Z progresu w regres

Biegowe "citius, altius, fortius": miejsce dla tych którzy chca biegac dalej i szybciej.
Krzysiu103
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 6
Rejestracja: 25 cze 2020, 11:18
Życiówka na 10k: 55
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Hej wszystkim. jestem tu nowy. Od niespełna 2 miesięcy zacząłem biegać na dystansie 3 km. Z początku miałem progres którego skutkiem było zejście z czasu 14:40 do 13:06 w około 6 tygodni. Przechodząc do sedna sprawy przez ostanie 3 treningi nastąpił regres w postaci opóźnienia czasu najpierw 13:20 następnie 13:30 z kolei już dziś miałem 13:56 i za bardzo nie rozumiem co jest tego powodem?
New Balance but biegowy
yaaceek
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 508
Rejestracja: 14 sty 2017, 18:22
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Dobrze zrozumiałem, że od dwóch msc. wychodzisz i biegniesz na maksa 3km? Ot tak po prostu i tyle?
Awatar użytkownika
beata
Ekspert/Trener
Posty: 6499
Rejestracja: 21 sty 2003, 11:46
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: W-wa

Nieprzeczytany post

yaaceek pisze:Dobrze zrozumiałem, że od dwóch msc. wychodzisz i biegniesz na maksa 3km? Ot tak po prostu i tyle?
Z zamieszczonego opisu wynika, że tak.
A zatem, na logikę, nie jest możliwy stały progres, bo w takim wypadku kolega osiągnąłby w końcu czasy kosmiczne ;).

Do autora wątku - jaki masz w ogóle cel?
Przejrzyj forum, zobacz, jak wygląda konstrukcja planu treningowego i na czym to bieganie w ogóle polega.
Krzysiu103
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 6
Rejestracja: 25 cze 2020, 11:18
Życiówka na 10k: 55
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Mam na myśli skąd ten nagły regres? Moim celem jest osiągnąć czas 12:30 na 3 km, przygotowuję się na egzaminy do wojska zawodowego
Ostatnio zmieniony 20 paź 2020, 15:41 przez Krzysiu103, łącznie zmieniany 1 raz.
Krzysiu103
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 6
Rejestracja: 25 cze 2020, 11:18
Życiówka na 10k: 55
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

yaaceek pisze:Dobrze zrozumiałem, że od dwóch msc. wychodzisz i biegniesz na maksa 3km? Ot tak po prostu i tyle?
No tak i co jest w tym dziwnego?
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13295
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Krzysiu103 pisze:
yaaceek pisze:Dobrze zrozumiałem, że od dwóch msc. wychodzisz i biegniesz na maksa 3km? Ot tak po prostu i tyle?
No tak i co jest w tym dziwnego?
Bo tak sie nie trenuje.
Krzysiu103
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 6
Rejestracja: 25 cze 2020, 11:18
Życiówka na 10k: 55
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Rolli pisze:
Krzysiu103 pisze:
yaaceek pisze:Dobrze zrozumiałem, że od dwóch msc. wychodzisz i biegniesz na maksa 3km? Ot tak po prostu i tyle?
No tak i co jest w tym dziwnego?
Bo tak sie nie trenuje.
No stąd ten post? Może jakaś porada? Napisałem juz że biegam od 2 msc i moja wiedza jest marna w tym temacie
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13295
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

beata pisze: Przejrzyj forum, zobacz, jak wygląda konstytucja planu treningowego i na czym to bieganie w ogóle polega.
W sumie podejscie typowo z siłowni: nakładasz xx kg na sztangę i ćwiczysz i co jakiś czas podwyższasz ciężar.
Zadko kiedy sie słyszy, ze normalni na siłowniach maja urozmaicona strukturę treningu i robią zmiennie wytrzymałość, sile max czy wytrzymałość siłową.
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13295
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Krzysiu103 pisze: No stąd ten post? Może jakaś porada? Napisałem juz że biegam od 2 msc i moja wiedza jest marna w tym temacie
Beata tobie juz odpisała: na głównej stronie portalu sa plany dla początkujących i pod egzaminy.
Jajo
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 46
Rejestracja: 21 paź 2020, 10:51
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Ale kolegę ostro potraktowaliście :ble: "Idź sobie poczytaj gdzie indziej, bo tu Ci nie podpowiemy"...

A ja podejmę dyskusję i powiem, że analogia do siłowni jakaś jest. Jeśli ktoś np. podnosi 100kg na klatę i chciałby podnieść 110kg, to nie ładuje co trening 110 na sztangę z myślą: "agghhrr, może dziś uda mi się podnieść", tylko właśnie wrzuca mniejszy ciężar i powtarza to np. po 10 razy w iluś seriach :-)

Tak samo jest z bieganiem. Jak chcesz trenować do 3km, to Twój trening nie może wyglądać tak, że biegniesz tylko 3km i zawsze w stałym tempie zawodów. Warto to urozmaicić i przede wszystkim wydłużyć. I tak - kilka planów treningowych czy artykułów znajdziesz na głównej stronce.

