5km jako uzupełnienie sportów

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
neversitdown
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 2
Rejestracja: 23 maja 2017, 12:08
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Witam wszystkich miłośników aktywności!

Jest to mój pierwszy post na forum, dlatego witam podwójnie. Mam 26 lat i dbam o swoją kondycję od dawna. Uprawiam wiele sportów na raz, wszystko amatorsko, bazą jest trening siłowy. Kiedyś miałem bakcyla biegowego i dwa lata pod rząd w sezonie wiosenno-letnim biegałem 5km 3x w tygodniu. Kojarzę, że były to okolice 19 min, ale od dobrych 4 lat nie biegałem treningowo, ani nawet jogging, bo nie lubię. Jestem typem sprintera (od małego lubiłem dystanse do 400m) i okresowo stosowałem interwały, jako uzupełnienie treningu siłowego (np. 15 x 50m).

Po krótkim przedstawieniu się przejdę do meritum tego wątku. Zgłosiłem się do biegu korporacyjnego na 5km. Zdecydowałem się wrócić do biegania 5km 1-2x w tygodniu do końca życia. Pomyślałem, że zadeklarowanie się do zawodów, będzie super motywacją (bo bieganie jest nudne, w porównaniu do np. biegu z przeszkodami typu Survival Race etc.). Obecnie jestem w trakcie redukcji (~15%bf przy 90 kg), na TDEE 2500kcal, którą zakończę po 5kg lub po 3 miesiącach.

Mój plan tygodniowy wygląda następująco:
  • poniedziałek - trening siłowy (ćwiczenia wielostawowe)
    wtorek - koszykówka (2h)
    środa - siatka plażowa (2h)
    czwartek - trening siłowy (ćwiczenia wielostawowe)
    piątek - wolne
    sobota - dowolna aktywność
    niedziela - wolne
Pytanie do was koledzy i koleżanki: jakim treningiem przygotować się do 5km, w jakie dni biegać (w dni wolne piątek i niedziela, czy może z rana, bo wszelkie inne aktywności mam wieczorem), czy 2x w tyg wystarczy? Mam na przygotowania 14 tygodni. Na co dzień używam krokomierza (średnio chodzę 3km dziennie - nie wliczam aktywności sportowej). Do dyspozycji mam również podstawowy HR z pasem piersiowym z Decathlonu. Ponadto mam niedaleko bieżnię 200m i planuję ją wykorzystać, bo nie lubię twardego podłoża (kolana dostają wystarczający wycisk przez cały tydzień u mnie).

Będę wdzięczny za pomoc i sugestie :taktak:
New Balance but biegowy
VAM
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 23
Rejestracja: 22 maja 2017, 06:29
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

w piątek proponuje biathlon w wersji letniej a w niedzielę trening ~kolarstwa grawitacyjnego
Awatar użytkownika
whitemamba
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 466
Rejestracja: 06 lip 2012, 09:48
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

neversitdown pisze:. Zdecydowałem się wrócić do biegania 5km 1-2x w tygodniu do końca życia. Pomyślałem, że zadeklarowanie się do zawodów, będzie super motywacją (bo bieganie jest nudne, w porównaniu do np. biegu z przeszkodami typu Survival Race etc.).
Powodzenia.Przeczytaj wyboldowane i wyciągnij wnioski.
Zmiana kodu 3 z przodu:)
10km- 39.04 @3:54 pace
HM- 1:29:03 in progress
M- 3:14:12 in progress
Qba Krause
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 11474
Rejestracja: 16 kwie 2008, 22:31

Nieprzeczytany post

zbierałem się do napisania kilku rad, ale koledzy chyba wyczerpali temat :D
być jak brad pitt w Indiana Jonesie.

Do Things Always.

komentarze do bloga
blogspot
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13262
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Mam na przygotowania 14 tygodni
Gdzie sa te zawody, bo to by mnie bardzo interesowalo?

Mam nadzieje, ze wyjdzie cos okolo 14-15 minut.
neversitdown
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 2
Rejestracja: 23 maja 2017, 12:08
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Rozumiem, że wielu weteranów zostało urażonych za użycie słowa "nudne" oraz "bieganie" w jednym zdaniu (wyjaśniam - nudne jako jedyna aktywność tygodniowa). Nie chciałem umniejszać nikomu profesjonalizmu bądź tego, że bieganie traktuje poważnie. Po to jest forum, aby pytać.

Jeśli ktokolwiek potrafi odunąć sarkazm i ego na bok, to chętnie zapoznam się z propozycją treningu. Napisałem, że chcę się przygotować do dystansu 5km, mam na to min. 28 treningów. Spytałem po prostu o plan (plan może być na więcej treningów, może uda mi się coś poświęcić dla przygotowania).

Nie napisałem, że celem jest 15 min.. (5km to mogę przebiec nawet teraz, ale nie chodzi o to). Wspomniałem o tym, że uprawiam inne sporty, ale równie dobrze mogłem napisać, że "mogę trenować tylko 2x w tygodniu". Niektórym sport i wysiłek przychodzi łatwiej, mają lepsze predyspozycje i dobrą regenerację.

Dajcie mi plan, a pochwalę się wynikiem. Wtedy będziecie mogli prowadzić podśmiechvjki :oczko: a ja będę żywym przykładem, że się da / nie da. (Wybieram się na II Bielański Bieg Dzika - zapraszam).
Kurilp
Wyga
Wyga
Posty: 87
Rejestracja: 20 maja 2016, 05:21
Życiówka na 10k: 46:08
Życiówka w maratonie: 3:47:04

Nieprzeczytany post

zacznij choćby tak i zobacz jak ci idzie: https://bieganie.pl/?cat=13&id=250&show=1

jak będzie za łatwo dla ciebie, to możesz spróbować tego (jeśli przejdziesz na 3 tr/tydz): https://bieganie.pl/?cat=19&id=293&show=1
olalola86
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 11
Rejestracja: 23 maja 2017, 13:25
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Neversitdown mam podobny dylemat... odezwę się na priv, może wymienimy się poradami jakie dostaliśmy :)
ODPOWIEDZ