Trening biegowy wg. metodyki AB.

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Awatar użytkownika
Alan Bolon
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 24
Rejestracja: 09 lis 2016, 10:37
Życiówka na 10k: 44:48
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Taunton UK

Nieprzeczytany post

Witam serdecznie.
Chciałem przedstawić opracowany przeze mnie i stosowany dla trenujących przeze mnie biegaczy skrypt - metodykę procesu treningowego. Jest to proces który stosuję od kilkunastu miesięcy z powodzeniem w treningu biegowym biegaczy - amatorów. Metodyka ta polega na 4 etapowym procesie który rozpoczyna przygotowanie do treningu wraz ze zbieraniem informacji i danych o zawodniku a następnie budowa planu treningowego wraz z następnymi etapami treningu właściwego z jego nadzorem i zakończeniem. Prezentowany materiał - szkic na zdjęciu wraz z zdjęciami przykładowych planów to cześć ogólna opracowanej przeze mnie metodyki która jest bardziej rozwinięta w szczegółach w moich opracowaniach.
Przedstawiam również przykłady wybranych tygodni planu treningowego w treningu do biegu ultra 160 km oraz w treningu przygotowawczym do złamania 20 minut w biegu na 5 km. Niestety nie da się ( albo nie umiem ) wgrać tutaj pełnych dokumentów tekstowych w Worldzie a więc wgrałem zdjęcia - screeny.
Proszę o opinie i komentarze :hejhej:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
New Balance but biegowy
Awatar użytkownika
Alan Bolon
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 24
Rejestracja: 09 lis 2016, 10:37
Życiówka na 10k: 44:48
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Taunton UK

Nieprzeczytany post

Przykłady planów treningowych.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 23 lis 2017, 11:25 przez Alan Bolon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Alan Bolon
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 24
Rejestracja: 09 lis 2016, 10:37
Życiówka na 10k: 44:48
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Taunton UK

Nieprzeczytany post

Przykłady planów treningowych c.d.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Uwaga dot. przykładu: BC1 to strefa od 6:00 do 6:30 a BC2 to od 6:30 do 5:00 ? To rzeczywiscie dosyć nowatorskie ;)
Awatar użytkownika
Alan Bolon
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 24
Rejestracja: 09 lis 2016, 10:37
Życiówka na 10k: 44:48
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Taunton UK

Nieprzeczytany post

Adam Klein pisze:Uwaga dot. przykładu: BC1 to strefa od 6:00 do 6:30 a BC2 to od 6:30 do 5:00 ? To rzeczywiscie dosyć nowatorskie ;)
Nie widzę tu niczego nowatorskiego. Te zakresy tempa na BC1 i BC2 czyli długie wybiegania zostały dobrane ODPOWIEDNIO dla tego biegacza pod cel treningowy :taktak: To duży i ciężki chłopak z wagą 105 kg Po okresie początkowym który skończył w kliku tygodniach dokonałem analizy jego średniego tempa na wybieganiach i drugi zakres dałem mu aby go trochę "rozruszać" szybkością na tyle na ile mu waga pozwalała bez ryzyka kontuzji jednak i tempo w II - zakresie dobrane było poprawnie. Do treningu na krótszy dystans i nastawiony na "ściganie się" drugi zakres dla innego biegacza byłby oczywiście inny. Byłoby szybciej zapewne. On miał trenować bardzo długi i spokojny bieg na 160 km i bardziej akcent położyłem tu na wytrzymałość niż na szybkość. Poza tym przedział plus minus 30 sekund w każdym zakresie tempa dawał mu także swobodę na to żeby samemu zmieniać tempo w zależności jak się czuje.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13299
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Nie wiedzę żadnego logicznego błędu.
To jest jednak bardzo pracochłonne, zeby oceniać i monitorować tak dokładnie wszystkie jednostki treningowe u każdego biegacza z grupy. Chyba ze masz ich tylko 5, albo jest to twój Full-Time-Job.
Awatar użytkownika
Adam Klein
Honorowy Red.Nacz.
Posty: 32176
Rejestracja: 10 lip 2002, 15:20
Życiówka na 10k: 36:30
Życiówka w maratonie: 2:57:48
Lokalizacja: Polska cała :)

Nieprzeczytany post

Ale przeciez to co zacytowałem to trening jednego zawodnika. Co to jest wg Ciebie BC1 a co BC2 ? Bo nie bardzo może mogę zrozumieć.
Awatar użytkownika
Alan Bolon
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 24
Rejestracja: 09 lis 2016, 10:37
Życiówka na 10k: 44:48
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Taunton UK

Nieprzeczytany post

Adam Klein pisze:Ale przecież to co zacytowałem to trening jednego zawodnika. Co to jest wg Ciebie BC1 a co BC2 ? Bo nie bardzo może mogę zrozumieć.
W przykładach planów treningowych podałem wybiórczo jak opisałem kilka planów z tygodni dla 2 zawodników.Nie jednego. Ten w którym jest jednostka treningowa łączona BC1 / BC2 dotyczy zawodnika trenującego ultra 160 km.
BC1 to oczywiście bieg ciągły nazywany rożnie, OWB1 na przykład czyli bieg w pierwszym zakresie - czyli potocznie mówiąc wolne wybieganie gdzie tempo tego biegu pozwala na swobodną konwersację. Jest to druga w kolejności jednostka treningowa po jeszcze wolniejszym truchcie. Zakres tempa ustala się dla każdego zawodnika oddzielnie wg. jego obecnej kondycji ale ogólne zasady mówią aby tempo dobrane było do 71 - 75 % HR. Bieg w drugim zakresie prędkości czyli Bieg Ciągły BC2 to bieg gdzie swobodna rozmowa jest bardzo trudna lub wręcz niemożliwa ( 76 - 86% HR ) ale jeszcze nie tempo i prędkość dla odcinków treningu tempowego III - zakresu czyli następnej jednostki treningowej ... itd.
polecam fachową literaturę nt. rozróżniania jednostek treningowych wybitnego polskiego trenera i teoretyka biegania Jerzego Skarżyńskiego :taktak:
Awatar użytkownika
Alan Bolon
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 24
Rejestracja: 09 lis 2016, 10:37
Życiówka na 10k: 44:48
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Taunton UK

Nieprzeczytany post

Rolli pisze:Nie wiedzę żadnego logicznego błędu.
To jest jednak bardzo pracochłonne, zeby oceniać i monitorować tak dokładnie wszystkie jednostki treningowe u każdego biegacza z grupy. Chyba ze masz ich tylko 5, albo jest to twój Full-Time-Job.
Nie trenuję więcej jak jedną osobę w tym samym czasie stąd i czasu na analizę treningów jest dużo :usmiech:
ODPOWIEDZ