Komentarz do artykułu Liczy się robota

...czyli wszystko co nie zmieściło się w innych działach a ma związek z bieganiem lub sportem.
RMC
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 641
Rejestracja: 14 lis 2013, 22:23
Życiówka na 10k: 44:49
Życiówka w maratonie: 04:09:02
Lokalizacja: Oleśnica

Nieprzeczytany post

No tak, kluczową kwestią może być co, kto (słuchacz) chce uzyskać z otrzymanego materiału. Ale jednocześnie (wg mnie) jego forma narzuca, trochę z góry, zasób wiedzy jaką dostaniemy. I tego trzeba być swiadomym.

Dla mnie podcastowa rozmowa dwóch czy więcej osób (zwlaszcza o bieganiu) jest bardziej rozrywka niż poznawaniem wiedzy naukowej. Nawet jak padają tam roznego rodzaju informacje, wskazowki itp. Jesli poruszą tam ciekawe zagadnienia, to sam bym zadal sobie trud wyszukanie cos wiecej na te tematy. Z tego powodu nie uwazam za konieczne by ktos to musial spisywac, dawac w skrocie itp.

Natomiast gdybym z podcastu oczekiwal solidnej dawki wiedzy to widzialbym go jako rodzaj prelekcji gdzie dane osoba referuje jakies zagadnienie konkretnie i naukowo. I wtedy mile widzane byloby dolaczenie formy pisemnej omawianych zagadnien.

Oczywiście nie neguję, że debata naukowa paru osób jest możliwa i też niosąca wiele dla słuchacza :)
Komentarze do bloga biegowego: [url]http://www.bieganie.pl/forum/viewtopic.php?f=28&t=38345[/url]
Strona WWW: [url]http://www.pstryk-pstryk.com[/url]
Blog Biegowy: [url]https://rmc-biega.pl[/url]
New Balance but biegowy
mdzugaj
Rozgrzewający Się
Rozgrzewający Się
Posty: 10
Rejestracja: 14 wrz 2020, 18:37
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

XXX
Ostatnio zmieniony 12 kwie 2021, 10:56 przez mdzugaj, łącznie zmieniany 1 raz.
tkobos
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 641
Rejestracja: 28 lis 2011, 20:41
Życiówka na 10k: 35:17
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

RMC pisze:Upieracie się przy tekście, a z tego co kojarzę trendy netowo-światowe jako przyszłość wskazują video i podcasty właśnie. Kto by miał czas i chęci czytać coś kiedy można sobie odpalić dźwięk i posłuchać wszędzie :)

A tak poważniej, ja lubię i poczytać i posłuchać. Powiedziałbym równorzędnie, ale podcasty uważam za świetną sprawę. Nie widzę absolutnie by słuchanie wywiadu z kimś (choćby i godzinnego czy dłuższego) było czasem straconym. Z głosu, tonu wypowiedzi można sobie zbudować pełniejszy obraz jaką kto jest osobą. Poczuć sympatię czy niechęć. A jak prowadzący i gość potrafią wejść na "wspólną falę" to czas leci momentalnie jak się słucha. Dyskusja potrafi podryfować czasem w nieoczekiwane rejony, tematy a tego raczej nie ma w rozpisanym wywiadzie.

Użył bym analogii takiego podcastu do np. spotkania autorskiego (z pisarzem np.). Niby wiadomo o czym może być ale usłyszeć to na własne uszy bezcenne :) Kto był to wie jak fajna jest to sprawa.
Nie no, jasne. Myślę, że nikt tutaj nie neguje tego, że podcast to fajna sprawa i raczej nikt nie uważa, żeby to była strata czasu. Problem w tym, że mimo wszystko doba ma tylko 24 godziny:) jakby chcieć słuchać i czytać wszystko co jest dla danej osoby interesujące to można by to robić na okrągło przez cały dzień i nic innego poza tym nie robić. Każdy ma jakiś własny, zoptymalizowany pod siebie sposób zdobywania informacji. Dwie równoległe formy dają tu po prostu więcej pola manewru.
RMC pisze:No tak, kluczową kwestią może być co, kto (słuchacz) chce uzyskać z otrzymanego materiału. Ale jednocześnie (wg mnie) jego forma narzuca, trochę z góry, zasób wiedzy jaką dostaniemy. I tego trzeba być swiadomym.

Dla mnie podcastowa rozmowa dwóch czy więcej osób (zwlaszcza o bieganiu) jest bardziej rozrywka niż poznawaniem wiedzy naukowej. Nawet jak padają tam roznego rodzaju informacje, wskazowki itp. Jesli poruszą tam ciekawe zagadnienia, to sam bym zadal sobie trud wyszukanie cos wiecej na te tematy. Z tego powodu nie uwazam za konieczne by ktos to musial spisywac, dawac w skrocie itp.