Najlepszy tegoroczny wynik na 3000m osiągnął we wrześniu Jacob Kiplimo i ten sam gość miesiąc później został mistrzem świata w półmaratonie. Tak więc różnica w potrzebnych umiejętnościach na tych dwóch dystansach jest mniejsza, niż może się wydawać :-).
Krzysiu103
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 6
Rejestracja: 25 cze 2020, 11:18
Życiówka na 10k: 55
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Jajo pisze:Ale kolegę ostro potraktowaliście :ble: "Idź sobie poczytaj gdzie indziej, bo tu Ci nie podpowiemy"...

A ja podejmę dyskusję i powiem, że analogia do siłowni jakaś jest. Jeśli ktoś np. podnosi 100kg na klatę i chciałby podnieść 110kg, to nie ładuje co trening 110 na sztangę z myślą: "agghhrr, może dziś uda mi się podnieść", tylko właśnie wrzuca mniejszy ciężar i powtarza to np. po 10 razy w iluś seriach :-)

Tak samo jest z bieganiem. Jak chcesz trenować do 3km, to Twój trening nie może wyglądać tak, że biegniesz tylko 3km i zawsze w stałym tempie zawodów. Warto to urozmaicić i przede wszystkim wydłużyć. I tak - kilka planów treningowych czy artykułów znajdziesz na głównej stronce.

Najlepszy tegoroczny wynik na 3000m osiągnął we wrześniu Jacob Kiplimo i ten sam gość miesiąc później został mistrzem świata w półmaratonie. Tak więc różnica w potrzebnych umiejętnościach na tych dwóch dystansach jest mniejsza, niż może się wydawać :-).
Dziękuję, chociaż ktoś nie zachował się jak nie fajnie ^^
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13295
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Krzysiu103 pisze:
Jajo pisze:Ale kolegę ostro potraktowaliście :ble: "Idź sobie poczytaj gdzie indziej, bo tu Ci nie podpowiemy"...

A ja podejmę dyskusję i powiem, że analogia do siłowni jakaś jest. Jeśli ktoś np. podnosi 100kg na klatę i chciałby podnieść 110kg, to nie ładuje co trening 110 na sztangę z myślą: "agghhrr, może dziś uda mi się podnieść", tylko właśnie wrzuca mniejszy ciężar i powtarza to np. po 10 razy w iluś seriach :-)

Tak samo jest z bieganiem. Jak chcesz trenować do 3km, to Twój trening nie może wyglądać tak, że biegniesz tylko 3km i zawsze w stałym tempie zawodów. Warto to urozmaicić i przede wszystkim wydłużyć. I tak - kilka planów treningowych czy artykułów znajdziesz na głównej stronce.

Najlepszy tegoroczny wynik na 3000m osiągnął we wrześniu Jacob Kiplimo i ten sam gość miesiąc później został mistrzem świata w półmaratonie. Tak więc różnica w potrzebnych umiejętnościach na tych dwóch dystansach jest mniejsza, niż może się wydawać :-).
Dziękuję, chociaż ktoś nie zachował się jak nie fajnie ^^
Faktycznie, dobry propozycje od Jajo: weź trening od Kiplimo. :taktak:
Jajo
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 46
Rejestracja: 21 paź 2020, 10:51
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

Haha absolutnie nie, gdzie tak napisałem? :hej:

Chciałem pokazać, że treningi do 3km i do dłuższych dystansów nie muszą się znacząco różnić i warto skupić się po prostu na rozwoju biegowym, zamiast ograniczać do 3km.

U kogoś, kto zaczyna i nie ma żadnych doświadczeń z treningiem biegowym naprawdę może pojawić się wątpliwość: "po co mam na treningu robić 8km, skoro chcę się przygotować do 3km?" Dla Ciebie takie pytanie może być głupie, ale jesteś już z bieganiem związany długo i widocznie zapomniał już wół, jak cielęciem był...
Rolli
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 13295
Rejestracja: 04 sie 2007, 23:18
Życiówka na 10k: 33:40
Życiówka w maratonie: 2:39:05

Nieprzeczytany post

Jajo pisze:Haha absolutnie nie, gdzie tak napisałem? :hej:

Chciałem pokazać, że treningi do 3km i do dłuższych dystansów nie muszą się znacząco różnić i warto skupić się po prostu na rozwoju biegowym, zamiast ograniczać do 3km.

U kogoś, kto zaczyna i nie ma żadnych doświadczeń z treningiem biegowym naprawdę może pojawić się wątpliwość: "po co mam na treningu robić 8km, skoro chcę się przygotować do 3km?" Dla Ciebie takie pytanie może być głupie, ale jesteś już z bieganiem związany długo i widocznie zapomniał już wół, jak cielęciem był...
Nie za bardzo zapomniał... i dlatego:

Kod: Zaznacz cały

Beata tobie juz odpisała: na głównej stronie portalu sa plany dla początkujących i pod egzaminy.
ODPOWIEDZ