na jednej nodze robiłem cztery piętra w ramach serii. Półpiętro miało chyba 8 stopni, czy jakoś tak. Czwórki po tym są zdewastowane, a to lubi wielu amatorów mocnych bodźców, więc nie zawiodą się na tym ćwiczeniu. Polecam.
Awatar użytkownika
Sikor
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 4921
Rejestracja: 31 lip 2015, 15:36
Życiówka na 10k: 40:35
Życiówka w maratonie: 3:13:29
Kontakt:

Nieprzeczytany post

yacool pisze:Wszystkie ćwiczenia stabilizujące, berety, nawet to ćwiczenie na schodach przy zachowaniu zdrowego rozsądku, są ok. Wzmacniają nogę i da się to wyczuć w siłowym biegu pod górę, ale przede wszystkim urywają korby w rowerze, taką daje moc to ćwiczenie na schodach, na przykład.
I tu zdobyles moje zainteresowanie. Musze je zatem wprowadzic! Mocy na rowerze, to jest dokladnie to czego mi brakuje :taktak:
Jest jednak jeden problem z tego rodzaju wzmacnianiem tkanek. Akcja mięśniowa trwa za długo i przez to nie przekłada się to na szybkie bieganie. To jest jedyny minus, ale nie powinno to popsuć zabawy w uprawianiu takich czelendży.
I nie zepsuje! Mam mocne postanowienie wyprobowac je przez zime. A podbiegami to sie zajme na wiosne, jak puszcza lody :oczko:
Awatar użytkownika
Piotrolll
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 221
Rejestracja: 20 lip 2016, 22:24
Życiówka na 10k: 33:18
Życiówka w maratonie: 02:35:54
Lokalizacja: Tychy

Nieprzeczytany post

Dzięki, popróbuję te ćwiczenia na jednej nodze. Myślę też żeby jakoś pomiksować sobie te treningi na schodach. Łączyć np podczas jednej sesji podbiegi, schody, rytmy i to wszystko z przerwami w truchcie. Na siłce można spokojnie coś takiego porobić. Szukam jeszcze tylko jakichś sensownych planów treningowych.
[b]Instagram:[/b] [url]http://www.instagram.com/biegnepo230.pl[/url]
[b]Fanpage:[/b] [url]https://www.facebook.com/Biegnepo230[/url]
[b]Blog:[/b] [url]https://biegnepo230.pl/[/url]
[b]-5k:[/b] 16:38
[b]-10k:[/b] 33:18
[b]-HM:[/b] 01:12:57
[b]-M:[/b] 02:35:54
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13294
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

yacool pisze: Jest jednak jeden problem z tego rodzaju wzmacnianiem tkanek. Akcja mięśniowa trwa za długo i przez to nie przekłada się to na szybkie bieganie.
Ten, bardzo ważny argument, dyskwalifikuje to ćwiczenie.
ldamianl
Stary Wyga
Stary Wyga
Posty: 191
Rejestracja: 19 paź 2014, 10:30
Życiówka na 10k: 37.07
Lokalizacja: Świętokrzyskie

Nieprzeczytany post

Rolli pisze:
yacool pisze: Jest jednak jeden problem z tego rodzaju wzmacnianiem tkanek. Akcja mięśniowa trwa za długo i przez to nie przekłada się to na szybkie bieganie.
Ten, bardzo ważny argument, dyskwalifikuje to ćwiczenie.

Pozwolę sobie podpiąć się pod ten temat. Idzie zima - okres wzmożonej pracy nad siłą. Jakie Wy ćwiczenia wplatacie w trening ? Co u was się sprawdza najlepiej ? Większość ćwiczeń typowych "na siłowni" (oporowych) pozwala wzmocnić dany mięsień ale pozbawia go szybkości i "sprężystości".
Rekordy:
5km - 17:09 (IX 2020)
10km - 34:29 (IX 2021)
HM - 1:15:41 (IX 2022)
M - 2:41:38 (IX 2021)
ODPOWIEDZ