Bieg 5km w dwa miesiące poniżej 20 minut

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Awatar użytkownika
barcel
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1107
Rejestracja: 16 wrz 2011, 10:58

Nieprzeczytany post

miejscowy_trucht pisze:Wiadomo brakuje treningu siły płotki skipy wieloskoki przysiady ze sztangą itp ale to zostawiam zawodnikom z poziomu 15 minut : )

żeby wejść w płotki, skipy itp. to trzeba mieć podbudowę, już nie wspomnę o sztandze.
W Twoim przypadku musisz się skupić na prostych ćwiczeniach, i elementach, które nie są tak wymagające sprzętowo i lokalizacyjnie, a w dużej mierze poprawią Twoją motorykę. Co znów pozwoli Ci biegać szybciej i dłużej na treningu, a to powinno owocować szybszym bieganie na zawodach.
Same kilometry, to rozwiązanie na krótką metę, ale najłatwiejsze, więc często wybierane ;-p
New Balance but biegowy
mati515543
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 19
Rejestracja: 30 paź 2013, 19:52
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Witam ponownie, udało mi się pobiec te 5km poniżej 20 min ( atest PZLA) , A nawet z dużą nawiązką - 19: 01. Robilem głównie szybsze treningi przez ten czas bez jakichs biegań po 10 km, (no może raz czy dwa przez te 2 miesiące się zdarzyły). Jestem bardzo zadowolony z tego czasu , bo patrząc na to jak się "przygotowywałem", a ile z tego nabiegałem to czuję , że jest moc w nogach i płucach i może jesienią(18:00 będzie ( + - 10 sekund). Teraz pozostaje kwestia co biegać, bo tak, ja nie chce klepać kilometrów ( moim celem jest max 5km dystans na zawodach ) . jeżeli chodzi o biegi dłuższe to na treningu max co chce robić to 10km , a resztę iść w szybkość , bo jestem jeszcze młody , więc warto biegać szybciej, ostatnio zrobiłem dla samego sprawdzenia się 8x200m/200m i przyznam się, że byłem zaskoczony , bo czasy kręciłem niezłe, a biegiem zachowawczo ( po mączce, brak tartanu): 36,36,36,36,36,35,34,32 więc nie jest ze mną źle , więc każdą serię po 34 dałoby radę zrobić , ale 200m to tylko dla podrasowania szybkości i sprawdzenia czy serducho i nogi dają radę, teraz wiem, że tak. Mianowicie chodzi mi o to, co teraz robić , czy treningi typu 5,6x600m 2'-2'08" p. 3', albo 5x800m 2'43"-2'48" p.3', lub 3,4x1000m 3'30" -3'40" p.3' nie będą zbyt eksploatujące ?? Dodaj, że , nie chce wchodzić jeszcze na dużą liczbę powtórzeń , bo powiem Wam, że takie dłuższe bieganko interwałów to będzie mój pierwszy raz , bo przygotowywujac się do tej 5 to max co robilem to 400m. Macie jakieś rady odnośnie tempa takich odcinków , że stopniowo dochodzić do 18 minut na 5 km ??? Doda!, że podbiegi stosuje raz w tygodniu ( albo staram się stosować ) :) dzięki za rady, pozdrawiam
Paweł Bala
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 47
Rejestracja: 25 lip 2016, 06:34
Życiówka na 10k: 40:43
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Ja osobiście gdy byłem kompletnym amatorem zaczynałem z wynikiem 22:30, na zawodach dwa miesiące później wykręciłem 18:56.

Biegałem wtedy ok. 30-40 kilometrów tygodniowo, kilka dni przed samymi zawodami zwiększyłem do 60km i musiałem wtedy odpocząć kilka dni, bo jednak zbyt wcześnie kilometraż zwiększyłem i poczułem to w nogach. W dniu zawodów było wszystko dobrze, jednak pobiegłem ponad swoje siły i musieli mi podawać elektrolity w kroplówkach. Heh, po 3 km miałem już dość, gdy biegłem do tego momentu 3:36/km a później tempo spadało, spadało aż do 3:47.

Taka historia.

Więc jeśli będziesz dobrze trenował, to jesteś w stanie zejść poniżej 20 minut bądź z małym haczykiem mieć ten wynik.

Dodatkowe kilometry to tylko rozwiązanie na teraz, na jakiś czas, później musisz poszukać czegoś co wzmocni Cię, bo kondycja kondycją, ale jak już było wyżej wspomniane, żeby robić kilometry to nie trzeba mieć tylko kondycji ale w miarę silne i sprawne nogi, o tym się zapomina wśród amatorów, więc po prostu wybiera się zwiększenie kilometrażu.

EDIT: O, jednak pobiegłeś poniżej 20. No widzisz, wynik podobny do mojego.
1000m - 3:03 samemu (z grupą poniżej 3:00)
5000m - 18:56 (debiut)
10000m - 40:43 (debiut)
Awatar użytkownika
KrzysiekJ
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1571
Rejestracja: 06 lis 2013, 16:29
Życiówka na 10k: 38:00 z treningu
Życiówka w maratonie: 2:57:26 atest
Lokalizacja: Gdańsk

Nieprzeczytany post

barcel pisze:W Twoim przypadku musisz się skupić na prostych ćwiczeniach, i elementach, które nie są tak wymagające sprzętowo i lokalizacyjnie
Jakie konkretnie proste ćwiczenia byś zaproponował?
ODPOWIEDZ