Ostropest plamisty to wspaniała roślina lecznicza, najczęściej wykorzystywana do ochrony i regeneracji wątroby. Pomaga również doskonale w poprawie wielu innych funkcji organizmu, dlatego bywa polecany jako codzienny suplement diety. Coraz częściej sięgają po niego biegacze i inni sportowcy. Sprawdźmy zatem na czym polega jego działanie.

Ostropest plamisty, a mówiąc dokładniej pozyskiwana z tej rośliny sylimaryna, to obok fosfolipidów sojowych jedna z dwóch substancji, które wykazują potwierdzony naukowo dodatni wpływ na funkcjonowanie wątroby. Sylimaryna, której źródłem jest ostropest plamisty, bierze czynny udział w regeneracji komórek wątroby. Dzięki temu dobrej jakości preparaty na bazie wyciągów z ostropestu plamistego są standardowo zalecane przez lekarzy hepatologów, nie tylko jako forma codziennego wspomagania wątroby, ale również w przypadku rekonwalescencji po ciężkich zatruciach. Poleca się je jako „osłonę” podczas zażywania wysoce hepatotoksycznych leków, a także zapobiegawczo u osób będących nosicielami HBV lub HCV.

Czym jest Ostropest Plamisty?

Ostropest plamisty jest rośliną, której prozdrowotne właściwości są znane ludzkości od stuleci. Prawdziwa moda na suplementy zawierające wyciąg z tej rośliny jest jednak zjawiskiem stosunkowo niedawnym. Z początku, preparaty zawierające sylimarynę były traktowane przez lekarzy oraz naukowców ze sporą rezerwą. Dość prędko okazało się jednak, że regularne przyjmowanie sylimaryny ma wydatny wpływ na poprawę funkcjonowania wątroby, a także wyraźnie przyspiesza i usprawnia procesy samoregeneracji tego niezwykle ważnego organu.

Ostropest plamisty (z łaciny Silybum marianum) to roślina należąca do gatunku astrowatych, pochodząca z rejonów Morza Śródziemnego. Jedną ze znamiennych cech tej rośliny jest duża odporność na warunki atmosferyczne oraz łatwość adaptacji. Według naukowców, to właśnie z tego powodu, ostropest plamisty w przeciągu wieków rozprzestrzenił się daleko poza granice swojego pierwotnego występowania. Obecnie roślinę tę można spotkać nawet w Azji.

Ze względu na trwającą przez stulecia migrację, ostropest plamisty jest zaliczany do grona gatunków introdukowanych. Pierwsze wzmianki na temat jego leczniczych właściwości pochodzą jeszcze z okresu europejskiej starożytności. Ostropest plamisty przez długi czas cieszyła się popularnością jako produkt leczniczy nie tylko ze względu na swoje działanie antyhepatotoksyczne, ale również szereg innych, cennych dla ludzkiego zdrowia właściwości. Obecnie stanowi podstawowy składnik różnego rodzaju preparatów wykorzystywanych w leczeniu oraz profilaktyce chorób wątroby.

Właściwości ostropestu plamistego

Podstawowym i najważniejszym składnikiem ostropestu plamistego jest sylimaryna, czyli substancja chemiczna będąca kompleksem flawonoliganów. Sylimaryna wykazuje silne działanie ochronne w stosunku do wątroby, wspierając ten organ w jego naturalnych funkcjach autoregeneracyjnych. Działanie sylimaryny polega przede wszystkim na stabilizacji struktur błon komórkowych – substancja ta tworzy niejako „warstwę ochronną” wokół komórek wątrobowych, chroniąc je przed absorpcją szkodliwych czynników. Ze względu na te właściwości, sylimaryna jest obok fosfolipidów sojowych, powszechnie stosowana w przebiegu takich chorób, jak zatrucia alkoholowe, wirusowe zapalenie wątroby typu B oraz C, a także jako środek wspomagający pracę wątroby i chroniący jej komórki przed działaniem toksyn. Badania naukowe dowodzą również, że sylimaryna, a zwłaszcza jeden z jej składników – sylibina, wykazuje także istotne działanie antyoksydacyjne oraz przeciwzapalne.

Oprócz sylimaryny, ostropest plamisty jest również źródłem innych cennych substancji odżywczych. Należy wymienić tutaj przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe, a także witaminę E. Preparaty na bazie ostropestu plamistego mogą być stosowane nie tylko w przebiegu lub profilaktyce chorób wątroby, ale także jako środek wspomagający pracę nerek. Istnieją przesłanki sugerujące, że składniki ostropestu mogą zapobiegać kamicy nerkowej, a także niektórym problemom z żołądkiem.

Jaki preparat na bazie ostropestu plamistego wybrać?

Na rynku jest dostępnych wiele różnych preparatów na bazie ostropestu plamistego. Najpopularniejsze są oczywiście tabletki zawierające sylimarynę. Oprócz tego, apteki oferują również herbatki z ostropestu plamistego oraz oleje pozyskiwane z tej rośliny. Według wielu lekarzy, to właśnie ta ostatnia forma w jakiej na rynku występuje jest najkorzystniejsza. Sylimaryna w postaci tabletek lub herbat cechuje się bowiem znacznie mniejszą przyswajalnością, niż w postaci oleju. Oczywiście, można również spożywać ostropest w postaci nieprzetworzonej, tzn. w formie ziarna tej rośliny, jednak wymaga to mielenia i jest znacznie mniej komfortowe, niż korzystanie z gotowych preparatów na przykład w postaci dobrej jakości olejów.

Źródło:

1. https://www.fit.pl/zdrowie/najwazniejsze-korzysci-ze-stosowania-ostropestu-plamistego/16396

2. https://sucha24.pl/component/k2/item/8486-ostropest-plamisty-wlasciwosci-i-zastosowania

Podziel się: Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+