Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij
Zbliżają się do półmetka - Sztafeta „Podaj zmianę"

We wtorek późnym popołudniem wystartowała charytatywna sztafeta BNP Paribas „Podaj Zmianę – razem wybiegnijmy z depresji”. Biegacze rozpoczęli nietypowy wyścig w Tatrach. W czwartkowy poranek mają już za sobą 330 km.

Wystartowali na wysokim poziomie... 4 czerwca, dokładnie o godz. 18.00 z Kasprowego Wierchu ruszyła najdłuższa sztafeta charytatywna w Polsce. Bieg Banku BNP Paribas „Podaj zmianę - razem wybiegnijmy z depresji” to inicjatywa, która ma zwrócić uwagę na problem, jakim jest depresja oraz podkreślić, jak ważną rolę może pełnić sport w profilaktyce tej choroby. Dochód z zapisów zostanie przekazany Stowarzyszeniu Aktywnie Przeciwko Depresji.

Cały czas można też wesprzeć akcję i śledzić postępy uczestników na stronie podajzmiane.pl.

Wyjątkową sztafetę z południa na północ Polski prowadzi grupa znanych lekkoatletów i pasjonatów biegania. Na pierwszej zmianie pobiegła ambasadorka całej akcji – ultramaratonka i rekordzistka świata w biegach długodystansowych Patrycja Bereznowska. Na zbiegu z Kasprowego towarzyszył jej maratończyk i dyrektor sportowy akcji Piotr Cypryański, mistrz świata i zdobywca Pucharu Świata w biegach po schodach Piotr Łobodziński oraz reprezentantka zakopiańskiego środowiska biegowego Olga Łyjak. Po godzinie zbiegu, na zakopiańskim rondzie w Kuźnicach, pałeczka została przekazana kolejnej zmianie, która skierowała się na północ, na Hel.sztafetakaps.jpg Symbolicznym starterem na jednym z najpopularniejszych szczytów polskich Tatr była triathlonowa legenda Jerzy Górski - dobry duch inicjatywy, który tak motywował pierwszą zmianę sztafety:

Uprawianie sportu, niezależnie od tego czy jest się zawodowcem czy amatorem, wymaga hartu ducha, siły woli, systematyczności, mobilizacji i wytrwałości w dążeniu do wyznaczonego celu. Z własnego doświadczenia wiem, jaką moc niesie za sobą aktywność fizyczna. Na pewno sztafeta „Podaj zmianę” jest ogromnym wyzwaniem, 900 km robi wrażenie nawet dla wytrenowanej osoby. Wierzę jednak, że jesteście takim zespołem, który sobie z tym poradzi i przy okazji zwróci uwagę na inne wyzwanie - wyzwanie codzienności, z którym zmaga się wiele osób i ich bliskich. Depresja wciąż jest tematem tabu. Zmieńmy to i pokażmy wspólnie, że to po prostu choroba i można z nią walczyć.sztafeta2.jpg Po wtorkowym starcie i zbiegu z Kasprowego Wierchu prowadzący sztafetę skierowali się w stronę Krakowa. Jedną z ostatnich zmian pierwszego dnia prowadził dziennikarz sportowy Damian Bąbol:

Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony atmosferą i postawą biegaczy z Podhala, którzy, pomimo późnych godzin wieczornych, stawili się na trasie. Przy wsparciu muzyki z filmu Rocky razem walczyliśmy m.in. z przeszło kilometrowym podbiegiem w Klikuszowie, który dał nam się we znaki. Nie mogę się już doczekać kolejnych zmian, a szczególnie czwartkowego odcinka, który przebiega w okolicach Parzęczewa – miejscowości moich dziadków - mówił lider tego odcinka.PodajZmiene_DAY2_3.jpg Pierwsza zmiana w drugim dniu sztafety (5 czerwca) rozpoczęła się o godzinie 7 rano w Kryspinowie pod Krakowem, gdzie do prowadzącej bieg dziennikarki Kariny Terzoni dołączyło kilkudziesięciu zapisanych wcześniej biegaczy.

Myślałam, że o tej porze moją zmianę przebiegnę sama, tymczasem czekało na mnie ponad 30 osób. Na czele z Jurkiem Górskim, który jest nietuzinkową postacią, motywuje wszystkich i wprowadza niesamowitą atmosferę w sztafecie. Ekipa bardzo zróżnicowana. Było kilku mocarzy, którzy jednak solidarnie czekali na wolniejszych zawodników, szczególnie na podbiegach, których nie brakowało. Moja zmiana na pewno oddała ideę biegu – jesteśmy jedną drużyną, która biegnie we wspólnym, szczytnym celu - powiedziała Karina.

Po wyminięciu od zachodu Krakowa biegnący skierowali się na północ. W środę przed południem osiągnęli Wolbrom, a po południu dotarli do Koniecpola. Wśród uczestników pierwszego odcinka znaleźli się również przedstawiciele lokalnej grupy Los Trepos Companieros, która zrzesza m.in. biegaczy ze środowiska wojskowego. PodajZmiene_DAY2_5.jpgTo, że tu jesteśmy, to wina Kuby (śmiech). Pokazał nam, że jest taka inicjatywa i fajnie byłoby wziąć w niej udział. Szybka decyzja, zapisy i ustawka na 7 rano w środę. Jesteśmy i czekamy, aby podać naszą zmianę. Piękna pogoda, zrobimy trening, a przy okazji pobiegniemy w szczytnym celu i pomożemy osobom, które zmagają się problemami – deklarowali wspólnie Kuba, Fabian i Tomek.

Na całej trasie do 16 prowadzących sztafetę dołączy w sumie kilkaset osób, które zapisały się na jeden z ponad 100 odcinków biegu z Kasprowego na Hel i wsparły akcję finansowo. Zapisy na bieg zostały już co prawda zakończone, ale wciąż można podać symboliczną zmianę, przekazując środki na poprawę jakości leczenia depresji w Polsce.

Biegacze do środy wieczór pokonali już ponad 330 km, czyli jedną trzecią dystansu dzielącą ich od mety. W czwartek pierwsze osoby dołączyły do sztafety od godziny 6.00 na wysokości Bełchatowa. Tego dnia bieg dotrze do Zduńskiej Woli, od zachodu minie Łódź i skieruje się w stronę Łęczycy i Kłodawy. Sztafeta zakończy się w sobotę na Półwyspie Helskim.

Bieg „Podaj zmianę - razem wybiegnijmy z depresji” można śledzić za pomocą relacji LIVE na stronie podajzmiane.pl. Tam też znajdują się wszystkie informacje dotyczące tej niecodziennej imprezy.