Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij
Zawody sportowe w dobie COVID-19

Zawody sportowe w dobie COVID-19

Biegi w maseczkach
Krzysztof Brągiel
21-03-2021

Wedle rządowego serwisu gov.pl, jeśli biegasz, powinieneś zakrywać usta i nos. Chyba, że uprawiasz swoją ulubioną aktywność w lasach, parkach, zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, na terenie rodzinnych ogródków działkowych lub plaży. Wtedy nie. Ciężko? Jeśli komuś ulży, że inni mają gorzej, to... W Portland licealiści musieli ścigać się na przełajową piątkę w maskach na twarzy. 

Była środa 17 marca. Przyjemne 13 kresek na plusie. Zza chmur nieśmiało przebijało się słońce. W parku im. Olivera Lenta w Portland miejscowe licea, ścigały się w przełajowej lidze międzyszkolnej. Najszybciej z parkowymi pętlami poradził sobie Charlie Robertson z Franklin High School, przecinając metę w 15:05.7. Drugi był reprezentant Ida B. Wells High School Guliano Scasso (15.14.1), trzeci szkolny kolega Robertsona – Charlie North (15:28.4). Wszyscy pokonali pełny dystans w maskach.

- Mocno skupiałem się na tym, żeby utrzymać maskę na twarzy podczas całego biegu. Nie chciałem, żeby ktokolwiek podważał mój występ, przez nie do końca dobrze zaciągniętą maskę. Można byłoby mi wtedy zarzucać, że to dlatego pobiegłem tak dobrze – powiedział zwycięzca serwisowi dyestat.com.

Robertson skorzystał z profesjonalnej maski Asicsa, kosztującej 40 dolarów. Drugi na mecie Scasso miał zwykłą, jednorazową, maseczkę chirurgiczną.

- Mam mieszane uczucia jeśli chodzi o maskę. Oczywiście, myślę, że bez niej pobiegłbym szybciej. Ale z drugiej strony wszyscy mieliśmy te same warunki podczas wyścigu, prawda? Każdy z biegaczy miał na sobie maskę, więc rywalizacja była sprawiedliwa – zaznaczył Scasso.

Nie wszyscy godzą się na oregońskie zasady sanitarne. Porównując tegoroczne przełaje z zawodami z sezonu 2019, liceum Lincolna zanotowało ubytek zawodników na poziomie przekraczającym 60 procent.

Zaakceptowanie rygoru może być tym bardziej trudne, że w tym samym stanie Oregon, przy pewnych obostrzeniach działają bary i restauracje. Tak więc, można pójść ze znajomymi do knajpy na pizzę i colę (obłożenie max 50 % lokalu i zwiększone odległości między stolikami), ale nie można pobiegać w parku bez zasłaniania ust i nosa.

Sportowe zasady w USA różnią się w zależności od stanu. Czasami maski wymagane są podczas całego dystansu (tak jak w Oregonie), innym razem należy je mieć założone tylko w strefie startu (działo się tak latem w polskich biegach dla amatorów). Ciekawą wariację zastosowano w jednym z halowych mitingów lekkoatletycznych dla amerykańskiej młodzieży, gdzie biegacze (rywalizujący na dłuższych dystansach) musieli mieć zasłonięta usta i nos nie tylko stojąc na starcie, ale też przez pierwsze 100 metrów wyścigu.

Tak daleko idące obostrzenia jak w przypadku oregońskich przełajów, póki co zarezerwowane są dla rywalizacji na poziomie szkolnym. W zawodach najwyższej rangi, biegaczy w maskach na twarzy widujemy przede wszystkim podczas konferencji prasowych. Wyjątkiem jest Brytyjka Tiffany Porter, którą podczas niedawnych halowych mistrzostw Europy oglądaliśmy w charakterystycznej czarnej masce w wyścigach na 60 metrów przez płotki. Tiffany Porter

- Zakładanie maski to dzisiaj gorący temat – czytamy w rozmowie biegaczki z The Telegraph. – Stał się polityczny, polaryzujący i kontrowersyjny. Nie dlatego zdecydowałam się startować w masce, że liczę na wzbudzenie kontrowersji. Jest to dla mnie jedynie dodatkowe zabezpieczenie, dzięki któremu mogę poczuć się podczas zawodów bardziej komfortowo – wyjaśniła.

W przypadku dystansów sprinterskich maska nie powinna negatywnie wpłynąć na jakość wyniku. Świadczy o tym występ Porter w Toruniu, gdzie sięgnęła po brązowy medal HME. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w przypadku biegów średnich i długodystansowych, gdzie energia płynie do mięśni wraz z tlenem. Tlenem, którego pobór mocno ogranicza maseczkowa strategia walki z epidemią COVID-19.