Natomiast gdybym z podcastu oczekiwal solidnej dawki wiedzy to widzialbym go jako rodzaj prelekcji gdzie dane osoba referuje jakies zagadnienie konkretnie i naukowo. I wtedy mile widzane byloby dolaczenie formy pisemnej omawianych zagadnien.
Zrobienie transkrypcji z podcastu, to z pewnością jest jakiegoś rodzaju istotna degradacja/uproszczenie i pewna istotna część zawartości jest w ten sposób stracona. Mimo wszystko, uważam, że transkrypcja z rozmowy o bieganiu ma rację bytu jako czysty tekst. Jasne, jakby ktoś zrobił transkrypcję z np. kabaretu, to efekt byłby raczej mizerny. Ale na tyle ile słuchałem, to mi się te podcasty na bieganie.pl wydają merytoryczne, to nie jest tylko gadanie o dupie marynie. Moim zdaniem spokojnie by się nadawały do czytania w formie samego tekstu.

Też żeby była jasność: zupełnie nie uważam, żeby "obóz czytających" miał tutaj jakieś powody do narzekań, bo takich materiałów na bieganie.pl też jest przecież dużo. Nie sądzę, żeby były jakieś podstawy do "wymagania" czegoś od redakcji w tym względzie. Ale mając sygnał, że jest jakieś istotne zainteresowanie takim rozwiązaniem, można chociaż taki pomysł wziąć pod rozwagę. Z punktu widzenia czytelników/słuchaczy jest raczej tylko lepiej jeśli jest więcej opcji. Dodam też, że taka transkrypcja - jako tylko alternatywna forma przekazu - moim zdaniem nie musi być tak wypieszczona językowo jak materiały czysto tekstowe. Więc nie chodzi o to, żeby robić z tego normalny wywiad (bo spodziewam się, że to jest znacznie więcej pracy), tylko po prostu o bezpośredni zapis tego co zostało powiedziane.
mdzugaj pisze: Pomijam już to, że spisanie tego wszystkiego to masa pracy. Jeśli ktoś ma problem z odsłuchiwanie podcastów, to niech po prostu ich nie odsłuchuje. Dla miłośników czytelnictwa jest sporo tekstów na bieganie.pl, z których swoją drogą można by było zrobić jakieś ciekawe animacje... Lepiej przyswajam materiał, gdy jest on w formie wideo... Czy redaktorzy o tym już myśleli? Żeby te artykuły po prostu podać też w innej formie? Myślę, że wielu czytelników, dla których tekst, niczym podcast, jest barierą nie do przekroczenia, byłoby zadowolonych.
No dobra, ale zrobienie transkrypcji koncepcyjnie jest banalne. To nie jest tworzenie czegoś nowego, tylko bezpośrednie uproszczenie tego co już istnieje. Na pewno jest z tym dużo roboty, ale jest to robota jednak nie wymagająca żadnego pomysłu. Ale masz rację, nie ma co przesadzać z parciem na wchłonięcie wszystkiego co tylko istnieje w internecie.
Awatar użytkownika
ragozd
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 623
Rejestracja: 23 paź 2015, 00:35
Życiówka na 10k: 34:57
Życiówka w maratonie: 2:45:28
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Nieprzeczytany post

Poranny Biegacz pisze: *Na czym polega filozofia jego treningu i czemu zawdzięcza przełamanie wynikowej stagnacji?
*Czy zamieniłby bieganie maratonów przez dziesięć lat na poziomie 2:20 na jeden z wynikiem 2:15?
*Czy jego słabość do słodyczy to już uzależnienie
- trenowanie w grupie z szybszymi, bez narzucania ograniczeń
- tak
- nie.
O ile dobrze pamiętam ;)
www.facebook.com/WarszawskiScyzoryk - mistrz Polski i vicemistrz dzielnicy :)
M45 PB: 5km 17:10, 10km 34:57 HM 1:16:34 M 2:45:28
Awatar użytkownika
neevle
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1229
Rejestracja: 03 lut 2013, 22:23
Życiówka na 10k: 42:11
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Lublin/Warszawa

Nieprzeczytany post

Poświęcenie godziny i 12 minut aby poznać odpowiedź na pytania:

*Na czym polega filozofia jego treningu i czemu zawdzięcza przełamanie wynikowej stagnacji?
*Czy zamieniłby bieganie maratonów przez dziesięć lat na poziomie 2:20 na jeden z wynikiem 2:15?
*Czy jego słabość do słodyczy to już uzależnienie

To dla mnie akurat problem i bariera nie do przejścia, i widzę że nie tylko dla mnie.
Też tak do niedawna myślałam. Rzecz w tym, że wcale nie trzeba żadnego czasu poświęcać by z treścią się zapoznać. Otóż, ostatnio zaczęłam słuchać podcastów z bieganie.pl podczas prysznica. Mam długie włosy, a i tak jedno nagranie starcza starcza na kilka myć. :hej: Słuchanie książki pod prysznicem dla mnie odpada, bo jednak łatwo jest zgubić kawałek treści, ale jeśli wypadnie mi jedno pytanie z luźnego wywiadu z powodu lejącej się wody, to nie stracę aż tak wiele. Traktuję te podcasty jako lekkie tło do niewymagających codziennych czynności, które i tak muszę zrobić. Może być też gotowanie albo sprzątanie (choć tu akurat preferuję audiobooki).
Jeżeli chcę przyswoić konkretne informacje, to zdecydowanie wolę tekst. Ale te wywiady to przecież nie artykuły popularnonaukowe.

Za treścią w formie filmów też nie przepadam, bo to jednak wymaga zaangażowania i wzroku i słuchu po to, by w dziesięć minut uzyskać informacje, które czytając zapewne uzyskałabym w dwie. Ale to osobny temat. Podcasty to co innego. Podcasty mogą być średnio zobowiązującym tłem.
5km - 20:23, 10km - 42:11, 21.1km - 1:35:58
[url=https://biegambyjesc.wordpress.com/]Mój blog - Biegam by jeść[/url]
[url=https://www.facebook.com/biegambyjesc/]Facebook - Biegam by jeść[/url]
Awatar użytkownika
yacool
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 12340
Rejestracja: 03 gru 2008, 11:25
Kontakt:

Nieprzeczytany post

neevle pisze:ostatnio zaczęłam słuchać podcastów z bieganie.pl podczas prysznica. Mam długie włosy, a i tak jedno nagranie starcza starcza na kilka myć.
Poranny Biegacz jest łysy jak kolano. Zatem jeden podkast powinien mu wystarczyć na kilka miesięcy mycia włosów.
Obrazek
Awatar użytkownika
Poranny Biegacz
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 413
Rejestracja: 26 sie 2013, 12:10
Życiówka na 10k: 34:41
Życiówka w maratonie: 2:37:41
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Nieprzeczytany post

yacool pisze:Poranny Biegacz jest łysy jak kolano. Zatem jeden podkast powinien mu wystarczyć na kilka miesięcy mycia włosów.
Myję głowę 2 razy dziennie, więc uwinąłbym się trochę szybciej:)
neevle pisze:Podcasty mogą być średnio zobowiązującym tłem.
Dla Ciebie mogą - to dobrze, naprawdę. Dostrzegam że sukces podkastów jest duży i jest to forma w której warto tworzyć nowoczesny kontent.

Dla mnie zajawka tego podkastu nie była uzasadnieniem do słuchania przez 72 minuty. Simple as that. Mając do wyboru to, czy playlistę biegową na postify, wybiorę spotify.

Nie zawsze tak było. Odsłuchałem większość podkastów ironfactory.pl. Gość miał takie zajawki że zachęcały do poznania kontentu i poświęcenia czasu na heheszki (sory spora część większości podkastów to heheszki) żeby dobrać się do mięsa.

Nie zależy mi jednak na tym by bieganie.pl zrezygnowało z podkastów. Kilka osób opowiedziało się za dodatkową formą przekazu towarzyszącą podkastom, która pozwoliłaby włączyć się do dyskusji.
Awatar użytkownika
neevle
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 1229
Rejestracja: 03 lut 2013, 22:23
Życiówka na 10k: 42:11
Życiówka w maratonie: brak
Lokalizacja: Lublin/Warszawa

Nieprzeczytany post

Dla mnie zajawka tego podkastu nie była uzasadnieniem do słuchania przez 72 minuty. Simple as that. Mając do wyboru to, czy playlistę biegową na postify, wybiorę spotify.
A, to spoko, rozumiem. ;) Odniosłam wrażenie, że narracja Twoja i części osób była taka, że podcasty są gorsze od tekstu, ponieważ trzeba poświęcać na nie dodatkowy czas, podczas gdy tak naprawdę niespecjalnie trzeba. Choć jeśli wziąć pod uwagę, że w tym czasie mogłabym słuchać klasyków literatury światowej, no to pewnie faktycznie podcast jest jednak stratą czasu. ;)
5km - 20:23, 10km - 42:11, 21.1km - 1:35:58
[url=https://biegambyjesc.wordpress.com/]Mój blog - Biegam by jeść[/url]
[url=https://www.facebook.com/biegambyjesc/]Facebook - Biegam by jeść[/url]
pawikr
Zaprawiony W Bojach
Zaprawiony W Bojach
Posty: 257
Rejestracja: 26 wrz 2012, 21:46
Życiówka na 10k: brak
Życiówka w maratonie: brak

Nieprzeczytany post

neevle pisze:... podcasty są gorsze od tekstu, ...
nie są gorsze:) są inne. Jedni lubią jabłka, inni sok a jeszcze inni cydr.
Poranny Biegacz pisze: Nie zależy mi jednak na tym by bieganie.pl zrezygnowało z podkastów. Kilka osób opowiedziało się za dodatkową formą przekazu towarzyszącą podkastom
O to to! :taktak:

Osobiście nie będe miał za złe, jeżeli redakcja nie uzna za potrzebne dostarczanie transkrypcji tekstowych podkastów. Ale bardzo bym nie chciał, żeby treści pisane były ograniczane z powodu dostępności innych możliwości przekazu treści.
ODPOWIEDZ