Czy licealne wzorce z Oregonu znajdą zastosowanie w sporcie na najwyższym poziomie? Choć pewnie wielu z nas  trudno jest to sobie wyobrazić, rok 2020 pokazał, że nie powinniśmy niczego wykluczać. 

Zdjęcie: Paweł Skraba 

Krzysztof Brągiel
Krzysztof Brągiel
biega od 1999 roku i nadal niczego nie wygrał. Absolwent II LO im. Mikołaja Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu. Mieszka na Warmii. Najbardziej lubi startować na 800 metrów i leżeć na mecie.
Dyskusja

Forum bieganie.pl - największe biegowe forum

 • ragozd | 29.03.2021
  Kangoor5 napisał(a):
  MatiR napisał(a):
  Dwa... Warto sprawdzić jak wg słownika PWN zdefiniowana jest "maseczka

  Warto sprawdzić przede wszystkim w obowiązujących aktach prawnych. Bo jeśli tam jest coś zdefiniowane, to w przypadku ustaw i rozporządzeń obowiązuje tamta definicja a nie słownikowa.

  sęk w tym, że nie jest
 • MatiR | 29.03.2021
  +1
 • marek301 | 29.03.2021
  klosiu napisał(a):
  u nas na szczęście policjanci wykazują się zdrowym rozsądkiem i jeszcze się nie zdarzyło, żeby mnie zatrzymali za bieganie bez maski

  Takie drobne gesty ze strony policjantów, sprawiają,
  że poprawia się reputacja tej grupy zawodowej.

  To nic wielkiego dla zwykłego "kowalskiego",
  ale dla biegaczy to już jest bardzo istotny aspekt funkcjonowania "aparatu".

  Więcej takich gestów by się przydało, wtedy "akcje" policjantów poszybują w górę! :)
 • Kangoor5 | 26.03.2021
  MatiR napisał(a):
  Dwa... Warto sprawdzić jak wg słownika PWN zdefiniowana jest "maseczka

  Warto sprawdzić przede wszystkim w obowiązujących aktach prawnych. Bo jeśli tam jest coś zdefiniowane, to w przypadku ustaw i rozporządzeń obowiązuje tamta definicja a nie słownikowa.
 • MatiR | 25.03.2021
  Odnośnie zakładania kagańca...

  Rozporządzenie które i tak jest do bani nie mówi nawet kto ma nosić...
  Dwa... Warto sprawdzić jak wg słownika PWN zdefiniowana jest "maseczka
  Trzy... W rozporządzeniu jest kilka ustępstw od zakładania - m.in. przeciwskazania zdrowotne.
  Należy jednak mieć dokument który potwierdza że posiadamy przeciwskazania o których mowa w rozporządzeniu i na życzenie kilku organów m.in policji, straży granicznej należy taki dokument okazać...

  Sęk w tym, że może to być zaświadczenie lekarskie LUB INNY DOKUMENT potwierdzający problemy związane z noszeniem szmatki.
 • Morderca_z_głębi_lasu | 23.03.2021
  Kazaliby założyć wiadro na głowę to też by założyli.
 • Deter | 22.03.2021
  W Polsce nadal maseczki są niekonstytucyjne.
  Co prawda dodano do ustawy punkt 13) "nakaz zakrywania ust i nosa, w określonych okolicznościach, miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach, wraz ze sposobem realizacji tego nakazu"

  Ale już precyzyjne wskazanie owych "określonych okoliczności" wynika z rozporządzenia - a konstytucja mówi jasno Art 31 "Ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w ustawie i tylko wtedy, gdy są konieczne w demokratycznym państwie dla jego bezpieczeństwa lub porządku publicznego, bądź dla ochrony środowiska, zdrowia i moralności publicznej, albo wolności i praw innych osób. Ograniczenia te nie mogą naruszać istoty wolności i praw".

  To musi być w ustawie, a nie rozporządzeniu na podstawie ustawy.
  Jeśli ktoś na wątpliwości to odsyłam do art 8.
 • klosiu | 21.03.2021
  W odróżnieniu od serwisu gov.pl, u nas na szczęście policjanci wykazują się zdrowym rozsądkiem i jeszcze się nie zdarzyło, żeby mnie zatrzymali za bieganie bez maski. A zawsze tak biegam.

  Kiedyś były takie przyrządy do ograniczenia przepływu wdychanego powietrza, do trenowania płuc. Teraz byłyby jak znalazł, kolejny genialny wynalazek, który nie trafił w swój czas :).
 • dziki_rysio_997 | 21.03.2021
  Świat staje na głowie. Zakładanie masek przez zdrowe młode osoby, w trakcie zawodów na otwartym powietrzu.
  W ogóle najlepiej zapakować ich w kule jak w zorbingu, będzie jeszcze bezpieczniej!